18. hafta hamilelik döneminde annede meydana değişiklikler nelerdir? 

Artık ikinci üç aylardasınız ve 18. Haftada gebeliğiniz git gide ilerliyor. İkinci trimester, anne adayının tansiyonunun düşeceği dönemlerdir. Bebeğe artık daha çok kan akımı başlar ve gevşeme hali hakim olur. Bu sebeple de anne adayı çeşitli sıkıntılar yaşayabilir.

Hamilelik sürecinde dolaşım sisteminde meydana gelen bu farklılıklar hasebiyle anne adayının kalbi, ani pozisyon değişikliklerine cevabı yavaşlatır.

Bir anda tansiyonu düşebileceği gibi, çoğunlukla ani yapılan hareketler neticesinde de tansiyon düşebilir. Bu duruma “Postural hipotansiyon” denilmektedir. Örnek olarak aniden yataktan kalkmak ya da aniden eğilmek tansiyonun düşmesine yol açabilir. Bu durumda çeşitli belirtiler meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde tansiyon düşmesi sebebiyle baş dönmesi, bayılma hissi anormal olarak kabul edilmeyen durumlardır. Ancak bu belirtiler hayatınızı etkilemiyor ise, bilinç kaybı şeklinde yaşanmıyor ise, bebeğe herhangi bir sakıncası olmaz.  Şayet şikayetleriniz bu yönde ise, bir doktora başvurmanız gerekmektedir.Anne adayının tansiyonu düştüğünde, tuzlu ayran içmesi iyi gelebileceği gibi en işe yarar öneri; ayaklarının altına iki adet yastık koyması ve uzanmasıdır.

Tansiyon düştüğü zaman bu pozisyonda bir kaç dakika dinlenmek belirtileri azaltacaktır.  Bu hareket, kalbe daha fazla kan gitmesini sağlar ve tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur.Şayet anne adayının tansiyonu, kesinlikle doktor ya da bu konuda tecrübeli bir hemşire tarafından ölçülmelidir. Aksi halde dijital tansiyon ölçerler doğru sonucu vermeyebilir.

18. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

18. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

18. haftanın sonunda artık bebeğinizin boyu 21 cm. dolaylarında ve kilosu 200 gram civarında!

Anne ve baba adaylarının 9 aylık süreçte kafalarını kurcalayan en önemli soru, bebeklerinin sağlıklı olup olmayacağıdır.

Bugüne kadar yapılmış olması gereken testler, ikili test ya da üçlü test bebekte Down sendromu (zeka özürüyle seyreden kromozom bozukluğu) olup olmadığını kesin olarak ortaya çıkaramaz. Ancak, büyük olasılıkla bu sonuçlar doğrudur. Endişelerinizi öte tarafa atabileceğiniz kadar yeterlidir.

Down sendromu probleminin kesin teşhisi yalnızca amniyosentez ya da kordosentez gibi uygulamalar ile tespit edilebilir. Ancak bu işlemler, sağlıklı bebeği kaybetmeye yol açabilir. Bu sebeple de her anne adayına uygulanmaz.  Günümüzde cffDNA (cell free fetal DNA) analizi denilen bir test ile anne adayından alınan kan örneği ile bebeğe ait hücrelerin kromozom analizini ortaya koyabilmek mümkündür. Bugün için Down sendromunun erken teşhisi için uygulama ikili test ya da üçlü test tarama testleri ile yüksek risk çıkması halinde ya da daha sonra uygulanacak ayrıntılı ultrasonografide Down sendromu semptomları tespit edildiğinde amniyosentez uygulanması biçiminde olmaktadır.

18-hafta-hamilelik

Tabii ki tek doğumsal anomali Down sendromu değildir. Farklı anomolilerin birçoğu ultrasonografide tespit edilebilmektedir. Ancak bu kusurların dışında tespit edilemeyen doğumsal anomaliler de mevcuttur. Mesela: cilt hastalıkları, çeşitli kan ve metabolizma hastalıkları bunlar arasındadır.

Ancak saydıklarımız, genellikle oldukça nadir görülen sorunlardır.  Bebekte herhangi bir kusurun saptanabilmesine yönelik yapılan teslerin 24. haftaya dek sonuç vermesi oldukça mühimdir. Bunun sebebi de yasal olarak 24. haftaya kadar gebeliğin sonlandırılabilmesidir. 24. haftadan sonra anensefali denilen bebeğin beyin dokusunun olmaması gibi ölüm riski taşıyan problemler dışında, hamileliğin sonlandırılması gibi bir olasılık mevcut değildir.

Bunların dışında bebeğin sağlıklı olarak gözlerini hayata açmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz çeşitli stratejiler vardır. Bebeğin erken doğumunu önlemek için de aynı şeyler geçerlidir. Buradaki en önemli nokta anne adayının beslenmesine dikkat etmesidir.

Anne adayının unutmaması gereken, bebeğin gelişimini sürdürürken anne adayının beslenmesinin kendine dikkat etmesinin en önemli unsurlar olduğudur.

18-hafta

18. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

 • 18. haftada bebeğiniz artık el ve ayaklarını sıkıca açar ve kapat. İlk dışkı da 18. haftada oluşur. Buna mekonyum ismi verilir. Şayet bebek erkek ise, 18. haftada prostat gelişimi bu hafta itibariyle başlayacak ve tamamlanacak.
 • Anne adayının ilk hamileliği ise bebeğin hareketleri gelecek hafta hissedilmeye başlayacak. Ancak ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının bazıları bu hareketleri 22. haftaya dek duyamayabilir. Fakat üzülmenize gerek yok, doktor bu hareketleri size ultrasonda gösterebilir.Bebeğinizin ilk hareketleri aslında 8. ve 10. haftalar arasında başlamaktadır. Ancak bu hareketler çok zayıf olduğundan ancak ultrasonda görülebilir.
  • Bağımsız kol ve bacak hareketleri: 10. haftada,
  • Vücut ve baş hareketleri: 16. haftada,
  • haftada başlayan solunum hareketleri çalışmaları: 20-24. haftada hızlanmaya başlar.

  Daha önce bir doğum yaşamış anneler, bebeğin ilk hareketlerini daha erken hissedebilir. 16. haftada dahi bu hareketleri hissedebilirken, henüz hiç doğum yapmamış olan anne adaylarının ise bu hareketleri algılaması 22. haftayı bulabilir.

  Hissedilen hareket baş ya da kol-bacakların “gerilmesi” şeklinde, vücudun “dönmesi” şeklinde, ya da “tekmeleme” şeklinde Bebeğiniz uyuyup uyumadığına göre aslında saatte 8 ila 40 arası hareket yapmaktadır. Bu hareketlerden sadece bir saniyeden uzun devam eden ve güçlü hareketler anne adayı tarafından duyumsanır.  Anne karnındaki her bebeğin kendine özgür bir hareket alışkanlığı mevcuttur.

 • Bebeğin hareketleri çoğalıyor ise, hareket alışkanlıkları değişmiş demektir. Bebeğin anne karnında uyuması 20 dakika da sürebilir 2 saat de. Bu süreçlerde bebeğin hareketlerinde azalma olabilir. Fakat oldukça hareketli olan bir bebeğin 1 saat süresince hiç hareket etmemesi normal değildir. Bu sebeple anne adayı sakin olmalı, durumu değerlendirmeli ve gerekli hallerde doktoruna gitmelidir. Ancak hareketlerin henüz anne adayı tarafından yeni yeni hissedildiği dönemlerde anne adaylarının bir bölümü, bebeklerin hareketlerinin azaldığının endişesini yaşarlar.Ancak ilk zamanlar hareketlerin zor duyumsandığı zamanlardır. Bu sebeple de tüm hareketler hissedilemez.

Gebelik ve Denge 

Hamilelik döneminde anne adayının karnı büyür ve doğal olarak ağırlık merkezi de değişir. Özellikle bu haftalarda ortaya çıkan tansiyon düşme sorunu ile birlikte anne adayının dengesini kaybedip düşme riski ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar her üç anne adayından birinin hamilelik döneminde en az bir defa dengesini kaybettiğini ve düştüğünü ortaya koymaktadır.

Bu sebeple oldukça dikkatli olmak zorundasınız. Hava karlıyken yürüyüşler yapmamalısınız. Banyoda ayağınızın kaymaması adına önlemler almalısınız. Ayakkabılarınızın tabanlarının kaygan olmamasına dikkat etmelisiniz. Anne adayları çoğunlukla kalça üzerine düştükleri için, bebeklerine bir sorun gelmez. Gene de oldukça dikkat olmak çok önemlidir.

18 Comments

 1. ajajaajmama@gmail.com Reply

  Hocam ben 18 haftalık hamileyim oğlum olacak 2 li ve 3 lü taramam temiz çıktı fakat doktorum böbrekte idrar birikintisi var dedi korkma normal dedi bu bir sorun mudur??

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Antenatal testlerinizde ve mevcut gebelik haftanıza kadar yapılan takiplerinizde şimdiye kadar bir sorun saptanmadığını paylaşmışsınız. Böbreğin pelvis bölümündeki genişleme ile karakterize olan bahsetmiş olduğunuz durum, anne karnındaki bebeğe yapılan ultrasonografik incelemelerde çok sık olarak karşılaşılan bir durumdur. 2. trimesterda prevalansı %2,5-5 olarak tespit edilmiştir. Olguların yaklaşık yarısında bu durumun fizyolojik ve geçici bir durum olduğu bildirilmektedir. Hem fetal üriner sistemin genişleyebilir özellikte olması hem de fetal idrar akım hızındaki artışa bağlı olarak fetal böbrekte dilatasyon görülebilir ancak normalde renal pelvis transvers çapı 5 mm’i geçmez. Erkeklerde kızlara göre ve sol tarafta sağa göre görülme oranı daha yüksektir. Renal pelviste dilatasyon ürolojik anomaliler için bir ipucu olmasına rağmen, tek başına idrar yolu tıkanıklığı olmadan veya diğer ürolojik, renal patolojik bulgu olmadan da olabilmektedir. Renal pelviste dilatasyon yapan nedenlere bakıldığında pelviüreterik bileşke darlığı, veziko-üreteral reflü (VUR) ya da displaziye, posterior üretral valv (PUV), ektopik obstruktif üreteroseldir. Bunların büyük bir kısmı doğum sonrasında kaybolmakta ve az bir kısmında ise doğum sonrasında cerrahi tedavi gerektirmektedir. Antenatal hidronefrozda tanı, takip ve tedavideki amaç; sorunsuz seyredilebilecek olguları tespit edebilmek ve gereksiz cerrahi işlemlerden kaçınmak, ancak diğer taraftan gerçekten cerrahi gerektiren olgularda da girişim için geç kalmamaktır. Size önerim gebelik takibinizde alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanından destek almanızdır. Bu süreçte bebeğinizde bu bulguya eşlik eden başka bir yapısal değişiklik yok ise belirli aralıklarla yapılan ultrasonografik kontrollerde bu genişlemenin takip edilmesi ve ek sorunlar saptanması halinde kar-zarar süreci göz önünde bulundurularak doğum zamanının ve doğumun gerçekleşeceği hastanenin planlanması gerekebilir. Doğum sonrasındada bebeğinize renal ultrason yapılması doğru bir yaklaşım olur.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. İyi günler ben 18 haftalık hamileyim bende kasık ağrısı ve idrar yolu enflasyon var acaba bunlar normal mi cevap verirseniz sevinirim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte değişen barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Yumurtalık kistleri, endometriozis ve kasık fıtıkları vakalarında da kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Etkene yönelik olarak tedaviniz gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından size planlanacaktır. Bu tip enfeksiyonlar tedavi edilmediği taktirde erken doğum eylemine neden olabilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Benim bi sorum olacaktı hocam 18 haftalık hamileyim ve gittiğim doktor bebeğimin bağırsaklarında pırıltı gördü ve göbek bağında 1 tane damar eksik dedi hocam nedir bunun sebebi bebeğime bişey olmaz dimi hocam?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Tek umblikal arter gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Ayrıntılı ultrasonografide eşlik eden başka bir anomali olup olmadığını ve antenatal testlerinizdeki genetik bozukluk risklerini paylaşmamışsınız. Eğer bu testlerinizdede trizomiler açısından düşük riskli grupta yer alıyor iseniz gebeliğinizde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yakın takibinde olmanızdan başka ek bir önerimiz bulunmamaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir.
   Ekojenik barsak ultrasonografi sırasında fetusun karın kısmında barsakların olduğu bölgede parlak beyaz renkte bölgeler görülmesidir. Yaklaşık yüz gebelikten birinde izlenir ve genellikle haftalar içinde kendiliğinden kaybolur. Bebeklerin %50-80’ inde bir problem oluşmamaktadır. Fakar nadir olarak bazı anomalilerle ilişkisi olduğu gösterilmiştir(Down sendromu, kistik fibrozis, CMV enfeksiyonu, amniyon sıvısı içine kanama ve fetüsün bu kanı yutması, koryoamniyonit) Aralıklı ultrason takipleri ile ekojenik barsak varlığının devamı veya kaybolması izlenmelidir. Detaylı ultrasonografi ile buna eşlik edebilecek diğer anomalilerin varlığı değerlendirilmelidir. Bu nedenle size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba hocam 18. haftada uçak ya da otobüs seyahati sakıncalı mıdır?

 5. İyi akşamlar hocam.17+5 günlük hamileyim.İki gündür sağ göğsümün altında batma ve ağrı arası bir şey var.Oturunca yada ayaktayken oluyor ama yatınca batmalar geçiyor.
  Nefesimi kestiğinden derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum, geçmese de..
  Gebelikle ilgili bir durum mudur??? Neden olur acaba?

 6. mrb benım bı sorum olcaktı ben sekız haftalık hamıleyım gebelikten oncede tansynm dusuydu hstnye gttm kanszlk demır eksklgı var ddı ve gebe kaldgmdan berı sureklı dusuyor acaba 18.haftada dedgnz gbı daha mı sıddetlı olur tansyn dusmesı??

 7. zübeyde başaran Reply

  Hocam meraba ben 27+2 de doğum yaptım bebeğim Kuvezde solunum cihazına bağlı anne sütü verildi 2 gün ama bağırsaklarindan safra geliyo kakasini yapamıyor onun için ağzından hortumla çıkarıyor bu durum tehlikeli bir durum mu 1.080 kg doğdu ciğerleri çok iyi gelişmemiş erken olduğu için şimdiden tsk ederim

 8. Merhaba ben 17 haftalik hamileyim 16. Haftam dolduğunda ultrasonda amniyotik bant gördü doktorum. Rahmin alt kenarinda dedi. Asiri bulanti kusmalarim vardi amniyon zarinin yirtilmasina kusmalar ve öğürmeler se bep olmuş olabilirmi…

 9. Hocam 18 haftalık hamileyim. Bebeğin boynuna 2 kere kordon dolandı dedi doktor. Bu bebeğim için sorun teşkil ediyor mu? Doktor daha küçük dedi şimdilik birşey olmaz dedi ama ben çok endişeleniyorum. Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Iyi çalışmalar.

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Umblikal kord bebek ile plasenta arasında uzanan ve anneyle bebek arasında madde değişimini sağlayan 55-75cm uzunluğunda bir yapıdır. Kordon bebeğin boynuna, ellerine, ayaklarına ve gövdesine de dolanabilmektedir. Ancak en sık boyun çevresinde görülür. Bebeklerin yaklaşık %20-25’inde doğum sırasında, kordonun boyuna bir kere dolandığı görülür. Her 500 doğumdan birinde ise kordon boyuna iki kere dolanmış olarak izlenir. Bunun belirli bir nedeni yoktur ancak polihidramnios, uzun göbek kordonu, plasentanın rahim arka duvarına yerleşmiş olması, tek yumurta ikizleri, erkek bebek, daha önceden kordon dolanması olan gebeliklerde sıklığında artış olmaktadır. Bebeğin boynunun etrafında kordon dolanmış olması genellikle ciddi sorun yaratmaz. Kordonun özel yapısı içindeki damarların sıkışmasını engeller. Bazı durumlarda doğum kasılmaları sırasında bebek aşağıya doğru ilerledikçe, kordon boyun etrafında sıkışabilir. Bu sırada bebeğe giden kan ve oksijen miktarı azalır. Çoğu bebek bu durumu kolaylıkla tolere edebilirken bazı bebekler edemez. Eğer kordon kısa ise bebeğin aşağıya inişine izin vermeyebilir. Bebeğin kalp atımları düzelmez ise o zaman acil koşullarda sezaryen gerekli olabilir. Kordon dolanmasının bebek ve doğum açısından ne kadar risk taşıdığı ve bu riskler karşısında ne yapılması gerektiğine dair net bir tedavi ve takip planı yoktur. Bu nedenle boynunda kordon tespit edilen gebelerin doğumları ve kalp atım traseleri (NST) daha sıkı takip edilir. Boyunda kordon dolanması anne karnında aniden kaybedilen bebeklerde de zaman zaman rastlanılan bir durum olmakla birlikte ölüme ne sıklıkta neden olduğu tam anlamıyla gösterilememiştir. Bununla birlikte ani bebek kaybına yol açabilen durumlardan biri olarak kabul edilir. Gövdeye dolanan kordon varlığında ise bebek ölüm oranı %10 civarındadır. Bebek hareketlerinde azalma saptanması halinde bu açıdan gebenin yakın takibe alınması uygun olur. Sizin haftanızda olduğu gibi hamileliğin 18-19. haftalarda rahim içinde amniyon sıvısının kapladığı hacim bebekle karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Bu bebeğe hareket serbestliği tanır. Kolayca hareket eden bebek bu sırada bir kordon halkasının içinden geçebilir. Gebelik muayeneleri sırasında ultrason ile kordon dolanması görülebilmekle birlikte kordon dolanmasını düzeltmek için veya önlemek için alınabilecek herhangi bir önlem maalesef bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Her haftami hafta hafta hamilelik kitabinizdan takip ediyorum normal olan seyleri az cok anliyorum ama kasiklarim da cok ani kramplar oluyor magnezyum eksikliginden olabilir denildi ilac kullan?

 11. Busra TOroz Reply

  Merhaba

  17 haftalık gebeyim doktor rahimde kısalma ve rahimde açılma olmuş dedi ne yapmam gerek?

 12. Merhaba 18 haftalık hamileyim bebeğim Başi asagı da dedi doktor sureklı akıntı oluyor bide idrar kacırma oluyor bası idrar torbasına baskı yapıyor dedi bu durumda çocuk düşme riski mi vardir yardımcı olurmusunuz

 13. 18 haftalık gebeyim fakat kese suyunun fazla olduğunu söyledi …çok tedirginim…yapılan tetkikler kesinliilk taşıyacakmı…sonuç ihtimalleri ne olur

Write A Comment