1 ) Vajinal tampon nedir?

Vajinal tamponlar silindire benzeyen bir yapıda, pamuktan yapılan ve adet kanını emmesi için vajina içerisine yerleştirilen bir medikal üründür. Hijyenik pedlerden farkı ise, dışarıdan belli olmamalarıdır. Çünkü tamamı ile vajinanın içerisine yerleştirilir. Tamponlar, yalnızca adet kanması için kullanılırlar, kötü kokulu akıntıyı emmesi amacı ile kullanılmamalıdır.

Tamponun kullanılması esnasında, adet kanı dışarıya akmadığından dolayı, adet kanı ile alakalı bir koku meydana gelmez. Ayakta veya oturur pozisyonda vajinaya yerleştirilebilir, çıkarırken de ipinden çekilerek çıkması sağlanır. Uygulaması ise oldukça kolaydır ancak ilk seferler de biraz zorlanılabilir. Tamponu, daha çok spor yapanlar veya yüzenler, adet zamanı denize girmek isteyen kişiler tercih ederler. Tampon spor yaparken veya yüzerken kendi kendine düşmez. İçeride tamponun bulunması, kadının idrar yapmasına engel olmaz. Tamponların küçük, orta, büyük boyları bulunur. Adet kanamasının yoğunluğuna bakılarak, kişiye uygun olan boy uygulanmalıdır.

10maddede tampon kullanımı

2 ) Bakire olan kişiler, tampon kullanabilir mi?

Bakire olan bayanlar için üretilmiş tamponlar bulunmaktadır. Ancak bu tamponların kullanımı esnasında kızlık zarının hasar görme olasılığından dolayı kullanılması çok fazla tavsiye edilmez. Bakirelerde ped kullanılması daha uygundur.

3 ) Toksik Şok Sendromu nedir?

Tampon kullanılacağı esnada, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 6 ile 8 saatten daha fazla kullanılmaması gerektiğidir. Bu süre dolmadan değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde enfeksiyon olma tehlikesi de artar. Toksik şok sendromu olarak ifade edilen enfeksiyon, uzun süreli tampon kullanılması ile alakalı olan ciddi bir enfeksiyondur. Bu sebepten dolayı, hijyenik pedler her zaman tamponlardan daha çok daha fazla tavsiye edilir. Tamponların yalnızca mecburi durumlarda kullanılması daha uygundur. Uyku uzun sürebileceğinden dolayı, gece tampon kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Toksik şok sendromu, vajinada bulunan enfeksiyonun bütün vücudu etkileyecek bir şekilde sistematik ciddi etkiler meydana getirmesi ile alakalıdır. Ateş, bulantı, kusma, halsizlik, baş dönemsi gibi problemler meydana gelebilir.

4 ) Tampon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Piyasada satılan tamponların 3 farklı boyutu bulunmaktadır. Bu boyutların emiciliği ile alakalı olarak yapılan standart laboratuvar ölçümlerinde mini ve normal boyutlarda bulunan tamponların, adetin hafif ve orta şiddette geçen günlerinde kullanılabileceği ifade edilir.

Süper boyutta olan tamponların ise, kanamaların orta şiddette ve ağır geçtiği zamanlarda kullanılabileceği açıklanır. Daha çok ilk defa tampon kullanmanız halinde, kutunun üzerinde yer alan kullanma talimatını mutlaka okumanız gerekecektir.

5 ) Tampon nasıl yerleştirilir?

Tamponu ilk defa deneyip kullanacaksınız, biraz heyecanlı ve gergin olabilirsiniz. Gerginlik kaslarınızın daha fazla kasılıp yerleştirmeyi zorlaştıracağından dolayı, derin bir nefes alıp gevşemenizi sağladıktan sonra, yavaş ve nazik hareketler ile tamponunu yerleştirebilirsiniz.

Raflarda satılan birçok tampon kutusunda kullanma ve yerleştirme talimatları bulunması ilk kullanımınızı daha kolay ve pratik hale getirecektir.
6 ) Tampon Kullanımında bilinmesi gereken şeyler nelerdir?

  • Tampon kullanımında bilindiğinin tam tersine, idrara çıkmada  sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar deliği ve adet kanının geldiği yer farklı yerlerdir.
  • Tamponun içeride oluşu da idrar için baskı yaratmaz, korkmanıza gerek yoktur.
  • Tampon kullanımı yüzme, dans, ve zorlu spor etkinliklerine olanak sağlar.
  • Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu dönemi rahat geçirmesini sağlar.
  • Adetinizin hafiflediği günlerde ve gece pet kullanmayı tercih etmeniz uygun olacaktır.
  • Adet dönemi içerisinde kanamanızın yoğun dönemlerinde pet kullanımının aksine birden fazla tampon kullanmazsınız.
  • Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
  • Uzun süreli kullanımlarda (6-8 saat), özellikle sıcak havalarda “Toksik Şok Sendromu”na sebep olabilir.
  • Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartın.

7 ) Tampon kendiliğinden düşer mi?

Doğru şekilde kullanılması halinde, vajina kasları tamponu yerinde tutar. Bu sebepten dolayı, aktif spor yapacağınız zamanlarda dahi, tamponun düşmesi son konusu olmaz.

8 ) Enfeksiyon açısından riskli midir?

Kurallara uygun kullanılması halinde, tampon enfeksiyon olasılığını çok fazla arttırmaz.

9 ) Tampon varken tuvalete gidebilir miyim?

Kadın genital bölgesinde, vücut dışına açılan üç farklı açıklık bulunmaktadır.  İdrarın yapıldığı üretra, vajina ve anüs.  Bunlar birbirilerinden tamamı ile bağımsızdır ve bu sebepten dolayı vajinada yer alan tampon, tuvalete gitmenize hiçbir şekilde engel olmaz. Tuvalete gidilmesinin ardından, tamponu çıkarmanız veya değiştirmenize ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca ıslanmaması için idrar yaparken tamponun ipini, eliniz ile kenara çekebilirsiniz.

10 ) Tampon içime kaçabilir ve kaybolabilir mi?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Sadece tamponun ipi vajinaya kaçabilir o kadar. Böyle bir durumda ise, hiçbir şekilde panik yapmadan, rahat olun ve iki parmağınızı yavaş bir şekilde vajinaya sokarak ipi bulmaya çalışın. Becerememeniz halinde ise, daha fazla zorlamayarak, hemen doktorunuzu arayın.

Write A Comment