1 ) Kürtaj Nedir?

Kürtaj kelime anlamı olarak, kazımak anlamına gelir. Yalnız burada söz konusu olan Kürtaj, halk arasında yeni oluşan hamileliklerde, rahim içerisinde bulunan ceninin cerrahi müdahaleler sonucunda alınması anlamına gelmektedir. Kürtaj aynı zamanda teşhis amaçlı olarak da yapılabilir. Kısacası, rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmesi de kürtaj olarak ifade edilir.

2 ) Kürtaj işlemi nasıl yapılır?


Kürtaj işlemi için hasta ilk olarak jinekolojik masaya yatırılıp muayenesi yapılır. Bu işlemin ardından, hastaya genel anestezi uygulanacak ise, bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından uygulanacak işlem ile alakalı olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir. Bu, sadece bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlemdir. Belki de bütün yapılacak olan işlem sırasında, hissedilecek olan tek ağrı bu olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolu tarafından enjekte edilerek hasta uyutulur.

Hasta uyutulduktan sonra “spekulm” denilen aletle vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir. Vajen antiseptik solusyonlar ile temizlendikten sonra, “teneculm” denilen aletle “cervix” (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.

İlk olarak “buji” olarak ifade edilen düz çubuklar ile rahim ağzı hamilelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Daha sonrasında bir “vakum enjektör ile” rahim içine girilerek hamilelik materyalinin hepsi alınana dek çekilir. (aspire edilir) Bütün yapılacak olan işlemler, sadece bir iki dakika civarında sürer. Kürtajın yapılmasının hemen ardından, hastanın uyanması sağlanır.

11 soruda kürtaj

3 ) Kürtaja alternatif bir düşük hapı var mıdır?

Kürtaja alternatif olması için, dünyada şuan bile deneysel çalışmalarda kullanılan “düşük hapı” henüz dış piyasaya çıkmamış ve ülkemizde de bulunmamaktadır.

Adet gecikmesi durumunda hastaya uygulanan söktürücü iğne veya haplar ise, bir hamileliğin meydana gelmesi durumunda herhangi bir etki yaratmaz ve adet görmeye neden olmaz.  Adetin sökülmesi için alınan bu tarz ilaçlar, boşu boşuna vücuda yüksek dozda hormon yüklenmesine neden olur.

Hala bir hamilelik tespit edilmesi durumunda, tek alternatif kürtaj veya doğurmaktır.

4 ) Kürtajın ülkemizdeki yasal boyutu nedir?

Hamilelik tahliyesi amacı ile uygulanan kürtajlarda (legal kürtaj) yasal sınır ülkemiz açısından “son adet tarihinin görüldüğü zamandan itibaren 10 hafta” olarak sınırlıdır. En son görülen adet tarihi, son adetin ilk (başlangıç) günüdür. Hamilelik, bu hamilelik haftasının daha üstünde ise, anne ve babanın rızası olsa dahi, resmi kurumlar tarafından yapılamaz.

5 ) Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Kürtaj her açıdan bir “cerrahi bir girişim”dir. Ancak alanında ehil ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı zaman riskleri yok denecek kadar azdır.

Kürtaj yapılmadan önce; yapılan bir ultrason ile hamileliğin ne kadar büyük olduğu ve rahim içerisinde ki yerleşimi (lokalizasyonu) tam anlamı ile belirlenmeli ve hastanın tıbbi geçmişi bilinmelidir. Daha sonra uygulanacak işlem ile alakalı olarak, hasta detaylı ve tam bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu şekilde hastanın psikolojik açıdan rahatlaması sağlanabilir.

Kürtaj işlemi, tamamı ile hijyenik bir ortamda (steril ortamda), genel (uyutularak) ve lokal (uyuşturularak) anestezi ile uygulanabilir.

Kürtaj işlemi genel anestezi ile uygulanması halinde, hastanın işlemden ortalama 4 ile 5 saat öncesinden itibaren aç ve susuz olması istenir. Bunun amacı midenin boş olmasını sağlamak ve genel anestezi ile meydana gelme ihtimali olan bulantı sonrası kusmuğun akciğerlere kaçıp yutulmasını önlemektir.
Lokal anestezi ile kürtaj girişimi hasta tok olduğu zaman da yapılabilir. Lokal anestezili girişim, hastanın rahim ağzı bölgesine yapılan uyuşturucu ilaçlar ile işlemin yapılmasıdır. Bu yöntem sayesinde genel anestezi riskleri alınmamış olur. Ancak hastalar genel anesteziye oranla daha çok ağrı ile karşılaşacaklardır.

6 ) Kürtaj işleminin ardından yapılması gerekenler nelerdir?

Kürtajın genel anestezi yöntemi ile yapılması durumunda, ilk gün için biraz sersemlik hissi, bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve hafif kanama olması normal kabul edilir. Şikayetler genel olarak bir iki saat sonra azalmaya başlar.
Kürtajdan sonra belli süre ile 2 ile 10 gün arasında hafif, pıhtısız vajinal kanamalar normal olarak kabul edilir. Bazı kişilerde, uygulamanın ardından herhangi bir kanama ile karşılaşılmadığı da olmuştur. Genel olarak beklenen kanamanın gün geçtikçe azalıp devam etmesinden sonra kesilmesidir.

Genel anestezi ile yapılmışsa, işlemden yaklaşık 1 saat sonra yemek yenilebilir. Yenilecek olan ilk öğün hafif, az yağlı, tuzlu ve sıvı gıdalardan çok fazla olmalıdır. Çorba türü veya kahvaltı şeklinde ki besinler ideal olabilir. Zaman içinde ortalama 3 ile 4 saat sonrasında bir bulantı olmaması halinde, normal gıdalar ile beslenmeye geçilebilir.

Kürtajın yapılmasından sonra, doktorun reçete ettiği ağrı kesici (analjezikler) ve antibiyotikler düzgün bir şekilde kullanılmalıdır.

Kürtajın hemen ardından banyo yapılmasının her hangi bir sakıncası olmaz. Ancak enfeksiyon riski sebebi ile vajinal duş yapılması tavsiye edilmez.


7 ) Kürtajın ne gibi riskleri vardır?

Tecrübeli doktorlar tarafından uygulanıldığı zaman, normal hamilelik  haftaları içerisinde yapılan kürtaj işlemi esnasında meydana gelecek olan riskler oldukça azdır.

8 ) Peki oluşabilecek olan Riskler nelerdir?

Bunlar:

 • Rahim ve barsak delinmeleri
 • Kanamalar
 • Gebeliğin tahliye hiç edilemeden kalması
 • Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması
 • İşlem sonrası rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit)
 • Anesteziye bağlı problemler olabilir.
 • Rahim içi dokunun (endometrium) tahribi veya rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucu adet görememe veya adetlerin azalması.

9 ) İlk adet ne zaman görülecektir?
İşlemden ortalama 1 ay sonra (kişinin bir periyot uzunluğu sonrasında) normal adet döngüsü tekrar başlayacaktır. İlk adette görülen bir kaç günlük gecikme ise normal olarak kabul edilir.

10 ) Kürtaj sonrası cinsel ilişki


Genel olarak bir enfeksiyon ile karşılaşılmaması için, ortalama 10 ile 15 gün süre ile ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.


Eğer daha önce bir düşük veya ölü bebek sebebi ile kürtaj yapılmış ise, minimum 3 ay süre ile bir aile planlaması yöntemi desteği ile korunma tavsiye edilir. Bu sürenin sonunda rahim kendini tam anlamı ile toplayabilir.


11 ) İşlem sonrası ne zaman spiral takılabilir?
Spiral uygulaması, kürtaj işleminin hemen ardından aynı seansta uygulanabileceği gibi, işlemden ortalama 1 ay sonra normal adet döneminde de takılabilir.

11 Comments

 1. Iyi gunler ben düşük yaptim sonra doktora gittigim zaman kurtaj dedi kurtaj oldum geri ne zman gebe kalabilirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Tanı almış gebeliklerin %15’ i düşükle sonuçlanmaktadır. Gebelik kayıplarının tedavisinde kürtaj en son tercih edilmesi gereken yöntemdir. İşleme bağlı olarak rahim içinde yapışıklıklar oluşabilmektedir. Bu işlemin size endikasyon dahilinde yapılmış olduğunu umuyorum. Düşük sonrası bir adet geçirdikten sonra gebe kalmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak tekrarlayan gebelik kayıplarınız söz konusu ise tekrar gebe kalmadan önce perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. selam ben iki ay önce kürtaj oldum patoloji temiz cıktı rahım duvarı kalınlığı sonra kanamam kesilmedi minera diye bir spiral takıldı 12 gün önce ama hala kanamam devam sizce ne yapmalıyım?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometrial kalınlık nedeniyle yapılan kürtaj sonucunuzun normal olarak geldiğini paylaşmışsınız. Adet kanamalarının aşırı olduğu durumlarda tedavi amacıyla mirena kullanılmaktadır. Adet kanamasının miktarını genel olarak azaltır. Tedavinin ilk aylarında düzensiz kanama ve lekelenme kanamaları sıklıkla görülmektedir. Takip eden dönemde kanamalar giderek azalır ve çoğu zaman tamamen kesilir. Ancak kanama ve ağrı şikayetleriniz artıyor ise spiraliniz yerinden kaymış olabilir. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. hocam 10 gün oldu düşük yaptım küretaj oldum kürtaj dan farklımı isim itibariyle anlamadım rahim içi ölçüm yapıldı 16 falan çıktı şimdi 6 buçuk bugün kontrol gittim biraz sıvı olduğu söylendi yumurtalıkta yumurtam çatlamak üzereymiş karın içine kanama olabileceğini söyledi bu ne anlam ifade eder?

  ..

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Düşük sonrasında ultrasonografi ile rahim duvar kalınğınızın takibi yapılmış. 16mm’den 6,5 mm’ e gerilemesi düşük sonrasında rahim içinde gebeliğe ait herhangi bir parça kalmadığının bir göstergesidir. Rahim içinde bir miktar sıvı olmasına eşlik eden kasık ağrısı veya ateş yüksekliği gibi bir şikayet yok ise tek başına bu bulgunun bir önemi bulunmamaktadır. Bu ultrasonografi esnasında yumurtalığınızda bir kist saptanmış. Over kistleri özellikle adet gören kadınlarda görülen bir durumdur. %80-85 oranında bu kistler iyi huyludur. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve kist cidarının yırtılması ile birlikte karın içine sızan sıvının neden olduğu karın ağrısıdır. Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cm’ i geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiplerde sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ameliyat ile alınması gerekir. Size önerim adet gördükten sonra kistinizin kontrolü için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Çeşitli düşük türleri bulunmaktadır ve düşük yapma şeklinize, gebelik takip sürecine ve tekrarlama sıklığına göre bu nedenler ve yaklaşımlar değişmektedir. Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si ise düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. En fazla risk ise ilk 8 haftada olup, gebelik haftası ilerledikçe düşük olma olasılığı da giderek azalmaktadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. İyi akşamlar hocam ilk hamileliğimde düşük yaptım kürtaj oldum bir daha çocuğum olmadı korunmadığım halde iki yıldır evliyim yeni öğrendim ki kürtajda rahmim ters dönmüş düzeltildi bir haftadır sırt üstü uzanıyorum korkuyorum tekrar ters döner diye nasıl dikkat edebilirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Rahimin ters dönmesi ayrı bir tanı rahimin ters durması ayrı bir tanıdır. Ameliyat notunuzu görmeden hangisinden bahsettiğinizi anlayabilmemiz mümkün değildir. Ancak her iki durumda sizin vücut hareketlerinizden ve yatma şeklinizden bağımsız olarak oluşur.
   Kendiliğinizden bir gebeliğiniz olmuş ancak sonrasında düşük nedeniyle kürtaj olmuşsunuz. Şu andada yaklaşık 2 yıldır gebelik elde edemediğinizden bahsetmişsiniz. Yaşınızın, yumurtalık rezervinizin, HSG ile rahim ve tüplerinizin durumunun ve eşinizin sperm analizi sonucunun bu nedenle infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tedavilerde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Slm doktor bey sıze bir ricam var yardımcı olursanız çok sevinirim Annem 15 sene önce menepoza girmişti 3 senedir kanamaları var ara bezen de beli olmuyor bazen çok bazen az doktorada göturdum 5 mi 6 mı desem kürtajda oldu parçada alındı aynı ne yapabiliriz surunun ne olduğunu da bilmiyoruz hayırlı akşamlar

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Atrofik endometrium, endometrial hiperplazi, endometrial polip, servikal polip, rahim ve rahim ağzının kötü huylu hastalıkları, yumurtalık kistleri menopoz sonrasında vajinal kanama şikayetine neden olabilmektedir. Bu kanamalarınızın nedeninin araştırılması için muayene, ultrasonografi ve endometrial örnekleme işlemleri yapılmaktadır. Sizin yakınınıza da tanı amaçlı endometrial örnekleme işlemi yapılmış. Ancak patoloji sonucunuzu paylaşmamışsınız. Size önerim alınan parçanın patoloji sonucu ile birlikte takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Patoloji sonucunuz doğrultusunda size hekiminiz tarafından danışmanlık verilecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhaba hocam
  6 yıllık evliyim esimin sperm sayisi 4milyon tam tup bebek tedavisine baslarken hamile olduğumu öğrendim fakat 6haftalikken kalbi durmuş 13gun oldu kürtaj olalı halen kanamam devam ediyor doktor kalinlaşma var adetle dışarı atabilirsin diyor böyle birşey mumkunmudur?
  Ve tekrardan hamile kalma olasılığım olabilirmi Olursa da sağlıklı bir hamilelik olur mu? Teşekkürler
  Saygilarimla…

Write A Comment