Bebeğin ilk 3 aylık dönemin ardından çok daha hareketli ve bilinçli bir hale gelmesi anne babaları oldukça sevindiriyor ancak bazı ebeveynler maalesef çocuğunun gelişim sürecinin normal olup olmadığı konusunda şüpheye de düşebiliyorlar. Dolayısıyla 4 aylık bebek gelişimi üzerine beklentilerinizi doğru oluşturmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. 4. aydaki bebeğiniz artık eskisine göre çok daha hareketli ve aynı zamanda bilinçli olacaktır. Bu nedenle onun yavaş yavaş bir birey haline geldiğini siz de fark edeceksiniz.

4 Aylık Bebek Gelişimi

Dördüncü ayına gelmiş olan bebeğinizin önceki aylara göre yeni davranışlar kazandığını göreceksiniz ve bunlar temel olarak aşağıdaki şekilde sıralanıyorlar:

  • Kendi sesini dinlemeye başlar ve artık çok iyi duyabilir.
  • Görme yetisi gelişmiş hale gelir ve renkleri de tanıyabilir.
  • Güler ve ağlar, duygularını belirtmek için bu ifadeleri kullanır.
  • Ayaklarına ilgi duyabilir.
  • Elindeki her şeyi ağzına sokmak için çaba gösterir.
  • Kahkaha benzeri bir gülme davranışı gösterebilir.
  • İstediği bir şeyi elinden alırsanız size kızabilir.
  • Bir yere oturtacak olursanız kendi kafasını kendisi dik tutabilir.
  • Başını doksan dereceye kadar kaldırabilir.
  • Yüzüstü yatarken elleriyle bir miktar kendini yükseltebilir.

Bebeğinizde görülen bu davranışların bazıları daha ayın başında ortaya çıkabilirken, bazıları ise biraz daha ilerleyen haftalarda ortaya çıkabilir. Dolayısıyla her şeyin 4. ay tamamlandığında birebir ortaya çıkmama ihtimali olduğunu da unutmamak gerekli. Özellikle prematüre bebeklerde gelişim süreci biraz daha farklı şekillerde devam edebiliyor.

4 Aylık Bebeğin Gelişimini Desteklemek Gerekir

Bebeğinizin 4. aylık olması artık neredeyse tüm algılarının açıldığı anlamına geliyor ve bu nedenle siz de ona biraz daha farklı davranmalısınız. Onun gelişim sürecinin iyi olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.
Bu aylarda artık bebeğiniz ile her konuda konuşabilirsiniz. Ona çevreye dair bilgiler verebilir, yahut alelade bir sohbet sürdürebilirsiniz. Onun size cevap verememesi sizi anlamadığı anlamına gelmiyor çünkü artık bebeğiniz her dediğinizi dinliyor ve bunları kendi zihnine kaydetmeye başlıyor. Bu uygulama sayesinde daha erken ve kolay bir şekilde konuşmasını sağlayabilirsiniz.

Oyuncak seçimi de artık önemli hale geliyor. Renkli ve sesli oyuncaklar alacak olursanız bunların çıkardıkları ses ve görünen renklerine farklı tepkiler verdiğini göreceksiniz. Bebek çıngırakları bu anlamda büyük önem kazanıyorlar ve bebeğin gelişiminin takip edilmesi konusunda da bir hayli faydalılar.

Bir insanın hayatının geri kalanında somurtkan mı olacağı yoksa güleç bir insan mı olacağı temel olarak bebeklik döneminde belli olur. Zira bebekler çok küçük yaşlarda çevrelerindeki insanları taklit etmeye bayılırlar ve bu nedenle gülmek de aslında onların bir taklit yapmasından öte bir şey değildir. Çünkü gülünmesi gereken şeylerin neler olduğunu ebeveynlerinden öğrenen bebekler, bu davranışı hayatlarının geri kalanında da sürdürmeye meyillidirler. Eğer onu güldüren bir şey keşfettiyseniz, bu davranışı ona zaman zaman yaparak güleç olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bazı bebeklerin gülmeye çok eğilimli olmaları nedeniyle zorluk çekmeyecek anne babalar da olacaktır.

Bebeklerin genelde çok küçük aylarda hep yatmaları gerektiği düşünülür ancak onu şimdiden hafif sporlara başlatmak gerekir. Tabii ki henüz kendi sporunu kendi yapamadığı için onun ellerini siz hareket ettirmeli, bacaklarını karnına doğru çekip bırakmalı ve onu rahatsız etmeden fiziksel hareketlilikte bulunmasını sağlamalısınız. Bu uygulama ilerleyen aylarda kas ve kemik gelişiminin daha iyi olmasını sağlayacaktır ve ayrıca bebeğin kendi hareketlerini kontrol edebilmesine de yardımcı olacaktır.

4 aylık bebeğinizin gelişimine dair soru işaretleriniz varsa bunu doktorunuzla görüşmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Write A Comment