20. hafta hamilelikte anne adayında meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Artık gebelik döneminizin yarısına geldiniz sayılır. Karnınız da iyice belirginleşmeye başlayacak  Artık anne adayının rahmi göbek deliği hizasında. Bunu elinizle hissedebilirsiniz. Bu hafta itibari ile yaklaşık olarak yarım santim, rahminiz yukarı doğru çıkacak.

20. gebelik haftası ile, anne adayının göbeği ile pubis arasında bulunan orta hat çizgisi, koyulaşabilmektedir.  Anne adaylarını genellikle kaygılandıran bu durum, doğum ardından en fazla 3 ay sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Doktorlar, anne adaylarına demir ve vitamin takviyeleri verir. Bu ilaçları almayı ihmal etmeyin. Şayet anne adayının kansızlık sorunu mevcut ise, anne adayının ve bebeğin ihtiyacı olan demiri besinlerden temin etmeniz mümkün değildir. Doktorunuz size uygun olarak ya yalnızca demir içerikli ilaçlar verecek ya da demir de barındıran multivitaminler önerecektir.

Kalsiyum kullanımın önemi artık 20. haftada anne adaylarının bildiği bir durumdur. Bu hafta bu ihtiyacının önemini yeniden anımsatmak gerekecek. Anne adayının günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 miligramdır. Şayet bu ihtiyacı temin etmezseniz, bebeğiniz kemik yapımı için kullanacağı kalsiyumu anne adayından temin eder. Bebeğiniz kalsiyumsuz kalmaz. Ancak anne adaylarının kemiklerinin ve dişlerinin kalsiyum oranı azalır. Bu durumda da kramplar ve kemik erimesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

 • Bir bardak süt (200 ml): 250 miligram,
 • Bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir:150 miligram,
 • Bir bardak ayran (200 ml) :170 miligram kalsiyum ihtiva eder.

Kalsiyumdan zengin en önemli besinler süt ve süt ürünleridir.  İkinci büyük kaynak yeşil yapraklı sebzelerdir. Eğer bu gıdalardan yeterince alıyorsanız kalsiyum desteğine kesinlikle ihtiyacınız yoktur.

20. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

20. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

20. hafta gebelikte bebeğinizin boyu 28 cm dolaylarında ve kilosu da 330 gram civarındadır.

Anne adaylarının kafasını kurcalayan sorular

1-Size tekil gebelik olduğu söylendi ancak ikiz çoğul gebelik olabilir mi?

2-Bebeğinizin cinsiyeti belirlendi ama acaba yanlışlık olabilir mi?

Bu faktörler, teknolojik cihazlar üzerinden belli olduğu için anne adayları çeşitli kuşkular yaşayabilir. Bu durumlar doğaldır. Ancak bilinmesi gereken ultrasonografinin Türkiye’de 30 yıla yakın bir geçmişi bulunur. Bunun dışında her geçen sene bu cihazlar daha da geliştirilerek etkin hale getirilir. Artık bebekleriniz daha detaylı görülebilir ve yanılma payı düşmüştür.

Türkiye’de artık Kadın Hastalıkları ve Doğum merkezlerinin neredeyse hepsinde bu cihazlar bulunur. Doktorlarınız da bu cihazları kullanmak üzere eğitim almaktadırlar. Bu sebeple endişelenmemeye çalışın. Kaygılarınızı azaltarak doktorunuza güveniniz.

Şayet bebeğinizin cinsiyetinin doğruluğundan şüphe duyuyorsanız da, 20. haftaya kadar size kız olarak lanse edilen bebeğiniz aslında erkek olabilir. Ancak bu durum oldukça nadir görülür.Özellikle de artık gelişen teknoloki ile birlikle deneyimli doktorların uygulaması ile bu risk daha da düşer. İlerleyen haftalarda bebeğinizin cinsiyetinden emin olacaksınız. Çünkü artık siz de net bir şekilde bebeğinizin cinsiyetini görebileceksiniz.

Anne adaylarının büyük bir çoğu ultrasonun zararlı olduğu yönünde bir düşünceye sahiptir. Ancak burada unutulmaması gereken konu, bu teknolojinin ses dalgalarıyla çalıştığıdır. Ses dalgalarının canlı dokuya zarar verip vermeyeceği defalarca araştırma konularına dahil edilmiştir ve herhangi bir olumsuzluk saptanmamıştır. Bebeğinizin sağlıklı şekilde büyümesi adına bu cihazlar oldukça önem teşkil eder.

Ultrasonografi değerlendirmesi %100 sağlıklı bir bebek elbette ki garanti edemez. Ancak bebeğinizde olabilecek ya da olmuş olan kusurları tespit etmek için oldukça yararlıdır.

20-hafta-fetus

20. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Artık bebeğiniz bu haftalarda tıpkı yeni dünyaya gelmiş bir bebek gibi uyur ve uyanır. Şayet bebeğin cinsiyeti kız ise, rahmi 20. haftada gelişmeye başlar.

Gebelik ve kilo 

Anne adaylarının büyük bir kısmı, çok yemek yemese dahi kilo almasından şikayet eder. Gebelikte kilo alımı oldukça doğaldır ve elbette ki engellenmesi sağlıklı değildir. Kilo alımı olmalıdır. Şayet bebek beslenmez ise sağlıklı olması mümkün değildir.

Gebelikte anne adayları yediklerine çok dikkat etseler dahi yaklaşık olarak 5 kilo alabilirler. Bu oluşturulan yağ deposudur. Bu yağ deposunun amacı ise doğumdan sonra oluşabilecek muhtemelen bir kıtlık durumuna karşı vücudun aldığı önlemdir. Bu sayede bebeğinizi beslemeye devam edebilirsiniz. Düşük kalorili beslenmeye dikkat etseniz de yağ depolamanız kaçınılmazdır.

20-hafta-anne

20 haftaya kadar anne adayları genellikle 3 ila 6 kilo alırlar. Bu kilonun daha azı ya da çoğu da alınabilir. 20. hafta itibari ile yaklaşık olarak her hafta 500 gram almaya devam edeceksiniz. Ancak bu rakam, her anne adayı için farklılık gösterir.

Tartının gösterdiği rakam genellikle vücudun sıvı tutma durumunu da yansıtmaktadır. Çeşitli anne adaylarının vücudu daha çok su tutar. Bu sebeple de beklenilenden daha fazla kilo alımı söz konusu olur.

Doğum ardından bu kilolar daha kolay verilir. Özellikle 20. haftada anne adayının ayak bileklerinde ödemler oluşabilir. Bu ödemler akam vakitleri daha çok artış gösterir. Bu sebeple de sabah ve akşam yapılan tartılmalar farklılık gösterir. Böyle bir durum söz konusu ile mutlaka doktorunuzla paylaşın.

11 Comments

 1. Hocam 20 haftalık hamileyim, zaman zaman kanamam oluyor normal mi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Düşük riski ortaya çıktığında kanama azsa, rahim ağzı servikal kanal kapalı ise, gebelik kesesi düzgün ve haftasına göre embriyonun gelişimi normal ise ve kalp atışı izleniyorsa ise bu kanama takip edilmelidir. Progesteron içeren ilaçlar, su tüketiminin arttırılması, yatak istirahati, cinsel birliktelikten kaçınılması tedavide tercih edilen yöntemlerdir. Şu anda kullandığınız ilaçlara ek olarak bir ilaç önerimiz bulunmamaktadır. Eğer bu gebeliğiniz de düşük ile sonuçlanır ise size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak histeroskopi ameliyatı olmanızdır.

   • Mrb lar hocam ben 20 haftalık geleyim ama henüz hissetmiyorum bu normal mi

 2. İyi günler Doktor Bey Ben 20 haftalık hamileyim agir sanyide çalışıyorum bacaklarimdaki varis vajinama sicradi doktor dogumdan sonra tedavi olur ancak diyo sizinbi oneriniz varmi tuvaletimi yapmakta bile cok zorlaniyorum yururken felan boydan yirtilcakmis gibi hisve agri veriyo normal doguma engel olurmu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Size önerim bir Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanına başvurmanızdır. Muayene ve ultrasonografi bulgularınıza göre hekiminiz size uygun gebelikte kullanılabilecek ilaç tedavilerini verecektir. Ayrıca bazı durumlarda cerrahi yöntemler ile varislerinize müdahale edilmesi söz konusu olabilir. Yine gebelere özel olarak üretilen varis çorabı giymekte dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Vajinal bölgedeki varisler ise gebelikte artma eğilimindedirler. Doğuma yakın dönemdeki muayene bulgularınıza göre doğum şekliniz hekiminiz tarafından sizinle paylaşılacaktır.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. elif gunay Reply

  Merhaba hocam 20 haftalik hamileyim. Saglik ocaginda ilk kan tahlilimi 5 haftalikken yaptirmistim tsh 4.32 cikmisti doktor sorun yok dedi. Kadin dogum Doktorum 17. Haftamda ultrasyonda triodin yuksek dedi tekrr kan testi yaptidim 5.0 cikti suan ilaca yeni basladim bunun benim ve bebegimre etkisi nedir ve nasil dusurebilirim cok uzuluyorum 🙁

 4. Plesantadan dolayi kanaman var dediler. Ayrinti vermediler. 3 4 gunden beri devamli kanamam var..bazen hafif karin ağrım oluyor. Ne yapmam gerekli. Bebegimi kaybetmek istemiyorum.

 5. Pinar alper Reply

  Plesantadan dolayi kanamam.oldugunu soylediler acilde. Ayrıntılı bilgi vermediler. 3 4 gundur devamli kanama oluyor. Kanama durur mu? Bebege zarari var mi?

 6. Slm 20 haftalık hamileyim size 2 sorum olcak beni sağlık ocağından aradılar ve 20 haftalık ken tetanos aşısı vurulmamı istediler sağlık açısından onemli oldugunu hamileliğime ve bebeğim için bi sakıncası olmadığı söylediler sizce bunu gönül rahatlığıyla yaptirabilirmiyim…ikinci sorum ise acaba 20 haftalık ken yada hamileliğim boyunca saç boya’ya bilirmiyim acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. …

 7. Merhaba hocam 20. Haftalık hamileyim bugün hastaneye kontrole gittim ve bebeğin suyunun bittiğini bu yüzden böbreklerinin gelişmediğini hamileliğin sonlandırılma riski olduğunu söyleyip daha geniş çaplı araştırılması için başka hastaneye yönlendirdiler yarın gidicez ama bunun tedavisi olurmu merak ediyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler..

 8. Hocam mrb ben 20 haftalık hamileyim ama hissetmiyorum hareketlerini falan bu normal mi ? İlk hamileligim normal mi

Write A Comment