17. hafta hamilelikte anne adayında meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

17. haftada artık anne adayının rahmini göbek deliği seviyesine oldukça yaklaşmıştır. Bunu eli ile hissedebilir. 17. haftada bebek artık diğer haftalara nazaran daha hızlı kilo almaya başlar. Aynı şekilde gelişim hızı da artmıştır. Bu sebeple anne adayı artık daha fazla kilo almaya başlayacaktır. 17. haftaya kadar anne adayları genellikle 3-5 kilo arasında bir artış gösterirler.

Anne adaylarından bazıları, kendileri ile aynı gebelik haftasına sahip olan anne adaylarına göre daha büyük bir kana sahip olabilirler. Bunun en genel nedeni ise, bağırsaklar içerisindeki gazdır.  Karnı daha küçük olan anne adaylarında ise en yaygın neden karın ciltlerinin daha sıkı olmasıdır.

 

17. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

17. hafta hamilelik döneminde bebeğin görüntüsü aşağıdaki gibidir.

17. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

17. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu yaklaşık 13 cm, ağırlığı 140 gram kadardır.

17. haftada ya da en geç gelecek haftanın bitimine kadar dörtlü testin yapılması gerek. Çeşitli laboratuvar koşullarında kullanılan teknolojik imkanlar dolayısı ile üçlü ya da dörtlü testler 20. haftaya kadar yapılabilmektedir. Ancak risklerin erken tespit edilmesi açısından bu testlerin şimdiden yapılması daha uygun olacaktır.

Doktorların bazısı, 11-14 testi yapıldığı taktirde diğer testlerin yapılmasına gerek olmadığını söyleyebilirler. Bazı doktorlar ise tedbirli olup dörtlü test yapılmasını isteyebilirler. Doktorunuz buna sizin genetik özellikleriniz, genel sağlık durumunuz ve diğer faktörleri ele alarak karar verecektir.

Gene doktorunuz sizden 11-14 testin yapılmasının ardından şayet 3’lü test yapmayacaksa hamilelik takibi için nöral tüp defekti- NTD riski için  alfafetoprotein (AFP) ölçümü yapmak isteyebilir.

Genellikle doktorların çoğu ayrıntılı bir şekilde uygulanan ultrasonografide nöral tüp defekti tespiti mümkün olduğu için üçlü teste gerek duymayabilir.

17-hafta

Düşme Riski

Anne adayları artık bu haftadan itibaren bazı denge sorunları yaşabilir. Göbeğin gittikçe büyümesi, yerçekimi merkezinin değişmesine yol açar. Bu sebeple de anne adayı ayaktayken denge sorunu yaşayabilir. Düşme risklerine karşı dikkatli olmalısınız. Riski pozisyonlarda durmamalısınız. Topuklu ayakkabılar giymemeye özen göstermelisiniz. Şayet arabaya binecekseniz mutlaka emniyet kemeri takmaya özen göstermelisiniz. Emniyet kemeri gebelerde karın altından takılmalıdır. Bu haftalarda anne adayının gözleri kuruyabilir.

Gebelik ve Vajinal Akıntı

Vajina, devamlı yenilenen bir doku özelliği taşır. Eski dokular ise, akıntı biçimde vücuttan atılır. Akıntı, bazı kadınlarda rahatsız etmeyecek biçimdeyken, bazı kadınlarda çok daha yoğun olabilir.  Doğal vajina akıntısı rengi; beyaz ve sarıdır. Çoğunlukla kokulu değildir. İdrar yapma sırasında yanma, ağrı ve kaşıntı gibi belirtilere sebep olmaz.

Hamilelik sürecinde vajinal akıntı artış gösterebilir. Akıntı, idrar sırasında çeşitli sorunlara yol açmıyor ve kokusuzsa korkmanıza gerek yok. Bu, fizyolojik bir akıntıdır. Bebeğe ya da size herhangi bir zararı yoktur. Ancak akıntınız koyu kıvamlı, rengi yeşil, kahverengi gibi, ağrı ve yanma özelliklerine sahip ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Bu durum rahim ağzı için bir soruna işaret edebileceği gibi, enfeksiyona da işaret edebilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

17-hafta-hamilelik

Su Kıvamlı Akıntı

Akıntınızın su kıvamlı olması, genellikle gebeliğin sonlarında görülür. Bu akıntı biçimi, bebeğinizin başının idrar torbasına yaptığı baskı neticesi oluşan kontrolsüz idrar kaçırma olabilir. Bunun dışında su gelmesi şeklinde tabir edilen gebelik kesenin yırtılmasına bağlı olan amniyos sıvısının boşalması dolayısı ile de olabilir.

17. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişikler nelerdir? 

17. haftada bebeğinizin ciltaltı yağ depoları hızla artış göstermeye başlar. Bebeğiniz ve plasenta 17. haftada ortamala olarak aynı boyutlardadır. Bebeğinizin minicik kalbi günlük olarak 30 litre kan pompalamaktadır.

Bebeğinizin 17. haftada bazı refleksleri ortaya çıkar. Bunlar:

 • emme,
 • göz kırpma,
 • yutmadır.

17. hafta itibari ile bebek, kalsiyum depolama işlerini kemikleri için hızlandırmaya başlar. BBundan dolayı da kalsiyumdan zengin olan besinlerin bu hafta daha fazla tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kalsiyum temini ilaç şeklinde yapılmamalı. Kalsiyum besinlerden temin edilmelidir.

Gebelik ve Çatlaklar

Hamilelik döneminde vücut büyümeye başlar, genişler. Bu sebeple de anne adaylarının ciltlerinde çatlaklar oluşabilir. Kalıtımsal olarak buna yatkın olan anne adaylarında bu çatlaklar daha çok görülebilir. Çatlaklar, genellikle karın bölgesinde meydana gelir fakat meme dokusunun ve basenlerin genişlemesi, meme bölgesinde ve kalçalarda da çatlakların oluşmasına yol açabilir.

Çatlakların maalesef ki tedavi şansı yoktur. Çatlaklar gebelik sonrası da kalıcıdır.  Ancak çatlaklar oluşmadan alınabilecek önlemler vardır. Badem yağları ve çeşitli nemlendirici ve koruyucu kremler çatlakların oluşmasını engellemek adına cildin genişlemeye karşı dayanıklılığını arttırabilir. Bu sebeple de çatlaklarınız daha az oluşur ya da hiç oluşmaz. Bu sebeple özellikle 17. hafta itibari ile bu kremleri düzenli olarak kullanmanız önemlidir. Bunun dışında:

 • bol bol su içmek,
 • antioksidan maddeleri bol miktarda içerdiğinden sebze ve meyve tüketimini ihmal etmemek,
 • düzenli şekilde egzersiz yapmak,
 • uygun kiloda olmak çatlakların oluşmasını önlemek için en etkin yollardan bazılarıdır.

Bazı anne adaylarında krem gibi koruyucu ürümler kullanmaksızın çatlak oluşmazken, bazı anne adaylarında alınan tüm tebdirlere rağmen çatlak oluşabilmektedir.  Cilt yapısı ile ilgili olan bu durum moral bozmamalıdır. Bebeğiniz, kucağınıza aldığınızda tüm sorunlar bertaraf olacaktır. Çatlaklar, ondan kalan hediyeler olarak algılanmalıdır.

10 Comments

 1. Merhaba ben 17 haftalık hamileyim benim 1 nefes darlığım var daha önce yoktu ikinci gebeliğim ilkinde de böyle bi sorunum olmadı doktora gitmedim gecici bi durum mu yoksa kalici hastaliklara veya sezaryene sebep olurmu.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Gebelik haftası ilerledikçe rahim büyüyerek diyafragmaya basınç yapmaya başlar ve nefes alımı sırasında akciğerlerin rahatça genişlemesine engel olur. Buna bağlı olarak 5. aydan sonra anne adaylarında nefes darlığı gibi birtakım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak dinlenme halindeyken, günlük işleri yaparken veya az bir efor sonrası gelişen nefes darlığı çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olabilmektedir(Astım, alt solunum yolu enfeksiyonları, bazı kalp ve kalp kapak hastalıkları, anemi vb.) Size önerim bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. mrh lütfen cevaplar mısınız doktor bey ben 17 haftalık hamileyim 2 çocuğuma bebek çok aşağıda yani kasıkta düşük riski olduğu için aşağıda olduğunu söyledi doktorum kasık ağrılarımda var başka bir doktora gittim o böyle bir durum yok dedi kanamam önce oldu şimdi yok sizce hangisine inanmalıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ultrasonografi ile muayenenizi yapmadan bu konuda herhangi bir yorumda bulunmamız doğru bir yaklaşım olmaz. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız ve danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Hocam merhaba.sizden bi ricam olycak ben 17+2 haftalık hamileyim bugun tabak almak icin yükseğe uzandım ve bise oldu die cok korktum eşimede bise diemedim halada korkuyor ve düşünüyorm bise olmuşmudur herhengi bi kanamam gelmedi ama aklim yerinde diil suan lutfen bana yardimci olun tesekkur ederim

 4. Hocam merhaba. Benim uzun yıllar kuyruk sokunu ağrılarım olmuştu. Sonrasında fizik tedavi dr u röntgen sonucunda düşmeye bağlı eğrilik görüp kemiği çekmişti. Uzun zamandır bir sıkıntımda yoktu. Şuan 17 haftalık gebeyim ve ağrılarım başladı. Normal doğum istiyorum. Bu normal doğuma engelmidir ?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir. Öncelikle bir gebenin eğer bebekte bir sıkıntı yoksa ya da gün aşımı gibi bir durumu olmadıysa kendiliğinden doğum eylemine girmesi için beklenir. Ancak bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse ya da gün aşımı dediğimiz sürece girmeniz halinde çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmektedir. Ancak doğumun zamanlaması ve doğum şeklinizi belirlemede yapılan vajinal muayeneniz, gebelikte bebeğinizde ve sizde takip edilen risk faktörleri ve bebeğin biyometrik ölçümleri esas alınmaktadır. Bahsetmiş olduğunuz ameliyatın doğum şekliniz üzerinde bir etkisi olduğunu düşünmemekteyim. Doğum zamanınız yaklaştığında bu konuda ortopedi doktorundan da bir konsültasyon istenebilir. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. İlknur koç Reply

  Slm hocam 17 haftalık hamileyim 12 haftada bebeğin suyu geldi tekrar su toplarmı acaba

 6. Merhaba ben 17+1 günlük hamileyim geçen hafta 4lü tarama testimde açık spida brifa oranı 1/652 çıktı diğer testlerim normal çıktı doktorum 1 hafta içinde ayrıntılı ultrason istedi yani bu hafta yapmam gerekiyor. Ayrınyılı ultrason 18 haftadan başlıyor bir hafta daha beklemeli miyim? bir de nöral tup varsa normal ultrasondan tespit edilebilir mi?

 7. 17 haftalık gebeyim bu sabah kahverengi bir leke geldi ama devamı su ana kadar olmadı ağrım yok karnımda adet sancısı gibi kasılmalar var sebebi ne olabilir

Write A Comment