10. hafta hamilelik döneminde annede oluşan değişimler nelerdir? 

Doktorunuza kontrol için gittiğinizde, bebeğinizin kalp atışlarını artık duyabilirsiniz. Şayet duyduysanız bu kalp atışı size çok hızlı gelebilir. Gebelik oluşmadan önce neredeyse armut büyüklüğündeki rahminiz 10. hafta ile kocaman bir portakal boyutuna ulaştı. Gebe kıyafetleri için henüz erken olsa da günlük hayatta sizi sıkmaya başlayan kıyafetleriniz yrine daha rahat olan kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Sizi terletmeyecek, pamuklu kıyafetler en uygunu olacaktır.

Gebelik süresince yatağa hapsolmak oldukça yanlıştır. Günlük hayatınıza hatta egzersizleriniz egeri dönebilirsiniz. Elbette ki daha hafif sporlar yapmak suretiyle. Gebeler için en idela sporlar: yüzme ve yürüyüştür. Bu dönemde yapacağınız fiziksel aktiviteler, kas yoğunluğunu, gücü ve dayanıklılığı arttırarak size direnç kazandıracaktır. Bu sebeple de gebelik süresince sırt ve bel ağrısı çekme ihtimaliniz düşecektir. Bunun dışında, gebelik döneminde spor yapmak, gebelik ardından kiloların verilmesini de kolaylaştırır.

10. haftada anne adayının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela uzun süre oturmamaya ve uzun süre ayakla kalmamaya dikkat etmek gerekir. Uzun süre ayakta durmak ya da uzun süre oturmak dolaşım sistemine olumsuz şekilde etki eder. Dolaşım sisteminin yavaşlaması: basur, varis, ayaklarda aşırı şişme gibi olumsuz durumların meydana gelmesine yol açar. Eğer oturarak çalıştığınız bir işiniz varsa, saat başı on dakika dolaşmanız gerekir. Hareket etmek, bacak kaslarının arasında bulunan toplardamarların hareket etmesini sağlar.

Bunun dışında, oturur vaziyette iken dizinizin baskıya uğramaması gerekir. Sandalyenin ayaklarının diz bölgenize baskı yapmamasına özen gösterin. Çünkü bu alanan yapılacak en ufak bir baskı, bacağın alt bölümünden kalbe giden toplar damarların yolunun kapanmasına yol açabilir.

10-hafta-fetus

Kan Grupları 

İnsanlarda, dört farklı kan grubu vardır. Bunlar:

-A,

-B,

-0,

-AB .

Saydığımız dört kan grubu da Rh(+) ve Rh(-) olabilir. Ortalama olarak insanların %15’i Rh(-) kan grubu içerisindedir. Rh uygunsuzluğu ya da Kan Uyuşmazlığı kadının Rh(-) erkeğin Rh(+) olduğu durumlarda meydana gelir. Bu koşul dışında kan uyuşmazlığı oluşmaz. Şayet bu gebelik, anne adayının ilk gebeliği ise ve kan uyuşmazlığı mevcut ise, bebeğin bu uyuşmazlıktan etkilenme riski oldukça düşük olmaktadır. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde ise gebeliğin bu uyuşmazlıklardan etkilenmemesi adına alınabilecek çeşitli tedbirler vardır.

Kan gruplarının katılımları 

A ve B baskın kan gruplarıdır. O ise edilgen kan grubudur. Bebeğin kan grubu ise anne ve babadan alınan genlerden gelmektedir.  Örnek olarak, anne adayı A kan grubuna, baba adayı ise B kan grubuna sahip ise, bebek AB kan grubuna sahip olur. Çünkü A ve B baskın kan grupları olduğu için, birbirine üstünlükleri bulunmamaktadır. Şayet anne de, baba da O kan grubu içerisindeyse bebek de O kan grubuna ait olur. Ancak anne adayından A ya da B, baba adayından O gelmiş ise bebeğin kan grubu baskın olan kan tarafından olacağı için A ya da B olur.

 • Rh kalıtımında ise (+) baskın olmaktadır. Ancak ve ancak anne ve babadan (-) gelmesi durumunda bebeğin kan grubu (-) Rh kalıtımında olur.
 • Anne adayı O – baba adayı O: bebek, O kan grubu.
 • Anne ya da baba adayı A, diğer eş B: bebek AB ya da farklı kombinasyonlarda kan grubuna sahip.
 • Eşlerin ikisi de A: bebek B ve AB kan grubuna ait olabilir.
 • Eşlerin ikisi de B: bebek sadece O kan grubuna ait.
 • Eşlerin ikisi de AB: bebek O hariç, diğer gruplara ait olabilir.
 • Eşlerin ikisi de (-): bebek (-)
 • Eşlerin ikisi de (+): bebek, (+) olabilir, (-) de olabilir.
 • Anne ya da baba adayından biri (+), diğer eş (-) ise: bebek iki taraftan da olabilir.

10-hafta-anne

Bebek dünyaya geldiğinde saptanan kan grubu anne ve baba adayının kan gruplarına göre olması gerekenden farklı belirlenir ise, bu durumda en olası sebep üç kişiden birinin kan gruplarının yanlış şekilde bilindiğidir. Bu durumun sebepleri arasında en yaygın görülen neden budur. Kan gruplarına tekrar bakıldığında sorun çözülür.

10. hafta gebelik haftasında anne adayının yoğun olarak hissettiği bulantılar daha hafifleşir. Ancak elbette ki bazı anne adaylarında bulantı şikayetleri birkaç hafta daha kendini gösterebilir. Aynı şiddette bulantı hisseden anne adayları ise doktoru ile konuşarak, bulantı için aldığı bir ilaç mevcut ise kullanmaya devam edebilir.

Gebelik hormonlarının sebebiyle anne adaylarının bir kısmında çabuk sinirlenme, devamlı huzursuzluk hali, keyifsizlik, endişe gibi ruh halleri görülebilir. Bu belirtilerin de gebelikte değişen hormonlar etkisi ile meydana geldiği bilinmeli. Geçici belirtiler olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelik döneminde kan hacmi %40-50 oranında yükselir. Bu sebepten dolayı da hızla gelişen meme dokusunda ve vücut ağırlığını taşıyan ayaklarda toplardamarlar daha belirgin bir görüntü sergileyebilir. Anne adayları genellikle bu dönemde damarların belirginleşmesi ile varis olacağını düşünür. Ancak bu konuda çok fazla endişelenmeden, varis için alınabilecek önlemleri de ihmal etmeden bu konuyu kontrol edebileceğinizi bilmelisiniz.

Gebelikte kilo almak için 

Gebelik döneminde alınan kilolar, her anne adayına ve her gebeliğe göre değişkenlik gösterir. Gebelikte almanızın normal olduğu kiloyu ise gebelik öncesi kilonuz belirler. Şayet oldukça sağlıklı bir beslenme düzenine sahipseniz ve beklediğinizden daha çok kilo almışsanız bu durumun vücuttaki su ile alakalı olduğunu düşünmelisiniz. Vücudun gebelikte su tutumu genellikle doğumdan sonra kolayca geri döndürülebilen bir durumdur. Sağlıklı beslenme düzeninizi sürdürünüz, gebelikte diyet yapmak, sizin ve bebeğiniz için faydalı değildir. Şayet 10. haftaya kadar anne adayı hiç kilo almamış hatta kilo kaybetmiş olabilir. Ancak artık gelecek haftadan itibaren yaklaşık olarak 500 gramlık bir kilo artışınız olabilir.

 • Alınan kilolar değişkenlik gösterse de genel olarak gebelikte kilo alımı:
 •  Kilosu az olan, yani zayıf olan anne adayları 9 ay süresince 15 kilo,
 • Uygun kilodaki anne adayları 9 ay süresince 12 kilo,
 • Kilo fazlası olan anne adayları ise 7 kilo alabilirler.
 • Şayet anne adayı çoğul gebelik yaşıyor ise, kilo alımı elbette daha fazla olacaktır.

10. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

10. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır.

10. hafta-ultrason

10. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

10. haftanın bitiminde meydana gelecek olan en mühim gelişme, artık bebeğinizin böbreklerinin idrar üretmeye başlamasıdır. Bebek tarafından üretilen bu idrar, amniyos kesesi içine boşaltılır. Bebek, çıkardığı bu sıvıyı yutar. 10. hafta artık fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayan bağırsaklar bu sıvıyı emmeye başlar.

Bağırsaklardan kana ve buradan yeniden böbreklere giden sıvı, bebeğin idrar yapmasıyla yeniden ortama bırakılır. Amniyos sıvısı, bebeğin gelişimini sürdürebilmesi, korunabilmesi açısından oldukça ciddi bir öneme sahiptir. Bu sıvının devamlılığı da böbreklerin çalışması ile sağlanmış olur.

Bebeğin idrarı henüz bu dönemde oldukça zararsızdır, herhangi bir bakteri barındırmaz. Çünkü bebeğin böbrekleri 10. haftada atık maddeleri vücuttan atma işlevini üstlenmez.

10. haftada karaciğer de artık çalışmaya başlar ve görevi olan kan üretimini sağlamaya başlar. Karaciğerin bir diğer görevi olan zehirli maddeleri vücuttan atmak, henüz plasentanın görevidir.

10. haftada artık bebeğin genital organları git gide netleşmeye başlar. Ancak bebeğin hala cinsiyeti belli değildir. Genital tüberkül denilen yapı ise kız bebek de olsa, erkek bebek de olsa bu dönemde aynı görüntüdedir. Gelecek olan haftanın sonunda ise genital organ belirginleşmeye başlayacak.

10. haftada artık bebeğin göz renginin ne olacağına karar veren iris tabakası da oluşmaya başlar. Göz kapakları oluşmaya devam ediyor ancak hala kapalılar.

10. haftada bebeğin boyu 5 cm civarında ve kilosu da 5 gramdır. 10. haftada artık bebek, gelişimin en önemli kısımlarını tamamlamayı sonlandırmaktadır. Bu aşamadan sonra dokular ve organlar gelişmeye devam edecek.

Böbrek, barsak, beyin ve karaciğer gibi hayati organlar, işlevlerini üstlenmeye başladılar.  Ancak organların gelişimi hamilelik tamamlanana kadar sürmeye devam edecek.

10. haftada artık bebeğin tırnakları çıkıyor. Cildi ise tüylerle kaplanmaya başladı. Kalçasını ve eklemlerini hareket ettirebiliyor. Elleri kalbinin üzerinde konumlanmıştır.

21 Comments

 1. Merhaba 10 haftalık hamileyim ama hic bulantım aşermem yok bebeğin kalp atışlarını duyduk yedinci haftada bu şekilde bulantı belirti yaşamadan bebek sağlıklı şekilde büyür gelişir ve doğar mı?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Bulantı ve kusmalar ilk hamileliğini yaşayanlarda daha fazla görülmekle birlikte bu bir kural değildir. Gebelik döneminde bazı kadınlarda hiç mide bulantısı ve kusma olmayabilir bu durum bebekle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez. Her hamilelik birbirinden farklı olduğu için aynı kadının iki hamileliği arasında da farklılıklar olabilir. Bebeğinizin gelişiminde bir sıkıntı olmaması nedeniyle endişe etmeyi bırakmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Size bi sorum olacaktı ben 2 buçuk aylık hamileyim iki sene antideprasan kullandım rahatsızdım ilacı bıraktım hamile kaldım ve İlk bebeğimin beyninde sorun oldugunu söyleyip aldılar
  Simdi ikinci bebegime hamileyim 2.5aylik kaygilarim var pskolojim bozuldu ilac kallnamiyorum pskolojik agrilarim oluyo bebegime zararı olurmu korkuyoyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte değişen barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Yumurtalık kistleri, endometriozis ve kasık fıtıkları vakalarında da kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Ancak her zaman için gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü bu bir düşük tehdidinin göstergesi de olabilir. Şimdiye kadar gebelik açısından kontrole gitmemiş iseniz; öncelikle gebeliğin sağlıklı rahim içinde bir gebelik olup olmadığının da değerlendirilmesi gerekir. Size önerim bu ağrı şikayetlerinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Psikolojik anlamda ise destek almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bu anlamda bir psikolog ya da psikiyatri uzmanından mevcut şikayetlerinize yönelik olarak danışmanlık alabilrisiniz. Bazı ilaçlar gebeliktede kullanılabilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Zeynep Irmak Reply

  Meraba 10 hafta 1 günlük hamileyim fakat yaklaşık 3/4 gündür kasıklarımda ağrı var son 1 gündür daha çok ağrı hissediyorum ilk gebeliğim ve henüz 20 yaşındayım ve çalışıyorum

 4. Mrb doktor bey. Ben 2 buçuk aylık hamileyim. Accayip iştahsızım yani hiç bişey yiyemiyorum. Gerci hamile kalmadan önce de idrar yolu enfeksiyonu vardi bende antibiyotik kullanmıştım o zamanlar düzelmiş gibiydim ama iştahsızlık hala var . bu konuda ne önerirsiniz? Istah surubu falan dogru olur mu sizce

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Mevcut gebelik haftanızda iştahsizlik olması beklenen bir durumdur. Gebelik dönemi; günlük kalori, alınması gerekli sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Gebelikte önerdiğimiz beslenme şekli, tüm temel besin maddelerinin her birinden yeterince ve düzenli olarak alınması şeklindedir. Temel besin maddelerinden şekerler ve yağ miktarı yüksek gıdalar hariç her birinden her gün belli miktarlarda mutlaka alınmalıdır. Bu konuda sizde bir diyetisyenden destek alabilirsiniz. İştah şurubu olarak satılan ilaçlar ise antihistaminik, antidepresan, antipsikotik ve vitamin grubu ilaçlardır. Gebelikte yapılmış yeterli kontrollü çalışma olmaması nedeniyle bu tip ilaçların gebelikte kullanılması genel olarak uygun değildir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Merhabalar ben şuanda 10 haftalık hamileyim ve 6 haftalikken normal kan testinde şekerim yüksek çıktı ve yaptırdılar 6 haftalikken şeker yüklemesi yapıldı. Oradada yüksek çıktı. Şuanda diyet uyguluyorum yinede arada yüksek oluyor ve karnımda gaz sancı gibi bir sancı ve ağrı oluyor.bu agrilarim normal
  Bu arada İkinci çocuğuma hamileyim. Şekerim doğumdan sonra duzelirmi.şimdiden tesekkur ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Diyabet saptanan gebeliklerde gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, piyelonefrit, tedaviye dirençli vajinal kandidiyazis, erken doğum, polihidramnios, makrozomik bebek, anne karnında ani bebek ölümleri, fetal distress, fetal kalp problemleri, fetal sinir sistemine ait problemler ve doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık gibi risklerde artış olmaktadır. Diyabetik hastalarda şeker düzeyleri hamilelik boyunca ne kadar düzgün seyrederse riskler o kadar azalır. Bu nedenle sizin HbA1C ve glukoz takipleri; bebeğinizin de gelişiminin ve fetal iyilik halini gösteren tahlillerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Endokrinoloji ve diyetisyen kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Gebeliğinizin başlangıç döneminde kan şekeri yüksekliği saptanmış olması nedeniyle bunun gebeliğe bağlı oluşan şeker hastalığı olduğunu düşünmemekteyim. Daha ziyade Tip 2 DM hastası olabilirsiniz. Bu konudaki danışmanlığı takip olduğunuz endokrinoloji uzmanından almanız daha doğru olur.
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte değişen barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Ancak her zaman için gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü bu bir düşük tehdidinin göstergesi olabilir. Size önerim en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Hayırlı günler doktor bey ben 10 haftalık hamileyim sol bacağım da kalcam dan itibaren ağrı ve takılma
  oluyor doktorma söyledim ama hamilelik den oluyor dedi bunun için bana bir açıklama yaparsanız sevinirim çok teşekkürler şimdi den

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Gebelikte bu tip ağrılar olabilmekle birlikte mevcut gebelik haftanızda çok da beklenen bir bulgu değildir. Varis, damar hastalıkları, diyabet, siyatik, bel fıtığı, kasık fıtığı, artrit, miyalji, bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri, obezite, iyi huylu ya da kötü huylu kemik tümörleri, kemik enfeksiyonları da bahsetmiş olduğunuz bacak ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Merhaba ben 11 haftalık hamileyim son bir kaç gündür göğüslerimdeki hassasiyet azaldı bu haftalarda normal mı

 8. merhaba

  size birsey sormak istıyorum ben 10+2 gebeyim suan yurt dısındayım henüz doktora gidemedim kagıt işlemlerını yapmaya calışıyorum burda doktora gidebileyım bebegım ıyımıdır

  terettutdeyım korkmam gerekiyormu

  lüften yardımcı olun

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Ancak ultrasonografinizi görmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Bebeğinizin gelişiminde bir sorun olup olmadığının anlaşılabilmesi için ultrasonografi dışında yapılabilecek başka bir tetkik bulunmamaktadır. Bu nedenle en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. Merhaba 11 haftalık hamileyim. Hamilelik oncesi iki tane myomum oldugunu ogrendim hamile kalinca bebek iki miyom arasina yerlesmis keseyi sıkıştırdığinı soyledi dr. Düşük tehlikem var. Bu tür durumlarda neler yapmam gerekiyor yardimcı olurmusunuz. Saygılar…

 10. Bende 10 haftamdayim ilk cocugummda dogurdugum güne kadar hic bir sikinti yasamadim fakat bu kez devamli uyku halim var yorgunum bunlarin normal oldugunu artik biliyorum fakat ara ara karnimda agrilar oluyo gaz agrisi degil bunu ayirt edebiliyorum cocugumun sagligindan yana bir sikinti olabilirmi acaba …yada ilk hamileligimde zayiftim bukez kilom var ondan olabilirmi

 11. İyi akşamlar doktor bey..10 haftalık gebeyim plasentanın altında kanama var pruluton yapıldı ve kanamam durmak üzere gibi. Plasenta kanaması cokmu trhlikeli?

 12. Aslı prl Reply

  İyi akşamlar doktor bey..10 haftalık gebeyim plasentanın altında kanama var pruluton yapıldı ve kanamam durmak üzere gibi. Plasenta kanaması cokmu trhlikeli?

 13. Ensar dayangc Reply

  Hocam 10+5haftalik hamileyim ikinci gebeligim ve ilkinde yaşamadım sorunları yaşıyorum bana kız olduğunu söylüyor var mı böyle bir şey ilk çocuğum erkek cevaplarsaniz sevinirim

 14. Sukübra Arslan Reply

  Bnde 10 haftalik hamileyim sol kasik agriyor ve karnim titriyor arada neden olabilir simdiden tsk ederim .

 15. Hafize Şentürk Reply

  10hafta lik gebeyim.durmadan kusuyorum ilaç almama rağmen şu içemiyorum susuz kalmam çokmu riskli

Write A Comment