35. hafta hamilelik döneminde anne adayının hayatı nasıldır?

Anne adayları bebeklerinin hareketlerine karşı her zaman duyarlı olmalıdır. Bebeğin sağlığı hakkında en önemli ipuçları bebeğin hareketlerinde gizlidir.Bu hareketler bebeğinizin kaslarının gelişmesi bakımından oldukça mühimdir. Bunun dışında bebeğin yaptığı solunum hareketleri solunum kaslarını geliştirir. Bu da bebeği doğduktan sonraki aşamalarına hazırlar. Farklı sebeplerle bebeğin daha az oynaması mümkündür. Mesela anne adayı yorgun ya da açsa bebek daha az oynar. Hareketlerin azalıp azalmadığına anne adayı karar vermelidir.

Başka bir anne adayının bebeği çok hareket ediyor ise, ancak sizin bebeğiniz daha az hareket ediyorsa gebeliğin başından beri durum böyle olabilir. Her bebeğin kendine özgü bir hareket etme yetisi vardır. Ancak bebek ilk başlarda çok hareketli sonraları daha az hareketli ise inceleme amacıyla NST yapılabilir. Bu durum illa ki bir sorun olduğu anlamına gelmez ancak tedbiri elden bırakmamak gebelik döneminde oldukça önemlidir.

35. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

35. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

 

35. haftadaki anne adaylarına öneriler 

Şayet anne adayı normal doğum için uygun bir aday ise bu ihtimali arttırmaya çalışmalıdır. Genellikle anne adayları normal doğum yapmaktan kaçınmayı düşünebilirler. Bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Nasıl bir doğum istediğini konusunda kararlı olun ve kendinizi gebelik boyunca buna hazırlayın.

Şayet son dakika doğum şeklini değiştirmek hem sizin hem de doktor üzerinde baskı yapacak ve gerginliğinizi arttıracaktır. Bunun dışında doğumun sağlıklı bir şekilde geçmesinin bir diğer faktörü hastaneye başvurma vaktidir. Doğum başlamadan telaşla hastaneye giderseniz, evinize geri dönebilirsiniz. Doğum saatiniz henüz başlamadan hastaneye yatarsanız, doğum için zaman saymaya başlayacaksınız. Etraftan duyduğunuz ”1 günde doğurdu.” sözleri genellikle bu durumdan mütevellittir. Doğum anınıza kadar sakinliğinizi korumaya çalışın.

Bunun dışında epidural şansınız mevcut ise değerlendirmeniz önerilir. Epidural anne adayının ağrısını azaltacaktır. Bunun dışında sizin doğumunuz için gelen kişi sayısı ne kadar fazla ise, o kadar strese gireceksiniz. Bu sebeple çok kişiyi hastaneye çağırmadan önce doğum anını beklemekte fayda var. Hastanelerin bazılarda sezaryen yapılan doğumlar oldukça fazladır.

Bu hastanelerde doğum için geldiğinde nöbetçi doktor dahi bulunmayabilir. Bu sebeple doğumun gerçekleşeceği hastanenin doğumhanesine mutlaka göz gezdirin ve bu bilgileri hastaneye sorun. Gece olabilecek bir doğum için gerekli malzemelerin ve doktorun olup olmadığını mutlaka öğrenin.

35-hafta-hamilelik

35. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğinizin başından poposuna kadar uzunluğu artık neredeyse 35 cm’i buldu. Toplam uzunluğu ise 45 cm’i aştı. Kilosu yaklaşık olarak 2500 gramı buldu. Bebeğiniz bu haftalarını genellikle uyuyarak geçirmektedir. Bu haftada artık bebeğinizin akciğerleri neredeyse gelişimini tamamlamıştır.

35. hafta hamilelik dönemindeki kontroller 

Doktorunuz artık sizi haftada bir kontrole çağırmaya başlayacak. Bunun sebebi her kontrolde anne adayına NST adı verilen testi uygulamaktır. Nst testi bir taraftan bebeğin kalp seslerini kaydeder ve bir taraftan da rahmin kasılmalarını kaydetmeye yarar. NST testi ile bebeğin o andaki iyilik halini öğrenebilmek mümkündür.

Test yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanır. Şayet bebek o sırada uyuyor ise testin süresi uzayabilir ya da farklı bir zamana ertelenebilir. Bunun dışında ultrason ile bebeğin amniyos mayi durumu da tespit edilebilir. Bu faktörlerin hepsi bebeğin sağlık durumunun öğrenilmesi için oldukça önemlidir. Her kontrolde anne adayına bebeğin hareketlerini takip etmesi gerektiği hatırlatılır.

35-hafta-gebelikte-sorunlar

Anne adayının hamilelik döneminde kontrole gitmesi gereken durumlar neler?

 • Suyunun gelmesi (amniyon zarının yırtılması-vajenden anne adayının kontrol edemeyeceği şeffaf bir su gelmesi),
  sancılarının daha sık aralıklarla olması,
  bebeğin hareketlerinin azalması, -bu da 24 saatte 10 defadan az olmasına tekamül eder.- Halinde kontrol zamanınızı beklemeyin ve derhal doktorunuza haber vererek hastaneye gidiniz.
 • 35.haftada doğum sancıları başlayabilir. Ancak özel durumlarda doğum sancıları durdurulmaya çalışılır. Çünkü 35. haftadan sonra bebek artık hayatta kalabilecek kadar gelişmiştir.

Bebeğiniz 35. haftaya kadar ters durmaktaydı. (makat geliş) Bu haftadan itibaren büyük bölümü artık baş gelişe dönmüş pozisyondadır. Dönmeyen ortalama %4 hastanın bebeğin baş gelişe dönme riski azalmıştır. Bunların büyük bir kısmı sezaryen ile doğacaktır.

Çatı Darlığı Nedir?

Doğumun artık yaklaşması ve başlaması ile çoğunlukla (%95) baş aşağı pozisyonu alan bebek rahim kasılmaları ile aşağıya doğru doğum kanalında doğru gitmeye başlar. Doğum kanalı pelvis (çatı) kemikleri gibi sert ve kaslar, bağlar gibi yumuşak dokulardan meydana gelir. Yumuşak dokular esner ve doğuma engel teşkil etmezler. Ancak kemikler ve eklemlerin esneme oranları oldukça azdır. Anne adaylarının bazılarında bu kemikler çok dar olabilir. Doğuma izin vermeyecek şekilde olabilir. Bu muayenede hedef bu gibi darlıkları tespit etmektedir.

Muayene 37. haftada yapılır. Bunun sebebi bebeğin kilosunun ve uzunluğunun doğum anı için daha tahmin edilebilir olmasıdır. Anne adaylarının bazılarının pelvis kemiklerinin bebeğe nazaran daha az olması söz konusu olabilir. Şayet pelvis kemikleri dar tespit edilse dahi bazı anne adaylarının misal vermek gerekirse 3500 gramlık bir bebeği doğurma gibi bir şansı bulunmaz. Ancak 3000 gram altındaki bir bebeği normal doğum ile dünyaya getirebilir. Bu sebeple ölçümler 37. haftada yapılır. bebeğin kilosu normal doğuma elverişli mi değil mi, amaç bunu saptamaktır.

Bebeğinizde bu hafta!

Bebeğiniz hızla uzamaya devam ediyor. Aynı şekilde kilo almaya da devam ediyor. Ancak artık uzadığı ve kilo aldığı için rahimde hareket edecek çok alanı kalmadı. Böbrekleri neredeyse gelişimini tamamlamak üzere. Karaciğeri de aynı şekilde atık besinleri işlemeye başladı. Temel organlar artık bu haftalarda tamamen gelişimini tamamladı. Sadece gelecek bebeğiniz biraz daha kilo alacak. 35. haftanın en önemli gelişmesi ise bebeğin beyin gelişimi. Bebeğinizin kafası yumuşaktır. Bunun sebebi de doğumu daha kolay gerçekleştirmektir.

35. hafta hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen değişimler nelerdir?

Bebeğiniz artık doğum için pozisyonunu almaya başladı. Bu pozisyon sizin idrar torbalarınıza baskı yapmaya başlayabilir. Bu da anne adayının hapşırma, öksürme, gülme gibi reflekslerinde idrar kaçırmasına yol açabilir. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı da duyabilirsin ancak bunların sizi yıldırmasına izin vermeden bol bol su içmeye devam etmelisiniz. Kegel egzersizi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Pelvis kaslarınızın gelişmesi açısından bu durum oldukça önemli.

Artık anne adayının rahmi pelvisi tamamen dolduruyor. Rahim de neredeyse kaburgalara kadar dayanmış vaziyette. Rahminiz bu sebeple diğer organları oldukça sıkıştırmakta. Bu sebeple de anne adayı mide yanması, mide ile ilgili sorunlar ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir.

Doktorunuz bu haftalarda 37.haftaya kadar bir grup B bakterisi olan streptococci için rektal ve vajinal kontrol için sizi çağırabilir. Bu bakteri çoğunlukla yetişkinler için zararsızdır bir bakteridir ancak anne adayında bu bakteri mevcut ise doğum aşamasında bebeğe aktarılması zatürre, menenjit veya kan enfeksiyonu gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Gebe olan anne adaylarının yüzde 10-30’unda bu bakteri mevcuttur fakat gözden kaçırılabilir. Şayet bu bakteri anne adayında mevcut ise doğum aşamasında antibiyotik kullanmanız gerekecek; bu sayede bebeğin enfeksiyon kapma riski azalacaktır.

35. haftada, şayet normal ve ortalama bir kiloda iseniz gebelikte almanızın normal olduğu kilo 13-15 arasındadır. Gebe adaylarının bazı bu kilodan fazla ya da az almış olabilir. Şayet anne adayı boy ve kilosuna göre ortalamada ise gebelik boyunca önerilen kiloyu almaya özen gösterin. 

16 Comments

 1. Ben 35+5 günlük hamileyim 1 hafta önce kontrole gittim doktor bebeğimin 2494 gr dedi kilosu iyi mi acaba?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ultrasonografide değerlendirilen tek parametre bebeğin kilosu değildir. Yapılan ölçümlerin gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı, biyofizik profili ve doppler ultrasonografi bulguları bir bütün olarak fetal iyilik halini bize verir. Ancak sorunuza çok genel bir cevap vermek gerekir ise mevcut gebelik haftanız ile bebeğinizin ağırlığı birbiri ile uyumludur. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba.2.çocuğuma 8aylık hamleyi ama hamile kaldığım günden beri kasıklarım hep ağrıyor rahatsız edici derecede geceleri 8 veya 10 kere tuvalete gidiyorum.Üç ayrı ayrı DR. Gittim şikayetim söyledim hamilelikte olur dediler idrar testi temiz çıktı. Anormal bir şeyler olduğunu anlıyorum zaten yürüyemez hale geldim ağrı ve kasılmalardan takı 7.5 aylık kanamam gelene kadar. Hastahanede DR.bebeğin eşinin önde olduğunu söyledi kanamanın sebebiymiş.Şimdide çok korkuyorum bebeğe zarar vermiş midir .yaşım 37 .ilki sezaryen doğurdum. Şimdi ameliyatta tiplerini bağlatmak istiyorum herhangi bir olumsuz durumla karşılaşır mıyım acaba.Çok tedirginim LÜTFEN acil cvb’larsayız sevinirim şimdiden TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Plasenta previa olarak adlandırılan bu rurum meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır. Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır. Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Mümkün olduğunca doğum geciktirilerek bebeğin olgunlaşmasına fırsat tanınmaya çalışılsa da çok şiddetli bir vaginal kanama da gebenin hayatı tehlikeye gireceği için gebelik sonlandırılır. Plasenta previadaki kanama annenin hayatını tehlikeye sokabildiği gibi daha az miktardaki kanamalar annede kansızlığa da neden olabilir. Annenin fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabilmektedir. Bu nedenle hastanın fiziksel aktivitesi kısıtlanarak yatak istirahatine alınır. Rahim kasılmaları erken doğum eylemini ve dolayısı ile kanamayı başlatacağından önlem olarak doğum eylemini baskılayıcı (tokolitik) tedaviye başlanır. Bu arada doktorun uygun göreceği sıklıkta takiplere devam edilir. Cinsel ilişki de kanamayı başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda yasaklanır. Takipler sırasında bebek olgunlaşması tamamlandığında veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştığında doğuma karar verilir. Plasenta previa da doğum genellikle sezaryen ile olur. Ancak plasenta tam değil de kısmi olarak rahim ağzına yerleşmişse vaginal doğumda denenebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. merve omur Reply

  Merhabasuan 35 haftalık hamileyim 3 gün önce doktora gittim bebeğin kafa gelişimi 37 haftalık dedi fl ise32+5 ha da aynı bps 91.06 bu normal mi acaba

 4. Hocam ben bebeğimi 35 haftada aniden kaybettim doktorlar hiç bir sebeb bulamadılar sadece son kontrolünde doktor bebeğin gelişimi iki hafta geride demişti bu sebeb olabilir mi ?

 5. merhaba bn şuan 35 haftalık hamileyim sezeryan doğumların 3 bebeğim olcak ilk bebek gününde geldi ikinci bebeğim 33 haftalık doğdu ve disleksi kabuki up sendromu doğdu şimdi bana dogtorum 2 hafda sonra gl gün verecm dedi erkenmi aca ??

 6. Ben 35 haftalık hamıleyım önceki doktorum ocağın 12sınde demişti şimdiki doktorum hem kontrol hemde gün vercem dedi geç vermez dimi günü ben çok sabırsızım hemen Doğumum olmasını istiyorum rüyamda doğum yaptığımı gördüm ilk çocuğum sezeryanla buda sezeryanla olcak ama inşallah erken bir gün verirler versınler neolur

 7. Merhaba ben 35haftalik 1 gunluk hamileyim hareketleri çok sert oluyor canım aciyor kasiklarim ve sirt bel ağrılarım oluyor sizce normal mii

 8. Mrh 35 haftalik hamileyim bebegim 2 kilo 30 grm nasil zayofmi

 9. Merhaba 34 haftalik hamileyim ama kan degerlerim surekli dusuk sabah aksam kan ilaci kullaniyorum pekmez iciyorm ama kan degerim 8.5 bir turlu bunun ustune cikamiyorum dogum anindakan kaybi cok olacagi korkuyorum

 10. Merhaba ben 34haftalık hamileyim şeker yüklemesi yaptırdım yüksek çıktı bebeğimi etkilermi.

 11. Mrb hocam ben 34haftalık hamileyim beniğimin eşi yaşlanmaya başlamış ve bebeğim çok hareketsiz günde 10kez hareket etmio nstde kalp atışı normal çıkıyorbi sorun olur mu sizce

 12. Esra köseoğlu Reply

  Hocam merhaba 34+6 günlük hamileyim .geçen hafta sancım çıktı ve 1 cm açılma ile hastaneye yattım.yarın tekrar kontrolüm var.gecen hafta bebeğim yani 33 +5 te 2680 gr dı.olaki erken doğdu zararı olur mu bebeğime bu haftadan sonra

 13. 35 haftalık hamileyim bebeğim 2554gr doktorum ne nts istedi nede alttan muayne ayda bir kontrole çağırıyor doğumum 16 ekim gözüküyor beni 11 ekimde kontrole çağırdı ayrıca sancıları başladı arayıp sorduğumda normal dinlen dedi bu normalmi doğum yaklaştığında daha sık kontrol edilmesi gerekmez mi

 14. TUĞBA DEDE Reply

  Merhabalar hocam 18 haftalıkken myom dejenerasyon denildi miyomlar rahmin dışına çıkmış denildi. şu an 30 haftalık hamileyim bana denilen 35 de bebeğin alınıp myom ameliyatı olmamdı. 35 de doğum uygun mu bu durumda

Write A Comment