28. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

28. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

28. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Bebeğiniz artık daha hızlı bir şekilde kilo almaya başladı. Ağırlığı yaklaşık olarak 1 kiloyu buldu. Boyu başından kuyruk sokumuna kadar 25-30 cm.

28-hafta-hamilelik

 

Vücudundaki Değişiklikler

Bebeğiniz büyüdükçe karnınız büyümeye devam edecektir. Şimdiye kadar, bebeğiniz başını servikse yakın bir şekilde konumlandırdı ve doğum için yer değiştirdi. Ancak, bazı bebeklerin 30 haftadan sonra da değişebileceğini ve bazılarının hiç bir zaman doğru pozisyona geçemeyeceğini unutmayın.

 

Bu değişiklik, vücudunuzun alt yarısında, özellikle de mesanenizde ek basınç hissetmenize neden olabilir. Bu hafta doktor randevunuz varsa, doktorunuzun kilonuzu ve tansiyonunuzu kontrol etmesini bekleyebilirsiniz. Gestasyonel diyabet, anemi ve B grubu streptokok belirtileri arıyor olacak. Bu durumlar nadir olmasa da, hamileliğinizin güvenli ve bebeğinizin sağlıklı kalması için hemen tedavi edilmelidir.

 

Doğum tarihinize yaklaştıkça, doktorunuzu daha sık görürsünüz. Bu haftadan başlayarak doktorunuz sizden haftada bir kez kontrole gelmenizi isteyebilir.

 

Bebeğiniz ne durumda?

Bu hafta bebeğinizin göz kapakları kısmen açık. Aynı küçük göz kapaklarının üzerinde bir de kirpikleri var. Bebeğin, rahmin dışındaki yaşam için gerçekten kilo vermeye başlamasının zamanı geldi. Bebeğiniz şimdi yaklaşık 28 cm uzunluğunda ve çoğu bebek bu boyuttayken 1 ila 1.3 kilo ağırlığındadır. Bebeğinizin beyni, bu hafta da büyük gelişim aşamasında. Beyinde derin bölümler ve girintiler geliştirmeye başlıyor ve doku miktarı artıyor.

 

 1. haftada ikiz gelişimi

Bebekleriniz, yaklaşık 25 cm uzunluğunda ve her biri 1 kilodan daha ağır olabilir. Kemikleri tamamen gelişti ve gözleri açılmaya başladı.

 

28 haftalık hamile semptomları

28 hafta boyunca deneyimlediğiniz semptomların birçoğu, muhtemelen birkaç hafta boyunca daha sizi rahatsız edecektir:

 

 • kabızlık ve gaz
 • sırt ve bacak krampları
 • uykusuzluk
 • meme büyümesi ve süt sızıntısı
 • sürekli kilo alımı
 • nefes darlığı
 • mide ekşimesi
 • uzuvlarda şişme
 • varisli damarlar
 • sık idrara çıkma

28-hafta-hamilelik

“Uygulama kasılmaları” olarak da adlandırılan Braxton-Hicks kasılmaları, üçüncü trimesterinizde başlayabilir ve doğuma kadar giderek daha da yoğunlaşır. Bu kasılmalar sırasında, rahmin kasları yaklaşık 30 ila 60 saniye ve bazen 2 dakikaya kadar sıkılır. Rahatsız olmalarına rağmen, yoğun bir acıya neden olmazlar. Düzenli değildir. Gerçek doğum, daha uzun, daha güçlü ve daha yakın hale gelen kasılmalar ile ağrıları içerir. Kasılmaların süresi ve gücü artarsa ​​veya daha sık gelirse derhal tıbbi yardım alın.

 

Kabızlık ve gaz

Kabızlık ve gaz sorunu yaşıyorsanız, 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yemek yemeyi deneyin. Bu küçük yemekler sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasına yardım eder, bu yüzden yedeklenmemesi veya ekstra gaz oluşturması daha olasılık dahilinde değildir. Sindirim sistemi üzerinde daha baskı, hemoroid gelişmesini de durdurmaya yardımcı olacaktır.

 

Sırt ve bacak krampları

Eğer partnerinizin masaj yapması gerekiyorsa, bunu yapın. Aksi halde, doğum öncesi masaj randevusu almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, hamileliğin bu son trimesterinde daha büyük bir yük binen kasları gevşetmeye yardımcı olabilecek hafif ve nazik hareketler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 

Uykusuzluk

Daha hızlı uyumanıza yardımcı olabilecek rahatlama teknikleri hakkında doktorunuzla veya bir uyku terapisti ile konuşun. Yumuşak müzik veya okyanus dalgası seslerini dinlemek yararlı olabilir. Yatakta rahat değilseniz, koltukta uyumak rahat geliyorsa orada uyuyun veya rahat bir yer bulun.

 

Kestirmekten de korkmayın. Yorgun olduğunuzda, uyumalısınız. Vücudunuzun sinyallerini dinleyin ve gerektiğinde mola verin.

 

Sağlıklı bir hamilelik için bu haftada yapılacak şeyler

Doğum tarihinize daha da yakınlaşıyorsunuz ve bu günler için beklentileriniz artabiliyor. Ancak doğum zamanından önce, yine de birkaç görevi yerine getirmeniz gerekiyor.

 

Doğumunuzla ilgili doktorunuzla konuşun

Henüz yapmadıysanız, doktorunuza doğum için dileklerinizi ve arzularınızı söyleyin. Bu, doğumdan önce isteyeceğiniz ağrı ilaçlarının tartışılması da demektir. Anestezi kullanmadan doğum yapmak istiyorsanız, diğer ağrı yönetimi tekniklerini tartışın. Acil bir durumda doktorunuzla durumu nasıl ele alacağınıza karar verin. Doğumdan sonra yapılacak olan tüp ligasyonu gibi herhangi bir prosedür varsa, bu hafta içinde nihai planlar yapın.

 

Tdap aşısı yaptırın

Hamileliğinizden önce almış olsanız bile üçüncü trimesteriniz sırasında başka bir Tdap aşısı yaptırmanız tavsiye edilir. Bu tetanoz, difteri ve boğmaca güçlendirici aşısı, bebeği bu hastalıklardan daha sonra aşılanana kadar korumaya yardımcı olacaktır.

 

Derslere kaydolun

Henüz yapmadıysanız, derslere kaydolma zamanı geldi. Emzirme seminerleri, doğum sınıfları ve sizi ve eşinizi ilgilendirebilecek diğer toplantılar hakkında bilgi almak için doğum uzmanınıza danışın veya internetten araştırın.

 

Pediatrist seçimlerini daraltın

Henüz yapmadıysanız, bebeğinizin doktorunu bulma vakti gelmiştir. Kendinize ve doktora, bir an önce birbirinizi tanımak için biraz zaman verin.

 

Doğuma hazırlanın

Doğuma yaklaşık üç ay olsa da, şimdiden hazırlanmanın hiçbir zararı yoktur. Kişi listenizi planlayın. Hastane çantanızı toplayın. Eşinizden hastaneye en kısa ve en hızlı rotayı bulmasını isteyin.

 

Anın tadını çıkarın

Hamileliğinizin en güzel zamanlarından biri, bu yüzden keyfini çıkarın. Bebek bekleyen bir anne adayını arayıp dertleşerek, romantik bir akşam yemeği planı yaparak veya yürüyüş planı  ​​ayarlayarak duygusal rahatlama sağlayabilirsiniz. Düşüncelerinizi bir deftere yazmak veya not almak da, bazı endişelerinizi hafifletebilir.

 

Prenatal fotoğraf çekimleri bu özel zamanı belgelemek için popüler bir yol haline gelmiştir. Profesyonel bir fotoğrafçıyı işe almak zorunda değilsiniz. Hamile karnınızın birkaç resmini çekebilmek için bir arkadaşınıza veya aile üyesine rica edin. Bu fotoğraflara baktıkça eski günlerinizi hatırlayacaksınız.

 

Ne zaman doktora başvurulmalısınız?

Doktorunuzu düzenli olarak gördüğünüz için, hamileliğinizin nasıl ilerlediğini iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Ancak, aniden veya beklenmedik bir şey olursa, doktorunuza ulaşın. Çoğu durumda, deneyiminiz tüm kadınlarla ortaktır ve kolayca müdahale edilebilir. Ancak, doktorunuzun neler olup bittiğini bilmesi önemlidir.

 

Şiddetli kramp veya ağrı yaşamaya başlarsanız veya kanama olursa acil tıbbi tedavi almaya çalışın.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/28-weeks-pregnant

5 Comments

 1. Hocam 28 haftalık gebeyim şu anki kadın doğumcum herhangi bir vitamin kan ilacı vermedi kan değerlerim normal. Beslenebilenlerde gerek yok dedi önceki doktorumda kullan dedi bende çelişkide kaldım ne kullanayım neyi önerirsiniz şimdiden teşekkürler. Elimde decavit var devam etmemi önerirmisiniz içindeki folik asit zarar verirmi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte demir depolarında azalma olması nedeniyle anemi olmasa bile hastalara demir içeren preparatları kullanmalarını önermekteyiz. Ancak aneminiz yok ise ve demir depolarınız yeterli ise belirli gebelik haftalarına kadar ilaç kullanılmayadabilir. Bahsetmiş olduğunuz ilaç ise gebelikte kullanılabilen bir ilaçtır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. nazlı bayram Reply

  merhaba hocam bende 28 haftalık hamileyim doktorum bebegin ters durdugunu söyledi bu beni cok endiselendiriyo acaba yatış pozisyonumda degişiklik yapmalımıyım bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim..

 3. 28 haftalk hamileyim ve PLT düşük çıktı 134 sizce bebeğe herhangi bir zararı olur mu

 4. Merhaba hocam 29 haftalık hamileyim kan değerim 8 çarpıntım çok oluyor bebeğe zararı olurmu

Write A Comment