26. hafta hamilelikte annede meydana gelene değişiklikler nelerdir? 

Anne adayı 26. hafta itibari ile kimi zaman rahminde kasılma ve gevşemeler duyabilir. Telaşa kapılmaya gerek yoktur.  Bu kasılmalara Braxton-Hicks kasılmaları ismi verilir. Ağrısızdır, adet krampları gibidir ve düzensiz aralıklarla yaşanır. Rahim, yaklaşan doğum sancıları için alıştırma yapmaktadır. Birçok anne adayının kasılmaları 30. haftadan itibaren başlar. Ancak bazı anne adaylarının sancıları 26. haftadan itibaren başlar.

Braxton-Hicks denilen kasılmalar günlük hayatı etkileyecek denli sık yaşanıyor ise erken doğum habercisi olabilmektedir. Zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Bu dönemlerde her anne adayı erken doğum riski için duyarlı olmalıdır. Her ufak şey de telaşlanmamalı ancak doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Erken doğum riskinin en mühim belirtisi rahimde düzenli aralıklarla hissedilen kasılmalar olmaktadır. Bu kasılmalar nadir şekilde ağrısız şekilde olabilir.

Şayet kasılmalarınız olduğundan emin değilseniz, avucunuzun içini oldukça hafif şekilde karnınıza dokundurun. Avucunuzun altında rahiminizin toplandığını hissediyorsanız kasılma olduğunu anlayabilirsiniz.

Kasılmalar sırasında ağrı duyulması duymayabilirsiniz.

Bu kasılmaların sıklığını ve süresini kaydedin. Şayet bu kasılmalar saatte dört ya da daha fazla yaşanıyor ise kesinlikle doktorunuza haber verin.

Erken doğum riskinin en mühim diğer belirtileri ise:

 • pelviste dolgunluk hissi,
 • adet sancısına benzer kramp gibi ağrılar,
 • pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları,
 • vajinal akıntının artması,
 • ishalle birlikte olan ya da tek başına meydana gelen bağırsak krampları sayılabilir.

Şayet bu belirtiler mevcut ise, kasılmaları elinizle kontrol ediniz. Saydığımız belirtiler kasılma olmadan yalnız başlarına erken doğum riski bakımından etkin değillerdir. Fakat bu belirtilerden biri mevcut ise ve kasılmalarınızdan emin olamıyor iseniz doktorunuza haber veriniz.

26. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu

26. gebelik haftasında bebeğinizin boyu ortalama 30-35 cm ve kilosu 770 gram dolaylarındadır.

26. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

Hamilelik sürecinde, bel ve kasık bölgesinde ağrıların yaşanabildiği bir dönemdir. Mekanik ağrı denilen bu ağrılar çoğunlukla bel ve kasık bölgesindeki bağların gerilmesi kaynaklı olarak ve belin yanlış kullanılmasından dolayı oluşan ağrılar genellikle ayaktayken duyulurlar ve dinlenildiği zaman hafifleyebilirler. Kimi zaman uzun süre aynı pozisyonda kalmak da bu ağrıların duyulmasına yol açabilir.

Mekanik ağrılar adı verilen ağrılar erken doğum belirtisi değildir.

“Kordon dolanması” ne anlama gelir?

Anne adaylarının endişe ettiği en büyük korkulardan biri de, kordon dolanmasıdır. Aslında kordonun bebeğin boynuna dolanmış olması bebeğe genellikle zarar vermez. Çünkü kordon Wharton jeli ismi verilen sağlam bir kılıfla içinden geçen damarları muhafaza edilir.

Toplum arasında bilinen “kordon dolanması”  aslında kordon sıkışması olayıdır. Göbek kordonu çeşitli sebeplerle baskıya uğrayabilir ve Wharton jeli de kordondan bebeğe giden kan akımını korumada başarısız kalabilir. Bu sebeple bebeğe giden kan, azalır. Bu sebeple çeşitli sorunlar meydana gelir. Kordon sıkışmaları çoğunlukla bebeğin amniyos sıvısının oldukça azalmış olduğu durumlarda yaşanmaktadır. Amniyos sıvısı az olduğu zaman göbek kordonu amniyos sıvısı içinde serbest şekilde yüzemez.

26-hafta-hamilelik

Bu sebeple de rahim duvarları tarafından basıya uğrayabilir. Bu basılar normal doğum anında oluşan rahim kasılmaları ile çeşitli risklere yol açabilir.

Ultrasonografi muayenelerinde doktorunuz amniyos sıvısının yeterliliğine oldukça önem verir.

Günümüz teknolojisi ile normal doğum eylemi sırasında bebeklerin kalp atışları kusursuza yakın bir şekilde izlenebilmektedir. Kordon basısı mevcut ise erken dönemde ve oldukça pratik şekilde tespit edilebilir. Bu şekilde de gerekli önlemler alınıp bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması sağlanabilmektedir.

 26. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

26. hafta itibari ile artık bebeğinizin tüm insanlardan ayırt edilmesini sağlayan el ve ayak izleri oluşacak. 26. haftada  akciğerlerde alveol ismi verilen hava kesecikleri gelişmeye başlar. Akciğerlerde sürfaktan ismi verilen madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplar ve solunum yapmasına yardımcı olmaktadır.

26. haftalarda erken dünyaya gelen bebeklerin solunumu gerçekleştirebilmesi adına bu gelişmeler oldukça faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri bu haftalarda aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamasını sürdürür. Bebeğiniz sizi ve dışarıdan gelen sesleri duyabilir. Seslere tepki verebilir. Şayet dışarıda çok ışık var ise, rahim içerisinden bu ışık geçebilir ve bebek bunu fark ederek tepki verebilir. Bebeğiniz artık dışarının karanlık ya da aydınlık olduğunu ayırt edebilir. Bebeğinizin cildi hala ince bir yapıdadır.

26-hafta-gebelik-fetus

Artık gebeliğin 6 aylarına girmek üzeresiniz. Gebelik için yapılan kontrollerin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir. Bu kontroller 32. haftaya dek sürecek. 32 – 36. haftaları ise 15 günde bir 36. haftadan sonra doğuma kadar haftada bir kontroller için doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğiniz bu hafta itibari ile arzu ederse gözlerini kapatıp açabilir.  Hamileliğin ilerleyen zamanlarında göz kapaklarını daha sık açıp kapamaya başlayacaktır.

Bebeğinizin artık içinde rahatça hareket ettiği amniyotik sıvı azalmaya başladı. Bu sebeple bebeğinizin tekmelerini ve yumruklarını daha sağlam ve güçlü şekilde hissetmeye başlayacaksınız. Hatta bu hareketler o kadar güçlü olacak ki sizi uykudan uyandırabilir.

26. hafta hamilelikte anne adaylarına öneriler 

 • Hamilelikte 26. hafta ve ilerleyen haftalarda oturup kalkarken yavaş hareket etmeye çok dikkat edin. Ani hareketler etmeyin.
 • Anne adayı uyandığı zaman yataktan ani şekilde kalkmamalı. Biraz dinlenmeli ve öyle kalkmalı.
 • Bebeğinizin odasını artık hazırlayın. Çünkü doğduktan sonra vaktiniz olmayacak.
 • Bir sonraki kontrolünüzde hemoglobin düzeyinizin kontrol edilmesine gerek olup olmadığını mutlaka sorunuz.
 • Demir eksikliği kaynaklı anemi oluşabilmektedir. Demir açısından mutlaka zengin olan besinler tüketmelisiniz.


 

16 Comments

 1. 3 cm açılmam var 22+4 haftalığız açılma için hiç bir şey yapılamaz mı veya bebeğin gelişimi için bir şey ilaç veya serum gibi bir şey olmazmı bebeğimin kurtulması için hiç ümit yok mudur?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Erken doğumların veya erken doğum tehditlerinin bir çoğunda neden olan faktör tam olarak tesbit edilememktedir. Uterin anomaliler, genitoüriner sistem enfeksiyonları, polihidramnios, çoğul gebelikler, rahim ağzına yapılan girişimler(konizasyon, LEEP), myomlar, kanamalar, sigara, ağır işte çalışma, düşük sosyoekonomik düzey erken doğum eylemine neden olabilmektedir. Serviks uzunluğu 14-28 hafta arasında nispeten sabit seyrederken 28-32 hafta arasında giderek kısalır. 25 mm altındaki servikal uzunluk preterm doğum riski ile ilişkilidir. Sizin ise rahim ağzınızda bir açılma söz konusu olmuş. Öncelikle tokoliz dediğimiz ilaç tedavileri ile bu rahim ağzında açılmaya neden olan kasılmaların durdurulması sonrasında da rahim ağzına serklaj dediğimiz bir dikiş konulması uygun olur. Mevcut gebelik haftanızda bebek akciğer gelişimine yönelik ilaçların bir anlamı bulunmamaktadır. Ancak gebelik haftanız serklaj ve tokoliz tedavisi ile daha ileri haftalara gidebilir ise o zaman bebek akciğer gelişimi için bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kontrolüne girmeniz ve yenidoğan bakımı iyi olan bir hastanede takip olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Ilk bebeğimin kan grubu 0rh- su an 26+4 günlük hamileyim 2 hafta sonra bu igneyi kesin vurulmam gerekiyor değil mi.? Zihinsel veya bedensel olarak bebegimde bi sorun olmaz değil mi doğum da bi tehlikesi var

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Anne adayınının kanının Rh(-), baba adayının kanının da Rh(+) olduğu durumlarda Rh uygunsuzluğundan bahsedilir. Bu durum her zaman bebekte bir soruna yol açmamaktadır. Bebek eğer Rh(+) bir kan grubuna sahip olur ise o zaman anne adayının savunma sistemi doğmamış bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde gibi algılayarak onları ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak bu ilk temasda savunma sisteminin cevabı yavaş olur ve antikorlar plasentadan fetusa geçerek fetusun hücrelerini parçalamaya zaman bulamaz bu nedenle ilk gebeliklerde genel olarak bir sorun yaşanmaz. Bebek eğer Rh(-) ise zaten annede immun sisteminin uyarılması gibi bir sorun olmaz. Bu durum daha ziyade 2. Gebelikte etkisini göstermeye başlar. Rh (-) kan grubu taşıyan annenin bebeğinin Rh(+) kan grubuyla ilk karşılaşmasını engellemek amacıyla halk arasında kan uyuşmazlık iğnesi olarak bilinen Anti-Rh-immunglobulinleri kullanılmaktadır. İlk gebeliğinizdeki bebeğinizin kan grubunun sizinki gibi Rh(-) olması nedeniyle immün cevap oluşmadığı için 1. Gebeliğinizin sonrasında bu tip bir koruyucu iğne yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Bu iğnelerde amaç sizin daha sonra sahip olacağınız gebeliklerdeki bebeği korumaktır. Şu anki gebeliğinizde bebeğin kan grubunun tesbiti invazif olmayan yöntemlerle mümkün olmadığı için sizde oluşabilecek olası bir etkilenmeyi önlemek amacıyla gebelikte 28. Hafta civarında bu iğnenin yapılması ve doğum sonrasında da bebeğin kan grubu ve direct coombs sonucu değerlendirilerek bebeğin Rh(+) olması halinde doğum sonrası ilk 72 saatte bu iğnenin yapılması önerilmektedir. Bu ikili önlemin alınması halinde sonraki gebeliklerde bir sorun yaşanması riski 1/1000’ dir. Gebelikte yapılmadan sadece doğum sonrası iğne yapıldığında ise bu oran %2’ ye çıkmaktadır. bu iğnenin size, gebeliğinize ve bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Merhaba doktor bey ben 26 haftalık 2 günlük hamileyim romatizma hastalığım var kendi prf durum romotoloji doktorum ağrılarım için pretnol 16 mg ilaç önerdi 5 gün kullanıp ara vererek bir doktorda volteren önerdi kafam çok karıştı sizce kullanmalı mıyım allah rızası icin bana yardımcı olun korkuyorum bebeğime bir şey olur diye ; ( bana yardimci olursanız sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Her iki ilacın da gebelik kategorisi C olarak geçmektedir. Bu ilaç grupları kar zarar ilişkisi çerçevesinde gebelikte kullanılabilen ilaçlardır. Mevcut gebelik haftanızda ve size önerilen dozlarda ciddi bir soruna neden olacağını düşünmemekteyim. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Ben 26 haftalık gebeyim doktorum bebeğin bir hafta geriden geldiğini söyledi bu ne demek ne gibi sorun olur?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Ancak paylaştığınız veriler gebeliğinizin mevcut durumu hakkında sizi bilgilendirebilmemiz konusunda yetersiz kalıyor. Bu geriliğin yeni mi başladığı yoksa takiplerde mi belirginleştiği, eşlik eden başka bir sorunun olup olmadığı, antenatal testlerde bir risk olup olmadığı önemlidir. Fetusun bulunduğu gebelik haftasına göre olması gereken ağırlıktan %10 kadar geride kalması intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olarak adlandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus olması gereken standart ağırlıktan küçük olan her fetusta gelişme geriliği olmayacağıdır. Bu fetüslerin bir kısmı yapısal olarak küçük fetuslardır. Ancak gelişme geriliği saptanan fetuslarda anne karnında strese girme, asfiksiye maruz kalma, yeni doğan döneminde ölüm riskleri normal gebeliklerden yüksektir. Yüksek tansiyon, diabet, annede kalp/böbrek/karaciğer hastalığı, annede astım, annede derin anemi, plasental yetmezlik, tek umblikal arter, yetersiz beslenme, sigara, bazı ilaçlar ve intrauterin enfeksiyonlar gibi durumlarda fetusta gelişme geriliği olabilmektedir. Haftasına göre gelişme geriliği tanısı konmuş gebelikler daha sıkı takip altına alınır ve genellikle bu takip sırasında ustrason, doppler ve NST, biyofizik profil (BPP) takiplerine göre fetusun anne karnında çok risk altında olduğu saptanırsa doğum gerçekleştirilir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. iyi akşamlar ben 26 haftalık hamileyim iki hafta şeker çıktı insülin kullanıyorum 22 haftalıkken de miyom vardı.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Şeker yükleme testi gebelikte 24 ve 28 haftalar arasında uygulanmaktadır. Bu test yapılırken 50gr, 75 gr ya da 100 gr glukoz kullanılmaktadır. Diyabet saptanan gebeliklerde gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, piyelonefrit, tedaviye dirençli vajinal kandidiyazis, erken doğum, polihidramnios, makrozomik bebek, anne karnında ani bebek ölümleri, fetal distress, fetal kalp problemleri, fetal sinir sistemine ait problemler ve doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık gibi risklerde artış olmaktadır. Hamile kalmadan önce şeker hastalığı bulunmayan bir kadında hamilelik sırasında şeker (glukoz) değerlerinde yükselme saptanması durumuna gebelik şekeri gestasyonel diabetes mellitus denilmektedir. Diyabetik hastalarda şeker düzeyleri hamilelik boyunca ne kadar düzgün seyrederse riskler o kadar azalır. Bu nedenle sizin HbA1C ve glukoz takipleri; bebeğinizin de gelişiminin ve fetal iyilik halini gösteren tahlillerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Gebelik şekerinin tedavisinde diyet tedavisi veya bu yeterli olmazsa insülin iğneleri ile tedavi uygulanır. Bu tedavinin de size ve bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır. Doğumdan sonra genellikle şeker yüksekliği kendiliğinden düzelir ve diyet veya ilaç tedavisine gerek kalmaz ancak buna doğumdan sonra yapılacak tahlillerle karar vermek gerekir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının ve bir endokrinoloji uzmanının takibine girmenizdir.
   Gebelikte artan östrojen hormonunun etkisiyle miyomlar gebelikte büyüme eğilimindedir ve gebeliğin başlangıcında büyük olan miyomlar gebeliğin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedirler. Bunlar düşük tehdidi, vajinal kanama, erken doğum, plasenta yerleşim anomalileri, prezentasyon anomalileri, doğum sonrası artmış uterin kanama, plasentanın erken ayrılması, erken su gelmesi şeklindedir. Miyomlar büyüdüklerinde özellikle gebeliğin 20. Haftalarında iç kısımlarında dejenerasyon dediğimiz hücresel bozulmalara bağlı olarak ağrı ve hassasiyet şikayetlerine neden olabilmektedirler. Yine miyomun yerleşim yerine bağlı olarak idrar ve gayta yapmada bazı sıkıntılar gözlenebilmektedir. Bu ağrılar için istirahat, ağrı kesici ilaçlar ve rahmi gevşetici bazı ilaç tedavilerinin kullanılması gerekebilmektedir. Gebelikte miyom büyümesini durdurmak amacıyla ilaç kullanımı söz konusu değildir. Tedavi daha ziyade ağrı şikayetini azaltmaya yönelik olmaktadır. Gebelik esnasında miyom ameliyatları sadece belli kriterlere uyan miyomlara çok nadiren yapılmaktadır, çünkü aşırı kanamaya bağlı olarak rahmin alınmasına kadar gidebilecek riskler söz konusu olabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. doktor bey iyi akşamlar.. bir konuda fikrinizi rica edeceğim.. 26 haftalık hamileyim.. bugün rutin kontrollerimiz esnasında idrar tahlilimde bakteri oranı (112) ve epitel oranı (24) yüksek çıktı.. doktorum üromisin verdi.. sizce kullanmalı mıyım?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Paylaşmış olduğunuz idrar tahlili sonucunuza göre şu anda sizde bir idrar yolu enfeksiyonu mevcut. İdrar yolu enfeksiyonları gebelikte en sık görülen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar basit bir idrar yolu enfeksiyonu olabileceğı gibi,mesane veya böbrek iltihabına kadar ilerleyebilir ve erken doğum,düşük doğum ağırlıklı bebek gibi bebeğinizi etkileyebilecek komplikasyonlara da yol açabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde progesteron hormonunun etkisiyle,geç dönemde ise büyüyen rahimin idrar yollarına basısıyla idrar yollarında genişleme olur. Ayrıca idrar torbasının yetersiz boşalması nedeniyle , idrarın bir kısmı burada kalarak bakterilerin üremesine zemin hazırlar. Bunun dışında tuvalet sonrası temizliği arkadan öne doğru yapmak makat bölgesindeki bakterilerin idrar yollarına taşınmasına neden olabilmektedir, bu nedenle temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Seksüel açıdan aktif olmakta yine sık idrar yolu ve genital yol enfeksiyonu gelişmesine neden olabilmektedir. İdrar torbasının yeterince boşalamamasına neden olan diyabet ve idrar torbasındaki bazı anatomik değişiklikler de sık enfeksiyonlara neden olabilmektedir. İdrar kültürü verdikten sonra doktorunuzun size verdiği ilacı kullanmanızı öneririm. Bu ilacın size ve bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır. İdrar kültürü sonucunuza göre gerek duyulması halinde hekiminiz tarafından size antibiyotik tedavisi verilecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Merhaba Renkli utrason da kordonda bir ven bir arter izlenmistir .Eşlik eden anomali saptanmamıştır. Diyor ben çok korkuyorum Dr bey lütfen yardımcı olun

 8. 26 haftalik hamileyim 25 hafta 3 günluk iken kontrolum vardi .kiz bebek bekliyoruz agirligi 840 oldugunu syledi doktorumuz.her seyin gayet iyi gittiğini belirtti.internetten baktigimda bu haftalarda bebekler 700 770 gr görünüyor acaba bizim bebegin agirligi SIKI NTIMIDIR.

 9. Merhaba doktor bey 25haftalık hamileyim kasık larımda arı oluyo kasılıyo sanki belime cook gıramp giriyo zararı varmısır

 10. Merhaba 24hafta4gğnlük hamileyim tüm kan değerlerim iyi çıktı doktorum kesede iyi suyunuzda gayet iyi dedi ortalama 9kilo aldım dün doktorum bebeğimin kilosunun 1040gr olduğunu söyledi kan testinde şeker tahlilimin normal olduğunu belirtti yarında şeker yüklemesi yapılacak.yanlış ölçümde yapılmış olabilir mi bebeğim risk altında değildir değil mi. Bilgi rica olunur

Write A Comment