11. hafta hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Bu hafta anne adayı bel ağrılarından şikayet edebilir. Hamilelikte bel ağrısı yaşamanın en mühim sebebi, anne adayının bu dönemde tedbirlerini almamasıdır. Çünkü gebelik döneminde rahim büyür, ağırlık merkezi yer değiştirir. Bu sebeplerden dolayı da bel ağrısı yaşanır. Bu ağrıları engellemek için alınabilecek birkaç tedbir bulunur.

Bu tedbirlerden bazıları:

 • Oturma pozisyonundayken, anne adayının beli ile oturulan sandalye,koltuk arasında hiçbir boşluk bırakmamaya özen gösterin.
 • Şayet koltuk ya da sandalye buna uygun değil ise, yastık da kullanılabilir.
 • Eğilmek gerekiyorsa, bel bükülerek eğilinmemeli, bacaklar bükülerek eğilinmeli.
 • Karın içeri çekilmemelidir.

Artık 11. haftadan sonra anne adayının saçı ve tırnaklı daha hızlı uzayacaktır. Bunun sebebi de hormonal değişikliklerdir.

11. haftadan itibaren anne adayları haftalık olarak kilo almaya başlarlar.

Bu kilo ortalama olarak 450-500 gram arasında kendini gösterir. Elbette ki, alınacak kilolar anne adayının vücut yapısına ve genetik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Besleyiciliği yeterisiz olan, yüksek kalorili besinlerden gebelik boyunca uzak durmaya çalışın. Bu şekilde gebelikte alınan kilolar yağ dokusu deposu olmayacaktır. Kimi anne adaylarında ise böyle besinler tüketilmese de beklenenden fazla bir kilo alımı görülür. Endişe etmeyiniz, bazı anne adaylarının bedenlerinin daha fazla su tutabilirler.

 11. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

11. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

 11. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır? 

 • Haftanın sonlarına yaklaşıldığında bebeğin boyu yaklaşık olarak 6 cm. ve ağırlığı tam 7 gramdır. .
 • Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en önemli dönem de bu şekilde sona ermiştir. 10. gebelik haftası, bebeğin gelişimi için en önemli ve en hassas dönemdir. Bu dönemde, ilaç ve kimyasal maddelere maruz kalmamaya çalışmak gerekir.
 • gebelik haftasında artık bebeğe ”fetus” denmeye başlanacaktır. 11. haftaya kadar, bebek embiyo şeklinde adlandırılırken, bu haftadan doğuma kadar olan süreç ise fetal dönem şeklinde isimlendirilir. 11. haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı artık başlar. Halk arasında bebeğin eşi denilen plasenta görevinin başına geçer. Bebeğin kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi ise fonksiyonel bir hale gelmiştir. Bu haftadan sonra ise artık büyüme hızlanır ve olgunlaşma dönemine girilir.

Plasenta ve göbek kordonu

Plasenta, rahim için bebeğin beslenme görevini üstlenir. Bebek ve anne adayı arasında aracılığı sağlar. Yararlı besinleri bebeğe ulaştırırken, yararsız olan besinleri uzaklaştırır.

Plasenta, ovaldir. Şekli ise diski andırır.  11. gebelik haftasında sadece 20 gram ağırlığında iken, ağırlığı 20.haftada ortalama olarak 170 grama, son haftalarında ise 500-600 grama ulaşır. Plasenta son haftalarda 15 – 20 santimetre çapında ve 2 – 5 santimetre kalınlığında olmaktadır.

Plasenta ile bebek arasındaki bağlantının oluşmasına yardım eden göbek kordonunun, üç adet damarı vardır. Toplardamar, daha kalındır. Toplardamarın çevresine 2 tane atardamar sarılı vaziyettedir. Toplardamarın işlevi, plasentadan gelen kanı bebeğin vücuduna götürür, atardamarlar bebekte oluşan artık maddeleri plasenta aracılığı ile anne adayına yollar.

Damarların çevresi bir elektrik kablosunu andıracak şekilde oldukça sağlam bir şekilde sarılmıştır. Bu yapıya Wharton Jel denilmektedir. Bunun sebebi de jel yapısına sahip olmasıdır. Bu tabaka, bebeğin kordonunu dışarıdan basıya karşı oldukça etkili bir biçimde muhafaza eder. Bebeğin göbek kordonuyla oynaması kan akımının azalmasına yol açmaz.

Doğum sırasında ortalama 55 santimetre kadar uzun olan bu göbek kordonu, doğum sırasında kesilir ve kesilir kesilmez plasenta ile olan bağ koparılır. İlk ağlama ile de akciğerler hava ile dolar.  Kordonun kalan bölümü ve kendiliğinden ayrılması ile plasentanın artık görevi sona ermiştir. Şayet kök hücreler alınmış ise, işte bu kordon kanının kalan bölümü içindeki kanın elde edilmesi ile kök hücre alınır.

11. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişikler nelerdir? 

 • 11.Haftanın bitimine doğru, bebeğin organ gelişimi neredeyse tamamlandı. 11. hafta, bebeğin en hızlı şekilde geliştiği haftadır.Bebeğinizin başı normalde bu haftaya kadar gövdesine göre büyüktü ancak, 11. haftada bu baş-vücut oranı artık normale yaklaşmaya başlıyor.
 • 11.hafta sonu-12. hafta gibi bebek artık koku, tad ve dokunma duyularını geliştirecek. Dış kulak yolu ve kulak zarı da 11. haftada gelişmektedir. Bu sayede bebeğin artık dünya ile iletişim kurmaya başladığını anlayabilirsiniz.
 • İşitme duyusunun gelişimini tamamlaması 24. haftaya kadar sürecektir. Ancak bebeğiniz rahim içini ve kendi bedenini dokunarak tanımak için bu kadar beklemez. Tad duygusu da bu özelliğe eklendiğinde, beyinde depolama faaliyetleri başlamıştır. İlk öğrenme eylemi, hafızaya kaydedilmiştir. Yani bebeğiniz, hafızasını artık kullanmaya başlamıştır. eklendiğinde bu algıların bebeğinizin beyninde depolanmaya başlamasıyla beyin ilk öğrenme faaliyetlerine başlayacaktır. Yani hafıza çoktan kaydetmeye başlamıştır bile…

Anne karnındaki çocuğun ruhsal gelişimi 

Anne adaylarının gebelik döneminde bazı besinleri daha çok isteyebilirler. Genellikle bebekler dünyaya geldikten sonra bu besinlerden yemek isterler.Bunun sebebi ise, anne adaylarının o sırada yediklerin besinlerin amniyos sıvısının da tadını ve kokusunu belirlemesi ve bebeğin henüz rahimde bulunurken bu tad ve kokuları algılaması ile açığa kavuşturulabilir.

Gebelik süresince sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak, kahve gibi size zararı dokunabilecek içeceklerin fazla kullanılmaması, sağlıklı ve besleyici besinleri dengeli bir şekilde vücuda temin etmenin önemi burada yeniden vurgulanmaktadır. 11. haftada bebek artık el ve ayak parmaklarını oynatabiliyor. Bebeğin ellerinde ve ayaklarında olan perdeler bu hafta kalkmaktadır.  11. haftada, tekmeler hafif hafif hissedilmeye başlar.

11-14  Testi

Bu test, 11. ve 14. haftalar arasında uygulanır. Bu test ile, bebeğin ultrasonda ense pilisi kalınlığının (bebeğin ensesinde oluşan boşulu) ölçümü yapılır. Bunun akabinde kanda ölçülen çeşitli maddeler bilgisayara aktarılır ve bu sayede Down sendromu riskinin ne oranda olduğu saptanır.

 

13 Comments

 1. Mrb hacam 3 buçuk aylık hamileyim bebek kaçıncı ayından sonra hareket etmeye başlar?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Bebek yeterince büyüdüğü zaman yaptığı hareketler rahim duvarına kadar etki gösterebilir ve anne tarafından hissedilebilir. Bu da ancak 16 – 20 haftalar civarında mümkün olabilir. İlk gebeliklerde bebek hareketleri daha geç hissedilir ve 20-22 hafta civarını bulabilir; çünkü anne adayı bebek hareketlerinin ne olduğunu bilmemektedir ve barsak hareketlerinden ayrımını yapamamaktadır. İkinci ve üçüncü gebeliklerde ise daha erken 16 hafta civarında bebek hareketleri anne tarafından hissedilmeye başlar. Yapılan gebelik kontrollerinizde bir problem saptanmadı ise şu anda hareketleri hissetmiyor olmanız endişe etmenizi gerektirecek bir durum değildir.

   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Iyi akşamlar size bir sorum olacak şu an 11 haftalık hamileyim safra kesemde 4 tane taş olduğunu öğrendim genel cerrah uzmanına göründüm atakĺarın ve ilthabın başladığını söyledi ikinci trmister döneminde ameliyat olmamı önerdi bebeğin büyümesiyle ağrılarımın artacağını ve dayanacağımı söyledi ameliyatın kapalı olduğundan bebeğe zarar vermeceğini söyledi bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Her yıl toplumun %1-3’ünde safra taşı saptanmaktadır. Hamilelerin ise yaklaşık %5-10’unda safra kesesi taşına rastlanmaktadır. Gebelikte safra kanallarında safra asitlerinin akımında yavaşlama meydana gelmekte ve bu da gebelik kolestazı ve safra kesesi taşına neden olabilmektedir. Ayrıca gebelikte artan östrojen ve progesteron hormonu; değişen kolesterol-yağ dengesi safra kesesinde taş oluşumunu arttırmaktadır. Safra kesesi taşına bağlı olarak gebelikte 1/1000 oranında cerrahiye ihtiyaç duyulan akut kolesistit atağı olmaktadır. Safra kesesinde taş olan ancak herhangi bir şikayeti olmayan gebelere cerrahi tedavi yapılmasına gerek bulunmamaktadır ancak safra kesesi ve safra yolları iltihabı ve pankreatit açısından gebeliğin yakın bir şekilde takip edilmesi önemlidir.
   Gebeliğin ilk 3 ayında yapılan kolesistektomi ameliyatlarında %5 oranında fetal kayıp riski bulunmaktadır. Daha sonraki dönemde yapılan cerrahiler ise bebek ve anne açısından daha güvenilirdir. Cerrahi müdahele gerekliliğinde özellikle ikinci trimester tercih edilmektedir. İkinci trimesterde cerrahiye ve anesteziye bağlı riskler en aza inmektedir. Bu dönemde cerrahiye bağlı düşük riski daha azdır ve uterus büyüklüğünün cerrahiyi zorlaştırmaması nedeni ile de gebelikte laparoskopik kolesistektomi için en uygun zamanda yine ikinci trimesterdır. Ancak acil durumlar dışında cerrahinin mümkün olduğunca doğum sonrası döneme ertelenmesi önerilmektedir. Bu konuda alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanından danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Iyi günler doktor bey rahatsızlık vermeyeceksem bir sorum olacakti sizi.. 11 haftalık hamileyim. bundan on gün once tsh değerim <0. 005 cikti bugün de doktor bey propycil basladi günde 3 doz şeklinde 50mg.. bebekte sorun olur mu? 3 yil once kilo alamadigjm icinde kullanmıştım bu ilacı. Teşekkür ederim hocam

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hipertiroidi, gebelikte nadiren görülür. Ancak hipertiroidili kadınların gebelikleri yüksek riskli gebelik grubuna girer. Mutlaka kadın-doğum ve Endokrinoloji uzmanının denetimi altında olmalıdırlar. Annenin tiroid bezinin çalışmasını kontrol altında tutmak adına kullanılan ilaçların dozlarının ayarlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde çocuğun zihinsel ve motor gelişimi kötü yönde etkilenebilir. Öte yandan tedavi edilmeyen hipertiroidili gebelerde düşük, erken doğum, plasentanın erken ayrılması, fetal anomaliler ve preeklampsi gibi istenmeyen olayların sıklığında artış olmaktadır. Hipertiroidi gebelik sırasında aşırı yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, kalp yetmezliği, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, titreme, aşırı sinirlilik, iştahın iyi olmasına rağmen her ay alınması gereken kilonun alınamaması ve gözlerde büyümeye neden olabilir.
   Tedavide propycil ve thyromazol isimli iki ilaç kullanılmaktadır. Thyromazol’ün bebeğe geçişi daha fazla olduğu için gebelerde sıklıkla propycil kullanılmaktadır. Mümkün olan en düşük doz verilerek tedavi edilmeli, aylık ST4, TSH kontrolu yapılarak ilaç dozları ayarlanmalıdır. Hipertiroidi tedavisinde gebelerde radyoaktif iyod (atom tedavisi olarak bilinen) kesinlikle kullanılmaz. Hipertiroidi tedavisi için operasyona karar verilirse en uygun zaman ikinci trimestir (gebeliğin ikinci üç ayı) dir.
   Çarpıntı, terleme gibi şikayetleri azaltmak için yardımcı olarak beta bloker türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak, bu ilaçlar gebelerde dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bebeğe geçerek, bebeğin gelişimini yavaşlatabilir, doğum olayının uzamasına, yeni doğan bebekte kalpte ritim problemlerine, yenidoğan sarılığının uzamasına ve kan şekerinin düşmesine neden olabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba,
  11 haftalık hamileyim 4 gündür başlayan mide bulantilarim hayatımı alt üst etti.Daha önce hiç olmamıştı yeni başladı.Aksamlari bir damla su bile içemeden uyumak zorunda kalıyorum.Sadece gündüz 3 öğün yiyebiliyorum.Bu arada 46 kg ile hamile kaldım geçen hafta 49 kg oldum bu hafta yine 48 e düştüm.Ne tavsiye edersiniz ne yapabilirim bi durumdan kurtulmak için ?

 5. aysegulozkara Reply

  Merhaba hocam ben 10+4 Haftalik hamileyim altinci haftadan beri cokk asiri mide bulantim var doktorum bunun icin zofer verdi ama ben sonucta kimyasaldir bi zarari olur diye hani son noktaya gelmedikce icmiyorum ilaci ama cok kotu oluncada dayanamayip aliyorum bi zarari olurmu bebege nolur cevap verip aydinlatirsaniz cok sevinirim ilk bebegimiz iki yil sonra oldu pco teshisi koymuslardi ama allaha cok sukur tedaviye gerek kalmadan kendiliginden oldu o yuzden cok istiyoruz bu bebegi hocam simdiden tesekkur ederim 🙂

 6. Mrb ben 11 haftalik hamileyim kan sekerimin yükseldidgini ilk haftalarda anladim tesadüfen doktor ilk başta diyet önerdi sonra da insülin verdi bebegime baktm ultrasyondan doktor hersey yolunda dedi ama diger doktor bana kötü seyler söyledi şekerim yüksek dye bebegin engelli olur demisti… diger doktor da korkma dedi bebegin sağlıklı dedi bebeğim elini ayagini oynatiyordu bes gün önce gittim en son doktora…

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Diyabet saptanan gebeliklerde gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, piyelonefrit, tedaviye dirençli vajinal kandidiyazis, erken doğum, polihidramnios, makrozomik bebek, anne karnında ani bebek ölümleri, fetal distress, fetal kalp problemleri, fetal sinir sistemine ait problemler ve doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık gibi risklerde artış olmaktadır. Diyabetik hastalarda şeker düzeyleri hamilelik boyunca ne kadar düzgün seyrederse riskler o kadar azalır. Bu nedenle sizin HbA1C ve glukoz takipleriniz; bebeğinizin de gelişimini ve fetal iyilik halini gösteren tahlillerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Endokrinoloji ve diyetisyen kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Gebeliğinizde de perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kontrolüne girmenizi öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. merhaba 11 haftaya girdim üçüz bebeklerim surekli kanamam oluyor progestan 200 mg ilac kullanyrm ama düsük riskim var ne yapmaliym

 8. mobil hocam benimde size bir sorum olcakti bende 11 haftalık hamileyim benim uyumalıyım oluyor el uyusmasi dil uyusmasi göz bulanıklığı ve şiddetli baş ağrısı oluyor bunun sebebini öğrenebilir. ilirmiyim

 9. Merhaba 11 haftalık hamileyim bel ağrılarım olmaya başladı şiddetli bir şekilde son 2 günden beri sizce normal mi

Write A Comment