23. hafta hamilelikte annede meydana gelen değişiklikler neler?

Artık 23. hafta itibari ile bebeğinizin hareketlerini ayırt edebileceksiniz. Tekme mi atıyor, yumruk mu atıyor, omuz mu atıyor, bunları fark edebileceksiniz. Anne adayı artık karnındaki hareketleri takip edebilecek kadar gebelik ilerledi.

Her bebeğin kendine özgü bir hareket etme ritüeli vardır. Bebeklerin mizaçları henüz anne karnındayken belli olur. Kimi bebek çok hareket ederken, kimi bebek daha az hareket eder.

Gebelik sürecinde karın ağrıları oldukça yaygın şekilde yaşanır. Sebepsizce yaşanan bu ağrılar, genellikle kısa sürer ve anne adayı karnına bıçak saplanıyor hissi yaşar.  Bunun dışında bir belirti yoktur. Bu ağrıların çoğunlukla rahimi yerinde tutan bağların gerilmesi dolayısıyla yaşandığı düşünülür. Rahim oldukça hızlı bir şekilde büyür. Bağlar ise rahme göre daha yavaş büyür. Bu sebeple gergin hale gelir. Bu durumu da gözardı etmeyip doktorunuz ile paylaşmalısınız. Farklı bir sebep tespit edilmez ise, ağrılarınızın kaynağı olarak bu gerginlik düşünülür.

Hızla büyüyen rahminiz karın içerisinde hemen üstünde yer alan diyaframa baskı uygulayabilir. Bu sebeple de anne adaylarının bir kısmı nefes darlığı sorunu ile karşı karşıya kalabilir.  Eskiden oldukça rahat şeklilde yapabildikleri günlük işlerde çok çabuk yorulduklarını, nefes nefese kaldıklarını fark edebilirler. Bu şikayetler rahmin ve bebeğin büyümesi ile ilerleyen haftalarda da fazlalaşacaktır.

Yine rahmin büyümesi ve ağırlığının artması hasebiyle anne adayının bel bölümündeki omuriliğine binen yük artış göstermiştir. Bunun neticesinde vücudun ağırlık merkezi değişim gösterir. Anne adayları bu duruma çabucak adapte olamazlar ve denge sorunları yaşayabilirler. Bu sebeple de özellikle denge sorununu artıracak topuklu ayakkabı giyimi terk edilmelidir.Denge gerektiren sporlar ve hareketlerden uzak durmak gerekmektedir.

23. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

Ultrasonografi

Ultrasonografi çok çeşitlidir. Bu sebeple anne ve baba adaylarının bu konuda bilgili olması gerekir. Bu sebeple hangi türünün ne işe yaradığını bilmek, gebelik sürecinde oldukça işinize yaracaktır.

Renkli Doppler ultrasonografi: Rahim atardamarlarının ve çeşitli durumlarda göbek kordonu damarlarının akımlarını değerlendirmek adına uygulanan ultrasonagrafi çeşitidir. Renkli olmasından kasıt, toplardamar ve atardamarların mavi ve kırmızı olarak gözükmesidir. Esasında her anne adayına uygulanabilir ancak çok yaygın olmadığı gibi genellikle riskli hamileliklerde uygulanır.

Detaylı (ayrıntılı) birinci düzey ultrasonografi: Bebeğinizin gelişiminin en ayrıntılı şekilde gözlenebildiği türüdür. 19. ve 23. haftalar arasında yapılır. Bebeğinize ait yapılar bu haftalar arasında oldukça ayrıntılı bir şekilde değerlendirilebilir.

İkinci düzey ultrasonografi: Bu ultrasonografi özel bir uzmanlık alanı gerektirir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı özel bir eğitimden geçer ve”perinatoloji” üst ihtisası yapar. Yalnızca gebelik ve doğmamaış bebekle ilgili problemler ile ilgili çalışır. Bu ultrason çeşitinde oldukça ileri teknoloji cihazlar kullanılır. Her anne adayına uygulanabilir ancak öncelikli olarak anomali sahibi bebek doğurmuş ya da bu açıdan risk grubuna giren, birinci düzey ultrasonografide olası bir sorun problem tespit edilen durumlarda kesin teşhisi koymak için uygulanmaktadır.

Fetal eko(kardiyografi): Fetal Ekokardiografi ya da kısaltılmış adı ile “fetal Eko” anne adayının rahmindeki bebeğin kalp hastalıkları açısından taranması için uygulanan ultrasonografidir. Fetal ekokardiyografi doğuştan kalp hastalıklarının büyük bir kısmı ile %80-90 doğrulukla doğumdan önce tanı koymaya imkan tanır.

Üç boyutlu ve dört boyutlu ultrasonografi: Son teknoloji cihazlarla uygulanır. Ancak henüz yaygınlaşmamıştır. Bebeğin ekranda görüntüleri üç boyutlu sabit resimler ya da dört boyutlu hareketli görüntüler şeklinde sağlanır.

Saydığımız ultrasonografi çeşitleri esasında ses dalgaları prensibi ile çalışır. Renkli Doppler dışında.  Aralarındaki fark ise uygulanan cihazın niteliği ve uygulayan doktorun bu konudaki eğitimidir.

23. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişimler neler?

23. hafta itibari ile artık bebeğinizin vücudu git gide normalleşiyor. Ancak kafası hala vücuda göre biraz daha büyük.

Bebeğin artık orta kulak kemikleri de 24. haftanın sonunda tamamlanacak. Artık bebeğinizin işitme duyuları da hızla gelişiyor.  Bebeğinizle konuşmayı ihmal etmeyin.

23. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

23. haftanın sonunda bebeğinizin boyu 30 cm. ve ağırlığı da yaklaşık 560 gram dolaylarında. 23. haftadan itibaren bebeğinizle konuşmanız, şarkılar söylemeniz, mutlu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Ellerinizi karnınıza koyarsanız onunla konuştuğunuzu anlayacaktır. Baba adaylarının sesi anne adaylarınkine göre kalın olduğundan bebeklerin henüz gelişmekte olan kulakları bu sesleri algılayamaya bilir. Bu sebeple baba adayları ellerini annenin karnına koyarak ve seslerini incelterek konuşmalıdır.

Artık yavaş yavaş bebeğin odasına karar vermenin zamanı geldi. Bebeğinizin odasının dekorasyonu nasıl olmalı? Duvarları siz mi boyayacaksınız? Hangi eşyaları seçmelisiniz, yavaş yavaş düşünmenin vaktidir.

Bebeğinizle konuşmayı ve ona vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Mümkünse her gece bir bardak sütünüz alıp yalnızca ona vakit ayırın. Ona kitaplar okuyun. Şimdiden doğum sonrası ritiüllere alıştırma yapın. Emin olun ki bebek bunu hissedecek ve doğduktan sonraki mizacını gebelik döneminde yaşadığı rahatlık ya da rahatsızlık etkileyecektir.

Bebeğinizle bol bol konuşun! O artık sizi duyabiliyor. Doğuma kadar en çok sizin sesinizi duyacak olan bebeğiniz, doğduktan sonra da en çok sizin sesinizle rahatlayacak. Akşamları bir koltuğa oturun, ayaklarınızı uzatın ve yanınıza bir bardak süt ve bir kitap alın. Kitabı yüksek sesle okuyun. Bebeğiniz doğduktan sonra ona uygulayacağınız güzel bir uyku rutininin provasını şimdiden yapın!

10 Comments

 1. Hilal GÜVEN ÇAKMAK Reply

  23 haftalık hamileyim gunde tahmini 5 – 7 arasi rahim toplanmasina benzer biseyler asagi dogru toplanip sertlersiyor gibi hissediyorm zaten karnim bu haftalarda sık sık sertlesiyor acaba bebegin hareketleri mi o saga sola kaydikca ben oyle mi hissediyorum bu belirtilerin erken dogum riski tasidigini okuyunca kaygilandim zayifim 23. Haftam 53 kilo kadar bir kilom var yaklasik zayifligimdan kaynakli bebegin her kayma hakeketini hissediyor olablirmiyim cunku nasil bir sekildeyse bazen vuruslari disariya degil karnimin alt kismina iceriye dogru vuruyo hatta bazen ayni anda hem kaburga kemiklerime hem az evvel annlattigim karnimin alt sirta dogru ic tarafina ayni anda vuruyo o toplanmada onun kayma hareketimi acaba

 2. Hilal hanım sizinle hemen hemen aynı haftalardayız. Kaygı duymanızı gerektirecek bir durum olmadığı gibi normal benimde oluyor sertleşme sonra geçiyor tekrarliyor. doktorunuzla konuşun gelişimi normalse korkmayın ayrıca sürekli kaygı ve endişe daha çok zarar verir size. . Hayırlı doğumlar dilerim. ..

 3. Merhaba hocam ben 23haftalik gebeyim 5_6 haftadan beri asagida cok fazla baski hissediyorum yataktan kalkarken cok zorlaniyorum bi tane normaldogumum var oglum 7 yasinda ondada baski vardi 2sene once 24 haftalik dogum yaptim plesenta previa sebebiyle bu hamileligim gayet saglikli ancak bu baski beni endiselendiriyo. Bu arada enfeksiyonda yok baski neden kaynaklaniyo olabilir. Simdiden tesekkur ederim.basarilar

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle ve erken doğum eylemine bağlı olarak gebelikte kasık ağrısı ve baskı şikayeti olabilmektedir. Tedavi etkene yönelik olarak planlanmaktadır. Fiziksel aktivite kısıtlaması, sıvı alımının arttırılması, yatak istirahati, rahmi gevşetmeye yönelik olarak ilaçlar bu süreçte kullanılabilmektedir. Erken doğum eylemi riski açısından en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Mrb hocam 23 haftalık hamileyim ventrikuller 1.doktor tarafından 11mm 2.doktor tarafından 10.1mm 3.doktor Ünv hast. Perinotolog tarafından 9.2mm ölçüldü bu sonuçlar risk oluşturur mu ne yapmamiz gerekir bundan sonra cinsiyet kız bunlar dışında hersey normal bize ne onerirsiniz teşekkür ederim şimdiden.

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Beyindeki lateral ventrikül çapı normalde 10 mm altında olmalıdır, 10-15 mm arasında olursa hafif ventrikülomegali denir. Bu genişleme bir yerdeki tıkanıklık veya gelişimsel bozukluktan kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle lateral ventrikülde bir genişleme saptandığında eşlik eden ek bir anomali var mı mutlaka araştırılmalı ve gebelik boyunca da düzenli olarak takip edilmelidir. Takiplerinizde ve tetkiklerinizde ek bir problem olup olmadığını ya da ayrıntılı ultrasonografide eşlik eden bir anomali olup olmadığını paylaşmamışsınız. Gebelik esnasında hafif düzeyde ventrikülomegali saptanmış ancak ek bir anomalisi olmayan bebekler doğum sonrasında %60-80 oranında normal bir gelişim göstermektedirler. Ancak bu ventrikülomegali artmaya devam ederse ve eşlik eden başka anomaliler varsa doğum sonrasında bebeğinizde bir takım sağlık sorunları olabilir. Size önerim alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanından danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Merhaba hocam ben 23 haftalık hamileyim. Son bir haftadır iki göğsümden de sarı renkte bir akıntı gelmekte bunun herhangi bir tehlikesi var mı? Ayrıca 2aydır decevit kullanıyorum ve akıntı olduğu zaman beyaz renkte köpük gibi ve kotu kokulu . Yanma ve kaşıntı yok decavitten sonra böyle olduğunu düşünüyorum. Kullanmayı bırakmalı mıyım? Teşekkürler.

 6. Merhaba hocam ben 23+2 gebeyim bebegimin kordonunda 2 damar oldugu ve kalbinde ekojenik
  kardiyak fokus oldugu solendi bu ne anlama gelmekte

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Göbek kordonunda normalde 2 arter 1 ven bulunmaktadır. Ancak hekiminizin kastettiği bir arter ve bir ven olmak üzere sadece 2 damar olması ise bu durum gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Sağ umblikal arterde biraz daha sık görülmektedir. Tek umbilikal arter gelişimi, umblikal arterlerin primer agenezisi, önceden normal olan arterin atrofisi veya atrezisi, tek allantoik arterin persistansı gibi üç olası mekanizmayla oluşmaktaktadır. Tek başına genetik faktörlerin sonucunda oluşabileceği gibi, çevresel faktörler de bunun oluşumunda rol almaktadır. Kromozomal anomalili infantların % 6-12′ sinde tek umblikal arter tespit edilmiştir ve temel olarak trizomi 18 ve 13 ile birlikte görülmektedir. Ayrıntılı ultrasonografide IUGR ve diğer yapısal anomaliler olmadıkça fetal karyotipleme yapılmasına gerek yoktur. Tek umblikal arter bulunan ve kromozomal olarak normal olan fetuslarda %6 oranında genitoüriner, %5 oranında kardiyovasküler ve kas iskelet sistemi anomalileri saptanmaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir.

   Ekojenik odak fetal kalpte, kalbin papiller kasının ekojenitesinde görülen artışın neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Ultrasonografi aracılığı ile kalbin içinde parlak beyaz odak şeklinde görüntünün belirlenmesi sonucunda tanı konulur. Kalp içerisinde mikrokalsifikasyon ve fibrozis ile alakalı olduğu tahmin edilmektedir. Gebeliklerde yaklaşık % 4-7 oranında görülmektedir. Down sendromu olgularında bu oran %18, Trizomi-13 olgularında ise, %39 olarak saptanmıştır. Ancak bu gruptaki bebeklerde eşlik eden anomaliler bulunmaktadır. Antenatal testlerinizde bir risk olup olmadığını paylaşmamışsınız. Ilerleyen zamanlarda fetal kalbe yönelik olarak fetal ekokardiyografi yapılarak kalpte ek bir sorun olup olmadığı veya bu durumun sebat edip etmediğinin takip edilmesi gerekir. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmenizdir. Bebeğinizi zamanı geldiğinde ve sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı dileriz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Merhaba hocam ben 22+1 günlük hamileyim ve tüp bebek 1 hafta önce karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve rahim açıklığı var dediler 4 cm dikiş atıldı şimdi hep yatıyorum acaba erken doğum riski daha var mıdır ne yapmalıyım bebeğim en erken kaç haftada doğsa yaşam şansı vardır

Write A Comment