34. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

34. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Tebrikler, hamileliğinizin 34. haftasına geldiniz. Bu size 100 hafta gibi gelmiş olabilir, ancak büyük gün için iki aydan daha kısa bir süre kaldığını unutmayın. Ayrıca, çoğu bebeğin tahmin edilen doğma tarihinden önce dünyaya geldiğini de göz önünde bulundurun. Bazı bebekler 38. haftadan sonra doğar. Her hamilelik farklıdır. Doktorlar sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansını artırmak için 40 haftayı tamamlamanızı isteyeceklerdir.

34.hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

34. haftada bebeğinizin başından poposuna olan uzunluğu ortalama olarak 32 cm’i buldu, toplam uzunluğu ise 45 cm’i aştı. Kilosu ise neredeyse iki kiloyu geçti. 34. hafta itibari ile bebeğiniz hızlı bir kilo alma dönemine girmiştir. 3. trimester yani üçüncü üç ayların başından itibaren haftalık olarak ortalama 100 gram alan bebeğiniz artık haftalık olarak 200-250 gram almaya başlayacaktır.

Vücudundaki Değişiklikler

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, göbek bölgesindeki ekstra ağırlıkla yolunuza devam etmek zorunda kalacaksınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, haftada ortalama yarım kilo almaya devam etmeniz gerekir.

 

Ayrıca vücudunuz sıvı tuttuğu için çok fazla büyük hissedebilirsiniz. Her ne kadar mantıklı gibi gözükmese de, bolca sıvı içmek aslında fazla sıvıları sisteminizden temizlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, hem sizin hem de bebeğiniz için sulu ve nemli kalmak önemlidir. Büyüyen bebeğinizle birlikte uterusunuzdaki amniyotik sıvı seviyelerinde de artış olur. Sıvı miktarı 34.haftada doruğa çıkabilir. Fazla amniyon sıvısı vücudunuza emilir.

 

Bazı kadınlarda, bu haftadan sonra göbek delikleri içine değil de dışına doğru çıkmaktadır. Bu oldukça normal ve endişelenecek bir şey yok. Göbek deliğinizin özellikle hassas olduğunu fark ederseniz, tahrişi önlemek için üzerine bir bandaj yerleştirin.

 

Bebeğin gelişmesi ne durumda

Bebeğiniz için en önemli şey gerçekleşiyor, sağlıklı bir şekilde büyümekte ve gelişmektedir. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 43 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 2.3 kilo ağırlığındadır. Bu bir kavundan biraz daha ağır olduğu anlamına gelir.

 

Bebeğin daha önce tüm vücudunu kaplayan lanugo tüyleri ortadan kayboluyor. Bazı bebekler doğduğunda da lanugo tüyleri olabilir, ancak muhtemelen kısa bir süre sonra ortadan kaybolacaktır. Bebeğin gözleri, ışığa tepki olarak genişleyebilir ve daralabilir. Bir noktaya kadar gelişmiştir. Bebeğinizin akciğerleri de iyi gelişmiştir. Ve eğer bebeğinizin cinsiyeti erkekse, testisleri bu zaman zarfında skrotuma iner.

 

Bebeğiniz aynı zamanda, cildin altında yağ depolandığından, kilo alıyor. Bebeğin yağlanması sevimli görünmesine sebep olmakla birlikte, aynı zamanda vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olmasından ötürü kritik bir öneme sahiptir.

 

Ayrıca bebeğiniz giderek büyüyor, bacakları genellikle eğiliyor ve bu noktada alan darlığı nedeniyle gövdenin yakınında tutuluyor. Bu, daha az aktivite hissedebileceğiniz, ancak karnınızın iç kısmında hareket eden bir ayak ya da el gibi daha belirgin hareketler fark edebileceğiniz anlamına gelir.

 

 1. Haftada İkiz Bebek Gelişimi

Bebeğinizin cildini örten vernix caseosa bu hafta kalınlaşıyor. Vernix caseosa, bebeklerin sıcaklıklarını düzenlemesine yardımcı olur ve cildini su kaybına karşı korur. Ayrıca bağışıklıkta da rol oynar. İkizler genellikle tekil gebelikten daha küçük olsa da, bebekleriniz ortalama bir erkek ayağı boyundadır.

 

 1. haftada gebelik semptomları

Bebeğin kilosu düşünüldüğünde, fazladan zorlanma hissetmeniz de şaşırtıcı değildir. Annelerin çoğunda görüldüğü gibi, muhtemelen şu belirtileri yaşarsınız:

 

 • uyku problemi
 • sık idrara çıkma
 • yorgunluk
 • siyatik
 • nefes darlığı
 • mide ekşimesi
 • hazımsızlık

34-hafta-fetus

Bu semptomların geçmesini beklemeyin, çünkü bu belirtiler doğum başlayıncaya kadar devam edecektir.

 

Dinlenmeye Çalışın

Bu zorlukların bazılarıyla başa çıkmak için dinlenmeye ihtiyacınız olacak. Yapabilirseniz gün boyunca birkaç kez kestirmeye çalışın. Kalkarken dikkatlice ve yavaşça kalkın. Otururken veya uzanırken ekstremitelerinizde biraz kan birikimi olabilir. Çok hızlı bir şekilde kalkarsanız, başınızda hafif dönme hissedebilirsiniz ya da bayılacakmış gibi olabilirsiniz.

 

Mide ekşimesi

Mide ekşimesi ve hazımsızlık, genişleyen ve mide ve diğer iç organlarınıza karşı baskı oluşturan rahim yüzünden daha olası hale gelebilir. Canınız baharatlı bir şey isteyebilir ve özellikle bu durumda, mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerin farkında olun. Belki kısa süreliğine bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Küçük porsiyonlar ve yemekler arasında küçük atıştırmalıklar tüketin.

 

Bebeğinizden dolayı genellikle mide ekşimesi yaşayabilirsiniz ancak 34. Haftada bebeğiniz rahmin alt kısmına doğru hareket eder. Bu, midenizde hissettiğiniz baskıyı azaltmalıdır, ancak mesanenizdeki baskıyı artırabilir.

34-hafta-hamilelik

 1. haftada neler yapabilirsiniz?

Bu, doğum sürecini anlamak için iyi bir zamandır. Öncelikle, doğum yapmayı planladığınız hastaneyi veya doğum merkezini ziyaret edin. Ayrıca, her durum için, acil servisin nerede olduğunu öğrenin. Ayrıca büyük gün için ağrı yönetimi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun. Ve doğum hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bir liste hazırlayın ve doktorunuza danışın. Doktorunuzla konuşmanız gereken her şeyi konuşun.

 

Doğum tahmin edilemez. Her olası durum için hazırlanmak, bir şeylerin ters gitmesi durumunda ekstra stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 

Ayrıca Grup B streptococcus (GBS) tarama testinizi de planlamalısınız. GBS her dört yetişkin kadından yaklaşık birinde bulunur. Genellikle vajina veya rektumda bulunur. Doğumda bebeğe geçebilir. GBS yeni doğan bebekler arasında yaygın değildir, ancak yine de, genellikle 34. haftadan sonra test edilmelidir.

 

Doğum tarihinize yaklaştıkça, alışveriş yapmak, fotoğraf çekmek veya gün geçtikçe daha fazla şey yapmak için zaman bulamayacaksınız. Evinizi doğum sonrasına hazırlamak için eşinizi, akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı bir araya toplayın, böylece doğumdan evinize döndüğünüzde mümkün olduğunca rahat kalabilirsiniz.

 

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Kasılmalar başlarsa, doktorunuzu aramalısınız. Bebeğiniz bu haftada doğarsa prematüre sayılacaktır, bazı kadınlar erken doğuma başlayabilir. 34. haftada bebeğinizin sağlıklı bir doğum gerçekleştirme şansı vardır. Kasılmalar yaşamaya başlarsanız, her büzülmenin ne kadar sürdüğünü ve ne kadar sürede gelip gittiğini takip edin. Doktorunuzun bu bilgilere ihtiyacı olacak.

 

Vajinal kanama veya sıvı kaçağı, şiddetli abdominal veya pelvik ağrı veya ciddi bir baş ağrınız varsa doktorunuzu aramalısınız. Doktorlar, bebeğin akciğerlerinin çalıştığından ve bebeğin nefes alabildiğinden emin olmak için 40 haftaya kadar beklemenizi isteyeceklerdir.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/34-weeks-pregnant

 

 

 

15 Comments

 1. Hocam mrbhbalar size bi soru olcak alanında çok iyi bır hekim olduğunuzu hep duyuyorum umarım soruma cvp alabilirim ikinci gebeligim ilk doğum sezeryan şimdi ise 34 haftalik gebeyim bu gebelik donemimde astım oldum devamli Foster kullanıyorum sorum şu genel anestezinin tavsiye edermisiniz bunu yani sıra bel fitigim var genel olmasam bi sıkıntı yaratirmi bel fitigmin olmasi şimdiden teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Spinal, Epidural (peridural) ve Kombine anestezi sezaryan operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bölgesel anestezi şekilleridir. Genel anesteziden farkı anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasıdır. Epidural anestezi çok ince bir kateter yardımıyla belden epidural saha adı verilen bölgeye girilmesi ve buraya lokal anestezik maddeler verilmesi şeklinde uygulanır.
   Anestezi iğnesi anestezinin cinsine göre saf epiduralde yalnızca epidural aralık adı verilen bölgeye (bu bölge omuriliğin dış zarıdır), spinal anestezide beyin omurilik sıvısının bulunduğu boşluk içine, kombine anestezide ise iki bölgeye birden yerleştirilir ve iğnenin içinden anestezik madde enjekte edilir. Sezaryende uygulandığında ise genel anesteziye göre risklerinin belirgin bir şekilde az olması yanında anne adayının bebeğini ilk doğduğu dakikalarda görmesine ve emzirmesine olanak sağlar ve yine doğum sonrası yerinde bırakılan kateterden verilen ağrı kesici maddeler annenin doğum sonrasını ağrısız ve böylece daha konforlu geçirmesine önemli katkılarda bulunur.
   Epidural uygulamalarında uygulama esnasında görülen sorunlar anestezinin başarısız olmasıdır. Bu tür durumlarda sezaryende genel anesteziye geçiş yapılır. Epidural uygulandıktan sonra en sık karşılaşılan diğer iki sorun tansiyon düşmesi ve bulantı hissinin ortaya çıkması olup anestezi doktorunun aldığı önlemlerle geriye döndürülebilir. Epidural ve özellikle de spinal ve kombine anesteziden sonra karşılaşılan sorunlardan biri de 24-72 saat sonra ortaya çıkan baş ağrısıdır. Bu ağrının nedeni iğnenin uygulandığı bölgeden işlem sonrasında beyin omurilik sıvısının sızmaya devam etmesidir. Bu durum saf spinal uygulamalarında daha sık ortaya çıkmakla beraber günümüzde kullanılan ince çaplı iğneler neticesinde daha az görülür ve ortaya çıktığında daha kısa sürede düzeltilebilmektir. Felç olma durumu ise tecrübeli anestezi doktorlar tarafından uygulandığında son derece ender görülen bir durum haline gelmiştir.
   Genel anestezide ise anne adayına öncelikle maske ile %100 oksijen solutulur. Entübasyon tüpünün solunum yollarına yerleştirilmesi sonrasında bu tüpten anne adayına oksijen ve anestezinin derinleşmesini sağlayan “anestezi gazları” solutulur. Bu sayede bir yandan ağrı hissi ortadan kaldırılır ve hastanın operasyon esnasında olup bitenleri hiçbir şekilde hatırlamamasına yardımcı olunur. Kas gevşetici ilaçlar da solunum kontrolünün anestezi uzmanında kalmasını sağlamak amacıyla devam ettirilir. Operasyon sona erdiğinde kas gevşeticilerin etkisini gideren ilaçlar uygulanır, entübasyon tüpü çıkarıldığında anne adayının solunumu ve tüm yaşamsal refleksleri geri dönmüştür. Genel anestezinin en önemli riski, öksürme refleksinin devredışı kalması nedeniyle herhangi bir nedenle kusma oluştuğunda mide içeriğinin kusmayla birlikte solunum yollarına kaçmasıdır. Cerrahi öncesinde gerekli olan açlık önlemleri alınmasıyla bu risk azaltılmaktadır. Genel anestezi gazlarının bir kısmı rahimi gevşetici etkiler gösterirler. Yine uygun anestezik maddenin seçilmesi ve verilen gaz miktarının ayarlanmasıylada bu risk azaltılabilmektedir. Sezaryen operasyonunun başlamasından bebeğin doğmasına kadar geçen süre uzadıkça bebeğin bu durumdan olumsuz olarak etkilenme olasılığı ise artmaktadır. Bu noktada cerrahın deneyimi önem kazanmaktadır. Genel anestezi sonrasında ameliyat sonrası ağrı kontrolunde zorluk olabilmektedir.
   Doğum zamanınız yaklaştığında hekiminiz sizi anestezi doktoruna danışacaktır. Gerekli muayeneniz anestezi doktoru tarafından yapılacak daha önceki ameliyatınızdaki şikayetleriniz sorgulanacak ve raporlarınız işlemi yapacak hekim tarafından incelenecektir. Bu muayene sonrasında size doğumunuz için en uygun anestezi şekli hakkında bilgi verilecek ve sizin tercihiniz de göz önünde bulundurulacaktır. Endişelenmeyi bir kenera bırakıp bir kadın için muhteşem bir deneyim olan gebeliğin keyfini çıkarın.
   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • 34 hafta gebeyim bilmiyordum ogreneli 2 hafta olmustu bilmedigim icin midem agrimisti bi hap ictim agrilarim artti 1 kez kustum ve 2 ya da 3 damla 2 gun suren kisa kanamalarim oldu hastaneye gittim dusuk mu diye doltor bey ilgilenmedi peki sizce ne yapmaliyim

 2. 34 haftalık hamileyim ilk gebeliğim normal doğumu kolaylaştırmak için neler yapabilirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Doğum şekline karar verirken bebeğinizin geliş pozisyonu, kilosu, gebelikte takip edildiğiniz riskleriniz ve hastalıklarınız, vajinal muayenede çatı genişliğiniz ve hastanın istemi göz önünde bulundurulur. Doktorunuz ve siz bu koşulların değerlendirilmesinin arkasından doğum şekline karar vermelisiniz. Hem normal vajinal yolla doğumun hem de sezaryen ile doğumun kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Size önerim hekiminiz ile bunları detaylı bir şekilde konuşarak doğum şeklinize karar vermenizdir. Dengeli beslenerek aşırı kilo alınmaması önemlidir. Bazı gebelik kurslarına katılarak nefes alma ve gevşeme egzersizlerini öğrenebilirsiniz(yoga, pilates). Ancak tüm bunları yaparken erken doğum eylemine neden olacak bazı davranışlardan da kaçınmak gerekir. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. İyi geceler ben 34 haftalık gebeyim fakat daha önce 2 ay öncede magromasti tanısıyla gögüslerim alındı gebeyken şimdi de plasenta previa totalis olduğunu öğrendim çok korkuorum fakat bu ameliyattan salı günü yatışım gerçekleşcek kan lazım olucakmış kanlar hazır olduktan snr doğumu gercekleştircekler kısacası ben çok korkuorum korkmam gereklimi gercekten

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebe olduğunuzu ve 2 ay öncesinde de bir meme ameliyatı olduğunuzu paylaşmışsınız. Ancak gebelikte hangi nedenle meme ameliyatı olduğunuzu paylaşmamışsınız. Plasenta previa gebeliklerde %0.3-0.5 doğumda bir rastlanır. Bu durum meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır. Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır. Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Mümkün olduğunca doğum geciktirilerek bebeğin olgunlaşmasına fırsat tanınmaya çalışılsa da çok şiddetli bir vaginal kanama da gebenin hayatı tehlikeye gireceği için gebelik sonlandırılır. Plasenta previadaki kanama annenin hayatını tehlikeye sokabildiği gibi daha az miktardaki kanamalar annede kansızlığa da neden olabilir. Annenin fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabilmektedir. Bu nedenle hastanın fiziksel aktivitesi kısıtlanarak yatak istirahatine alınır. Rahim kasılmaları erken doğum eylemini ve dolayısı ile kanamayı başlatacağından önlem olarak doğum eylemini baskılayıcı (tokolitik) tedaviye başlanır. Bu arada doktorun uygun göreceği sıklıkta takiplere devam edilir. Cinsel ilişki de kanamayı başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda yasaklanır. Takipler sırasında bebek olgunlaşması tamamlandığında veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştığında doğuma karar verilir. Plasenta previa da doğum genellikle sezaryen ile olur. Hastaların %30’undan fazlasında kan verilmesini gerektirecek miktarda kanama olmaktadır. Ek olarak olguların %9-10’unda plasentanın rahim duvarının derinliklerine kadar ilerlemesi olarak tanımlanan plasenta accreta görülmekte ve bu durum rahimin alınmasına kadar giden komplikasyonlara neden olabilmektedir. Sezaryene girerken özellikle plasenta accreta riskini de göz önüne alarak birkaç ünite kan hazırlatılması bu nedenle son derece önemlidir. Doğum yapacağınız hastaneyi seçerken 24 saat ameliyathane, erişkin ve yenidoğan yoğun bakım şartlarını sağlayabilecek bir hastane olmasına dikkat etmenizi öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. İyi günler doktor bey ben sakarya’dan mesaj atıyorum 34 haftalık hamileyim 2. Hamileliğim ilki normal olmuştu 4’150gr dogdu bebeğim . Şimdi ikinci bebeğimde 3,300 gr ve devlet hastanesi doktoru sezaryen yapmak zorunda kalabiliceğini söyledi ve ister istemez endişeye kapıldım ben tekrar normal doğum yapmak istiyorum sizce bu mümkün müdür ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim …

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Daha önce normal vajinal yol ile doğum yaptığınızı paylaşmışsınız. Ancak normal doğum açısından iri bir bebek doğurmuşsunuz. Şu anki gebelik haftanızdada bebeğinizin kilosu ölçümlere göre bir miktar ileride görülüyor. Gebelikteki kilo durumunuz, gebelik şekeri olup olmadığı, bebeğinizin antenatal testlerinde bir sorun olup olmadığını paylaşmamışsınız ancak bebeğinizin kilosu bu şekilde artış göstermeye devam ederse iri bebek nedeniyle normal doğum esnasında hem sizin hemde bebeğinizin bazı riskleri söz konusu olabilir(zor ve uzun bir doğum süreci ve bu sürece bağlı olarak bebeğin oksijensiz kalması, bebeğin doğum yolunda baş çıktıktan sonra omuzlarının takılması ve buna bağlı olarak gelişebilecek kemik kırıkları ve omurga zedelenmeleri, annede doğum kanalında oluşabilecek yırtıklar ve buna bağlı kanama problemleri&pelvik organlarda sarkma&idrar kaçırma&gayta kaçırma). Doğum zamanınız yaklaştığında gebeliğinizde hekiminiz ile birlikte riskleri konuşarak sizin ve bebeğiniz için en doğru kararı o zaman içinde bulunduğunuz koşullarda vermeniz daha doğru olucaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Doktor bey bebeğim 2 hafta küçük gozukuyo dopplere bakıldı hiç birşey çıkmadı ama ben şeker hastasıyım inusilin kullanıyorum 32 .haftada 1600 du bebeğim doğumum 2 hafta geri atarmiki merak ediyorum suan 34 haftadayim

  • Bülent Tıraş Reply

   Fetusun bulunduğu gebelik haftasına göre olması gereken ağırlıktan %10 kadar geride kalması intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olarak adlandırılır. Gelişme geriliği saptanan fetuslarda anne karnında strese girme, asfiksiye maruz kalma, yeni doğan döneminde ölüm riskleri normal gebeliklerden yüksektir. Bu haftaya kadar olan kontrollerinizde gelişimsel bir problem olup olmadığını, antenatal testlerinizde bir sorun çıkıp çıkmadığını ve bu geriliğin ne kadar süredir devam ettiğini belirtmemişsiniz. Tip 2 asimetrik gelişme geriliği olarak adlandırılan durum genellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkan yüksek tansiyon, diabet ve plasental yetmezlik gibi durumlarda görülür. Genellikle bebeğin baş ve bacak gelişimi normalken karın bölgesi olması gerekenin gerisinde kalmıştır. Haftasına göre gelişme geriliği tanısı konmuş gebelikler daha sıkı takip altına alınır ve genellikle bu takip sırasında ultrason, doppler ve NST, biyofizik profil (BPP) takiplerine göre fetusun anne karnında çok risk altında olduğu saptanırsa doğum gerçekleştirilir. Dopplerde bir sorun saptanmamış olması bu anlamda iyi bir bulgu olmakla birlikte bebeğinizin gelişimi yakından takip edilmelidir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merabalar doktor bey size bir kac sorum olacak ti. Benim 2 inci hamileligimde bobreklerimde buyume ve genisleme oldu 1 hamileligimde de olmustu normal dogdum bi sey olma di ama yine buyume var hamilelikten dolayi mi bole yoksa kalici mi olck simdi 34 haftadayam bebigim 2.400 gram doktor 6 gun geride bebegin soyluyor acaba normal mi bu kilo?

 7. Merhaba suan 32 haftalik hamileyim ama ultrasona gore bebegin karin cevresi 36 bas ve bacak cevresi 34. Haftalik gorunuyor doktor bebek cok iri dedi suan 2500kilo acaba dogum zamanim net ne zamandir bide bebek gelisimini simdi tamamlamis midir. Bu. Ikinci gebeligim

  • Merhaba tesadüfen yazınızı okudum. Benimde bebeğim durumu şu an sizinkiyle aynı. Kaç haftalık doğum yaptınız? Bebeğiniz kaç kilo doğdu?

 8. Merhabalar 34 haftalık hamileyim bu 2. Bebeğim olacak kızımı normal Doğumla 3.360 gr doğurdum fakat şuan gebelik şekerim çıktı şu ana kadar 13 kilo aldım endokrin bölümü diet önerdi fakat uygulayamadım bu durumun bebeğime bi zararı olur mu gebelik şekeri tokluk 180 çıktı

Write A Comment