Hamilelik dönemi 37. hafta bebek

37.haftadan itibaren ev işlerini yapmaktan vazgeçmeye başlamalısınız. Eşiniz ya da ailenizden yardım isteyebilirsiniz. Artık dinlenmeniz ve doğuma hazırlamanızın zamanı geldi. Şayet çocuğunuz varsa, gebeliğiniz hakkında onu bilgilendirmelisiniz. Çocuklar sevginin bölüneceğini düşünür ve kıskanabilirler. Böyle bir rekabet ortamı olmayacağını ona uygun bir dille anlatmaya devam etmelisiniz.

Bu haftadan itibaren karnınız iyice aşağıya iniyor, bebeğin hareketleri de git gide azaldı. Her gün yaklaşık 30 gram aldığı için hareket alanı iyice azaldı. 37. haftada doktor, anne adayına çatı muayenesi ya da pelvis muayenesi yapmak isteyebilir. Bu muayenenin amacı doğum kanalında normal doğuma engel teşkil edebilecek “çatı darlığı” problemlerinin olup olmadığını anlamaktır. Ancak doktorunuz bu tespiti, doğum sancıları başladıktan sonra yapmayı da tercih edebilir. Artık doğumunuza üç hafta kaldı. Ancak 37. hafta yaşanan doğumlar erken doğum olarak kabul edilmez. Bebeğinizin akciğerleri bu haftada tamamen gelişmiş durumda. Bu sebeple bu haftada olan bir doğumda bebeğiniz hayatta kalabilir. Gene de bu haftalarda doğum yaptırılmaz. Şayet doğumunuz sezaryen olacaksa,en erken 39. haftada doğum gerçekleşecektir.

37. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

37. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğinizin boyu 48 cm.’e ulaştı. Saçları da artık 3 cm kadar uzun, kilosu ise 3 kiloya oldukça yaklaştı.

37. hafta hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen değişimler nelerdir? 

Düzensiz yaşanan sancılarda ve vajinal akıntıda artış fark edilebilir. Şayet akıntıda kan noktaları da gözlemlendiyse, doğuma kısa süre kaldığı anlaşılabilir. Ancak kan oranı fazla ile zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. 37. haftada anne adayı artık uyumakta güçlük çekmeye başlar. Göbeğinin artık oldukça büyümesi ve ağırlaşması bu sebeple oldukça yorulmak ve sancıların artması da uykuların bölünmesine yol açabilir. Anne adayları bebeklerin hareketlerini takip etmeyi ihmal etmemeli. Bebeğin hareketlerinde değişiklik var ise bunu doktoruna bildirmeli. Ancak bebeğinizin eskisi kadar hareket etmemesi normaldir Artık bebeğiniz büyüdüğü için alanı oldukça daraldı.

Anne adayları bu haftalarda oldukça derin ve garip rüyalar görebilir. Gebelik endişeleri, bebeğin heyecanı derin rüyalarına dalmasına yol açabilir. Uyumadan önce rahat pijamalar giyip, ılık bir duş alın. Bir bardak süt içip kendinizi rahatlatmaya çalışmanız uykuya dalma sürecinizi kısaltacaktır.

Doğum belirtileri nelerdir?

Doğumun hangi gün, hangi saatte olacağını önceden kesin olarak bilmek ne yazık ki olanaklı değildir. Anne adayının vücudu, kendini 1 aydan önceden doğum için hazırlamaya başlayacaktır.Fakat anne adayı bu sürecin farkında olmayabilir. Bu sebeple belirtileri akip etmelidir.

Doğumdan önce meydana gelen 4 belirti:

Bebeğin alçalması: Şayet anne adayının henüz ilk gebeliği ise doğum gerçekleşmeden önce bebek rahmin alt bölümüne doğru iner. Bu sebeple anne adayı rahim yolunda baskı duyabilir. Bundan dolayı da anne adayının yaşadağı nefes problemleri de hafifleyecektir.

Sancıların artması: Gebeliğin ortalarında artmaya başlayan sancılar düzenli ve daha şiddetli bir hal alabilir. Bu belirti, doğumun yaklaştığına işarettir. Bu süreçte anne adayının duyduğu ağrılar adet döneminde yaşanan sancılar gibi olabilmektedir.

Mukus tıkacının düşmesi: Mukus, hamilelik süresince rahim ağzını tıkayan ve bebeğin rahim içerisinde kalmasını sağlar. Mukus tıkacının düşmesi toplum arasında ”nişan gelmesi” olarak tabir edilir. Bu mukus parçası tek bir seferde atılabilir, ancak vajinal akıntı ile beraber de atılabilir. artan vajinal akıntı yoluyla da düşebilir.

Suyun gelmesi: Birçok anne adayında su, sancıların başlamasından önce gelir. Suyun gelmesinden itibaren doğuma kadar geçen süre, oldukça kısa olmaktadır. Su gelir gelmez zaman kaybetmeden doktora haber vermek e hastaneye doğru yola çıkmak gerekir.

Yalancı doğum nedir?

Yalancı doğum, vücudun kendini doğuma hazırlamasıdır. Dölyatağında çeşitli kasılmalar hissedilir. Bu sancılar ikinci 3 aylık dönemden itibaren kendini gösterebilir. En yaygın olarak da son üç aylık dönemde görülür. İlk belirtilerin gerçek doğumu mu işaret ettiğini, yoksa vücudun kendini doğuma mı hazırladığını anlamak oldukça güç olabilir.

Yalancı doğumda anne adayının hissettiği sancılar düzenli olmaz. Gerçek doğum sancısında sancının yoğunluğu, şiddetti ve aralıkları bellidir. Gerçek doğumda ilk önce sancılar düzensizdir ancak zaman ilerledikçe bu sancılar düzene girer. Belirli aralıklarla sancılar yaşanır.

Yalancı doğum ise ağrılar çoğunlukla yalnızca alt karın bölgesinde duyulur. Gerçek doğum başladığında ise bel tarafında duyulan sancılar bütün karın bölgesine dağılma gösterir.

Toplum Arasında yaygınlaşmış yanlış bilgiler nelerdir? 

“Normal doğumda kadının içi temizlenir, sezaryanda ise içi temizlenmez.”

Bu inanış özellikle bizim toplumuzda oldukça yaygındır. Ancak yanlış bir düşüncedir. Sezaryen doğumda da rahim doktor tarafından temizlenmektedir.

‘Sezaryen doğumda annenin sütü geç gelir.”

Rahim kasılmaları başlamadan yapılan sezaryen doğumlarda oksitosin hormonu henüz salgılanmaya başlanmaz. Bu sebeple sütün kanallara gelmesi gecikir.Fakat bebek dünyaya geldikten sonra ve bebeğin eşi yani plasenta çıktıktan sonra oksitosin hormonu salgılanmaya başlayacaktır. Bu sebeple anne adayının sütü doğumdan sonra en fazla 2 saat geç gelir.

” Sezaryen doğumdan sonra kilo veremem. ”

Hamilelik süresince bebeğin büyümesiyle beraber karın cildi genişlemeye başlar ve normal doğumla da sezaryenle de karın cildi o genişlikte bir süre kalmaya devam edecektir. Ancak normal doğumda anne adayının iyileşme süreci daha kısadır. Karnın gevşekliğini gidermek için en uygun yol gebelikten sonra egzersizlere devam etmektir.

Sezaryan ile normal doğum elbette ki farklıdır. Sezaryan bir ameliyattır. Normal doğuma göre daha komplikedir. Ancak buna rağmen günümüzde anne adayları daha çok sezaryenle doğum yapmak istemektedir. Geldiğimiz noktada anne adayı için tercih edilen doğum yöntemi en güvenilir ve rahat şekilde gerçekleştirilecektir.

37.hafta için anne adaylarına öneriler 

Doğu, 37. ve 40. haftalar arasında gerçekleşebilir. Bu sebeple anne adayları artık endişelenmeye başlarlar. Doğumun ne zaman yaşanacağını kestiremeyeceğinden korkan anne adayı en çok da hastaneye zamanında yetişmemekten korkar. Doğumun başladığı anlaşıldıktan hemen sonra bebeğin dünyaya gelmesi söz konusu değildir. Doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzının 10. cm açıklığında olması gerekir. İlk gebelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı 1 cm açılma gösterir. Anne adaylarının rahim kasılması başladıktan 10 saat sonra bebek dünyaya gelir. Bu sebeple hastaneye yetişememe gibi bir durum, oldukça ender görülür. Bu sebeple anne adayının yolda ya da evde doğuracağından korkması gerekmez. Ancak anne ve baba adayının hasteneye ne zaman gideceğini kestirmesi önemlidir. Zaten doktorunuz bu konuyla ilgili size uyarılını 35. haftadan itibaren yapmaya başlayacaktır. Bu uyarılar:

 • bebeğin hareketliliğin günde 10’dan az olması,
 • suyun gelmesi,
 • düzenli rahim kasılmaları,
 • vajinal kanama,
 • nişan gelmesidir.
 • Bu belirtilerden biri dahi görülüyorsa anne adayı zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

27 Comments

 1. Mrb ben 37 haftalık gebeyim ve aksamları rahatsız oluyorum ama nst de normal çıkıyor. ilk doğum normal. bu ne zaman doğacak

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir. Öncelikle bir gebenin eğer bebekte bir sıkıntı yoksa ya da gün aşımı gibi bir durumu olmadıysa kendiliğinden doğum eylemine girmesi için beklenir. Ancak bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse ya da gün aşımı dediğimiz sürece girmeniz halinde çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmektedir. Kanama, su gelmesi, ritmik uterin kasılmalar, bebek hareketlerini hissetmeme durumunda gebelik takibinizi yapan hekime başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Meraba ben 37 haftalık hamileyim karnimin yan tarafından ortaya doğru ağrı gibi kasılmalar olur doğum ne zaman olur

 2. gül özcan Reply

  merhaba 37 haftalık gebeyim vajinal kaşıntım var birazda kanamam oldu acaba neden olmus olabilir. sancım yok bebek hareketli.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz kaşıntı şikayeti genital bölgenizde bir enfeksiyon olduğunu düşündürmektedir. Muayeneniz yapılarak size uygun ilaç tedavisi hekiminiz tarafından planlanacaktır. Ancak mevcut gebelik haftanızda kanama şikayeti ihmal edilememesi gereken bir durumdur. En kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Merhaba ben 37+3 haftalik gebegim bu 3. Gebeligm ilk cocugm uc ikinci 15 aylik ve ikiside sezaryen agrim olmuyor ama sezaryen yerlerim cok yaniyor agri kesicilerle ayakta duruorum doktoruma soyledm ama bunuN normal oldugunu soyledi ve sezaryen icin 39+4. Gune sezaryen icin gun verdi ama artik ben bu bebegi tasiyamiyorm baska doktora gitmem gerekirmi???

  • Merhaba,
   Eski sezaryen öyküsü olan gebelerde 38.gebelik haftasından itibaren bebeğin gelişimi ve iyilik halini gösteren testler göz önünde bulundurularak bir doğum zamanı planlanmaktadır. Bebek hareketlerini hissetmemek, vajinal kanama, su gelmesi, karında ritmik kasılmalar olması halinde gebeliğinizi takip eden doktora başvurmanız uygun bir yaklaşım olur. Muayene bulgularınızı görmeden bu zamanlama hakkında size danışmanlık vermemiz doğru olmaz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba ,37+4 günlkk hamileyim 2gun önce doktorum oğlumun sağ böbreğinde sıvı toplanması olduğunu ,doğumdan sonra bebeğe ultrasonla bakılmalı dedi.bu neden kaynaklanıyor? İnternette fazlasıyla üzücü şeyler okudum down sendromu olma ihtimali vs. Gerçeklik payı nedir ve bizi doğumdan sonra neler bekliyor. ? cevaplarsanız sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Antenatal testlerinizde ve mevcut gebelik haftanıza kadar yapılan takiplerinizde şimdiye kadar ek bir sorun saptanıp saptanmadığını paylaşmamışsınız. Böbreğin pelvis bölümündeki genişleme ile karakterize olan bu durum, anne karnındaki bebeğe yapılan ultrasonografik incelemelerde çok sık olarak karşılaşılan bir durumdur. 2. trimesterda prevalansı %2,5-5 olarak tespit edilmiştir. Olguların yaklaşık yarısında bu durumun fizyolojik ve geçici bir durum olduğu bildirilmektedir. Hem fetal üriner sistemin genişleyebilir özellikte olması hem de fetal idrar akım hızındaki artışa bağlı olarak fetal böbrekte dilatasyon görülebilir ancak normalde renal pelvis transvers çapı 5 mm’i geçmez. Erkeklerde kızlara göre ve sol tarafta sağa göre görülme oranı daha yüksektir. Renal pelviste dilatasyon ürolojik anomaliler için bir ipucu olmasına rağmen, tek başına idrar yolu tıkanıklığı olmadan veya diğer ürolojik, renal patolojik bulgu olmadan da olabilmektedir. Renal pelviste dilatasyon yapan nedenlere bakıldığında pelviüreterik bileşke darlığı, veziko-üreteral reflü (VUR) ya da displaziye, posterior üretral valv (PUV), ektopik obstruktif üreteroseldir. Bunların büyük bir kısmı doğum sonrasında kaybolmakta ve az bir kısmında ise doğum sonrasında cerrahi tedavi gerektirmektedir. Antenatal hidronefrozda tanı, takip ve tedavideki amaç; sorunsuz seyredilebilecek olguları tespit edebilmek ve gereksiz cerrahi işlemlerden kaçınmak, ancak diğer taraftan gerçekten cerrahi gerektiren olgularda da girişim için geç kalmamaktır. Size önerim gebelik takibinizde alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanından destek almanızdır. Bu süreçte bebeğinizde bu bulguya eşlik eden başka bir yapısal değişiklik yok ise belirli aralıklarla yapılan ultrasonografik kontrollerde bu genişlemenin takip edilmesi ve ek sorunlar saptanması halinde kar-zarar süreci göz önünde bulundurularak doğum zamanının ve doğumun gerçekleşeceği hastanenin planlanması gerekebilir. Doğum sonrasındada bebeğinize renal ultrason yapılması doğru bir yaklaşım olur.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Fatma isler Reply

  37 haftalik hamileyim sancıları m var biraz da kan geldi sanki bebeği tasiyamiyorum .ne yapmm lazim

 6. Aysegul bahadir Reply

  37+4 haftalik gebeyim ilk gebeligim am a cok kasilmam ‘ve agrim var ne yapmam gerekiyo

 7. semanur bulut Reply

  37+1 bugün oturduğm yerden kaldığında vajinam da uyusma ve su geldi biraz bide iki gündür belim sanki adet olmuşum gibi agriyir ve sağ kasigim da arıyor

 8. meryem yildiz Reply

  Bende 37 haftalik hamileyim ilk bebegim benimde bacaklarim cok agriyor sanki vucudumu tasiyamiyo artik bide cok akintim oluyor sizce dogumum yakin mi ondan mi oluyo bunlar

 9. zeynepasya Reply

  Merhaba, 37+1 haftalik gebeyim..ozellikle son hafta itibariyle ellerimde sismeler oluyor normal midir yoksa gebelik zehirlenmesinden suphelenmem gerekir mi? Ayaklardaki sisligi soylemiyorum çünkü cok olağan diye dusunuyorum cnku dinlenince geciyo..Fakat buna ellerim eklenince ilk gebeligim oldugu icin temkinli yaklasmak istedim..

 10. Kolay gelsin ben 37 haftalık hamileyim doktorum çocuğun kafasının büyük olduğunu söyledi kafa büyüklüğü 41 haftalık ağrım kasılmam yok kafa büyüklüğü erken doğuma ya da sezeryanı geektirir mi vajinal muayene olmadım ntsye girdim normal dedi iki hafta sonra gel dedi doktorum

 11. Merhaba ben 37haftalik hamileyim ilk doğumum normal olmuştu dikislerim vardı bu sabah uyandigim da dikisim kanamisti çok az ilk doğumum bundan 3yil önce olmustu

 12. Meryem Ata Reply

  İyi geceler,ben 3.bebeğime hamileyim ve 36.haftadayim. Doktorum 10 Kasım’a sezeryanla dogumum olacak.ilk 2 cocugumda sezeryan ile oldu. Yalniz 1 aydir çok şiddetli gelip giden agrilarim sancilarim oluyor. Yatamiyorum oturamiyorum kalkarken canım acıyor sürekli karnim ve sirtimda ağrılar var ve arada alt kismima durup dururken bıçak gibi saplanan sancılar. Doktorum normal diyor bu ayda ama çok zor geçiyor. Siz ne dersiniz ? !?

 13. Nur Aygün Reply

  Merhaba ben 37 haftalık hamileyim ikinci çocuğum. Yaklaşıl bir aydır düzensiz ağrılarım ve kasılmalarım var. 34+4 haftalılkken bebeğimin ağırlığı 2700gram’a ulaşmıştı doktorum hızlı kilo alıyor dedi. Bir kaç gündür sancılarım sıklaştı, akıntım fazlalaştı ve kuyruk sokumu kemiğime kadar inen kasılmalarım var . İlk doğumumda 37 haftalıkken suyum gelmişti ve hiç sancım yoktu suni sancı ile Normal doğum yapmıştım onun için normal doğum sancısı nasıl olur bilmiyorum. Acaba bebeğimin haftasına göre kilosu fazla mı ve bu belirtiler Erken doğuma mı işaret ediyor.bebeğin iri olması ve fazla hareketli olması doğumu tetikler mi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 14. Meraba 37 haftalik hamileyim fakat bebegim 2100 gr doktorum 3 hafta geriden geldigini söylüyor bu çarşambaya kdr müddet verdi kilo almazsa sezeryana alcak mis sezeryan istemiyorum doğum tarihini 8 Şubat olarak söylemişti beklemek istiyorum bebeğim herhangi bi zarar görür mu lutfn yazin

 15. İlk günden beri hesapladigimiz 36+3 günlük hamileyim 3 gün sonra Dr gideceğim bi dahaki görüşmede tarih koyarız dedi ilk haftalar yanlış hesaplamişız dedi 38 haftalik sin dedi gecen hafta çocuğum 50 cm 3550 dedi doğruluk payı nedir iri bebek dedi ne yapacağımı bilemedim erken alicak bebeği 37+3 günlük alicak ne yapmaliyim

 16. Ayşe altan Reply

  Mrb 37+1 gunluk hamileyim bebegimin kilosu 3 kilo 900 gram banada iri bebek dedi sezeryanla alincak dedi panik oldum biraz.devlet hastanesi doktoru normal yapamazsin diyo sezeryan yasak diyo ozel hastanede sezeryan yaptirman gerekiyo diyo şaştım kaldim.

 17. 36+3 günlük hamileyim. Doktor kontrolüm vardı. Bebegim 3 kilo 49.5 cm. Benim bi sorum olacaktı. Akşamları kasık bölgemde çok aşırı agrilarim oluyor . Kalkıp yürüyemez hale geliyorum. Birde bu aralar çok sık tuvalete gidiyorum. Benim bu yaşadıklarım normal mi lütfen biraz bilgi verirseniz sevinirim

 18. Seda kılıç Reply

  Merhaba 37+4 te Doğum yaptım bebeği uyandırmada zorlanıyorum. Uyanıyor emiyor gazı çıkıyor sonra hemen uyuyor. Meme emerlerse uyuya kalıyor. Normal midir ?

 19. Şeyma Ertekin Reply

  Merhaba ben 37+3 günlük hamileyim ve hala kasılma sancı yaşamıyorum. Bu doğum sürecimin gecikeceğine mi işaret ? Ayrıca genita bölgemde sürekli kaşıntılar ve bundan ötürü şişme oluyor. Basit bi enfeksiyon geçirdim ilaç sonrası idrar testlerim normal çıktı ama kaşıntı hala devam ediyor bu normal mi ?

 20. Sümeyye Yılmaz Reply

  Merhaba ben 36+2 hamileyim üç gün önce ilk nişanın geldi ve hergun baş parmak büyüklüğünde bir parça gelmeye devam etti doktora gittim rahim ağzı yumuşamış iki cm açıklık olduğu soylenildi ve doğum yapmamam gerektiğini erken olduğunu söylediler evdeyim adet sancıları dışında sancim yok ve korkuyorum sizce nedir durum

 21. Merhaba 35+1 günlük hamileyim ve ben üzülünce hemen bir kaç damla kan görüyorum ne yapmam gerekiyor ağrım normalde çok var geceleri özellikle bacak aramı açamıyorum bile lütfen yardımcı olur musunuz

 22. Merhabalar ben 37 haftalik gebeyim bebegim 2 hafta geriden geliyormus endiseleniyorum bi proplem olur mu acaba

Write A Comment