Hamilelik dönemi 36. hafta bebek

36. hafta itibari ile hamileliğiniz için kontrollere bir haftada bir gideceksiniz. Doğumun gerçekleşmesine 4 hafta kaldı. Artık heyecanlanmaya yavaş yavaş başlamış olmalısınız. Şayet anne adayının ilk gebeliği ise, doğumun nasıl olacağına dair düşünceler ve hurafeler etrafı sarmaya başlamış olmalı. Ancak etraftan duyduğunu yanlış ya da abartılı bilgilere kulak asmayın. Doğumun doğal bir olay olduğundan ve vücudunuzun ne yapacağını bildiğinden emin olabilirsiniz. Doğum yapmadan önce doğum haneyi görmeniz, doktorunuzla ekip hakkında konuşmanız sizi rahatlatabilir. Bütün gelişmiş ülkelerde epidural doğum yaygınlaşmıştır. Sezaryen ile olsun normal yöntemle olsun epiduralden faydalanılır.

36. hafta hamilelik döneminde ultrason görüntüsü nasıldır?

36. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Epidural anestezi nedir?

Epidural anestezi son zamanlarda gündemde olmasına rağmen aslında oldukça eski bir yöntemdir. 30 yılı aşkın sürelik bir geçmişi vardır. Türkiye’de ise artık yaygınlaşmaya başlamıştır. Epidural anestezi %90 anne adayında, ağrısız ve rahat bir doğum yapmaya imkan tanır.

Anne adayının ağrı duyması, bebekte fetal distrese yol açabilen bir durumdur. Bu sebeple bu ağrının ortadan kaldırılması fetal distres ve bu soruna bağlı sezaryen riskini oldukça azaltır.

Bu özelliklerinin dışında epidural, ıkınma için gerekli kas gücünü azaltabilir. Bu sebeple doğum sırasının ikinci evresinin uzamasına yol açabilir. Bu sebeple bebeğin vakum yardımı ile doğması söz konusu olabilir. Kar/zarar dengesi çoğunlukla bu yöntemin avantajınadır. Bu sebeple şayet doktorunuz sizin için epidurali öneriyor ise, kabul etmekte şüphe duymamalısınız.

36. hafta hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen değişimler nelerdir? 

36.hafta ile beraber anne adayları karnının aşağıya indiğini düşünebilir. Bu durumun avantajları vardır. Karınınızın aşağıya inmesi ile beraber, mide yanması, nefes almada güçlük gibi belirtiler azalacaktır. Bebeğin doğum kanalına girdiği işaret eden bu durum, doğumun yaklaştığını göstermektedir.

Anne adayı bu haftalarda artık doğumun hangi yöntemle yapılacağını öğrenecektir. Ancak normal doğumla doğuracağınızı düşünseniz de çeşitli sebeplerden dolayı doğumun sezaryenle gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Bu ihtimali de aklınızda tutmalısınız.

Doğum ve sonrası

Doğum sırasında anne adayının rahim ağzı kasılmalarla beraber yavaş yavaş açılır ve bebeğin başının doğmasına alan bırakacak şekilde “tam açık” hale gelir. Bu da bu bölgenin 10 cm açıldığı anlamına gelir. Bu aşamada bebeğin ıkınmalarla doğum kanalında ilerlediği ve artık doğduğu ikinci evreye geçilir.

Herhangi bir zamanda doğum, olması gerektiği gibi devam etmez ise ya da bebeğin kalp atışlarında sorunlar tespit edilirse ilk önce bu sorunlar giderilmeye çalışılır. Rahim kasılmalarının zayıf olduğu durumlarda serum içinde oksitosin hormonu uygulanır ve kasılmalar düzene sokulmaya çalışılır.

Bebeğin kalp atışları anne adayının sol tarafa döndürülmesi ile anne adayına damardan sıvı uygulanarak ya da oksijen solutularak düzeltilmeye çalışılır. Şayet alınan tedbirler sorunları gidermez ise, bebeğin ya da anne adayının sağlığı adına doğum sezaryen şekilde tamamlanabilir. Doktorunuzun o anki görüşlerine önem veriniz. Doğumun her iki şekilde de olabilmesi, hastanenin yeterli donanıma ve uzmana sahip olmasını gerektirir. Bu sebeple hastanenizi iyi seçmeniz gerekir.

Bu hafta itibari ile bebeğin yağ dokusu git gide artmaya başlayacak. Bu sebeple de kolları ve parmakları boğum boğum artık meydana çıkmaya başladı.

36-hafta-gebelikte-ultrason

Bu haftada bebek prematüre olmaktan çıkar mı?

36. haftanın sonuna yaklaşıldıkça, şayet bebeğiniz bu hafta dahi dünyaya gelse erken doğum sorununa ait bir risk taşıma ihtimali oldukça azdır. 36 hafta itibari ile doğan bebekler ”prematüre” olarak tanımlanmaz.

 36. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

36. haftanın sonuna yaklaşıldığında bebeğiniz 48 cm’e yaklaştı ve kilosu da iki buçuk kiloyu geçti.

36. hafta hamilelik dönemindeki anne adaylarına öneriler 

Doğum sırasında birinci evre, tamamlandıktan, yani rahim ağzı “tam açık” olduktan sonra ikinci evreye geçilir.İkinci evre rahim kasılmalarıyla beraber anne adayının güçlü ıkınmaları ile bebeğin doğum kanalında ilerlediği ve dış dünyaya çıktığı evredir. İkinci evrenin ne kadar süreceği anne adayının ne kadar ıkındığına ve bebeği ittirme gücüne bağlı olarak değişmektedir.

İkinci evreyi başarılı ve kısa sürede tamamlayabilmek için:

Anne adayı doğumu gerçekleştiren doktorların ya da ebenin direktiflerine uymalıdır.
En etkili ıkınma biçimi doğum kasılmalarının başlaması ile beraber derin bir nefes alınması ve bu nefesi dışarıya hiçbir şekilde vermeden, çenenin göğse yaslanması ve ellerin doğum masasında anne adayına gösterilen kollarından destek alarak, bütün kasılma süresince ıkınmayı sürdürmektir.

Kasılmalar arasında dinlemek gerekir. Bu sayede diğer ıkınmaya güç toplanabilecektir. Bu aşamada anne adaylarının bazıları hızlı şekilde nefes alırlar. Ancak bu durum baş dönmesine ve yorulmanıza yol açar.
Anne adayları umutsuzluğa kapılmamalı, her ıkınmada bebeğiniz biraz daha dünyaya yaklaşıyor.

36-hafta-hamilelik

Sezaryen ile daha önce doğum yapılabilir mi? 

Hamilelik süresi 40 hafta şekilde kabul edildiği için anne adaylarının bu haftadan itibaren doğuma 4 haftası kaldı. Anne adayları, daha önce sezaryen ile doğum yapmış ise bir buçuk hafta önceden doğumu yapabilir. 37-42 haftalar arasında her an doğum gerçekleşebilir. Anne adayları bu duruma hazırlıklı olmalıdır.

36.haftada doktorlar, anne adayına NST adı verilen non strest test uygularlar. Bebeğin içerisindeki amniyos suyunun durumu bu test ile incelenebilir. Şayet bebeğin kilosu bir ay önce incelenmiş ise, bu hafta kilosu da kontrol edilebilir.
36. haftadan sonra anne adayına cinsel ilişki yasaklanır. Çünkü fiziksel olarak rahatsız olabilir, bebeğe enfeksiyon geçebilir. Bu risklerden dolayı artık cinsel ilişki yasaktır.

Haftanın başında artık rahim en yüksek pozisyona çıkmıştır. Akciğerlere, mideye artık ahim baskı yapmasını arttırmıştır. Fakat 36. haftanın sonlarında anne adayları çeşitli sorunlardan kurtulurlar. Karınlar aşağı doğru inmeye başlamıştır. Bu sayede de nefes alış verişleri düzene girer. Kaburgalarda acı duyulmaz, mide yanması hafifler. Artık leğen kemikleri iyice yumuşadığı için, bebeğin kafası doğum kanalına doğru ilerlemeye başlamıştır. Bu duruma angajman adı verilir.

Sık idrara çıkma

Çeşitli şikayetlerin bu hafta itibari ile azalması, bebeğin doğum kanalına doğru ilerlemesi bebeğin başının idrar torbasına baskı yapmasına yol açar. Bu sebeple tıpkı gebeliğin ilk haftalarında olduğu gibi anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Hatta anne adayları gece uykularından uyanabilir.

Anne adayları bu durumdan rahatsız olabilirler ancak bebek doğduktan sonra gecenin bir yarısı uyanmaya antrenman olarak bu durumu algılayabilirler. Bebeğiniz şimdiden sizi uyutmuyor! Ancak, doğduktan sonra kucağınıza bebeğinizi alınca bu sorunların hiçbiri sizin için dert olmayacak.

Kordon dolanması nedir?

Gebeliklerin ortalama %20-25’inde doğum aşamasında minimum 1 defa kordon dolanması sorunu ile karşılaşılmaktadır. Anne adayının karnında sıklıkla doopler ultrason (kan akımlarının takip edildiği) ile boyun çevresinde kordonun (kan akımının) görülmesi ile tespit edilir. Bir bölümü ise yalnızca doğum aşamasında anlaşılabilir.

Kordon dolanması genellikle doğum aşamasında hayati sorunlara sebep olmaz. fakat tespit edilmesi durumunda doğum süreci oldukça yakınen izlenmelidir. 2’den fazla dolanma mevcut ise ya da kordon normal boyu olan 50 cm’den kısa ise normal doğum aşamasında bebeğin başı aşağı doğru inerken kordon gerilip sıkışabilir.

Bu durumda bebeğe kan akışı azalır ve kalp atışlarında bozulma gözlemlenebilir. Bu durum oldukça nadiren görülse dahi 1 kere kordon dolanması olan ve kordon boyu normal olan bebeklerde de bu durum gözlemlenebilir. Kalp atışlarında bozulma sürerse bebeğin sezaryenle dünyaya gelmesi söz konusu olabilir.

16 Comments

 1. Mrb size bir sey sorabilir miyim 36 hafta 2 günlük hamileyim bartholin apsesi çıktı sislik seklinde fitil ile antibiyotik kullandım ağrısı kalmadı ama sislik hala var normal doğumuma yada dogum sırasında bi zararı olur mu

  Bi cvp verirseniz cok mutlu olurum kafam internetteki yazılardan karıştı iyice şimdiden cok teşekkür ederim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,

   Bartolin bezleri vajen girişinin her iki yanında yerleşmiş kese şeklimde 2 adet bezdir. Bu bezler ince bir kanal aracılığı ile kızlık zarının hemen önüne açılırlar. Bu bezlerin görevi cinsel birliktelik esnasında salgı salgılayarak penisin vajinaya girmesini kolaylaştırmak ve böylece cinsel ağrıyı azaltmaktır. Bu kanallar tıkandığında sıvı boşalamaz ve bartolin bezinin içinde birikmeye devam eder ve bartolin kisti dediğimiz yapıyı oluşturur. Bu kistin boyutu değişkendir. Bartolin kistinin oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Genital bölgeye travma, vulva enfeksiyonları, tahrişler kanalın bezinin tıkanmasına ve kist oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu kist eğer enfekte olur ise kist içeriği enfeksiyona bağlı olarak değişerek bartolin apsesi dediğimiz bir yapıya dönüşür. Çok küçük olan bartolin kistleri belirti vermeyebilirler. Şişlik, ağrı, cinsel birliktelikte ağrı, yürümede zorluk ve ateş şikayetlerine neden olabilirler. Eğer kist boyutu büyük değil ise ve herhangi bir şikayete neden olmuyor ise takip edilmesi yeterlidir, herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Eğer kist boyutu büyümeye başlar ve enfekte olur ise o zaman antibiyotik tedavisi ve cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Cerrahi girişim her ne kadar başarılı olsa da ilk 6 ay içinde tekrarlama olasılığı %20-35 ‘dir. Doğum zamanınız yaklaştığında doktorunuz genital bölgenizdeki bu kisti yeniden değerlendirecek ve çatı muayenesi dediğimiz pelvik muayene bulgularınız, bebeğinizin geliş pozisyonu ve kilosunu değerlendirerek doğum şekliniz hakkında size bir danışmanlık verecektir. Genel olarak bu kistler apse haline dönüşmediği sürece doğum yapmanıza engel değildir.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Hocam iyi gunler diliyorum suan 36 haftalık 5 gunluk hamileyim iki cocugum var normal dogum yaptim
  yanliz soyle bir sorum olcak size hocam artk dayanamaz hale geldim bu hamileliğim cok zor gecti srt agrilarim cok arttı ve midemde aşırı yanmalar var sizce kendi istegimle sezaryanla dogum isteginde buluna bilirmiyim cunki dayanamicam hocam cok zor oluyor
  artk

  • Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37-40 hafta arasıdır. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir. Öncelikle bir gebenin eğer bebekte bir sıkıntı yoksa ya da gün aşımı gibi bir durumu olmadıysa kendiliğinden doğum eylemine girmesi için beklenebilir. Ancak bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse ya da gün aşımı dediğimiz sürece girmeniz halinde veya sizde olan bazı hastalıklar nedeniyle çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmekte ya da sezaryen ile doğum yapılması planlanabilmektedir. Ancak doğumun zamanlaması ve doğum şeklinizi belirlemede yapılan vajinal muayeneniz- bishop skoru, bebeğin biyometrik ölçümleri, biyofizik skoru, bebeğinizin kilosu ve geliş şekli esas alınmaktadır. Mevcut durumunuzu bilmediğimiz için size mail üzerinden bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan bu konuda danışmanlık almanız ve süreçle ilgili endişelerinizi paylaşmanızdır. Sırt ağrılarınıza yönelik olarak size önerim bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmanızdır. Mide şikayetleriniz için ise gebelikte kullanabileceğiniz pek çok ilaç bulunmaktadır. Bu konuda hekiminizden danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. 36 haftalıgız bobreklerımde kum dokuyorum

  Sezeryan dogum ıstıyorum cunku sancıda duramıyorum acılmam hala yok

  Sızce dogru mu yapıyorum

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37-40 hafta arasıdır. Öncelikle bir gebenin eğer bebekte bir sıkıntı yoksa ya da gün aşımı gibi bir durumu olmadıysa kendiliğinden doğum eylemine girmesi için beklenebilir. Ancak bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse ya da gün aşımı dediğimiz sürece girmeniz halinde veya sizde olan bazı hastalıklar nedeniyle çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmekte ya da sezaryen ile doğum yapılması planlanabilmektedir. Ancak doğumun zamanlaması ve doğum şeklinizi belirlemede yapılan vajinal muayeneniz- bishop skoru, bebeğin biyometrik ölçümleri, biyofizik skoru, bebeğinizin kilosu ve geliş şekli, sizde olan mevcut hastalıklar esas alınmaktadır. Mevcut durumunuzu bilmediğimiz için size mail üzerinden bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan bu konuda danışmanlık almanız ve süreçle ilgili endişelerinizi paylaşmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Ben Fransada yazıyorum bir dahaki randevum doğuma çok yakın olduğu için aklıma birsey takıldı sekiz
  aylık hamileyim bu ay alt tarafımda çok kaşıntı başladı. İdrarda protoin testi verdi doktorum değerlerim çok yüksek çıkmış ama ne anlama geldiğini bilemedim sizce ne anlama geliyor sonuçlar? 0.28 cikmis ( tahlildönce çok su icmistim etkisi olurmu bilmiyorum
  söylemek istedim)

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Genital bölgenizdeki kaşıntı şikayetinin nedeni bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Bu şikayetinize yönelik olarak hekiminiz muayenenizi yaparak size en uygun tedaviyi planlayacaktır. Bazen bu tip enfeksiyonlar erken doğum eylemine neden olabilmektedir. İdrar tahlilinizde ise protein saptandığını paylaşmışsınız. Enfeksiyonlarda, diabette, hipertansiyonda, nefrotik sendrom, nefritik sendrom, amiloidozis ve SLE gibi hastalıklarda proteinüri oluşabilmektedir. Ancak kendiniz ve gebeliğiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmadığınız için bu konuda size tam bir danışmanlık verememekteyim. Ancak preeklampsi açısından değerlendirilmeniz uygun olur. tansiyonlarınızın takip edilmesinde karaciğer enzimlerinize bakılmasında, tam kan sayımı yapılmasında ve 24 saatlik idrar da protein düzeyinizin kontrol edilmesinde sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından fayda bulunmaktadır.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Mrb 36 haftalik hamileyim. Gecen hafta gittigim doktor kontrolunde bebegimin ( erkek) sol bobreginin saga gore daha buyuk oldugunu gordudoktor. Ama kac cm vs. Onu solemedi haftalik takibe alicaz dedi. Gecedebilir gecmezse 38. Haftada bebegi almami gerekir dedi. Bu konuda biraz aciklayici bilgi verirmisiniz kalici bi durummu nelere dikkat etmeliyim

 6. Merhaba ben 36 haftalik hamileyim bebeğim 35 haftalikken 2650 gr ken 36 haftada 2490 gr gözüküyor. Bu mümkün mü?

 7. Merhaba
  Ben 36 haftalik hamileyim bebegim 2 kilo 398 gram sizce zayifmi ve bebegimin gelisimi geride bacak boyuda kisaymis suana kadar hic sancim mide yanmam olmadi acaba bi terslikmi var ilk hamileligim cok tedirginim

 8. Merhaba
  Bende iki gun sonra 36 haftalik olucam ama son adet tarihimi hatirlamiyorum en son agustosun 21de oldugumu hatirliyorum hani 28 gunde bir adet oluyordum sizce hangi ayda olmustur veya hangi gunde rica etsem cevaplarmisinizz bide iliskiye girdikden 14 gun sonrami basliyoruz hafta hafta gebe oldugumuzu tesekkurler simdiden

 9. Merhabalar
  Şuan 36 haftalik hamileyim bebeğimin kilosu 2650 gr. Erken doğum riski var şuan sancılarım çok oluyor 3 cm açılmam var fakat bebeğin ultrasona göre 500 gr az ve ya 500 gr fazla kiloda olabileceği söyleniyor doktorlar şuan doğarsa problem olur diyor fakat 36 haftada sorunsuz doğum yapan çok insan olduğunu görüyorum sizce bir problem olur mu

 10. Cunku annelerin her gecen hafta bebeklerinin gelisimini ve degisimini takip etmek istemeleri en dogal sey… 36 haftal?

 11. İyi geceler. 36 haftalık hamileyim ayaklarımda
  özellikle geceleri aşırı ağrı ve yanma var neden olabilir acaba ?

 12. Merhaba
  36 haftalık hamileyim özellikle geceleri ayaklarımda aşırı ağrı ve yanma var neden oluyor acaba ?

Write A Comment