Anne adayı, şayet gebelik döneminde çalışıyor ise 32. haftadan itibaren doğum iznine ayrılabilir. SGK tarafından bu hafta izne çıkmanız yasaldır. Şayet arzu ederseniz ve çalışmak istiyorsanız doktorun herhangi bir sakınca görmemesi koşuluyla izninizi 37. haftadan sonra kullanabilir ve doğum ardından 5 hafta daha izinli olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken, doğum kanunu anne adayının 40. haftada doğum yapacağına göre bu yasayı hazırlamıştır. Sezaryen ile 38. hafta dahi doğum yapacak olsanız izniniz 32. haftanın sonunda başlayacaktır.

32. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

32. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Hamilelikte 32. haftada anne adaylarında meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

Hamilelik döneminin artık sonuna doğru yaklaşıldığında anne adayı kendini çok çirkin hissedebilir. Artık karın iyice büyümüştür, bazı anne adaylarında çatlaklar ortaya çıkmış olabilir. Eşinin kendini beğenmediğini düşünebilirler. Ancak bir insanın bu sayede dünyaya geleceği düşünülürse, fiziksel durumun aslında o kadar kötü olmadığı anlaşılacaktır. Bir kadının en güzel olduğu dönem gebelik dönemidir. Anne adayı her ne kadar bunun tersini düşünse de aslında bir mucizeye gebedir. Bu sebeple de bebeği için vücudundaki çatlakları ve değişiklikleri kötü karşılamamalıdır. Çatlak varsa dahi bunları bebeğinden kalan hatıralar olarak düşünmelidir.

Bir kadının hamile kalabilmesi ile üreme devam eder. İnsan neslini devam ettirmek için kadının bu ulvi görevi kesinlikle çirkinlikle eş anlamlı değildir. Dünyaya gelecek olan çocuğunuzu düşünüp daha iyi hissetmelisiniz.

Şu an karamsar ve telaşlı bir durumdaysanız dahi, geleceğin neler getireceği hakkında olumlu düşünmelisiniz. Bebeğinizin ilerde büyüyünce neler yapabileceğini asla bilemezsiniz. Doğduğu anda henüz dünyayı değiştiremezse bile size ilk güldüğünde tüm bu kaygılarınızı unutacaksınız. Sizin bu şekilde düşünmemeniz için ne gibi geçerli nedenleriniz var? 32. haftadan itibaren anne adayı artık doktoruna 2 haftada bir gitmelidir.

32-hafta-gebelik

Bebeğim karnımda rahat mı?

Özellikle son üç aylardan itibaren rahim içindeki alanı git gide daralmaya başlayacak. Bu durumdan dolayı da bebeğiniz kullanabileceği alanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışır. Bebeğiniz rahminizin içinde bacakları kalçadan ve dizlerden tam bükülmüştür. Ayaklarını çapraz şekildedir.

Bebeğinizin kolları omuzlardan ve dirseklerden tam bükülmüş, eller çapraz ve iki el de karşı taraf dirseği kavramış, sırt genellikle sol yana yaslanmış, boyun öne doğru bükülmüş ve çene göğüs kafesine temas edecek pozisyonda durur.

Bu pozisyon, kordona herhangi bir baskı olmasını engeller. Bebeğiniz bu pozisyonu iç dürtüleri ile bulur. Bu pozisyonu doğum kanalına en iyi şekilde girmek açısından da oldukça mühimdir. Bunun dışında daralan alanını kullanabilmek, kollarını ve bacaklarını oynatabileceği bir pozisyondur.

Bu haftalardan itibaren anne adayını doğum korkusu sarmaya başlayacaktır. Özellikle bizim toplumumuzda doğumun sancılı ve ağrılı olduğuna dair bir inanış vardır. Ancak bu noktada bazı kavramları bilmemiz gerekir. NLP adı verilen bir programlama mevcuttur. NLP bilinçaltına kişi tarafından gönderilen mesajlardır. Şayet siz doğumun sancılı geçeceğini, zorlanacağınızı sesli şekilde ifade ediyorsanız, bilinçaltına ”doğumda sancı çekilecek.” sinyali gider. Halbuki doğumu, doğurganlık yetisine sahip olan dünyadaki her kadın yapabilir.

Doğumun özellikle Türkiye’de bu şekilde düşünülmesi, kadınları korkutan ve sancı çekmesine yol açabilen bir durumdur. Anne adayları bu noktada insanlardan duyduğu laflardan sıyrılmalı ve her şeyi doğanın mucizesine bırakmalıdır. Vücudunuz ne yapacağını biliyor, ona güvenin ve korkmayın. Bakış açınızı nasıl olumlu tarafa çevirin.

32-hafta-hamilelikte-anne

32. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Artık bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu 30 cm’i buldu. Toplamda boyu iyi ise neredeyse 45 cm. Kilosu da bir buçuk kiloyu çoktan geçti. Hatta 2 kiloya yaklaştı. Artık bebeğinizin el ve ayak tırnakları mevcut. Bebeğiniz artık tamamen duyabiliyor. Görebiliyor ve hissedebiliyor.

Kadın doğum uzmanları şayet gebeliğinizi normal seyrinde görüyor ise, 32. haftaya kadar özel testler dışında ayda bir kontrole gider. Ancak 32. haftadan itibaren 2 haftada bir anne adayı artık kontrollerine gitmeye başlar. Artık doğum resmen yaklaşmıştır. Bebek git gide büyüyor, artık rahim içindeki zamanı azaldı. Bebeğiniz de rahim içindeki duruşu ile doğuma hazırlanmaya başladı.

Artık bu haftadan itibaren bebeğiniz daha az hareket edecek. Anne adayları genellikle bu konudan endişe duyarlar ancak hareketlerin azalması tamamen yerinin darlaşması ile ilgili bir durumdur.

Bu noktada unutulmaması gereken:

 • Bebeğin 24 saat içinde minimum 10 defa hareket etmesi.
  Yemek öğünlerinde sonra anne adayı bir saat kadar dinlendiğinde en az 2-3 kere hareket etmesi, gerektiğidir.
 • Anne adayı bu hareketlere karşı hala duyarlı olmaya devam etmelidir.
 • Saydıklarımızdan daha az hareket etmesi halinde doktorunuza bu konuyla ilgili bilgi veriniz.
 • NST (non stres test)
 • Gayet sağlıklı bir şekilde devam eden hamileliklerde 34. ya da 35. haftada NST adı verilen bir test uygulanır. NTS testi, non stres test olarak da geçer. Bu testte bebeğin kalp atışları dinlenir. Bunun dışında rahim kasılmaları da incelenir. Bebeğin o ayki durumu ile ilgili oldukça önemli bilgiler veren bir testtir. Ancak gebeliğinde diyabet sorunu yaşayan hastalarda bu test 32. hafta yapılır.

Doğum izni ne kadar sürer?

Anne adayları çalışıyor ise normal olarak doğumdan 8 hafta önce ve doğum ardından 8 hafta sonra yasal olarak izinde olabilir. Yani toplamda 16 haftalık bir izne ayrılacaktır. 32. haftada bu izne ayrılmaya hak kazanırlar. Ancak dediğimiz gibi beş hafta daha çalışabilir ve bu 5 haftayı doğumdan sonraya ekleyebilir.

Erken Doğum Riski

Sık sık yaşanan sancılar 30 dakikada bir yaşanabilir. Kasılma şeklindedir ancak bel, sırt ve kasık ağrısı olarak da ortaya çıkabilir.

Nişan gelmesi hali

Gebelikte bebeğin sağlığını riske atabilecek mikropların yukarı geçişini durdurmak adına rahim ağzı koyu kıvamlı sümüksü bir yapı ile kapalı durumdadır. Sancıların artık yaşanması ve rahim ağzı açıklığının meydana gelmesi ile bu yapı vajenden çıkarılır, atılır.

Bu durum nişan gelmesi şeklinde tabir edilir. Şayet nişan gelmiş ise, anne adayı vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Doktorunuz bu konuda sizi muayene edecektir. Rahim kasılmalarının test edilmesi amacı ile NST uygulanabilir. Neticelere göre de sancıların durdurulması için tedavilere başlanacaktır. Ancak rahim ağzı 4 cm’den açık ise doğumun gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

18 Comments

 1. İyi aksamlar 32 haftalik hamileyim arada sancım oluyo doğum olabilirmi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Braxton Hicks kontraksiyonları ise gebeliğin üçüncü trimesterında gözlenmektedir. Bu kasılmaların şiddeti değişkendir, kasılmalar düzensizdir ve rahiminizi gerçek doğuma hazırlayan bir çeişt alıştırma kasılmalarıdır. Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına ve erken doğum eylemine bağlı olarak gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Size önerim en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve kasık ağrınızın nedeninin saptanmasıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. merhaba size bir sorum olacak.. 32 haftalık hamileyim.. şeker hastalığı ve obezite problemim var.. bebeğimde 2 hafta gelişimi içindeymiş irileşme varmış 2200 gr.olduğunu söyledi doktorum.. normal doğumun kilo problemi ve şeker hastalığı nedeniyle zor olacağını söyledi..37 haftadan sonra bebeğin alınması gerektiğini söyledi. sizce normal dogum yapmam zor mudur tıbben riskli mi… (insülin kullanıyorum günde 4 defa şekerim kontrollü)

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Tek başına şeker hastalığı doğum şeklinizi belirlemede kullanılmaz. Ancak aşırı kilolu olmanız ve bebeğin iri olması normal vajinal yolla doğumu sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından riskli bir duruma getirebilir. Doğum şekline karar verirken bebeğinizin geliş pozisyonu, kilosu, gebelikte takip edildiğiniz riskleriniz ve hastalıklarınız, vajinal muayenede çatı genişliğiniz ve hastanın istemi göz önünde bulundurulur. Doktorunuz ve siz bu koşulların değerlendirilmesinin arkasından doğum şekline karar vermelisiniz. Hem normal vajinal yolla doğumun hem de sezaryen ile doğumun kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Size önerim hekiminiz ile bunları detaylı bir şekilde konuşarak doğum şeklinize karar vermenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. fatma özbek Reply

  Merhaba 6 haftalık hamileyim apseli dişim var ne yapmalıyım

 4. Mrb en erken kaç haftada olursa bebeğin yaşama şansı vardır bilgilendirirseniz çok sevinirim
  .

  32 haftalık gebelik var
  .

  Erken doğum riski var öğrenmek istiyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gelişmiş olan ülkelerde 23. gebelik haftası bebeklerde yaşam sınırı olarak kabul edilmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi için bebeğin kalp,solunum ve sindirim sistemleri gibi yaşamsal sistemleri desteklenmeli ve vücut ısısı korunmalıdır. Bu süreçte de bebeğin enfeksiyonlardan korunması gerekmektedir. Aynı zamanda görme, işitme gibi duyusal faaliyetlerinin ve zihinsel gelişimlerinin de zarar görmemesini sağlamak gereklidir. Bazen çok iyi ve eksiksiz destek ve bakım verilmesine rağmen, 24 haftalık doğan bebeği yaşatmak mümkün olmayabilir. 24 haftalık doğmuş (erken doğum) bebeklerde yaşam oranı %50′nin altındadır. Literatürde en erken doğan ve yaşatılan bebek 19. gebelik haftasında doğmuştur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Iyi günler 32 hafta 5 günlük hamileyim fitil kullandım fitilden sonra akıntılarım sariyken pembeye dönüştü 2 gündür devam ediyor acaba acil bi durum mu erken doğum olur bebeğine bise olur diye çok korkuyorum rica etsem yardımcı olur musun ne yapmaliyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz pembe renkli akıntı gebelikte rahim ağzının açılmaya başladığını gösteren bir bulgu olabilir. Erken doğum eylemi riski açısından takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına en kısa zamanda başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. busra alyam Reply

  Meraba 30+4 gunluk hamileyim bebegin bası asagıda bu normal mı bu haftada ve kasıklarımda agrı oluyo.bu buna sebep olabilirmi.ben bide 1 sene oldu dogum yaptım yani bu ikinci ve sezeryanla oldu bu agrılar bunla alakalı olabilirmi.

 7. Merhaba 30 haftalık gebeyim aba doktorum 2 hafta önden gittiğini söyleyip 32 kabul ediyor..amniyon sıvı fazlalılığım var..Şeker sıkıntım yok..acaba bu neden kaynaklanabilir bebeğimin sağlığının tehdit eden bi unsur olabilir mi

 8. Merhaba 32 haftalık hamileyim. Kan testi yaptığımda kanımda iltihap olduğu söylendi. Bunun bebeğe zararı olurmu. Göğsümde kitle gibi birsey çıktı ve bi kaç gün sonra iltihap şeklinde aktı. Antibiyotik kullandım fakat kanımdakiiltihap eenfeksiyon geçmemiş

 9. Merhaba 32 haftalik hamileyim gebelik sekeri var iki gundur de siddetli bel agrisi yasiyorum 2 gun sonra doktor kontrolum var daha erkene almama yada endiselenmeme gerek var mi ??

 10. 32 haftalik hamile yim hiç ağrım olmuyo bebeğim çok hareketli ağrım olmaması normalmi acaba teşekkür ederim

 11. 32 haftalık hamileyim ara ara rahim ve kasık sancılarım oluyor bu normalmı

 12. Merhaba , ben 2 aylık evliyim ve ilişki sırasında kanamam oluyor. Tam anlamıyla ilişkiye giremeden vajinamdan kan geliyor be çok agrıyo. Sebebini öğrenebilir miyim

 13. 32+3 gebeyim , karnimda ve sol kasigimda agri var , ve yorgunluktan ölecek gibiyim su anda , neden olabilir ve ya ne yapmaliyim ?

 14. Selda Akdis Reply

  Oncelikle merhaba yarın itibari ile 32. Haftaya giriyorum. Rıskli gebelik yaşıyorum. 2 hafta once devlette gitmis olduğum kontrolde bebeğin eşinin rahim duvarına yapıştığını öğrendim. Doğumda rahminde alınabileceği söylenerek üniversite hastanesine araştırmaya sevk edildim. Orasıda doğruladı. 😣 eski csa olmam etkili olmuş. Rahim ile birlikte yumurtalık da alınır mı? Kendimi iyi hissediyorum fakat dogum oncesi izne ayrılmalımıyım. Tesekkurler

Write A Comment