13. Hafta, ilk trimesterin sonunu ve hamileliğinizde yeni bir evrenin başlangıcını gösterir. Hamilelikte 2. trimester dördüncü, beşinci ve altıncı aydan oluşur. Bu haftalarda artık daha rahat hissetmeye başlamalısınız. Yorgunluğun ve mide bulantısının bir süre için azaldığını veya yok olduğunu görebilirsiniz.

 

Semptomlar

Hamileliğinizin bu aşamasında, aşağıdaki gibi fiziksel belirtilerle karşılaşmaya devam edebilirsiniz:

 

 • Meme değişiklikleri ve hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Mide ekşimesi veya gaz
 • Gıda istekleri, tiksinme veya ikisi de
 • Mide ekşimesi, hazımsızlık veya kabızlık
 • Görünür damarlarda artış

 

Fetal büyüme ve gelişmeye ek olarak, plasenta büyüyor. Bebek doğduğunda 1-2 kiloluk bir plasenta çıkmasını bekleyebilirsiniz.

 

Ayrıca hamileliğin idrar yolu enfeksiyonu (İYE) riskini artırdığını unutmayın. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunları içerir:

 

 • Sık, acil veya ağrılı idrara çıkma
 • Alt karın bölgesinde ağrı veya kramp
 • Sırt ağrısı
 • Bulanık, kötü kokulu veya kanlı idrar
 • Kendini iyi hissetmeme, ağrılı ve yorgun olma
 • Yüksek sıcaklık
 • Titreme veya ürperme

13-hafta-anne

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya başka bir enfeksiyon belirtileri yaşıyorsanız, bir doktorla konuşun.

 

 1. Hafta Hormonlar

İlk trimesterin sonunda, hormon seviyeleri bir dereceye kadar sabitlenir ve daha rahat hissetmeye başlarsınız.

 

Libido: Bazı kadınlar, bu hormonların cinsel istekte artışa yol açtığını düşünüyor. Ancak bu herkes için doğru değildir.

 

Hormonal değişiklikler, tat ve koku duyularınızı etkilediği için gıdalara aşırı istek oluşabilir. Kan şekeri seviyelerindeki değişiklikler sizi şekerli yiyeceklere yönlendirebilir. Şeker alımınızı sınırlandırmaya çalışın, bunun yerine çeşitli meyveler, sebzeler ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Ayrıca, diyetinizin kan şekerinizi gün boyunca daha stabil tutmak için yeterli protein ​​içerdiğinden emin olun. Çoğu kadının her gün yaklaşık 70 gram protein ihtiyacı vardır.

 

Kilo alma: Kilonuzu da takip etmeyi unutmayın, “iki kişilik yemek” iki kat yemek anlamına gelmez ve bebek doğduktan sonra herhangi bir ekstra kiloyu vermek zor olabilir.

 

Günde 300 kalori ile kalori alımınızı artırmanız gerekir, hamilelikte çoğunlukla ikinci ve üçüncü trimesterlerde kilo almanız tavsiye edilir.

 

 1. Hafta Bebek Gelişimi

Yaklaşık 6.5 cm uzunluğunda, bebeğiniz şimdi minik bir şeftali büyüklüğünde. Kafa, gövdenin geri kalanıyla dengede ve boyutu, genel çerçevesinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Bebeğiniz kollarını hareket ettirebilir ve artık başparmağını ağzına sokabilir.

 

11 ve 14. haftalar arasında devam eden diğer gelişmeler arasında şunlar yer almaktadır:

 

 • Tükürük bezleri çalışmaya başlar ve ses telleri gelişmeye devam eder.
 • Göz kapakları şimdi kapanıyor ve 28. haftaya kadar kapalı kalacaktır.
 • Kalp atışı artık bir Doppler ile duyulabilir.
 • Akciğerler olgunlaşmaya devam eder ve amniyotik sıvı solunur ve ekshalasyon yapılır.
 • Dalak kırmızı kan hücreleri üretmek için çalışıyor.
 • Bağırsaklar göbek kordonundan karın bölgesine göç etmeye devam eder.
 • Yumurtalıklar veya testisler tamamen gelişmiştir.
 • Seks organları ortaya çıkıyor.
 • Uzuvlar uzun ve incedir.
 • Baş büyüktür.
 • Diş tomurcukları ortaya çıkıyor.
 • Bebek yumruk yapabilir.
 • Vücut kılları büyüyor.
 • Kaslar ve sinir sistemi olgunlaşıyor.
 • Böbrekler, amniyon sıvısı olan idrar üretiyorlar.

 

Bebeğin şimdi; bacaklarının arasında büyüyen bir penisi ya da klitorisi var, ama bunlar henüz bir ultrason taramasında görünmek için çok küçüktür.

 

 1. Hafta Yapılacak Şeyler
 2. ila 14. haftalarda, ense saydamlığını değerlendirmek için bir ultrasonu yapılabilir. Tarama, bebeğin boynunun arkasındaki cilt altında ek sıvı olup olmadığını kontrol edebilir. Bu, Down sendromu gibi bebeğinizi etkileyebilecek bazı tıbbi rahatsızlıkların test edilmesinde önemlidir. Kan testleri ayrıca Down sendromu, Trizomi 18, spina bifida ve diğer problemleri taramak için de kullanılır.

 

Sıralı ekran veya entegre ekran: Bu kan testleri 10 ila 13 hafta arasında yapılır ve 15 ila 20 haftalar arasında tekrarlanabilir. Down sendromunun veya diğer kromozomal sorunların varlığını gösterebilen fetal proteinleri test ederler. Değerlendirilen proteinler, hamilelikle ilişkili plazma protein taraması (PAPP-A) ve insan koryonik gonadotropin (hCG) içerir.

 

Ayrıca, bebeğinizin DNA’sının incelendiği kan testleri de vardır. Bu testler bebeğinizin kromozomal anormallikler riskine dair bilgi sağlayabilir. Amniyosentez veya koryon villus örneklemesi (CVS) gibi kan testi sonuçlarını doğrulamak için diğer testler daha sonra yapılabilir. Herhangi bir tarama yapmayı tercih ederseniz, sizin için en uygun olan seçeneği görmek için doktorunuzla tüm genetik tarama seçenekleri hakkında bilgi alın ve konuşun.

 

 1. Hafta Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Şimdiye kadar kederli hissediyorsanız, bu hafta sizin için daha rahat bir dönemin başlangıcı olabilir.

 

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, hamileliğiniz kendini göstermeye başlayacak. İkinci üç aylık dönem, daha iyi hissedeceğinizden, bir gezi ya da tatil yapmak için iyi bir zamandır. Sağlıklı bir yaşam tarzını takip ederek, dengeli bir diyet ve uygun bir egzersizle bu iyilik hissini devam ettirin.

 

Zaman geçtikçe, bebeğiniz maruz kalabileceğiniz enfeksiyon ve diğer tehlikeler yüzünden daha az risk altında olacaktır. Bununla birlikte, riskler devam eder ve dikkatli olmalısınız ve alkol, tütün, cıva içeren balıklardan ve büyük miktarlarda kafein tüketiminden kaçınmalısınız.

 

Ektopik gebelik, vajinal kanama veya doku geçişi gibi vajinal sıvı sızıntısı, bayılma hissi veya baş dönmesi, düşük tansiyon, rektal basınç, omuz ağrısı veya ciddi pelvik ağrı veya kramp gibi belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuzu arayın.

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/300000.php

 

13 Comments

 1. İyi günler doktor bey bir sorum olacak size benim 13 haftalık hamileyim lekelenme şeklimde kanamam oldu sonra adet kanaması şeklinde oldu birgün sürdü hastanede yattım birgün bebeğin olduğu yerde kanamam yokmuş acaba neden olmuş olabilir?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. gebelik kesesinin etrafında kanama alanı izlenmemesi iyi bir bulgudur. İstirahat etmenizi, cinsel birliktelikten kaçınmanızı ve hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmanızı öneririm. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. merhabalar hocam sizi uzun süredir takip ediyorum verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler emeğinize sağlık.hocam benim bir sorum olacaktı umarım cevap verirsiniz.ben 13 hafta 6 günlük hamileyim bu ikinci gebeliğim.devlet hastanesine düzenli olarak gidiyorum.12 haftalıkken dr benden ikili test yaptırmak isteyip istemediğimi sordu bende tabiki istiyorum diye belirttim.ultrasona girdim ve sonuçlar
  (SAT:12hafta 2 gün
  FKA:POZİTİF(+)– CRL:61mm–NT:1,5mm–servikal uzunluk 45 mm ölçüldü)diye bir sonuç aldım.

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   İkili testin Down sendromunu saptama oranı yaklaşık %90 oranındadır. Dörtlü Test de 16 – 18. gebelik haftalarında anneden alınan kan örneğinde üçlü testteki maddelere ek olarak ”Dimetrik İnhibin A ” düzeyine bakılır. Üçlü testte %60’ larda olan güvenilirlik dörtlü testte %80’ lere varmaktadır. İkili, üçlü ve dörtlü test bebekte bir anomali yada sakatlık olduğunu kesin olarak gösteremez sadece anomali riskinin normale göre arttığını ya da artmadığını ifade eder. Bu sonuçlarda bir risk artışı saptanması halinde ileri tetkik gerekliliğini gösterir. 11-14. gebelik haftasında ikili kombine testi yaptıramamış veya zamanını kaçırmış kişilerin daha sonra 16-20. Gebelik haftası arasında üçlü test yaptırmak yerine dörtlü test ve ayrıntılı ultrasonografi yaptırmaları önerilmektedir. Anne adayının kanında gebelik boyunca bebeğe ait bazı hücreler dolaşır. Bu hücrelerin içeriğindeki bebeğe ait genetik materyal olan ” fetal DNA” belirli teknolojilerle analiz edilebilmektedir(Prena Test, MaternyT21, Harmony, NIFTY vb.). Kromozomal anomalileri tespit eden bu testlerde yine bu amaçla kullanılabilmektedir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. 13 haftalik hamileym ve zeka testi olacak ama bebegin nt kalinligini bulamiyorlar acaba henuz daha
  olusmad neden olmaya bilir veyada daha olur mu

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Ense kalınlığının doğru bir biçimde ölçülebilmesi için bebek uygun pozisyonda olmalı(fetal yüz, ense kısmı ve toraks net görülmeli ve ölçüm alınırken nazal kemik, damak ve diensefalon aynı anda görülmelidir.) ve yine son adet tarihine göre 11 ile 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi de 45-84 mm arasında olmalıdır. Ense derisinin arkasındaki sıvı kısmın ölçüldüğü bu değer milimetre olarak belirtildiği için ölçümdeki ufak değişmeler bile bazen test sonucunu etkileyebilmektedir. Bu nedenle tecrübeli bir uzman tarafından yapılması şarttır. Bebeğiniz doğru pozisyonu almadığı için ölçüm yapılamamış gibi duruyor. Bu endişe edilecek bir durum değildir ancak test zamanının kaçırılmaması için size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir hekime başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Selamun Eleykum.men 13 hefde 1 gunluk hamileyem.qirp bogaz agrisi oldu mende.doktoruma dedim ilac yazmadi.ev ortaminda iylewmesen eyer atewin cikarsa o zaman bir ilac yazacaqmiw.bebeyime bir zarar gelmez INWALLAH…

 5. Ayse hanim Reply

  Merhaba ben 13 +1gunluk hamileyim ve kahverengi seklinde kanaman 5 gundur az da olsa var ..kanuyusmazligi var ve 21 aralikda kan uyusmazligi ignesi vuruldum ve 21 ocakta yine kanamam oldu kan uyusmazligi ignesi vurulmama gerek varmi sebebi nedir sizce not ilk gebeligim..

 6. arzu arslan Reply

  Merhaba ben şu an 13 haftalik hamileyim r. Bu üçüncü gebeliğim ilk gebeliğim de bebeğin kesesi delinmisti ve bebek 17 haftalik idi ikinci gebeliğim de ise servikal yetmezliği tanısı kondu 20 haftalikta kaybettim ve su an bu gebeliğim de Dr dikiş atmaya gerek yok dedi sadece enfeksiyon dan uzak dur dedi şu an da çok ama çok az kırmızı sşeklinde bi leke geldi sebebi ne oolabilir dikiş atilmaz ise yine kaybedebilir miyim

 7. merhaba 13 haftalik gebeyim ikinci gebeligim normol dogum yapmistim ilk kizimdada. dusuk riskim vardi bundada. var kese etrafinda kanama alanlari var son 1. haftadir surekli kahverengi akintilarim oluyor tiroit hastasiyim ilacimi aliyorum her gittigimde bebek iyi dusuk tehlikesi var diyip ilaclari verip yolluyorlar aciklama vs. yok nede oldugundan vs. ilgili son 1 haftadir gitmedjm bile lekelerde artik ayni cevabi duymaktan bu lekeler nezaman gececek kanama. alanlari neden olur

 8. ben 3aylik hamileym ve kanama sikayetiyle gittim hastanede kalmam istendi kan uyusmazlik ignesi yapildi kani durdurma ignesi yapildi durdu eve geldigimde hapsirdim kanamam odu korkuyla yasiyorum durdu ama arada kahve rengi damla oluyo ilacta kullaniyorum bu arada 4dusuk bi canli bi karnimda

 9. Merhaba, 13 haftalık hamileyim 3 gün önce kanamam geldi düşük tehlikesi vardı progestana başladım , 3 gündur kahverengi akıntı geliyor sebebi ne olabilir acaba?

Write A Comment