16. hafta hamilelik döneminde anne adayın meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

16. hafta itibari ile anne adayının yüzünde ve vücudunda güneş kaynaklı lekelenmeler meydana gelebilir. Östrojen hormonun artışı, cilt rengini sağlayan pigment üretici hormonlara etkide bulunur. Bu sebeple de lekelenmeler oluşabilir. Ancak bu lekelenmeler kalıcı olmadığı için endişelenmeye gerek yoktur. Fakat lekeler, cildin derin tabakalarında meydana gelirse, doğum ardından bu lekeleri gidermek için ileri tekniklere ihtiyaç duyulabilir. Anne adayı güneşe çıkacağı zaman koruyuculuğu yüksek güneş kremleri kullanmayı ihmal etmemelidir. Bu sayede lekelenmelerin önüne geçilebilir. Çok ağır olmayan makyajlarla bu lekeler kapatılabilir. Anne adayının kendini iyi hissetmesi, bu dönemlerde oldukça önemlidir.

16. hafta itibari ile, damarlardaki kan miktarı artış gösterir. Genel olarak gebelikte damarlardaki toplam kan miktarı gebelik öncesi döneme göre %50 daha fazladır. 16. haftada ise bu oran hızlanır.

Bu artış, burun tıkanıklığı ve burun kanaması şeklinde kendini gösterebilir.

Kan hacminin bu denli artması, bebeğin gereksimlerinin karşılanması adına oldukça önem teşkil eder. Kalp, daha fazla çalışmaya başlar.

Şayet anne adayının alerjisi var ise, gebelik döneminde bu alerjiler azalabilir. Ancak bazı anne adaylarında alerjik reaksiyonlar daha da artabilir. Kimi zaman yeni alerjiler dahi meydana gelebilir.
16. haftada anne adaylarının bacakları özellikle arka yüzünde kılcal damarlarda bir belirginleşme fark edilebilir. Bu kılcal damarlar için gerekli önlemleri almak gerekir. Aksi halde tedavisi oldukça zor olan varislere yol açılabilir. Şayet kan bağı olanlarda varis sorunu mevcut ise, varise eğilim olabilir. Bu sebeple anne adayı varis için önemler almalıdır.

Bu tedbirler sayesinde varis oluşumu yavaşlayabilir ya da durabilir.

Bu haftalarda nöral tüp defekti ve Down sendromu risk belirlemesini mümkün kılan Üçlü test, ideal olarak 16-18. gebelik haftaları arasında bebeğinize uygulanır. Bu testin uygulanabilmesi adına, belirlenmiş olan haftalar arası doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir.  11-14 testi uygulanmış ise, doktor bu testin yapılmasına gerek olmadığını söyleyebilir. Türkiye’de en yaygın olarak yapılan üçlü testtir. İkinci en yaygın test ise  hem ikili test hem de üçlü test yapılması, en az tercih edileni ise tek başına ikili test uygulanmasıdır.

16. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

16. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Gebelik Ve Nefes Darlığı

Nefes darlığı sorunu gebelik döneminde sık sık yaşanan bir şikayettir. Bu şikayeti nefes nefese kalma takip eder. Daha çok 16. haftada kendini göstermeye başlayabilir.  Bu şikayetlerin en önemli sebebi de hamilelikle beraber artmış olan oksijen gereksinimi karşılamak için oluşan solunum sistemi değişikleri olmaktadır.  Hamileliğin son haftalarında ise bebek, yukarı doğru büyüdüğü için anne adayının göğüs kafesine baskı yapabilir. Bu sebeple de belirti artabilir. Ancak her nefes darlığı şikayeti gebelik ile ilgili olmayabilir. Bu sebeple bu şikayeti doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

“Nefes darlığı” şeklinde düşünülen durum ise, aslında “nefes açlığıdır”. Anne adaylarının bazılarında derin nefes almada esnasında zorluk görülür. Normal olarak, kendi kendine birkaç dakikada bir otomatik şekilde gerçekleşen derin nefes alma mekanizması sekteye uğramıştır. Bu sebeple de derin nefes alma esnasında bu durum sekteye uğrar ve yarıda kalır.

Bu sebeple de nefes alma eylemi anne adayının düşüncesine göre nefes darlığı olarak algılanır.  “Nevrotik solunum” ismi verilen bu şikayet çoğunlukla psikolojik gerginlik kaynaklıdır. Şayet anne adayı derin nefes alamaz ise, bu soruna odaklanarak derin nefes almaya çalışır. Bu anda da derin nefes alınıyor gibi hissedilirken nefes yarıda kalır. Tekrar bu olaya konsantre olunur.  Bu şikayet çoğunlukla geceleri meydana gelir ve anne adayının uykusunu bölebilir.

Bu şikayet söz konusu ise, anne adayı derin nefes almaya odaklanmaktan vazgeçmelidir.

Şayet anne adayı nefes darlığı problemini çok ciddi ve rahatsız edici seviyede yaşıyor ise, psikolojik bir danışmana başvurabilir.  Nevrotik solunum çoğunlukla mükemmelliyetçi kişilik yapısına sahip kişilerde ortaya çıkar. Bunun dışında psikosomatik bir sorundur.

16-hafta-hamilelik   

16. hafta hamilelik dönenimde bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?  

16. gebelik haftasında bebeğinizin bacakları, kollarından daha uzun olmaktadır. Rahim içinde yerleri bol olduğundan çoğunlukla hareket halindedirler. 16. gebelik haftası itibari ile bebeğinizin el ve ayak tırnakları daha da uzamaya başlar. 16. hafta itibari ile doğum ve gebelik tecrübesi olan anne adayları, bebeklerin hareketlerini duyumsamaya başlarlar. Bebeğinizin kas ve kemileri gelişmeye devam ettikçe bu hareketler daha çok hissedilecektir.

Hamilelik Ve Uyku

Sağlıklı uyku düzeni ve kaliteli bir uyku gebeliğin gelişimi ve sağlılı şekilde devam etmesi açısından oldukça önem taşır. Gebeliğin ilk haftalarında anne adayları uykuya oldukça meyillidir. Ancak gebeliğin 16. haftasında anne adayı uyku sorunları yaşamaya başlayabilir. Uyku problemleri, çoğunlukla gebeliğin son haftalarında kendini gösterir ancak 16. haftada da gündüzleri yorgun olmanıza sebep verecek kadar yaşanabilir.

16-hafta-bebek

Sağlıklı ve Yeterli Uyku İçin Öneriler:

 • Anne adayı her gün aynı saatte uyuyup, uyanmaya dikkat etmelidir. Bu düzen sayesinde santral sistemi eğitilecektir.
 • Uyumadan birkaç saat evvel su ya da sıvı içecekler tüketmeyiniz. Tuvalet gereksinimi yüzünden uykunuz bölünmesin.
 • Mümkünse akşam saatlerinde kahve, çay gibi kafeinli içecekler tüketmeyiniz. Kafein dolayısıyla uykunuz kaçabilir.
 • Gece uyumadan önce size uygun olan egzersizleri yapın. Bu egzersizler uykuya dalış süresini de kısaltacaktır. Egzersiz kaslardan kana laktik asit geçmesine yardımcı olur. Bu sayede de uykularınız daha rahat olur.
 • Uyuduğunuz odanın sıcaklığı 20 derecede olsun. Bu dereceler ne aşırı, ne de aşırı soğuk olmamalı. Uykunuz engellenebilir.
 • Şayet anne adayının mide ekşimesi sorun u mevcut ise, iki yastık kullanmak faydalı olacaktır.
 • Diğer bir önemli nokta da sol tarafa doğru uyumaktır. Nefes darlığı problemi böylece hafifletilebilir.
 • Uyumadan önce ılık bir duş ve ardından ılık süt uykuya dalışı kolaylaştıracaktır.
 • Uyku probleminiz ciddi ise, uyurken sürekli hareket halinde rahatınızı bulmaya çalışıyor iseniz, yeni bir yatak almayı düşünebilirsiniz. Bunun ötesinde yalnız uyumakta sizi daha rahat kılabilir.


 

23 Comments

 1. Ben 16 haftalik gebeyim 14 haftada bebegin eşinin asagida oldugu soylendi (sinirda denildi) ve doktor cok korkuttu beni kanama olursa seni kurtaramayiz denildi 16 hafta da eski doktoruma gittim ve bana daha cok erken bu yukariya cikabilir dedi ve 4 hafta sonra tekrar goruselim dedi siz bu durum hakkinda ne oneriyorsunuz bana

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin ilk 3 ayında plasenta rahim çıkışına (serviks uteri) doğru yerleşmiş olsa da gebelik ve dolayısı ile rahim büyüdükçe plasenta serviksi kapatmayacak şekilde yukarı çekilir. Ancak bazı gebeliklerde plasenta serviksi kapatmaya devam eder ve bu durumda plasenta previa tanısı konur. Meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır. Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır.Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Mümkün olduğunca doğum geciktirilerek bebeğin olgunlaşmasına fırsat tanınmaya çalışılsa da çok şiddetli bir vaginal kanama da gebenin hayatı tehlikeye gireceği için gebelik sonlandırılır. Plasenta previadaki kanama annenin hayatını tehlikeye sokabildiği gibi daha az miktardaki kanamalar annede kansızlığa da neden olabilir. Annenin fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabilmektedir. Bu nedenle hastanın fiziksel aktivitesi kısıtlanarak yatak istirahatine alınır. Rahim kasılmaları erken doğum eylemini ve dolayısı ile kanamayı başlatacağından önlem olarak doğum eylemini baskılayıcı (tokolitik) tedaviye başlanır. Bu arada doktorun uygun göreceği sıklıkta takiplere devam edilir. Cinsel ilişki de kanamayı başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda yasaklanır. Takipler sırasında bebek olgunlaşması tamamlandığında veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştığında doğuma karar verilir. Plasenta previa da doğum genellikle sezaryen ile olur. Ancak plasenta tam değil de kısmi olarak rahim ağzına yerleşmişse vaginal doğumda denenebilir. Gebeliğinizin erken bir dönemindesiniz bu nedenle şu an kanamanız yoksa mevcut durumu problem etmemenizi öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Mrb sürekli sorunlarla karşılaşıyorum bu gebe liginde 16 haftalik gebeyim bu hafta ultrasyon a girdiğimde de amniyotik bant çıktı çok üzüldüm fakat dr evet riskli ama S3n iki bebegin kafasının üst kısmında bebeğe dolaması zor gibi gözüküyor dedi siz ce sorunsuz gecermii birde ikili tarama sonucu 1/575 çıktı 4 test önerdi fakat ben yaptırmak istemiyorum bu sizce risk nedir tesekurler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Amniotik band sendromu plasenta ve amniyotik zar kalıntılarının fetusa yapışması veya dolanmasına bağlı olarak gelişen ve fetüste bazı gelişimsel ve yapısal problemlere neden olabilen bir tablodur. Kalıtsal bir hastalık değildir. Sonraki gebeliklerde tekrarlama riski düşüktür. 1.200 ile 15.000 de bir canlı doğumda görülmektedir. Enfeksiyon, abdominal travma, amniyosentez, gebeliğin ilk üç ayında kullanılan antimitotik ilaçlar, bağ dokusu hastalıkları, oligohidroamnioz, fetal hipertansiyon, venöz staz, uterin kontraksiyonlar kaynaklı lokalize fetal iskemi, intrauterin kanama ve uteroplasental kan akımı azaltıcı madde kullanımı bu sendromun gelişimine neden olabilmektedir. Amniyotik band sendromu oluşumu 8-18. haftalar arasında gelişmektedir. Amniyotik band sendromunun gebelikteki tanısında ultrasonografi kullanılmaktadır. Amniyotik bantlar yerleşim yerine ve boyutuna göre genel olarak fetüste herhangi bir probleme neden olmazlar. Ancak bazı durumlarda fetal ekstremite, parmak, boyun ve umblikal kordu sararak karakteristik olarak sıkışmalar, ampütasyon ve sindaktiliye sebep olabilmektedirler. Yine bazı vakalarda majör ekstemite anomalileri, açık kranial defektler, kısa umblikal kord ve çeşitli organ sistemlerini etkileyen iç organ anomalileri gibi ciddi yapısal anomaliler de görülebilmektedir. Bu nedenle bazı vakalarda intrauterin düzeltici ve ekstremite kurtarıcı cerrahilerin yapılması gerekebilmektedir.
   İkili testin Down sendromunu saptama oranı yaklaşık %90 oranındadır. Dörtlü Test de 16 – 18. gebelik haftalarında anneden alınan kan örneğinde üçlü testteki maddelere ek olarak ”Dimetrik İnhibin A ” düzeyine bakılır. Üçlü testte %60’ larda olan güvenilirlik dörtlü testte %80’ lere varmaktadır. İkili, üçlü ve dörtlü test bebekte bir anomali yada sakatlık olduğunu kesin olarak gösteremez sadece anomali riskinin normale göre arttığını ya da artmadığını ifade eder. Bu sonuçlarda bir risk artışı saptanması halinde ileri tetkik gerekliliğini gösterir.
   11-14. gebelik haftasında ikili kombine testi yaptıramamış veya zamanını kaçırmış kişilerin daha sonra 16-20. Gebelik haftası arasında üçlü test yaptırmak yerine dörtlü test yaptırmaları önerilmektedir. İkili test sonucunuzu ve bebeğin ultrasonografisini değerlendirmeden size test sonucunuz hakkında danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Size önerim Perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Bn 4 aylık hamileyim ve kansızlık var bi sıkıntı olur mu acaba kan hapı kullnmama rağmen kansızlık var bi öneriniz varmı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Anemi demir eksikliği, vitamin B12 eksikliği ve folik eksikliğine bağlı olarak gelişebilmektedir. Gebeliğin 2. trimestirinden itibaren plazma hacminin artmasına bağlı olarak hemoglobin düzeyinde hafif bir azalma normal olarak kabul edilmektedir. Buna göre 2. trimestirden itibaren hemoglobin düzeyi 10.5g/dl altında kalan gebeler anemik olarak kabul edilmektedir. Anemi derinliğine göre hem annede hem de bebekte pek çok bulgu verebilmektedir. Gebede baş dönmesi, yorgunluk, bayılma, uyku bozukluğu, iştahsızlık, sindirim sistemi bozuklukları, tırnakların incelmesi, saç dökülmesi, bağışıklık sisteminde zayıflama, dikkat eksikliği, istirahat halinde bile olabilen nefes darlığı, çarpıntı ve kalp yetmezliğine neden olabilmektedir. Erken doğum eylemi, düşük doğum ağırlıklı bebek riskinde artış ve anne karnında gelişme geriliği gebelikte karşılaşılan sorunlardır. Doğum sonrasında ise bebeklerde anemiye bağlı olarak motor gelişim ve koordinasyonda bozulma, büyüme gelişme geriliği, dil ve okul gelişiminde bozukluklar saptanabilmektedir. Uygun gida takviyeleri, ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarınızda yapılacak bazı ayarlamalar ile gebelikte anemi düzeltilebilecek bir durumdur. Ağızdan alınan ilaçlara yeterli yanıt alınamaması halinde ise iğne formlarında demir replasmanı yapılabilmekte ve çok gerekli durumlarda da kan ürünleri verilebilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Hocam merhaba, ben 16+5 günlük hamileyim, son bir kaç gündür sanki adet olacakmış gibi ağrılarım var ve yatakta dönerken ve kalkarken de kasıklarımda ağrı oluyor… karın ağrım bir süre devam ediyor sonra dinlenince geçiyor ama rahatsızlık veriyor, bu durum tehlikeli midir ? diğer bir sorum ise ikili tarama testi iyi çıkarsa dörtlü tarama testi yaptırmaya gerek var mı Şimdiden çok teşekkür ederim hocam, iyi haftalar

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   İkili testin Down sendromunu saptama oranı yaklaşık %90 oranındadır. Dörtlü Test de 16 – 18. gebelik haftalarında anneden alınan kan örneğinde üçlü testteki maddelere ek olarak ”Dimetrik İnhibin A ” düzeyine bakılır. Üçlü testte %60’ larda olan güvenilirlik dörtlü testte %80’ lere varmaktadır. İkili, üçlü ve dörtlü test bebekte bir anomali yada sakatlık olduğunu kesin olarak gösteremez sadece anomali riskinin normale göre arttığını ya da artmadığını ifade eder. Bu sonuçlarda bir risk artışı saptanması halinde ileri tetkik gerekliliğini gösterir. 11-14. gebelik haftasında ikili kombine testi yaptıramamış veya zamanını kaçırmış kişilerin daha sonra 16-20. Gebelik haftası arasında üçlü test yaptırmak yerine dörtlü test yaptırmaları önerilmektedir. İkili test sonucunuzu ve bebeğin ultrasonografisini değerlendirilmesinden sonra hekiminiz size bu konuda danışmanlık verecektir.
   Geçirilmiş karın ameliyatları, myomlar, genitoüriner sistem enfeksiyonları, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişiklikler, bel ve kasık fıtıkları, düşük tehdi ve gebelikte rahmin büyümesine bağlı gelişen rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi gebelikte kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Ancak gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemelidir. Size önerim en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına bu ağrı şikayetleriniz açısından başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. iyi günler dr bey ben dört aylık hamileyim bir önceki gebeliğimde bebeğimiz Biraz zayıf doğdu sonradan doğduktan sonra da gelişim geriliği oldu bu defa da öyle zayıf olur die çok tedirginiz bunu önlemek icin nasıl beslenmeliyim neleri çok tüketmeliyim nelere dikkat etmeliyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden Teşekkürler …

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğnizi tebrik ederim. Ancak paylaştığınız veriler gebeliğinizin mevcut durumu hakkında sizi bilgilendirebilmemiz konusunda yetersiz kalıyor. Önceki gebeliğinizdeki gelişimsel geriliğin yeni mi başladığı yoksa takiplerde mi belirginleştiği, eşlik eden başka bir sorunun olup olmadığı, antenatal testlerde bir risk olup olmadığı önemlidir. Fetusun bulunduğu gebelik haftasına göre olması gereken ağırlıktan %10 kadar geride kalması intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olarak adlandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus olması gereken standart ağırlıktan küçük olan her fetusta gelişme geriliği olmayacağıdır. Bu fetüslerin bir kısmı yapısal olarak küçük fetuslardır. Ancak gelişme geriliği saptanan fetuslarda anne karnında strese girme, asfiksiye maruz kalma, yeni doğan döneminde ölüm riskleri normal gebeliklerden yüksektir. Yüksek tansiyon, diabet, annede kalp/böbrek/karaciğer hastalığı, annede astım, annede derin anemi, plasental yetmezlik, tek umblikal arter, yetersiz beslenme, sigara ve intrauterin enfeksiyonlar gibi durumlarda fetusta gelişme geriliği olabilmektedir. Haftasına göre gelişme geriliği tanısı konmuş gebelikler daha sıkı takip altına alınır ve genellikle bu takip sırasında ustrason, doppler ve NST, biyofizik profil (BPP) takiplerine göre fetusun anne karnında çok risk altında olduğu saptanırsa doğum gerçekleştirilir. Bu gebeliğinizde de bebeğinizde gelişimsel bir gerilik saptanması halinde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı öneririm.
   Gebelik dönemi; günlük kalori, alınması gerekli sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Gebelikte önerdiğimiz beslenme şekli, tüm temel besin maddelerinin her birinden yeterince ve düzenli olarak alınması şeklindedir. Temel besin maddelerinden şekerler ve yağ miktarı yüksek gıdalar hariç her birinden her gün belli miktarlarda mutlaka alınmalıdır. Bu konuda bir diyetisyenden destek alabilirsiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. İi günler dr bey 16 haftalık hamileyim hiç bi sorunum yok çok şükür ama hamileliğin boyunca az az ama iki üç kere alkol kullandım bi sorun olur mu 🙁

 7. Yeşim çakmak Reply

  Merhaba ben 16 haftalık hamileyim ikili üçlü dörtlü testleri yaptırmak istemedim doktorumda sen bilirsin dedi herhangi bir sıkıntı yok şuan bebekte bi sıkıntı olur mu acaba

 8. Yağmur kona Reply

  Ben 16+5gunluk hamileyim bende genital bölgemde sigil çıktı hamilelikte kadın dogumcum dondurmami söyledi cildiyeye gidip dondurdum şu an sorun yok gibi ama bu sigil sezeryanla doğum yapmama sebepmis ben normal doğum ıstiyodum sezeryanla doğum kesin mi bana bu konuda bilgi verir misiniz

 9. Gebeliğimin 16 haftasındayım ilk gebeliğimde suni sancıya rağmen vajinal açıklık olmadı sezeyanla doğum yaptım ameliyat sonrası yara yeri enfeksiyonu yaşadım yara yeri çökük ve bozuk 5 yıl aradan sonra 2. Bebeğimi bekliyorum ilk gebeliktese obez anneydim ikincisinde de öyle oldu normal doğum istiyorum ancak öneriniz benim için önemli kilo durumun nedeniyle tercihimi belirleyeniyorum bilgi verirseniz sevinirim

 10. Hilal öndş Reply

  Merhaba ben 15 haftalik hamileyim belimde ani kasilmalar oluyor ve bacagima vuruyor 1 2 dk kipirdayamiyorum ve surekli bel sirt agrisi yasiyorum bu sorun ilerde sikinti cikartir mi. Bide sigara kullaniyorum birakmadim iki gunde 1 paket sigara iciyorum bebegimde nasil etki yaratir sormak istedim. Simdiden tesekkurler.

 11. 16 haftalık gebeliği sonlandırma nasıl olur aminosentez yapıldıktan sonra sezeryan ilemi yoksa kürtaj şeklindemi olur

 12. Merhabalar ben16+3 gunluk hamileyim bugun kontrole gittim ve rahim içi kanamam olduğunu öğrendimbi tane proluton depot igne yazdi ve progestan 200 mg fitil verdi bol bol dinlen dedi.karnımda agri var dudaklarim morardi korkuyorum ne yapmalıyım bebeğim düşer mi?ne olur cevap verin.

 13. Ben 16 haftalık gebeyim düşük tehlikesinden dolayı progestan200ml kullanıyordum yeniden kanamam oldu ne yapmalıyım herhangi bir zararı olur mu

 14. Mrh bulent bey kardesim 16 haftalik gebe bugun dr una gitti fakat dr u bebegin suyunun cok az oldugunu
  soylemis vede universiteye sevk etmis hic bir aciklama yapmamis suanda korku vede sitres icerisinde sebep ne olabilir bilgilendirirseniz cok memnun kalirim simdiden cok tesekkur ederim

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve gelişmesine de olanak sağlar. Bu suyun miktarında azalma olmasına oligohidramnios denir. Bebekte böbrek yokluğu, idrar yollarında tıkanıklık oluşturan durumlar, fetüse ait bazı anomaliler, zarların erken yırtılması, plasental fonksiyon bozuklukları, uteroplasental yetersizlik, intrauterin gelişme geriliği, annenin sularının gelmiş olması, kromozomal anomaliler gibi pek çok neden oligohidramniosa neden olabilmektedir. Bu nedenle size önerim yakınınızın şimdiye kadar gebeliğinde yapılan olan tahlilleri ile birlikte alanında deneyimli perinataloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmesidir. Muayene bulguları doğrultusunda hekiminiz size danışmanlık verecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Slmlar hocam size bişey danşmak istiyorum izninizle bn 7 yıldan sonra ilk defa hamile kaldım ve diyabet
  hastasıym doktorum elevit pronatal yazdı 4 aymdayım ve gelişimi gayet iyi bebeğimin kullanmak istemiyorum domuz katkısı warmş araştrdım sizin düşüncelrnz cok önemli bnm için lütfen bana yardımcı olun

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gebelik döneminde artan gereksinimlere ve yetersiz beslenmeye bağlı olabilecek bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisinde bu tip ilaçlar kullanılabilmektedir. Dengeli beslenme ile bu tip takviyelere olan ihtiyacınız azaltılabilir. Size önerim bu konuda bir diyetisyenden destek almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 16. Gebeliğim16+1 Reply

  Gebeliğimin 16+1 haftasındayım. 19yaşımdayım kilom 52. Kontrollerimi aksatmadan yaptırıyorum ikili testimde bi sorun çıkmadı üçlü test yapacak doktorum. Ama benin karnım bahsedildiği gibi belirgin korkuyorum bazen nedeni ?bu arada ilk gebeliğim.

Write A Comment