Hamilelikte 24. haftada annede meydana gelen değişiklikler nelerdir?

24. haftada doktor anne adayından şeker tarama testi yaptırmasını isteyebilir. Gebelikte ortaya çıkan diyabeti gebelikte hiçbir belirti vermeden de gelişebilmektedir. 24-28. gebelik haftaları arasında yapılan iki farklı testle gebelikte diyabet değerlendirmesi yapılabilir. Şeker hastalığı açısından daha fazla risk altında olan anne adaylarına ise 100 gram glikoz yüklemesi ve OGTT denilen teşhis koymaya yönelik test, diyabet açısından daha düşük riske sahip olan anne adaylarına ise 50 gram glikoz ile PPG denilen tarama testi yapılmaktadır. OGTT’de birer saat aralıklarla kan şekeri ölçümü yapılır. Toplamda dört defa uygulanır. PPG’de ise sadece  1. saat tokluk kan şekeri ölçümü yapılır.

PPG bir diyabet tarama testidir. Şayet bu testte anne adayının kan şekeri yüksek ise kesin teşhis için OGTT yapılır.  PPG uygulanması için anne adayının tok ya da aç olması fark etmez.  Sadece şekerli su içildikten sonra bir saat içerisinde kan alınacaktır. Bu süreçte bir şey yiyip içmemeniz gerekir.

Hamilelik döneminde anne adayı idrar yolu enfeksiyonları için risk grubundadır. Bu durumun en mühim sebebi idrar yollarındaki düz kasların bütün düz kaslarda olduğu gibi gevşemeye meyilli olmasından kaynaklanır. Bu gevşeme kaynaklı akım nispeten yavaşlar. Şayet anne adayı da az su içiyorsa enfeksiyonların oluşması için ideal ortam oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle belirti verir. Bu belirtiler ise idrar anında yanma ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyma şeklindedir. Hamilelik döneminde hiçbir belirti vermeyen enfeksiyonlara da rastlanabilir. Bu gibi sinsi enfeksiyonlar çoğunlukla idrar kültürü araştırması ile tespit edilirler.  Gizli idrar yolu enfeksiyonları erken doğum riskinin daha da artmasına yol açar. Şayet bu enfeksiyonlar tedavi edilmez ise, böbreklerde de enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Bu sebeple daha ciddi problemler yaşanabilir.

Bu dönemde anne adayının vücudunda şişmeler artmaya başlayabilir. Bunun dışında bu haftalarda tansiyon takibi de düzenli olarak yapılmalıdır. Bu dönemde yani 24 haftalık hamilelik haftasında anne adayı diş eti kanamaları yaşayabilir. Hamilelik hormonları neticesi diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu diş eti hastalıklarına epulis gravidarum denilmektedir. Diş etlerinde çekilmeler oluşabilir. 24. hafta gebelikte bebekteki algıların gelişimi büyük oranda tamamlanır. Bebek artık çevresindeki olayları algılamaya başlar. Tepkileri refleskle verilmez, bilinçli verilir.

24-hafta-hamilelik

Tepkileri refleskle verilmez, bilinçli verilir.

24. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

24. haftanın sonunda bebeğin boyu ortalama olarak 34 cm. ve kilosu da neredeyse 650 gram dolaylarında!

Hamilelikte 24. haftada bebeğinizde meydana gelen değişiklikler nelerdir?

24. haftada artık bebeğiniz kemik ve kas dokusunu geliştirmeyi iyice hızlandırdı. Bu gelişimin hızlanması da anne adayının hareketleri daha da hissedeceği anlamına gelmektedir.Kalsiyum desteğini bu haftalarda ihmal etmemelisiniz. Kalsiyumu besinlerden temin etmelisiniz. 24. hafta itibari ile artık bebeğiniz bir birey. Bunu yasalar bu şekilde kabul ediyor. Kendi hakları var. Türkiye’de bu durum 26. haftadan itibaren başlarken, Amerika’da 24. haftadan itibaren başlar.

24. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

24. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Hamilelikte 24. haftada bebeğinizde meydana gelen değişiklikler nelerdir?

24. haftada artık bebeğiniz kemik ve kas dokusunu geliştirmeyi iyice hızlandırdı. Bu gelişimin hızlanması da anne adayının hareketleri daha da hissedeceği anlamına gelmektedir.Kalsiyum desteğini bu haftalarda ihmal etmemelisiniz. Kalsiyumu besinlerden temin etmelisiniz. 24. hafta itibari ile artık bebeğiniz bir birey. Bunu yasalar bu şekilde kabul ediyor. Kendi hakları var. Türkiye’de bu durum 26. haftadan itibaren başlarken, Amerika’da 24. haftadan itibaren başlar.

 • 24. haftada birey kabul edilmesinin sebebi de artık bebeğinizin algılarının büyük bir kısmının gelişmesindendir. Artık herhangi bir uyarıya bilinçsizce değil, bilinçli şekilde cevap vermesindendir.

 • Bebeğinizin cildi 24. haftada artık değişmeye başlar. Eskisi kadar şeffaf bir yapıda değildir. Artık git gide opaklanmaya başlar. Cildi kırış kırıştır. Cilt yağ dokusu arttıkça cildi normale doğru dönecektir.

 • Bebeğin ağız ve yanaklardaki tat duyuları artık büyük oranda gelişmiştir.

 • Ayak büyüklüğü ise 24. haftadan doğuma kadar 2 kat büyüyecektir.

 • Anne adaylarının en fazla şikayet ettiği sorun ise hızlı kilo alımıdır. Çoğunlukla hamilelik dönemi boyunca alınması gereken kilo 12-15 arasındadır. Herkes için bu oran değişebilir.

 • Gebenin artık git gide kilosunun artması, kimi zaman onu egzersiz yapmasından alıkoyabilir. Ancak egzersizler yapılmaya devam edilmelidir. 30 dakikalık yürüyüşler yeterli olacaktır.

 • Hamilelik döneminde sağlıksız ve düzensiz beslenme düzenine sahip olmak akşam geç saatlerde yemek yemek daha fazla kilo almaya yol açacaktır.

 • Hamilelik döneminde ortaya çıkan şeker hastalığı ise genellikle beslenme düzeninin planlanması ile düzelecektir. Hamilelik döneminde yaşanan şeker hastalığı bebekte sakatlığa yol açmaz. Ancak şekerin kontrolsüz olması anne karnında bebeğin hızlı büyümesine yol açacaktır. Yeni doğan bebekte hipoglisemi ve ani kan şeker düşmelerine yol açabilir. Erken sarılık ve kalsiyum düşmeleri ile karşılaşılabilir. Gebelikte şeker düzeyi kontrol altında tutulduğu taktirde doğum ardından bebekte meydana gelebilecek çeşitli metabolik sorunlar giderilebilir.

 • Kan bağı olanlarda şeker hastalığı öyküsü olan anne adaylarına 0 GTT daha erken uygulanabilir.

 • Bu haftalarda hamile anne adaylarına tetanostan koruyucu aşılar tavsiye edilebilir. Türkiye’de 20. haftadan sonra 1 ay ara ile göbekten iki doz tetanos aşısı yapılmaktadır.

Erken doğum sancılarına dikkat!

Hamileliğin 24. Haftasından itibaren erken doğum sancıları için tetikte olunmalıdır. Yaygın olarak görülen erken doğum belirtileri ise:

 • Adet benzeri kramplar,
 • Vajinal akıntıda artış,
 • Belde keskin ağrılar,
 • Rahim kasılmaları,
 • Leğen kemiklerinde ağrı,
 • Rahimden sıvı gelmesi olarak sayılabilir.

Belirtilerin devam etmesi durumunda muayene gününü beklemeden ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Bu hafta sizi sevindirecek haberler ise:

Bebeğinizin yüzü artık neredeyse tamam! Hatta ultrasonda dikkatlice baktığınızda kimi andırdığını bulabileceğiniz kadar yüzü gelişti. Göz kapaklı henüz birleşik ve kapalı, ancak 24. Gebelik haftası tamamlandığında bebeğinizin gözleri retina da dahil olmak üzere tamamen gelişmiş olacak.

Yorgun anne adayları için ipuçları:

Anne adayı bu dönemlerde kendini daha yorgun ve zayıf hissediyor olabilir. Bununla beraber baygınlık da söz konusu ise anemi yani kansızlık sorunu ortaya çıkmış olabilir. Zaman kaybetmeden doktorunuza haber vermeniz ve gerekli önlemleri almanız oldukça önemli. Beslenme kontrolünde ciğer, kırmızı etler, yeşil ya da kahverengi mercimekle beslenmeniz oldukça önemlidir. Demir takviyesi almıyorsanız mutlaka doktorunuza hatırlatmanız gerekmektedir.

6 Comments

 1. Mer haba hocam ben 24 haftalik hamile yim bende umbilikal kord 1 1 ven kombinasyonu diye bisey çıktı
  gobek bagimda bir atardamar bir toplar damar varmis bebege bir sakıncası var midir acaba cok tedirgin oldum lutfen yardimci olur musunuz gittiğim dr rahat il bisey olmaz dedi ama internette can sıkıcı şeyler yazinca uzuldum.

  • Merhaba,
   Tek umblikal arter gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Anomalinin hangi arterde oluşacağı muhtemelen rastgele olmakla birlikte sağ umblikal arterde biraz daha sık görülmektedir. Tek umbilikal arter gelişimi, umbilikal arterlerin primer agenezisi, önceden normal olan arterin atrofisi veya atrezisi, tek allantoik arterin persistansı gibi üç olası mekanizmayla oluşmaktaktadır. Tek başına genetik faktörlerin sonucunda oluşabileceği gibi, çevresel faktörler de bunun oluşumunda rol almaktadır. Kromozomal anomalili infantların % 6-12′ sinde tek umblikal arter tespit edilmiştir ve temel olarak trizomi 18 ve 13 ile birlikte görülmektedir. Ayrıntılı ultrasonografide IUGR ve diğer yapısal anomaliler olmadıkça fetal karyotipleme yapılmasına gerek yoktur. Tek umblikal arter bulunan ve kromozomal olarak normal olan fetuslarda %6 oaranında genitoüriner, %5 oranında kardiyovasküler ve kas iskelet sistemi anomalileri saptanmaktadır. Ayrıntılı ultrasonografide eşlik eden başka bir anomali olup olmadığını ve antenatal testlerinizdeki genetik bozukluk risklerini paylaşmamışsınız. Eğer bu testlerinizde de trizomiler açısından düşük riskli grupta yer alıyor iseniz gebeliğinizde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yakın takibinde olmanızdan başka ek bir önerimiz bulunmamaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Mahide kilinc Reply

  Iyi akşamlar hocam ben 23haftalık hamileyim ve yürüyünce asiriderecede catilarim ağrıyor hareket edemiycek dereceye geliyorum sol kalcam çok ağrıyor bu neden olur hocam

 3. Sayin dr bey bey ben size bir soru sormak istiyorum

  Ben 39yadindayim 24haftalik gebeyim

  Detayli ultrasonda bana umblika tek anter dedi

  Bunun icin ne yapmalim bana yardimci olurmusunuz birde suyumun fazla oldugunu soyledi dr ne yapmaliyim

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Göbek kordonunda normalde 2 arter 1 ven bulunmaktadır. Ancak hekiminizin kastettiği bir arter ve bir ven olmak üzere sadece 2 damar olması ise bu durum gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Sağ umblikal arterde biraz daha sık görülmektedir. Tek umbilikal arter gelişimi, umblikal arterlerin primer agenezisi, önceden normal olan arterin atrofisi veya atrezisi, tek allantoik arterin persistansı gibi üç olası mekanizmayla oluşmaktaktadır. Tek başına genetik faktörlerin sonucunda oluşabileceği gibi, çevresel faktörler de bunun oluşumunda rol almaktadır. Kromozomal anomalili infantların % 6-12′ sinde tek umblikal arter tespit edilmiştir ve temel olarak trizomi 18 ve 13 ile birlikte görülmektedir. Ayrıntılı ultrasonografide IUGR ve diğer yapısal anomaliler olmadıkça fetal karyotipleme yapılmasına gerek yoktur. Tek umblikal arter bulunan ve kromozomal olarak normal olan fetuslarda %6 oranında genitoüriner, %5 oranında kardiyovasküler ve kas iskelet sistemi anomalileri saptanmaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir. Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve gelişmesine de olanak sağlar. Polihidramnios amnion sıvısının normalden fazla olmasıdır. Polihidramnios tüm gebeliklerin yaklaşık %1-2’sinde izlenir. Tanı ultrasonografi ile konulur. %50 hastada polihidramniosa neyin neden olduğu bilinmemektedir. Polihidramniosa neden olan durumlar: diyabet, özefagus atrezisi, santral sinir sistemi anomalileri, diafragma hernisi, doğumsal kalp hastalıkları, immun veya non immun hidrops fetalis, konjenital enfeksiyonlar, kromozomal anomaliler şeklindedir. Polihidramnios saptanan olgularda erken doğum eylemi, su gelmesi, kordon sarkması, prezentasyon anomalileri, doğum sonrasında da yenidoğanın kayıp riskinde artış olmaktadır. Annede nefes darlığı, büyümüş rahimin yaptığı basıya bağlı olarak annenin üriner sisteminde bası semptomları, doğum sonrası aşırı kanama görülebilmektedir. Polihidramniosun altta yatan sebebini çoğu zaman düzeltmek mümkün değildir. Bazı medikal tedaviler ve girişimsel yollar ile geçici olarak amniyon sıvı miktarı azaltılabilir. Ama çok kısa sürede sıvı tekrar toplanır. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmenizdir. Bebeğinizi zamanı geldiğinde ve sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı dileriz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhabalar hocam, ben 24 haftalık gebeyim. 1 ay önce plesenta previa teşhisi kondu ve kesilmeksizin kanamam oluyor. 10 gün önce kontrole gittiğimde bebeğin suyu azaldığı için hastaneye yattım. 2 gün sonra tekrar ultrasonla bakıldı ve bebeğin suyunun çok azaldığı söylendi. Doktorum bu durumda artık her an düşük bekliyoruz dedi ama aynı zamanda doçent bir kadın doğum doktoruna yönlendirdi. Doçent r. Hem usg ile hem de alttan muayene ile değerlendirdi. Her gebeliğin riski var ama seninki biraz daha fazla dedi. Bebeğin suyunun sınırda azalmış olduğunu şuan bebeğe yettiğini söyledi. Hazirana kadar bi terslik olmazsa sezeryanla bebeği alacakmış. Ve bu doğum benim açımdam riskli olduğu için bu ameliyatı kendisinin yapacağını söyledi. Hala kanamalarım, arada şiddetlenen sancılarım var. Progestan 200 mg oral ve adalat corone kullanıyorum. Sürekli yataktayım çok korkuyorum. Şu andan itibaren ani bi doğum olursa bebeğimin yaşama şansı var mı? Bebeğim çok sağlıklı ve haftasına uygun ilerliyor. Benim sezeryanımin riski nedir?

Write A Comment