Bir insanın en fazla rüya gördüğü dönem gebeliğin 31. haftasıdır. Bu dönemde anne adayı gözlerini kapatır kapatmaz ona garip gelebilecek rüyalar görmeye başlayabilir. Bu durum, gebelik hormonları ve değişen özelliklerden dolayıdır. Ultrasonografiye girmek, anne adaylarına da bebeklerini de kesinlikle zarar vermez. Ultrason bebeğinizi görebilmeniz için sizin için güzel bir fırsattır. Ancak her anne adayı ultrasona girme fırsatı bulamayabilir. Dünya üzerinde ultrason oldukça nadir yapılan bir işlemdir. Misalen Amerika’da ultrason işlemleri 150 dolar ile 300 dolar arasında değişen maliyetlerdedir.

31. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

31.hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

31. haftada bebekte görülen değişiklikler nelerdir? 

Ultrason her muayenede gerekli değildir. Doktorunuz ellerini karnınıza koyarak bebeğin duruşunu ve fakrlı bilgileri temin edebilir. El ile yapılan incelemelerde bebeğe zarar verilmez. haftada bebeğiniz artık oldukça büyüdü. Doğuma da oldukça az kaldı. Bu haftadan itibaren büyüme hızı yavaşlayacak. Beyin dokusu 31. haftada da işlevsel gelişimini sürdürecektir. Akciğerde surfaktan oluşumu 31. haftadan sonra hız kazanacak.

Bebek, özellikle 30-32. haftalar arasında diğer gebelik haftalarına göre daha hareketli olabilir. Bu durumun en önemli sebebi amniyos sıvısının bu haftalarda biraz daha fazla olması ve bebeğin yerinin biraz daha fazla olmasından kaynaklanır. Gelecek gebelik haftasından itibaren bebeğin karın içinde alanı azalacak ve hareketleri de buna göre daha az olacaktır. Bebeğinizin hareket alışkanlıklarına kulak verin. Doktorunuz her muayenede bunu size soracaktır. 31. haftanın bitimine yakın bebeğinizin boyu 50 cm’e ulaştı. Kilosu da artık bir buçuk kiloyu neredeyse geçti.

31-hafta-hamilelik

31. haftadaki anne adaylarına öneriler 

Gebeliğin artık son dönemlerinde göğüslerde ön süt sızıntısı meydana gelebilir. Kıyafetlerin kirlenmemesi adına günlük pamuklu pedleri sütyeninize takabilirsiniz. Şayet artık sütyenleriniz size küçüldüyse mutlaka bir beden büyük sütyen alın. Göğüslerinizin sıkışmamasına özen gösterin.

Bu haftalarda anne adayı daha sık duygu değişimleri yaşayabilir. Şayet gebelikte depresyon sorunu yaşıyorsanız mutlaka yardım almanız gerekebilir. Şayet belirtiler hafif ise, eşinizin ya da kendi telkileriniz ile sorunu çözmeyi sağlayabilirsiniz. Gebelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişikler, anne adayını her şeye karşı daha hassas yapar. Bu sebeple de zaten depresyona eğilimli olan kişiler, gebelik döneminde depresyona girebilir. Şayet depresyon probleminiz mevcutsa unutmamanız gereken erken dönemde depresyonun tedavi edilebildiğidir.

Depresyon Belirtileri:

 • Libidoda azalma
 • Daha önce zevk veren işlerden sıkılma
 • Tedavi ile düzelmeyen eklem, kas ağrıları
 • Sürekli yorgun hissetme (Gebelikte olabilecek bir durumdur, illa depresyon belirtisi değildir.)
 • Uyku bozuklukları (Gebelikte olabilecek bir durumdur, illa depresyon belirtisi değildir.)
 • İştahın azalması ya da çok artması
 • Odaklanmada zorluk
 • Suçluluk duyguları
 • Kolayca ağlama
 • İntihar düşüncüleri ya da intihar girişimi

Son dört belirti dışında diğer belirtiler her anne adayında görülebilen belirtilerdir. Her belirti illa ki depresyona işaret etmez. Ancak anne adayı kendini çok kötü hissediyorsa profesyonel bir yardım alması gebelik gerçekleşmeden önce onu eski enerjisine geri kavuşturacaktır.
10’a kadar sayarak hareketleri kontrol ediniz: Doktorların büyük bir kısmı artık son üç aylara girildiğinde hareketlerin izlenmesini önerir. Hareketler şöyle izlenebilir:

Her gün düzenli olarak aynı zaman uzanın ve 10 tekmeyi, yumruğu herhangi bir hareketi hissetmeye çalışın. Bu hareketler arasındaki zamanı ölçün ve kaydedin. Bu hareketlerin bir saat içerisinde olması beklenir. Şayet hiç hareket hissetmezseniz yemek yiyin ve uzanın. Şayet 40 dakika hareket etmezse korkmanıza gerek yok. Bebeğiniz içeride uyuyordur.

Bebeğin hareketlerinin azalması: Doğuma yaklaştıkça bebeğiniz daha az hareket edebilir. Korkmayın. Artık büyüdüğü için rahimdeki yeri daraldığından hareketleri eskisi gibi fazla olmayabilir.

Ellerini oynatıyor: Artık bebeğiniz elleri ve kolları ile yüzünü, göbek deliğini ve diğer kolunu keşfediyor.

Nefes kesilme sorunları: Anne adyaları bu aralar derin nefes almakta güçlük çekebilir. Yeterince nefes alamadığından şüpheleniyor olabilir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Bebeğinize yeterince oksijen gidiyor. Artık rahminiz iyice büyüdü. Bu sebeple de diyaframınız akciğerlerinize yaklaştı. Nefes darlığı probleminin kaynağı bu. Gebeliğin sonlarına yaklaştıkça bebek artık pelvise doğru inecektir.

Ve bu noktadan sonra nefesleriniz düzene girecektir. Bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla orandadır. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi bu aralar neredeyse tamamen gelişecek. Bebeğinizin göz bebeği (iris) ışıkta genişleme ve daralmalar yapabilir. Bebeğin cilt altına beyaz yağ depolanması kaynaklı ciltteki kırmızı renk yerini yeni doğan bebeklerdeki gibi pembe renge bıracaktır.

31-hafta-hamilelik

31. hafta hamilelik döneminde anne adayında görülen değişikler nelerdir? 

Doğuma git gide yaklaşıyorsunuz, rahmimdeki kaslar da bu sebeple git gide gergin bir hal alıyor. Gebeliğin ikinci yarısı itibari ile ortaya çıkan bu kasılmalar çoğunlukla 30 saniye sonra kesilir. Düzensiz kasılmalardır. Kişide ağrıya yol açmaz. Fakat düzenli araklıklarla ortaya çıkan kasılmalar erken doğum için belirti olabilir. Bu kasılmaları mutlaka izleyiniz. Aralıklarını kaydediniz.

Şayet oldukça düzenli yaşanıyor ise mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Saatte 4 ve daha fazla kasılma doktorunuza gitmeniz gerektiğine işaret eder.Erken doğumun belirtilerine karşı duyarlı olun.

Diğer erken doğum belirtiler:

 • Artan vajinal akıntı
 • Karın ağrısı
 • Adet benzeri kramplar
 • Alt karın bölgesinde artan baskı
 • Bel ağrısı
 • Bu belirtiler, yalnızca erken doğumun habercisi olmayabilir. Farklı problemlere de belirti veriyor olabilir. Bu sebeple tedbiri elden bırakmayıp bu gibi şikayetleriniz var ise doktorunuza başvurunuz.


 

4 Comments

 1. Merhaba 7aylık gebeyim, 31 haftalığım..doktorum beni aralığın 21 alacağını söledi sezaryen olmak istiyorum…ama cok erken diye korkuyorum..bide ben sigara içiyorum günde 4 5 tane hem korkuyorum hem iciyorum bırakamıyorumda…..cevap verirseniz teşekkür ederim….

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğinizde sizde ve bebeğinizde herhangi bir risk söz konusu değil ise 38. Gebelik haftasını tamamladıktan sonrasında doğum olayının gerçekleşmesinde genel olarak bir sakınca bulunmamaktadır.
   Sigara dumanı içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit, kurşun ve diğer zehirli birçok madde bulunmaktadır. Nikotin bronşları kasıcı etkisiyle akciğerlere daha az hava girmesine, damarları kasıcı etkisiyle damariçi basıncın yani tansiyonun yükselmesine, kalbe etkisiyle nabzın hızlanmasına neden olur. Karbonmonoksit ise alyuvarların içinde bulunan hemoglobin adlı molekülün oksijen taşımaktan sorumlu bölgelerini işgal ederek kanın oksijen miktarının azalmasına yolaçar. Hipoksi (oksijen azlığı) ve hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) bebeğe daha az kan ve daha az oksijen gitmesine neden olabilir. Sigaranın içinde bulunan zift akciğerlere çökerek kronik bronşit gelişimine neden olabilir. Yine sigaranın içerdiği kurşun gibi maddeler solunum yolundaki hücrelerde anormal değişikliklere neden olabilir ki bu da kanser riskinde artışa neden olabilir. Toksik maddelerin damarlarda yaptığı hasarlar neticesinde ateroskleroz dediğimiz damar sertliği ve buna bağlı olarak da koroner kalp hastalığı riskinde de bir artış gözlenebilir.
   Sigara içen anne adaylarında düşük riski ve erken doğum riskinin arttığı, erken membran rüptürü riskinin arttığı, intrauterin gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskinin arttığı, gebelikte kanama riskinin özellikle plasentasyon anomalilerine bağlı olarak arttığı (ablatio placenta ve placenta previa); anne karnında bebek kayıplarının arttığı; bebeğin yenidoğan döneminde kaybedilmesi riskinin arttığı; lohusalıkta süt miktarının azaldığı; sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici etkilerinin azaldığı; bebeğin yakınında sigara içilmesinin ise bebekte pnomoni ve bronşit riskini arttırdığı gözlenmiştir.
   Öncelikle unutmamalısınız ki sigarayı gebeliğinizin hangi döneminde bırakırsanız bırakın bundan hem siz hem de bebeğiniz mutlaka fayda görecektir. Nikotin bantları ve elektronik sigaralar da gebelik döneminde önerilmemektedir. TC Sağlık Bakanlığı ve diğer bazı özel kuruluşların düzenlediği Sigara Bırakma Programları faydalı olabilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merb 31 haftalik gebeyim ve belimde bir noktada sürekli agri var bayramdan dolayi doktoruma gidemedim nedeni ne olabilir?

 3. Merebalar ben 31 haftalık hamileyim saçımı boyamak istiyorum zararı olurmu bülent bey
  Birde ben 31 hafta 4 günlük hamileyim kaç aylık oluyor acaba şimdi den teşekürler.

Write A Comment