Bebeğinizdeki Meydana Gelen Değişimler

Bu hafta bebeğiniz 1.8 kilodan biraz daha ağırdır ve 43 santimetrelik çizgiyi geçmiştir. O buruşmuş, yabancı görünüşünü hızla geride bırakıyor ve iskeleti sertleşiyor. Cildin altında yağ depoları birikmeye devam ediyor. Kafatasındaki kemikler birbirine kaynaşmaz, bu da onların hareket etmesine ve hafifçe dönmesine izin verir, böylece doğum kanalına uyum sağlamasını kolaylaştırır. (Doğum sırasında başın üzerindeki baskı o kadar yoğundur ki, birçok bebek, koni şeklinde bir kafa görünüşüyle doğar.) Bu kemikler, yetişkinlik dönemine kadar tamamen uyumsuzdur, bu nedenle bebeklik döneminde beyninin ve diğer dokuların genişlemesiyle büyürler.

 

Annenin yaşadıkları

Bebeğiniz göbeğinizin daha da fazlasını doldurduğunda, pek çok şey değişmeye başlayabilir: Daha önce nazik bir şekilde yürüyorken artık kendinizi eğik hissedebilir ve elinizle karnınızı tutabilirsiniz. Oturmak için kolay bir pozisyon bulmak istersiniz ve ayrıca uyku için de daha rahat bir pozisyon arayışı baş gösterir. Sandalyelere oturmak ise kaçınılması gereken bir durummuş gibi gelebilir.

 

Parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde birazcık şişme ve hatta uyuşukluk hissediyor olabilirsiniz. Vücudunuzdaki diğer birçok doku gibi, bileğinizdeki sıvılar da çoğalabilir, bu da karpal tüneldeki basıncı artırabilir, bilekte bir kemik kanalı olabilir.

 

Bu “tünelden” geçen sinirler uyuşukluk yaratabilir ve ayrıca; karıncalanma, ateşlenme veya yanma ağrıları ya da can sıkıcı gidip gelen bir ağrı oluşturabilir. Bileğinizi stabilize etmek için bir atel giymeyi veya uyurken kolunuzu bir yastıkla yukarı kaldırmayı deneyin. Eğer işiniz tekrarlayan el hareketleri gerektiriyorsa (örneğin klavyede veya montaj hattında), mola verdiğinizde ellerinizi uzatmayı unutmayın; bu sık sık yapılmalıdır.

 

Birçok kadın bu aşamada hala kendini seksi hissediyor ve genellikle partnerleri de onlarla aynı fikirde oluyor. Bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak çoğu kadın için, hamilelik sırasında cinsel ilişki, su gelinceye ya da doğum başlayana kadar yararlı olabilir.

33.haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

33. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Bebeğinizin hareketlerini takip etmek gerekir mi?

Ne sıklıkla hareket hissetmelisiniz?

 

Bebeğiniz geçen ay olduğu kadar sık ​​hareket etmelidir. Her bebeğin kendi aktivitesi vardır ve doğru olan şekli yoktur. Bebeğinizin aktivite seviyesinde büyük değişiklikler fark etmediğiniz sürece, bebeğiniz çok iyi durumda sayılacaktır. Artık bebeğinizin hareketlerini bilmelisiniz.

 

Bebeğin tekmelerini takip etmeniz gerekiyor mu?

 

Ek bir güvenlik duygusu için, birçok doktor 28 haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini günde en az bir veya iki kez resmi olarak dinlemenizi tavsiye eder. Bu “tekme sayımlarını” yapmak için birçok farklı yol var, bu yüzden bebeğinizin hareketlerini izleme isteği konusunda doktorunuzla görüşün.

33-hafta-gebelikte-anne

Gün içinde, bebeğinizin aktif olma eğiliminde olduğu bir saati seçin. İdeal olarak, sayımı her gün kabaca aynı zamanda yapmak isteyeceksiniz. Sessizce oturun ya da yanınızın üstüne yatın, böylece dikkatiniz dağılmayacaktır. 10 ayrı tekme veya hareket hissetmenin ne kadar sürdüğünü anlayın; tüm vücut hareketleri bu sayıma dahildir. İki saat içinde en az 10 hareket hissetmelisiniz. Endişelenmeyin; çünkü muhtemelen o kadar uzun sürmeyecektir. Bazen ilk 10 dakikada 10 vuruş hissedersiniz. İki saat içinde 10 hareket hissetmiyorsanız, saymayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

33. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğinizin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) artık neredeyse 35 cm’e ulaştı. Toplam uzunluğu ise 45 cm’i buluyor.Kilosu ise yaklaşık olarak 1900 gram.

 

Bebeğin hareketlerinin yavaşladığını veya değiştiğini düşünürseniz ne yapmalısınız?

 

Bebeğinizin hareketlerinin yavaşladığını fark ederseniz, doktorunuza hemen bildirin. Fetal hareketin azalması bir probleme işaret edebilir ve bebeğinizi kontrol etmek için bir nonstres testine veya biyofiziksel muayeneye ihtiyacınız olacaktır.

 

Aktivite: Bebeğinizin kıyafetlerini yıkayın

Aldığınız tüm o sevimli kıyafetleri, bebek battaniyelerini, bornozunu veya aldığınız farklı eşyaları yıkamanız gerektiğini biliyor musunuz? Onları yıkamalısınız ve bebeğinizin cildine yaklaşacak başka herhangi bir şeyi de arındırmalısınız. Yeni aldığınız eşyaların kumaşındaki tahriş edici maddeleri gidermek için yıkanması gerekir. En ideal deterjanlar, bebekler için ve hipoalerjenik veya hassas ciltler için etiketlenmiş olanlardır.

Hamilelik 33. Hafta: Bu hafta için ne planlıyorsunuz?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz, epizyotomi hakkında doktorunuzla tartışmak için iyi bir zamandır. Bir epizyotomi bebeğinizin doğmasına yardımcı olmak ve vajinal açıklığı büyütmek için zaman zaman gerekli olan cerrahi bir kesi işlemidir.

33-haftada-bebek

Birçok doktor, kesinlikle gerekli olmadıkça epizyotomi yapmamayı tercih etmektedir. Aşağıdaki durumlar bu cerrahi kesiye ihtiyaç duyma olasılığını azaltmak için önleyici tedbirlerdir:

 

  • İyi beslenmek (Sağlıklı ciltler daha kolay esner)
  • Kegel egzersizleri yapmak (pelvik taban kaslarınız için gerekli bir egzersizdir)
  • Ikınmanın kontrol edilmesi ile ilerleyen doğum
  • Sıcak kompresler ve doğum sırasında destek
  • Perine masaj teknikleri

 

Epizyotomi hakkında daha fazla bilgi edinin ve endişelerinizi doktorunuzla konuşun.

 

Baba adayı için ipuçları

Bebeğinizin doğumuna birkaç hafta olmasına rağmen, siz ve eşiniz doğumdan sonra doğum kontrol seçeneklerini tartışmaya başlamalısınız.

 

Anne adayı şu anda birçok değişiklik geçiriyor, bu yüzden bunu düşünmeye bile başlamamış olabilir. Bu konuyu gündeme getirmek için fırsat yaratın.

 

Muhtemelen, konuyu araştırmak isteyeceksiniz, böylece siz ve eşiniz etkili bir korunma yöntemi seçebilirsiniz. Unutmayın, bir kadının emzirmesi durumunda kullanılamayan bazı doğum kontrol yöntemleri vardır ve emzirme, güvenilir bir doğum kontrolü şekli değildir.

Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-33-weeks_1122.bc

http://americanpregnancy.org/week-by-week/33-weeks-pregnant/

 

1 Comment

  1. Hocam ben 33 hafta hamileyim cocugun kilosu 2400 kafasida biraz buyuk irsi olabilir dedibiraz iri bi bebek dedi doktorum sizc sezeryanmi olacak dogumum ?

Write A Comment