20’li yaşlarda hamile kalmaya çalışıyorsanız, zaman ve biyoloji sizden yanadır. Vücudunuz hamilelik için hazırdır ancak aile kurmaya başlamak için beklemeye karar verirseniz muhtemelen bir süre daha en verimli çağlarınızda olacaksınız. Bununla birlikte, her yaşta hamilelik avantajları ve dezavantajları vardır.

20’li Yaşlarda Hamileliğin Artıları

Uzmanlar, ortalama bir kadının doğurganlığının 20’li yaşların başında zirve yaptığını söylüyor. Bu yüzden kesinlikle biyolojik bir bakış açısıyla, bu; bir bebek yapmak ve taşımak için en iyi on yıldır.

Her kadın gibi, yumurta sayınız belli şekilde dünyaya geliyorsunuz: Yaklaşık 1 ila 2 milyon yumurta. Ergenliğe gelince, yumurtalarınız yaklaşık 300.000 ila 500.000 arasıdır, ancak yumurtalıklarınız üreme yıllarınızda tavan yapar ve yaşlandıkça, yumurtalıklarınız vücudunuzun geri kalanıyla birlikte yaşlanır ve yumurtalarınızın kalitesi giderek bozulur. Bu nedenle genç bir kadının yumurtaları, yaşlı bir kadının yumurtalarından daha kalitelidir. Down sendromlu ve diğer doğum kusurlarına neden olan genetik anormalliklere sahip olma olasılığı 20’li yaşlarda daha azdır.

Düşük riski de çok düşüktür: 20’li yaşlarındaki kadınlar için % 10, 30’lu yaşlarındaki kadınlar için % 12 ve 30’lu yaşlarının ortalarındaki kadınlar için % 18’dir. Düşük riski 40’lı yaşların başındaki kadınlar için % 34’e, 45 yaşına gelindiğinden ise % 53’e çıkmaktadır.

Hamilelik genellikle 20 yaşlarındaki kadınlar için fiziksel olarak daha kolaydır, çünkü yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık komplikasyonları riski daha düşüktür. Ayrıca zamanla; sıklıkla daha sorunlu hale gelen rahim fibroid kistleri gibi jinekolojik sorunlara da sahip olma ihtimaliniz daha azdır. Son olarak, genç kadınların erken veya düşük doğum ağırlıklı bebeklere sahip olma olasılığı, 35 yaşından büyük kadınlardan daha azdır.

20’li yaşların başında veya 20’lerin sonlarında hamile kalmaya çalışmak arasında fark yoktur. Bir kadının en doğurgan dönemi 20’li yaşlardır ve başında veya sonunda bebek sahibi olmak konusunda sorun yaşanma ihtimali düşüktür.

Bebek geldiğinde, 20 yaşında bir anne olarak; bebeğinizle gece boyunca birkaç kez uyanmaya ve bir sonraki gün çalışmaya zinde devam etme becerisine sahip olursunuz. Oyun alanındaki küçük bebeğinizi kovalarken çok fazla efor sarf edeceksiniz: Ortalama bir kadın ilk çocuğunu 26 yaşına kadar doğuruyor. Bu nedenle de torununu görme şansı artıyor!

Fiziksel avantajların yanı sıra başka artılar da var: Evlilik ve ebeveynliğe geçiş için en iyi dönem 20’li yaşlardır. İnsanlar hayatlarının ilerleyen dönemlerinde evlendiğinde, eşleriyle uyum konusunda zorlanabiliyorlar.

20’li Yaşlarda Hamileliğin Eksileri

20’li yaşlarınızdayken, hala bir kariyer edinmemiş olabilir ve kendi ayaklarınız üstünden durmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bebek sahibi olmak için zaman ayırırsanız, yola devam etmek zor olabilir.

Bir kadın çocuk sahibi olduktan sonra çalışmaya geri dönse bile, istatistiksel olarak çocuksuz meslektaşlarından önemli ölçüde daha çok çaba sarf eder. Bu, bazı kadınların hamileliğini ertelemesi için güçlü bir neden olabilir. Daha sonra anne olan kadınlar, daha yüksek yaşam kalitesine ve genç annelerden daha geniş bir fırsat yelpazesine sahiptir. 20’li yaşlarda doğurmak, finansal olarak optimal olmayabilir ve maddi açıdan ebeveynleri zorlayabilir.

Ayrıca genç çiftler evlilikte daha da zorlanıyor gibi görünüyor. Genç anne, depresyona ve bunalmış hissetmeye eğilimlidir ve baba, hayatında yeni küçük bir varlık ile aniden meşgul olan karısı tarafından terk edilmiş gibi hissedebilir. İdeal olarak, bir çift bu geçiş döneminde birbirini destekleyecek ve daha da yakınlaşacaktır. Fakat birçok çift, birbirinden uzaklaşır, bu da evliliğe ciddi zarar verebilir.

20’li yaşlarındaki pek çok çiftin ebeveyn olmaya hazır olmadığı düşünülüyor. Çocuk büyütmek duygusal ve fiziksel olarak zorlayıcıdır ve birçok ebeveyn, özellikle de genç olanlar, gerektirdiği sabır için tamamen hazırlıklı değildir. Ebeveynlik yeteneği yaşla birlikte gelişmektedir. 20 yaşındaki bir anne, bilgelikten ve geniş bakış açısından yoksun olabilir. Daha yaşlıyken çocuklarınız olduğunda, bir çocuk sahibi olmanın getirdiği değişiklikleri kabul etmeye daha istekli olursunuz. Seyahat etmeyi veya kız arkadaşlarınızla alışveriş yapmayı ertelemek 20’li yaşlardaki anneler için sorun olabilir.

Başarı Şansı

20’li yaşlarda, istatistikler sizden yana: 20’li yaşların ortasında sağlıklı, verimli bir kadın olarak, yumurtlamadan önce bir veya iki gün seks yapıyorsanız, her döngünün yüzde 33’ünde hamile kalma şansınız doğar. 30 yaşında ise, her döngüde yaklaşık yüzde 20 hamile kalma şansına sahip olursunuz.

20 yaşındaki kadınların sadece küçük bir yüzdesi kısırlık ile mücadele ederken, 40 yaşın üstündeki kadınların üçte ikisinde infertilite sorunları vardır. Yirmi yaşında bir kadının, gebe kalamama olasılığı sadece yüzde 6 iken, 40 yaşında ise yüzde 64’lük bir olasılık taşır. Diğer risklere gelince, 20 yaşında, Down sendromlu bir çocuk sahibi olma riski 2000’de birdir. Bu risk, siz 30 yaşındayken 900’de bire çıkar, 40 yaşınızda ise 100’de biri bulur.

Şimdi hamile kalmak istiyorsanız ne yapmalısınız?

Kendinizi normal bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için hazır hissediyorsanız, gebe kalmaya çalışmadan önce iyi düşünün. Hemen hamile kalamazsanız, denemeye devam edin. Bir yıl boyunca sık sık (haftada iki veya üç kez) korunmasız cinsel ilişkiye girmelisiniz ve ancak bu koşullarda hamile kalamazsanız, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmeniz gerekecektir. Ancak, gebe kalma konusunda sıkıntılarınız varsa, bir doğum uzmanına daha erken zamandan görünmek isteyebilirsiniz.

Hamile kalmak için beklemek istiyorsanız ne yapmalısınız?

Eğer bir gün çocuk sahibi olmak istiyorsanız, ama şimdi hazır değilseniz, yumurtalarınızı dondurmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı bir hamilelik şansınız 30’ların sonlarında ve 40’larda düşse de, yardımcı üreme teknolojisiyle elde ettiğiniz başarı şansınız genç yumurtalarla çok daha iyidir. Bazı kadınlar, daha yaşlı olduklarında gebe kalmakta zorluk çekmemek için, genç yaşta yumurtalarını donduruyorlar.

Author

Write A Comment