Artık anne adaylarının bebeklerine kavuşmalarına çok az bir süre kaldı. Doğumların nerdeyse %78’si 38. ve 40. haftalar arasında gerçekleşir. Bazı durumlarda ise anne adayı 42. haftasına gelmiş olmasına rağmen doğurmaz. Bu da %5’lik bir kısmı oluşturur. %20’lik bir kısımda ise bebek 38. haftada dünyaya gelir. 38. haftadan itibaren artık doğum sancıları her an kendini gösterebilir.

Doğumun gerçekten başladığını anne adayı nasıl anlar?

Gerçek doğumda en önemli belirti düzenli kasılmaların yaşanmasıdır. Bu kasılmalar, düzenli aralıklarla oluşur. Sancılar ilk başladığında daha az sıklıklarla yaşanmaktadır. Sancıların arasında daha uzun mesafe olsa da gene düzenlidir. Bir süre sonra bu aşamalar, sıklıkla yaşanır. Örnek olarak 10 dakika içinde 3 defa yaşanabilir. Kasılmaların süresi de bellidir. Gerçek doğum sancıları, dinlenmekle ya da uzanmakla geçmez. Aksine şiddetini arttırır. Kasılmalarınız şiddetlenmişse ve düzenli ise çantanızı alıp bir an önce hastanenin yolunu tutmalısınız. Bebeğin nişanının atılması da gerçek doğumun habercisidir. “Nişan” ismi verilen hafif kanlı-sümüksü akıntı, rahim ağzındaki bebeği koruyan bir tıkacın atılmasıdır. Nişan geldikten sonraki ilk ya da 2. gün doğum yaşanacaktır.

38. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

38.hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi, doğum kesisi anlamına gelir. Bebek dünyaya gelirken, doktor perine adı verilen bölgeden vajinaya doğru bir kesi uygular. Epizyotomi ya da diğer bir adıyla perineotomi, doğumun ikinci aşamasında yapılır. Cerrahi bir kesidir. Bu kesinin amacı doğum sırasında meydana gelebilecek kontrolsüz perine yırtıklarının önüne geçilmesini sağlamaktır. Lokal anestezi ile uygulanır. Bu kesi daha sonra dikilir. Epizyotomi, lokal anestezi yapılması şartıyla kişiye ağrı vermez.

Bu kesi ile bebek dünyaya gelirken anne adayının vajinasında yırtık oluşma riskinin meydandan kaldırılır. Epizyotomiden yararlanılmadığı taktirde, doğum sırasında ne kadar dikkatli ve titiz olunursa olunsun yırtık meydana gelecektir. Meydana gelen yırtık, kenarları düzensiz olduğu için düzeltilmeye çalışılsa da çeşitli estetik problemlere yol açacaktır. Epizyotomi, bebeğin dünyaya gelmesinin ardından ve plasenta çıktıktan sonra doktor tarafından kendi kendine eriyen ipliklerle düzeltilir.Bebeğin dünyaya gelirken herhangi bir yırtığa yol açmayacağı düşünülüyorsa epizyotomi uygulanması zorunlu olmaz.

 38. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

38.haftada da bebek günlük olarak 25 gram almayı sürdürüyor. Bebeğin bağırsaklarında mekonyum denilen ilk dışkı, git gide toplanmaya başladı. Biriken bu dışkı, normal koşullarda doğumun gerçekleşmesinden sonraki ilk 24 saatte atılır.

Doktor seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

 • Doktorunuzu seçme şansınız mevcut ise, ilaç kullanımını arka planda tutup anne sütüne çok önem veren bir doktor bulmalısınız.
 • Her telaşlandığınızda sizi sakinleştirebilecek ve olumlu enerji yansıtacak bir doktor, sizin kendinize güvenmenizi sağlayacaktır.
  Doktor ve hasta uyumu her şeyin iyi gitmesi için oldukça önemli bir adımdır.
 • haftanın sonunda bebeğin boyu neredeyse 50 cm’ ulaştı ve ve kilosu da 2960 gram dolaylarında.

38. haftadaki anne adaylarına öneriler 

Şayet anne adayı planlı doğum yapmayacaksa kafasında bazı sorular dolaşmaya aşlayabilir. Doğum için gittiğinde hastane anneyi alacak mı, hastenede yer olacak mı, gibi sorular kafasını kurcalayabilir. Unutulmaması gereken özen ya da devlet hiçbir hastanenin doğum yapacak olan bir gebeyi geri çevirmesinin mümkün olmamasıdır. Şayet hastanede yer olmasa dahi, doğumunuza az bir zaman kalmış ise size bir yer bulmak zorundadır.

Doğum sırasında anne de baba da olabildiğince sakin olmaya çalışmalıdır. Anne adayı hastanede oldukça güvendedir. Devlet hastanelerinde dışarda bekleyenlere haber verilmesi geç olabilir. Ancak telaş yapmayınız. Herhangi bir sebepten dolayı doğum yöntemi değiştirilmişse, mutlaka size haber verilecektir.

38. hafta hamilelik döneminde anne adayının hayatı nasıldır? 

Artık son iki hafta… Oldukça çabuk geçen aylar adeta bu son iki haftada sıkışıp kaldı. Bu iki haftayı bebeğiniz için hazırlık yaparak geçirebilirsiniz. Ellerinizde ve ayaklarınızda şişlikler devam ediyor. Ancak şişlik yoksa ve bir anda oluşmuşsa zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Ani şişkinlik, baş dönmesi, ateş, alt karın bölgesinde ağrı, ani kilo alma söz belirtileri mevcut ise preeklampsi gibi bir sorun söz konusu olabilir. Preeklampsi gebe anne adaylarının % 5’inde ortaya çıkar ve komplike bir sorundur. Doğuma az kaldığı dönemlerde ortaya çıkabilir ve çoğunlukla hafif atlatılır.

Emzirmek!

Anne sütü, bebeğin gelişmesi ve beslenmesi için oldukça önemlidir. Anne sütü: protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin ihtiva eder.

Anne sütünün faydaları:

 • Anne sütü, bebeği çeşitli hastalıklara karşı korur. Örneğin, solunum yolu hastalıkları, ishal ve kulak enfeksiyonları bu hastalıklardan birkaçıdır.
 • Anne sütü bebeğin alerji, lösemi ve obezite için risklerini azaltır.
 • Anne sütü stres seviyesini düşürme özelliğine sahiptir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra hemen temas etmeniz oldukça önemlidir. Bebeğinizi emzirmekten kucağınızda tutmaktan korkabilir, kendinize güvenemeyebilirsiniz. Ancak etrafınızda deneyimli hemşireler ve uzmanlar olacaktır. Size yardım edeceklerdir. Şayet gerekli değilse ilk haftalarda bebeğin anne sütünden başka bir besinle beslenmesi tavsiye edilmez. Bebeğinizi 24 saatte 8 ya da 12 kere emzirmeniz tavsiye edilir.

Emzirmek can acıtır mı?

Emzirmek oldukça doğal bir beceridir. Ancak, düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Annelerin büyük bir kısmı ilk emzirme dönemlerinde göğüs ağrısı duyarlar. Yaşanan ağrının sebebi bebeğin yanlış pozisyonda tutulmasıdır. Bebeğinizin ağzı göğüs çevresini kaplayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bebeğinizi ilk defa emzirdikten sonra göğüste ağrı duyulduysa serçe parmağınızı ağzıyla göğüs ucu arasına yerleştirmek işinizi kolaylaştırabilir. Sizin için uygun olan pozisyonu keşfedene dek parmağı hareket ettirmek size yardımcı olabilir. Şayet hala emzirmekte güçlük yaşıyorsanız hastanedeki hemşirelerden yardım isteyebilirsiniz.

20 Comments

 1. Iyi akşamlar hocam ben 38 haftalik hamileyim sağ elimde geceleri uyuşukluk oluyo gebeliğe mi bağlı yoksa başka nedenimi var. Şimdiden teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Bahsetmiş olduğunuz şikayet öncelikle ilerleyen haftalarda %25-30 gebede karşılaştığımız karpal tünel sendromunu düşündürmektedir. El bileğinizde karpal tünel denilen bir alan vardır ve bu alan içinde median sinir ve tendonlar bulunmaktadır. Bu yapılar sayesinde parmak hareketleriniz ve duyu hissiniz sağlanmaktadır. Gebelikte gelişen ödem, el veya bileğin sürekli tekrarlayan hareketleri(bilgisayar daktilo kullanmak, marangozluk, örgü, yoğun ev işi vb.), diabet, hipotiroidizm, eklem romatizması ve obeziteye bağlı olarak bu bölgede sinir ve tendonlar üzerinde bir basınç oluşur ve etkilenen elde ağrı uyuşma ve elektiriklenme şikayetleri gelişir.
   Erken tanı ve tedavi ile şikayetleriniz kontrol altına alınabilir. Altta yatan başka bir hastalık yoksa ve sadece gebeliğe bağlı olarak gelişmiş ise el bileğinizdeki basıncı azaltmaya yönelik olarak verilen ateller, bazı ilaçlar ve egzersizler ile genellikle bu sorun düzelmektedir. Doğum sonrasında da ödemin azalması ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Ancak tedaviye ve koruyucu önlemlere rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi yolla rahatlama da sağlanabilmektedir. Size önerim bu alanda deneyimli bir ortopedi doktoruna başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba hocam ben 38 haftalık gebeyim 3.gebelik 2si sezaryan
    2.çocukla bunun arasında 4.5 yıl var normal doğum olabilir mi

 2. Merabalar doktor bey ,Hocam ben 38 hafatlık hamileydim konrtole gittiğimde 2 santim açılma var dedi doguma alındım ama sonra vicdan azabı çektim karnımdaki oğlum için suni sancı aldım acaba yalnış mi yaptim eve geri mi gelmem lazmdı yoksa doğru mu yaptım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmektedir. Bu yardımların uygulanmasındaki ana amaç doğumun başlatılması veya başlamış olan doğumun hızlandırılmasıdır. Doğum sancılarını başlatmak ya da kendiliğinden başlamış doğum sancılarını yeterli düzeye getirecek kadar arttırmak için verilen ilaçlarla suni sancı ilaçları denilmektedir. Bu amaçla anne adayına rahim kasılmalarını sağlamak amacıyla damar yoluyla serum içinde oksitosin hormonu verilmektedir. Oksitosin normalde beynimizde hipofiz bezinden salgılanan ve rahim kasılmalarını sağlayan bir hormondur. Doğru bir şekilde doğum eyleminiz takip edildiği takdirde bunun size ve bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Merhaba hocam, gebeliğin 3.cü ayında başlayan tansiyon Yüksekliği doğumdan sonra da devam etti. Adalat crono 60 mg kullanıyorum.bebeğimi 38 haftalık doğum yaptım. 3 gün yaşadı sadece. Nefroloji bölümünde araştırıldı.hiç kötü bir şey çıkmadı.ilaç kullanıyorum ama bazen kendimi iyi hissetmiyorum tansiyonum genelde yüksek değil. Bana gebelikten önce hangi doktora gitmemi önerisiniz.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Gebeliğinizin erken dönemlerinde ortaya çıkan yüksek tansiyon şikayeti sizde gebelik öncesindede aslında tansiyon yüksekliği olduğunu düşündürmektedir. Tekrar gebe kaldığınızda bu nedenle tansiyonlarınızın kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Tansiyon yüksekliği yapan nedenlerin araştırılması ve tedavinizin düzenlenmesi amacıyla nefroloji ve kardiyoloji uzmanının takibinde olmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhabalar hocam .ben de 38 haftalik hamileyim. Doktorum çatı muayenesi yaptı ve darlık olduğunu söyledi. Net bir şekilde normal doğum olmaz demedi.ama pek de umut vermedi normal doguma dair.sizce çatı muayenesi normal doğum için çok mu önemli? Bir de sezaryen hakkında hangisi daha uygundur ? Herkes farklı bir şey söylüyor .

 5. Hocam hayırlı aksamlar 38 haftalik hamileyim Ve haftaya sezeryan dogumum var. Bugün de burun tıkanıklığı
  başladı. Bu tıkanıklık nezleye kadar ilerlerse doğumu etkiler mi. Yada geçmesi için ne yapmam gerek

  • Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Size önerim en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmanız ve muayene olmanızdır. Gebelikte pek çok ilacı kullanabilirsiniz. Genel anestezi yapılmayacak ise genel olarak bu tip enfeksiyonlar sezaryen esnasında herhangi bir soruna neden olmazlar. Bu süreçte istirahat etmenizi, sıvı tüketiminizi arttırmanızı, taze meyve ve sebzeler tüketmenizi ve ateşinizin çıkmasına engel olmanızı öneririz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Hocam 38 haftalik gebeyken 1 cm açılma var dedi doktorum. 4 gün geçti ama ne sanci ne su geldi sadece kasiklarim da ağrı var tekrar kontrol e gitmelimiyim yoksa beklemeli miyim

 7. Slm hocam ben 38. Haftanın 3 günündeyim ve benim şekerim yüksek çıkıyor doktorum seni acil sezeryana almam gerek dedi ve ben çok korkuyorum bebeğimin tam olarak gelişip gelişemediğini de bilmiyorum çok endişeliyim normal doğum için beklemeli mi yoksa doktorumu dinleyip sezeryan mı olmalıyım lütfen bana yardımcı olun

 8. Tülay Sakar Reply

  Hayırlı günler hocam benim son adet tarihim 12 nisan 2016 37 haftalik ken hastaneye gittim bebeğin hersey normal di 10 gün sonra gel dedi bugün gittim bebek 38 +3 günlük ama ultrason da yine 37 haftalik çıktı 3 kg 100 grm dedi muhtemel doğum tarihim 17 ocak ama doktor 19 ocakta doğacak dedi bebek de bi sorun mu var anlamadim bide bebekler adet mi ultrason a göre mi doğuyor

 9. nazmiye kara Reply

  Hocam 38 haftalik hamileyim sag kalcam ile sag bacagim cok agriyor topalliyorum gecmiyor.bir haftadir boyle .neden olmus olabilir .tesekkur ederim simdiden.

 10. Asli kayir Reply

  Slm hocam ben 38+1 günlüğüm arada sancim oluyo ve kasılmalar da oluyo bu beni doğuma mi hazırlıyor yoksa daha bekliyecekmiyim birde geceleri hiç uyuyamiyorum

  • 38+2 gunluk hamileyim ne zaman dogum baslar kasiklarimda ve karnim ara ara agrilarim oluyor

 11. Merhaba 37 +1 haftalik hamileyim aşağı doğru baskı oluyor sebebi nedir hocam sizce doğum yaklaştı mi

 12. 38 hafta 1 gunluk hamileyim dun doktora gittim doktorum. 3kilo260 gr dedi. Normal dogum istiyorum. Doktorum net bisey solemedi cati muanesi etti acilma yok dedi bebegin kafasinin rahime dogru oldugunu soledi. Geceleri sik tuvalet ve kasilmalar oluyo normalmi Ve bide bebegimin. Karninin biraz buyuk oldugunu soledi sizce normalmi

 13. Lütfiye maz Reply

  Merhaba bende 38 hafta hamileyim bazen agrilarim oluyor doktora gittim normal dedi eve gonderdi geceleri uyuyamiyorum ve cok halisizim grip oldum bademciklerim sisti burnum durmadan akiyor ne yapmaliyim

 14. 38 haftaya yeni girdim döktüm heran bekle dedi iki hafta var normalde gününün dolmasına ama heran da olabilir dedi ben normal dogum istiyorum ama benim sancıları hiç yok ne yapmam lazım vajinal muayene de oldum bişey silemediği açılan falan var demedi ama normal yapabilirsin dedi tedirginim ne yapmam lazim

Write A Comment