28.hafta hamilelikte annede meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Artık doğuma oldukça yaklaştınız. Üçüncü trimester dönemi, ikince trimester döneminde olduğu kadar rahat geçmeyecek, bunu şimdiden bilmelisiniz. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayaklarda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık gibi sorunlar son üç ayda daha fazla yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların tamamı hafifletilebilir sorunlardır. Doktorunuzun önerilerine uymanız çok önemlidir.

Şayet gebeliğinizin bu dönemini kış mevsiminde geçiriyorsanız, soğuk algınlığına yani gribal enfeksiyonlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bol bol C vitamininden zengin portakal, kivi, brokoli gibi besiler tüketmelisiniz. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Kök hücre konusu, oldukça gündemde bir konu olduğu için ailelerin kafasını kurcalıyor olabilir.  Aslında kök hücrenin saklanması konusu yeni değildir. Oldukça uzun zamandan beri uygulanır. Buradaki yeni konu, anne ve baba adaylarına bu durumun yeniymişcesine yeniden pazarlanmasıdır.

28. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

28. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bebekten geriye kalan göbek bağı ve plasentanın içinde yer alan bebeğe ait kan, kök hücre denilen hücreler barındırır. Bu hücrelere kök hücre ismi konulmasının sebebi ise bunların vücudun bütün organlarına ait hücrelerin kökeninden oluşmalarıdır. Embriyo sürecinde farklılaşırlar ve vücudun organlarını oluştururlar.  Bu hücreler yetişkinlerde de bulunur ancak  elbette ki embriyonal dönemden henüz yeni çıkmış bebekte bol bol bulunur.

Kordon kanı bankaları doğum anında doktorun bebeğin doğması ardından aldığı kanı karbondioksit gazı ile oldukça düşük ısılarda özel odalarda mühürlenmiş yapılar içinde muhafaza ederler. Günümüzde 206 adet kordon bankası vardır. Ülkemizde de kordon bankaları mevcuttur. Kordon bankaları, ailelerden ilk muhafaza adına belli bir ücret talep ederler ardından ise her yıl daha düşük bir ücret talep ederler.

28. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Bebeğiniz artık daha hızlı bir şekilde kilo almaya başladı. Ağırlığı yaklaşık olarak 1 kiloyu buldu. Boyu başından kuyruk sokumuna kadar 25-30 cm.

28-hafta-hamilelik

28. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Bebeğiniz hala hızla büyümeye devam ediyor. Kaşları, kirpikleri artık mevcut. Saçları da git gide uzuyor. Bu hafta itibari ile bebeğinizin yağ depoları oluşmaya başladı, vücudunun %2-3’ü yağ deposu. Bu yağ depolarının rengi kahverengidir. Bu sebeple de kahverengi yağ deposu denilmektedir. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra vücut ısısını ayarlaması için oldukça gereklidir.

Akciğerleri artık solonum yapabiliyor

 1. haftada doktor size bebeğin ters durduğunu söyleyebilir.28. haftada bebeklerin çoğu ters pozisyondadır.

Yani “normal” bebek duruş pozisyonu olan baş aşağı durmazlar. Bu pozisyon yerine rahim içinde “otururlar”. Bu duruma ”Makat geliş” denir.  Bebeğinizin doğum kanalına makatıyla gireceğini, yani bebeğin ilk çıkan kısmının baş değil makat olacağını tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Telaşa kapılmaya gerek yoktur, bebeğiniz 28. haftalarda sıklıkla pozisyon değiştirmektedirler. Makat geliş durumu ise yalnızca %4 yaşanır.

Bu haftalarda bebeğiniz sık sık pozisyon ve duruş değiştirir. Yani, baş aşağı durması doğum için pozisyon aldığı anlamına gelmez. Endişelenmeye gerek yoktur. Görüntülerde yalnızca bebeğin o anki rastlantısal duruşu yakalanmıştır.

Şayet yapılan ön kan testleri anne adayının Rh negatif olduğunu ortaya koyar ise, 28. haftada anne adayına yalnızca bebeğin Rh pozitif olması riskine karşı bir “anti-D” iğnesi uygulanabilir. Bu iğne, anne adayının vücudunun, bebekten annenin vücuduna karışmış olabilecek herhangi bir kan hücresine karşı antikor üretmesinin önüne geçer. Bebeğiniz hemen doğum ardından teste tabii tutulur. Şayet netice negatif çıkar ise, anne adayına yeniden bir “anti-D” iğnesi uygulanır ve gelecekte yaşanabilecek hamilelikler korunmaya alınır.

28-hafta-hamilelik

28. hafta hamilelik de anne adayına öneriler 

Özellikle bu haftalarda yaşanan yorgunluk, hamilelik döneminde anne adaylarının en sıklıkla yaşadığı durumdur. Anne adaylarının çoğunda yorgunluk vardır. Hamilelik döneminin ilk üç ayında yaşanan yorgunluk, ikinci üç aylarda ortadan kalkmıştı. Ancak artık son üç aylar olduğu için tekrar kendini gösterebilir.

Yorgunluk için öneriler

5 Yorum

 1. Hocam 28 haftalık gebeyim şu anki kadın doğumcum herhangi bir vitamin kan ilacı vermedi kan değerlerim normal. Beslenebilenlerde gerek yok dedi önceki doktorumda kullan dedi bende çelişkide kaldım ne kullanayım neyi önerirsiniz şimdiden teşekkürler. Elimde decavit var devam etmemi önerirmisiniz içindeki folik asit zarar verirmi

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Gebelikte demir depolarında azalma olması nedeniyle anemi olmasa bile hastalara demir içeren preparatları kullanmalarını önermekteyiz. Ancak aneminiz yok ise ve demir depolarınız yeterli ise belirli gebelik haftalarına kadar ilaç kullanılmayadabilir. Bahsetmiş olduğunuz ilaç ise gebelikte kullanılabilen bir ilaçtır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. merhaba hocam bende 28 haftalık hamileyim doktorum bebegin ters durdugunu söyledi bu beni cok endiselendiriyo acaba yatış pozisyonumda degişiklik yapmalımıyım bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim..

 3. 28 haftalk hamileyim ve PLT düşük çıktı 134 sizce bebeğe herhangi bir zararı olur mu

 4. Merhaba hocam 29 haftalık hamileyim kan değerim 8 çarpıntım çok oluyor bebeğe zararı olurmu

Yorum bırak