22. hafta hamilelikte annede meydana gelen değişikler nelerdir? 

Anne adayı bu haftada artık rahmini göbeğinin biraz üstünden oldukça rahat bir şekilde hissedebilir. Hamilelik döneminde karın büyüdüğü için vücudun ağırlık merkezi de devamlı olarak değişir. Bu sebeple de bel kemikleri buna ayak uydurmaya çalışır. Bu yüzden de vücut biraz zorlanır. Anne adayının özellikle bu hafta ve sonlarında dikkat etmesi gereken kamburunu çıkardan nasıl karnını taşıyabileceğini bulmasıdır. Anne adayının çatısını oluşturan kemikler 22. hafta itibari ile artık doğuma yönelik yaptığı hazırlıkları hızlandırır. Şayet bu hazırlıklara anne adayı da ayak uydurmaz ise bel ağrıları yaşayabilir. Şayet anne adayı bel ağrısı çekiyorsa alması gereken bazı önlemler vardır:

 • Alçak topuklu ya da ayakkabılar giyin. Yüksek topuklular da, düz tabanlılar da sizi zorlayabilir. Rahat edebileceğiniz ayakkabıyı bulmalısınız.
 • Günlük olarak hafif tempoda en az 30 dakika yürüyüşlerinizi yapın.
 • Oturduğunuz zaman belinizi boşta bırakmayın. Sandalyenin ya da koltuğun arasına yastık koyun.

22. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

Renkli Doppler Nedir?

Bebek, anne adayının rahmine bağlı olan atardamarların plasentayı beslemesi aracılığı ile beslenir. Uterin arter (rahim atardamarı) denilen bu yapılar anne adayının henüz hamile olmadığı süreçte rahmine bütün vücudun kanının oldukça az bir bölümünü taşır. Taşınan bu az seviyedeki kan, rahmin hamilelik dönemi öncesindeki fonksiyonlarını devam ettirmesi için kafidir.

Rahim, hamilelik gerçekleşmediği dönemlerde atıl bir organdır. Kan akımı gebelik dönemindeki kadar fazla değildir. Gebelik döneminde ise bu damarlara giden kan, oldukça yüksek bir artış gösterir.

İnsan vücudundaki bütün atardamarlar kan taşıdıkları alanın gereksi mine göre içlerindeki akım seviyesini otomatik olarak değiştirebilme yetisine sahiptir. Hamilelik dönemi başlamadan önce bu atardamarlar rahime oldukça az kan taşır. Ancak gebeliğin gerçekleşmesinden itibaren taşıdıklarını kan seviyesini arttırırlar. Bebeğin beslenmesi ile görevli olan plasenta, haftalar ilerledikçe büyür ve bu atardamarların götürdüğü kan oranı da devamlı olarak artar.

Bu kan artışı, bu damarların iç çeperlerinde oluşan değişimlerle gerçekleşir. Bu değişimler, damar içi direncin sürekli olarak azalmasına ve bu damarlardan rahime ve plasentaya daha çok kan pompalanmasına neden olur. Yani anne adayının rahim damarları hamilelik süresince direnci yüksek (“az kan taşıyan”) halden, direnci düşük (“çok kan taşıyan”) tarafa geçiş yapar. 24. haftaya dek bu durum böyle devam eder.

Renkli Doppler teknolojisi ise, oluşan bu değişikliklerin ortaya konmasını sağlar. Rakamsal olarak, işitsel olarak ve görsel olarak oluşan bu değişiklikleri ortaya koyar.

22-hafta-hamilelik

Renkli Doppler değerlendirmesinde anne adayının rahim damarlarının “olgunlaştığı” yani direnci düşük damarlar haline geldiği tespit edildiği zaman bu durum, anne adayının hamileliğin ilerleyen haftalarında preeklampsi yani hamilelik döneminde ortaya çıkan, tansiyon yükselmesi ve idrarda protein kaybı ve rahim içi gelişme geriliğinin oluşma riskini düşürür.

Bu değerlendirmede riskli belirtiler tespit edildiği zaman yani direncin yüksek olduğunu ortaya koyan işaretler fark edildiği zaman durum biraz komplike olabilir. Problem, tek atardamarda tespit edildiğinde çoğunlukla preeklampsi ve rahim içi gelişme geriliği riski oldukça hafif bir şekilde artarken, problem her iki atardamarda ise hamilelik, saydığımız iki sorunun oluşma riski açısından daha titizlikle izlenir.

Renkli Doppler henüz Türkiye’de oldukça yaygınlaşmış bir teknoloji değildir. Uygulayan kişinin bu konuda eğitim alması gerekir.

22. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişimler nelerdir? 

Bu haftada artık bebeğinizin göz kapakları oluşumunu tamamladı. Ancak daha bunları kullanmasına haftalar var. Kaş tüyleri de 22. haftaya artık ortaya çıkacak ancak oldukça ince. Bebeğiniz dünyaya geldiği zaman da kaşları henüz belli belirsiz olacaktır. Kaşların belli olması doğumundan sonraki 6. aylarda başlar. Şayet bebeğinizin cinsiyeti erkek ise, testisleri gelişim bölgeleri olan skrotuma 22. haftada inmeye başlayacak.  32. hafta da ise tamamlanacak.

22. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır? 

haftanın sonunda artık bebeğin boyu yaklaşık 30 cm. ve kilosu da yaklaşık 480 gram dolaylarında!

22. haftada artık bebeğin kaşları ve saçları daha belirgindir. Bebeğin beyin dokusu ve iç organları 22. haftada oldukça hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Bebeğin vücudunda artık bu hafta itibari ile yağ oluşumları artmaya başlar. Kız bebeklerde ise rahim oluşumunu tamamlamıştır ve gelişim dönemine geçmiştir. Erkek cinsiyetleri bebeklerde ise testisler karın içinden skortuma inmeye başlar. Ultrasonografide artık bebeğinizin göz hareketleri rahatlıkla görülebilir.

Bebeğiniz 22. hafta itibari ile kilo alımını hızlandırır. Yaklaşık olarak günlük 100 gram alır. Elleri oldukça aktiftir. Baş parmağını emdiğine ultrasonda şahit olabilirsiniz.  Anne adayları, 22. haftada yorgun hissedebilir. Bebeğin bu dönemde gelişimini hızlandırması ile ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller artar. Bunları anneden karşıladığı için de anne halsiz kalır. Bu eksilen vitamin ve mineralleri yerine koymalıdır. 20. haftadan itibaren anne adayının demir gereksinimi artar. Bu sebeple de kansızlık yaşayabilir. Demir tabletlerini almayı ihmal etmemelidir.

22. haftada Anne adaylarına beslenme tavsiyeleri 

Bu haftalarda da geçen haftalarda olduğu gibi haftada 2 kere balık tüketmeyi, bol bol meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmeyelim. Beslenmeyle de yetinmeyip, güneş ışığından faydalanarak D vitaminini yeterince alalım. Kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünlerini de unutmayalım. Unutmayın, sağlıklı bir vücudunuz olması, sağlıklı bir bebeğiniz olacağının işaretidir.

Anne adayları özellikle kırmızı et, bakliyat ve yeşil sebzelere ağırlık verilmelidir. 20. hafta ardından hamilelere demir takviyesi yapmak gerekebilir. Çoğunlukla demir tabletleri aç karnına alınmalıdır. Yanında ise C vitamininden zengin besinler tüketilmelidir. Demir tableti alındıktan sonra 2 saat boyunca çay, kahve ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Demirin emiliminin azalmasına yol açarlar.

4 Comments

 1. Hocam lütfen cevap verin 22 haftalık hamıleyım bebegimin böbrekleri normal boyutta olup pelvikasiyel
  yapıları 4ve 4 mm dr bu nedemek düzelme ihtımalı varmı dahada acılırsa bebege bır şey olurmu 2-3 testlerım temız cıktı ne olur aydınladın

  • Merhaba,

   Antenatal testlerinizde ve mevcut gebelik haftanıza kadar yapılan takiplerinizde şimdiye kadar bir sorun saptanmadığını paylaşmışsınız. Hem fetal üriner sistemin genişleyebilir özellikte olması hem de fetal idrar akım hızındaki artışa bağlı olarak fetal böbrekte dilatasyon görülebilir ancak normalde renal pelvis transvers çapı 5 mm’i geçmez. Sizin bebeğinizde de 4mm olarak normal sınırlarda ölçülmüş. Olguların yaklaşık yarısında bu durumun fizyolojik ve geçici bir durum olduğu bildirilmektedir. Gebeliğinizi takip eden hekim ultrason kontrollerinde böbrek toplayıcı sistemlerinde bir genişleme olup olmadığını takip edecektir.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Melike önal Reply

  Hocam rahatsızlık veriyorum kusura bakmayın çok araştırdım ve çok tedirginim ilk gebeliğimde 24 haftada gebelik zehirlenmesi nedeniyle doğum yaptım şuandada 22 haftalık hamileyim tekrarı olurmu acaba çok dikkat ediyorum kendime

 3. Şengül karasu Reply

  Merhaba hocam ben 22.haftadayım fakat 21.hafta itibariyle sağ böbreğimde çok şiddetli ağrım oldu. Ultrason sonucu Rahmin böbreklere baskı yapmasından kaynaklı olduğu,sol tarafıma yatmam gerektiği söylendi.fakat yinede ağrılarım geçmiyor.5 gündür geceleri ağrı kesici içmeden uyuyamıyorum ve ağrıyla uyanıyorum.ve ileriki haftalarda daha da kötü olmaktan korkuyorum.bolbol su içiyorum fakat bi iyileşme kaydetmiyorum.günde 1 defa parol içmemin bi sakıncası olurmu?bu ağrılarım son bulur mu?başka yapmam gereken bi şey var mı acaba?şimdiden teşekkür ederim hocam iyi günler

Write A Comment