25. hafta gebelikte annede meydana gelen değişikler nelerdir? 

Anne adayının rahmi bu haftalarda oldukça büyük. Yaklaşık olarak futbol topu büyüklüğünde. Bu büyüme doğuma kadar devam ediyor. Bu sebeple anne adayının beli ve bacakları ağrıyabilir. Bunun sebebi de rahmin beldeki sinirlere büyüdükçe baskı yapmasıdır.

Bu ağrıları hafifletmenin çözümü de sık sık dinlenmek ve aynı pozisyonda kalmamak. Ağrı duyduğunuz anda ılık bir duş almak da ağrıyı hafifletebilir. Gerekirse buz tatbik edebilirsiniz.  Şayet ağrılar daha şiddetli olursa doktorunuza başvurup size uygun olan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Karnınızı gizlemeye çalışmak, belinizi bükerek yürümek ağrıları arttıracaktır. Karnınızı saklamayın.

Anne adayı bu haftalarda büyüyen rahmin sinirlere baskı yapması sebebiyle, rahmi tutan bağların içindeki sinirlerin gerilmesi, vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile birlikte bel ve kasık ağrılarını oldukça yoğun yaşayabilir.  Bu sancıların hissedilmesi genellikle normal kabul edilir ancak doktorlar tedbiri elden bırakmaz ve erken doğum sancısı olup olmadığını araştırır. Erken doğum risklerinde yaygınlıkla anne adayı belirli zaman aralıklarında karınlarında toplanma, sertleşme ve kramp tarzı ağrılar duyabilirler. Bu toplanma durumunu tespit edebilmek adına anne adayı avucunun içi ile karnına dokunur ve hissedebilir.

Bu sancılar esnasında karınlarının avuçlarının altında toplandığını anlayacaktır. Bu sancıların duyulduğu süreçler haricinde karınları oldukça yumuşaktır ve ağrılar daha hafiftir. Ancak oldukça nadir şekilde de olsa erken doğum sancıları net olmamakla birlikte kasık ve bel ağrıları gibi hissedilebilir. Bu aşamada doktorlar bu sancıların erken doğum sancısı mı yoksa bel ağrısı mı olduğu ayırt etmelidir. Tedbir elden asla bırakılmamalıdır.

Bundan dolayı da ultrasonla rahim ağzı boyunu ölçmek, anne adayını rahim kasılmalarını kaydeden bir makineye bağlamak (NST- non stres test, ileri ki haftalarda bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını birlikte kaydetmek için kullanılacaktır) gibi ilave yöntemlere başvurulur.

Şayet erken doğum riski ele alınarak sancılar tespit edilir.  Tedaviye ihtiyaç duyulursa ayakta ya da hastanede uygulanabilir. Erken doğum riski tespit edilmez ise anne adayının bu ağrıları daha az hissetmesi için çeşitli öneriler tavsiye edilir.

25. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

25. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Erken Doğum Yapmak

Unutulmaması gereken bebeğin iyice olgunlaşana kadar anne karnında kaldığı fazladan birkaç saatin dahi gelişimi için oldukça mühim olduğudur.Bebeğin anne karnında yeterince kalması sağlıklı olma şansını arttırır.  Erken doğum durumlarında yoğun bakım koşullarının ve personelin çok deneyimli olması bebeğin hayatta kalmasını sağlayabilmek için çok önemlidir. Fakat 25. haftalarda dünyaya gelen bebeklerin ilerleyen hayatlarında zihinsel ve sinirsel sorunları olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.Bu sebeple bebeklerin takip edilmesi gerekir.

25. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır? 

25.haftada bebeğin boyu ayaklarından başına kadar 30 cm. Kilosu ise yaklaşık olarak 670 gram. Bu sebeple de buruş buruş cildi artık daha da düzelmeye başlıyor. Git gide normal bir bebek görüntüsü almaya başlıyor. Her bebeğin gelişimi oldukça farklıdır. Bu sebeple verdiğimiz bilgiler bir fikir vermek amaçlıdır.

25-hafta-gebelik

Anne adayının saçları hiç olmadığı kadar parlak

25. haftada bebeğin saçları çıkmaya başlıyor ancak bu anne adayını da etkiliyor. Anne adayının da saçları daha parlak ve daha canlı. Bunun sebebi de gebelik dönemindeki hormonlarınız. Ancak gebe olan bazı anne adaylarında hormonlar sebebiyle saç dökülmeleri de görülebilir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur. Bu dökülmeler doğum ardından sona erecektir.

Egzersizleri ihmal etmeyin

Artık anne adayı kolay kolay eskisi kadar rahat hareket edemiyor. Şayet hamileliğiniz riskli değilse doktorunuz izin verdiği sürece egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.

Ancak elbette ki egzersiz yaparken bazı kurallara uymanız gerekir. Çok yorulmamanız, herhangi bir ağrı duyarsanız durmanız, çok terlememiz, baş dönmesi yaşadığınız taktirde durmanız gerekir. Hafif tempolu yürüyüşler yapmanız yeterli olacaktır. Ağırlık merkeziniz değiştiği için dengede durmanız gereken hareketlerden kaçınınız. Bol bol su içmeye dikkat edin Mümkünse egzersizlere ısınma hareketleri ile başlayın, soğuma hareketleri ile bırakın.

Gebeliğin artık ilerleyen haftalarında anne adayları birkaç rahatsız edici sorunla karşılaşabilir.Bunlardan biri de Hemoroittir. Makattaki toplardamarlarda varis olmasına hemoroit denir. Bu sorun anne adaylarının  %20 ile %%50’sinde meydana gelebilir. 25. haftada bacaktaki damarlar da varisleşmeye oldukça eğilimlidir. Bu durum makattaki damarlar için de geçerlidir. Gebelik dönemindeki kabızlık sorunu buna yol açar.  Kabızlığa karşı önlemlerinizi alırsanız bu sorunla karşılaşma riskinizi azaltırsınız.

25-hafta-fetus

Ellerde ağrı ve uyuşukluk duyma

25. hafta gebelik döneminde anne adayı ellerde uyuşukluk duyabilir. Şayet bu uyuşukluk, baş parmağı, işaret parmağı ve orta parmağının yarısında duyuluyor ise bu soruna karpal tünel sendromu denilmektedir. Sorununuz bu olabilir. Bu sendrom genellikle piyano çalma, klavye kullanma sürekli el hareketlerini gerektiren işleri yapanlarda ve anne adaylarında ortaya çıkar. Hamilelik süresince bir çok doku şişmeye başlar ve sinire baskı yapar. Bu sebeple de uyuşukluk, sızlama, yanma ya da ağrı duyulabilir.

Bu problemler uyurken daha da artar.Bu sebeple de anne adayı ellerinin üzerine yatmaktan kaçınmalıdır. Uyuşukluk hissedildiği zaman eller yatak kenarından sallandırılmalı. Akupunktur yöntemi de bu uyuşukların giderilmesinde oldukça işe yarar bir yöntemdir.

 Karnın kaşınması

Şayet anne adayının karnı kaşınıyor ise, korkmaya gerek yoktur. Bu durum normaldir. Gebelik ilerledikçe bu kaşıntı artabilir. Karın gebelik ilerledikçe gerilir. Bu sebeple de kaşıntı olur. Bu kaşıntılar nemlendiricilerle azaltılabilir. Kaşımama ya özen gösterin.

 • Bebeğin el ve ayak tırnakları artık bu hafta itibari ile oluştu.
 • Bu ay sona erene dek diş tomurcukları ve diş eti gelişimi sürmeye devam eder.
 • Kapalı olan burun delikleri 25. haftada açılmaya başlayacaktır.
 • Anne adayları 25. hafta itibari ile gün içinde ritmik ve düzenli olarak karınlarında hareket duyabilirler. Aslında bu hareket, bebeğinizin hıçkırığıdır.
 • Karında şişkinlik, hazımsızlık, mide yanmaları, geğirme, gaz sorunları ve kabızlık problemleri meydana gelebilir.
Bu belirtileri minimuma indirmek adına;
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemek
 • Bol lifli besinler tüketmek
 • Özellikle az ve sık yemeye dikkat etmek.
 • Bol bol su içmek
 • Yemeklerle birlikle su içmekten kaçınmak
 • Belirli bir saat sonrasında yemek yememek
 • Sebze ve meyve tüketimi asla ihmal edilmemelidir
 • Yürüyüş yapmak ihmal edilmemelidir
 • Uzun süreli ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir
 • Fast food besinlerden uzak durulmalıdır
 • Karbonhidrat tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır, şekerleme, çikolata gibi bebek için faydalı olmayacak besinlerden kaçınılmalıdır.


 

14 Comments

 1. İyi günler hocam. 25 haftalık hamileyim. Dün kontrole gittiğimde bebeğimde 6 mm kadar böbrek büyümesi olduğunu öğrendim. Çok önemli olmadığını takip edilmesi gerektiğini söylediler. Ama aklımıza takıldı dünden beri. Önemli birşey midir hocam ne yapmamız gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Antenatal testlerinizde ve mevcut gebelik haftanıza kadar yapılan takiplerinizde şimdiye kadar ek bir sorun saptanıp saptanmadığını paylaşmamışsınız. Böbreğin pelvis bölümündeki genişleme ile karakterize olan bu durum, anne karnındaki bebeğe yapılan ultrasonografik incelemelerde çok sık olarak karşılaşılan bir durumdur. 2. trimesterda prevalansı %2,5-5 olarak tespit edilmiştir. Olguların yaklaşık yarısında bu durumun fizyolojik ve geçici bir durum olduğu bildirilmektedir. Hem fetal üriner sistemin genişleyebilir özellikte olması hem de fetal idrar akım hızındaki artışa bağlı olarak fetal böbrekte dilatasyon görülebilir ancak normalde renal pelvis transvers çapı 5 mm’i geçmez. Erkeklerde kızlara göre ve sol tarafta sağa göre görülme oranı daha yüksektir. Renal pelviste dilatasyon ürolojik anomaliler için bir ipucu olmasına rağmen, tek başına idrar yolu tıkanıklığı olmadan veya diğer ürolojik, renal patolojik bulgu olmadan da olabilmektedir. Renal pelviste dilatasyon yapan nedenlere bakıldığında pelviüreterik bileşke darlığı, veziko-üreteral reflü (VUR) ya da displaziye, posterior üretral valv (PUV), ektopik obstruktif üreteroseldir. Bunların büyük bir kısmı doğum sonrasında kaybolmakta ve az bir kısmında ise doğum sonrasında cerrahi tedavi gerektirmektedir. Antenatal hidronefrozda tanı, takip ve tedavideki amaç; sorunsuz seyredilebilecek olguları tespit edebilmek ve gereksiz cerrahi işlemlerden kaçınmak, ancak diğer taraftan gerçekten cerrahi gerektiren olgularda da girişim için geç kalmamaktır. Size önerim gebelik takibinizde alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanından destek almanızdır. Bu süreçte bebeğinizde bu bulguya eşlik eden başka bir yapısal değişiklik yok ise belirli aralıklarla yapılan ultrasonografik kontrollerde bu genişlemenin takip edilmesi ve ek sorunlar saptanması halinde kar-zarar süreci göz önünde bulundurularak doğum zamanının ve doğumun gerçekleşeceği hastanenin planlanması gerekebilir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Esra zengin Reply

   Mrb ben 25 haftalık hamileyim 21.haftada renkli ultrason cekıldim hersey normal dedi ama arter damar fazlalılığı var dedi 1 damar fazlaymış bende çok anlamadım korkulacak kadar önemli birsey varmı durum da , doktorçoçuk kardiyolojisine gidebilirsiniz isterseniz dedi…

  • Yagmur inci Reply

   Hocam. Benim agrim var ne yapmalim zor nefes aliyorum yanma mide mulatisi var ne yapma m gwrik doktor gittim kansiz var dedi sadce

 2. iyi geceler kusura bakmayın da bir soru sorabilir miyim ben 25 haftalık hamileyim bebeğin pilesentası aşağıda dedi doktor ilerde bir gün alttan ultrason ile daha net olarak cevap veririm dedi şimdi kesin sezeryan mi ? Olacağım çok korkuyorum lütfen bana cevap verirseniz çok seviyorum

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Plasenta previa olarak adlandırılan bu durum meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır. Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır. Gebelik haftası ilerledikçe plasenta rahim ağzından uzaklaşmaktadır. Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Gebeliğinizi takip eden hekim ilerleyen gebelik haftalarınızda bu durumu yeniden değerlendirecek ve doğum şekliniz ile ilgili olarak size danışmanlık verecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Mrh hocam çok soru soruyorum ama zor bi gebelik geçiriyorum 21 haftada yaptığım ayrıntılı ultrasyonda tek ven tek harter olduğunu öğrendim bebegimin ve dr tavsiyesiyle aminosentez yaptırdım şükür sonucum temiz cikti fakat bebeğim biraz geride geliyor şuanda 25 haftalik bebek kilosu 600 gr sizce bi sorun olurmu çok korkuyorum teşekürler

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Tek umblikal arter gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Ayrıntılı ultrasonografide eşlik eden başka bir anomali saptanmamış ve amniyosentez sonucunuz normal olarak gelmiş olması nedeniyle perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yakın takibinde olmanızdan başka ek bir önerimiz bulunmamaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir. Gelişme geriliği saptanan fetuslarda anne karnında strese girme, asfiksiye maruz kalma, yeni doğan döneminde ölüm riskleri normal gebeliklerden yüksektir. Haftasına göre gelişme geriliği tanısı konmuş gebelikler daha sıkı takip altına alınır ve genellikle bu takip sırasında ustrason, doppler ve NST, biyofizik profil (BPP) takiplerine göre fetusun anne karnında risk altında olduğu saptanırsa doğum gerçekleştirilir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. 25 haftalık hamileyim göbek kordonunda 2 damar gözüktü ayrıntılı ultrasyonda bebegin gelişimi gayet iyi ve başka sorun yok daha önce dünyaya gelen çocugumda nörofibromotozis rahatsızlıgı var perinotolojiye randevu aldım size sorum bu 2 damar olmsı bebekte nörofibromotizise veya başka rahatsızlıga nedebn olur mu eşim ve bende bu rahatsızlık yok mutasyon olmuş çocukta

 5. Merhaba hocam 24+4 hamileyim gebeliğin başından beri hep karnımda bir toplanma oluyordu şimdi karnım büyüdüğü için bu toplanma göbek altı ve çevresinde oluyor ama ağrı yada sancı yok sertleşme kasılma gibi bu bir sorun teşkil eder mi teşekkürler….

 6. Merhaba doktor bey rahatsız ediyorum kusura bakmayın bir sorum olacak size.ben 25 haftalık gebeyim
  doktorum anne ile bebek arasında beslenme kordonunda 2 arter var dedi bebeğim de ne tür sıkıntılar olur şimdiden teşekkürler

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Göbek kordonunda normalde 2 arter 1 ven bulunmaktadır. Sizde 2 arter olması normal bir bulgudur. Ancak hekiminizin kastettiği bir arter ve bir ven olmak üzere sadece 2 damar olması ise bu durum gebeliklerin %1-3’ ünde saptanan bir bulgudur. Anomalinin hangi arterde oluşacağı muhtemelen rastgele olmakla birlikte sağ umblikal arterde biraz daha sık görülmektedir. Tek umbilikal arter gelişimi, umbilikal arterlerin primer agenezisi, önceden normal olan arterin atrofisi veya atrezisi, tek allantoik arterin persistansı gibi üç olası mekanizmayla oluşmaktaktadır. Tek başına genetik faktörlerin sonucunda oluşabileceği gibi, çevresel faktörler de bunun oluşumunda rol almaktadır. Kromozomal anomalili infantların % 6-12′ sinde tek umblikal arter tespit edilmiştir ve temel olarak trizomi 18 ve 13 ile birlikte görülmektedir. Ayrıntılı ultrasonografide IUGR ve diğer yapısal anomaliler olmadıkça fetal karyotipleme yapılmasına gerek yoktur. Tek umblikal arter bulunan ve kromozomal olarak normal olan fetuslarda %6 oranında genitoüriner, %5 oranında kardiyovasküler ve kas iskelet sistemi anomalileri saptanmaktadır. Ayrıntılı ultrasonografide eşlik eden başka bir anomali olup olmadığını ve antenatal testlerinizdeki genetik bozukluk risklerini paylaşmamışsınız. Eğer bu testlerinizde de trizomiler açısından düşük riskli grupta yer alıyor iseniz gebeliğinizde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yakın takibinde olmanızdan başka ek bir önerimiz bulunmamaktadır. Doğum gerçekleştiğinde bu bulgu yenidoğan doktorları ile paylaşılarak bebeğiniz yeniden bir değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Tek umblikal arter genel olarak gebelikte bir probleme neden olmaz. Ancak IUGR olarak adlandırılan anne karnında gelişme geriliği açısından bebeğinizin yakın takip altında tutulması gerekmektedir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının takibine girmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Hocam merhaba , 24+5 haftalik gebeyim fakat sag kasigimda cok agrim var bacagima vuran . Bebegimde sag kasigima vuruyor sanki . Ne yapmaliyim dr gitmelimiyim normalmi acaba ??

Write A Comment