1 ) Adet gecikmesi kaç gün olur?

Bu soruya, ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. 7 güne kadar görülen gecikme veya zamanından daha önce adet görme, normal olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda yaklaşık 4 gün devam eden adet kanaması, 2 gün ile 7 gün arasında sürebilir. Hamilelik durumunun dışında görülen adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişiklikleri ile ilişkili olarak meydana gelebilir.

Daha uzun süreli meydana gelen gecikmelerde, ortada hamilelik durumu da bulunmuyor ise, o zaman adet düzensizliği durumu söz konusu olabilir. Hamilelik durumunun haricinde, çeşitli sebeplerden dolayı, bütün kadınlar adet gecikmesi ile karşılaşabilir. Ancak sürekli tekrar eden adet gecikmelerinde vakit kaybetmeden bir jinekoloğa görünmek gerekir. Adet düzensizliğinin uzunca bir süre devam etmesi halinde, beraberinde daha önemli sorunlara sebebiyet verebilir.

4maddedeadetgecikmesi kopya 

2 ) Adet düzensizliğine sebep olan faktörler nelerdir?

Kadınlarda adet düzensizliğine sebep olan ve sık rastlanan faktörler;

 1. Stres

Stres hayatınızdaki birçok şeyi etkileyebilir ve bu duruma adet düzeniniz de dahildir. Yaşanan büyük oranda ki stres ve gerginlik, vücutta bulunan GnRH olarak ifade edilen bir hormonun (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon) değerini azaltır. Bu hormonun azalması yumurtlamamaya veya adet olmamaya sebebiyet verir. Tekrar eski düzeninize dönebilmeniz için rahatlamanız ve fazlası ile gevşemeniz gerekir. Bu durumda, doktorunuz ile görüşmek ve stresinizi azaltmak için beraber çalışmanız, sizin için yararlı olacaktır.

 1. Hastalık

Geçirdiğiniz ani, kısa veya uzun süreli bir hastalık, adetinizde gecikme olmasına sebep olabilir. Bu durum genel olarak geçici olur. Hastalığınız iyileşmesinin ardından, adetleriniz eski düzenine girecektir.

 1. Günlük programınızdaki değişimler

Rutin ve düzenli programınızda çeşitli değişiklikler yapmak, biyolojik saatiniz üzerinde etki edebilir. Adetinizin gecikmesinin sebebi, çok uzun saatlerinizi iş yerinde geçirip, aynı zamanda da uykusuz kalmanız olabilir.

 1. Kullandığınız İlaçlar

Yeni ve değişik bir ilaç kullanmaya başlamanız, adetinizin gecikmesine ya da veya kanamanın gelmemesine neden olabilmektedir. Doktorunuz ile beraber, kullandığınız ilaçların bu konu üzerinde ki yan etkisi hakkında konuşun. Bu, bazı doğum kontrol yöntemlerinde çok fazla karşılaşılan bir durumdur.

 1. Fazla kilolu olmak

Normalden çok daha fazla kilonuzun olması, hormonsal açıdan adet döngünüzü değiştirebilir veya tamamı ile durmasına neden olabilir. Pek çok kadın, biraz kilo verdiği zaman normal döngülerine ve doğurganlıklarına tekrar kavuşur.

 1. Fazla zayıf olmak

Vücudunuzda bulunan yağ oranının yeterli seviyede olmaması halinde, düzenli adet olamayabilirsiniz veya adet döngünüz tamamı ile durabilir. Bu duruma amenore ismi verilir. Genellikle biraz kilo almanız halinde, adet düzeninizin tekrar eskiye döner. Bu durum, aşırı derecede spor yapan veya profesyonel sporcu olan kadınların çok sık yaşadığı adet gecikmesinin en çok görülen sebebidir.

 1. Yanlış hesaplama

Adet döngüsü, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yaklaşık olarak adet döngüsünün, 28 gün olduğu ifade edilse bile, bu dönem her kadın için aynı ve geçerli değildir. Bazen adetinizin geciktiğini zannettiğiniz zamanlarda, sadece yanlış hesap yaptığınızın farkına varırsınız. Adet döngünüzün düzensiz olması halinde ve ne zaman yumurtladığınızı biliyorsanız, yumurtladığınız günden iki hafta sonrasında adet kanamanızın gelmesini beklemelisiniz. Bu şekilde adet döngünüzü daha kolay bir şekilde takip ve kontrol edebilirsiniz.

 1. Perimenopoz (menopoza geçiş dönemi)

Perimenopoz, üreme döneminden, üretken olmadığınız döneme geçiş yapmakta olduğunuz zamana verilen addır. Bu dönem içerisinde, adetiniz daha az veya daha fazla gelebilir. Hatta bazı zamanlarda, daha sık veya daha seyrek dönemlerde adet olabilirsiniz. Hamile olmayı istememeniz durumunda, bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmenizde yarar vardır. Çünkü bu dönem içerisinde doğurganlığınız hala eskisi gibi olmasa da, devam etmektedir.

 1. Menopoz

Menopoz, artık yumurtlamayacağınız ve adet görmeyeceğiniz bir dönemi ifade eder. Menopoza doğal bir şekilde girebilirsiniz. Ancak bu durum, histerektomi (rahmin alınması) gibi cerrahi müdahale yardımı ile veya kemoterapi gibi kimyasal yollar ile de gerçekleşmiş olabilir.

 1. Hamilelik

Sonunda beklediğiniz o tatlı gecikmenin sebebi. Adetinizin gecikmesinin bir başka nedeni de hamile kalmış olmanız olabilir. Evde kendinizin de yapabileceğiniz kolay bir hamilelik testi sayesinde, adetinizin gecikmesinin sebebinin, hamilelik olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Hamilelik durumunuzun öğrenilmesi için gerçekleştirilen idrar ve kan testleri, vücudunuzda hCG hormonunun yani hamilelik hormonunun var olup olmadığını kontrol eder.

adet gecikmesi

3 ) Hangi durumlarda doktora görünmek gerekir?

Adet Dönemi ile alakalı olarak doktora görünmenizi gerektirecek durumlar aşağıda ki gibidir;

 • 16 yaşına kadar adetin başlamamış olması
 • Adetin bir anda durması
 • Uzun süren adet kanamaları
 • Ağırlaşan adet kanamaları
 • Ağrıların şiddetlendiği adet kanamaları
 • Adetler arasında kalan sürede bir kaç damladan daha fazla kanama oluşması
 • Tampon kullandıktan sonra hasta hissetme
 • Doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 hafta sonra adet döngüleri normalleşmediyse

4 ) Geciken adet durumunun tedavisi nasıldır?

Adet gecikmesi durumunda, kadın doğum uzmanı bir takım adet düzenleyici ilaçlar tavsiye etmektedir. Bu ilaçların kullanılması halinde, kadının bir sonra ki ay adet gecikmesi yaşamasının önüne geçecektir. Her hangi bir sağlık sorunu olmayan hastalara, doktor nedeni bilinmeyen adet gecikmesi olarak teşhis koyar. Bu durumda geç adet döneminin asıl kaynağı stres ve kişinin özel hayatında ortaya çıkan sorunlar olarak düşünülür ve stres faktörüne karşı bir takım tedavi yöntemleri başlatılır.

 

57 Comments

 1. Buse Beste Reply

  Buse Beste

  Ben 18 yaşında bir kızım bazen adet gecikmelerim oluyordu hiç cinsel ilişki falan yaşamadım zaten kızım dediğim gibi ama adetim gecikti ve bu ara tatile falan gittim başka lavaboları kullandım ve bir arkadaşım bana kızlık delinmeden hamile kalınabiliyor tuvaletlerden falan bile olabiliyor demişti korkuyorum oyle bir şey olabilir mi

  • tuvaletin hamile bıraktığını ilk defa duydum canım. Arkadaşını akla mantığa davet ediyorum. Nasıl hamile kalındığını daha doğrusu tuvaletin ( klozet & ala turka) hamile bırakmadığını anlaman için en güzel kaynağın internet. Sorunla ilgili wikipediaya hamilelik yazmanın yeterli olacağı görüşündeyim. Sevgiler.Saygılar

  • Ezgi ilgin Reply

   Merhaba benim adetin sanırsam bir aydan fazla gecikti ama hamile olma şansım çok mu fazla 7 hafta gecikti

  • Merhaba,ben 14 yaşındayım ve adet olalı 2 yıl oluyor. Ilk yil erken geliyordu,bu yıl düzelmişti fakat 15 gün gecikti. Sizce bu duzensizlik normal midir?

 2. merhaba sorulan soruları cevaplıyor musunuz bilmiyorum ama cevap verirseniz sevinirim. adetim üç gün gecikmişti test yaptım ikinci çizgi silik çıktı ertesi gün testi tekrarladım yine aynı sonuç çıktı şimdide hafif şekilde lekeler oluyorum bunun nedeni ne olabilir? doktora gideceğim ama biraz rahatlamak için bir cevap verirmisiniz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Yanlış iç çamaşırı seçimine bağlı olarak oluşan nem ve enfeksiyonlar, epilasyon, bazı cilt hastalıkları, jilet kullanımı,bazı tüy dökücü kremler, genital bölgeye uygulanan parfüm ve benzeri kozmetik ürünler, aşırı kiloya bağlı nem-pişik ve sürtünme de genital bölgede renk değişimine neden olabilmektedir. Bu şikayetinize yönelik olarak kullanılabilecek cilt rengini açmaya yönelik bazı kozmetik ve medikal ilaçlar bulunmaktadır.
   Rahim sarkması olarak bahsettiğiniz durumun ise sizin durumunuzda olmasını pek beklemiyoruz. Bahsetmiş olduğunuz şey daha ziyade labium minusların yani vajen girişindeki küçük dudakların normalden büyük olması durumu olabilir. Bahsetmiş olduğunuz bu görüntü sizde herhangi bir hastalığa neden olmamaktadır. Tedavi edilmesine genel olarak gerek bulunmamaktadır. Ancak iç çamaşıra sürtünme ve tahriş gibi ağrı şikayetlerine neden oluyor ise yada estetik açıdan sizi çok rahatsız ediyor ise Labioplasti denilen bir genital kozmetik operasyon ile sizi rahatsız eden bu görüntü düzeltilebilir. Size önerim öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve bu görüntüye neden olabilecek başka bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol ettirmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. İyi günler.ben 2 aylık evliyim adetim 26 gün geçti hamilelik görünmüyor daha önce böyle bi gecikme yasamadım neden olabilir acaba gebelik çıkmamış olabilir mi kan tahlilinde

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız, muayene, ultrasonografi olmanız ve içinde gebelik testinin de olduğu bazı hormon testleri yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. merhaba bende 2 kasım da adet oldum 9 gün gecikti kan tahlili ve eczaneden test aldım cıkmadı bügün doktora gittim bişi yok dedi ama halen olmadım tekrar kan tahlili yaptırdım sonuç daha cıkmadı acaba nedendir belirtilerde varaşırı yorgunluk akıntı sırt agrısı şişkinlik karın da cevap bekliyorum şimdiden tşkler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz şikayetler gebeliğe özgü şikayetler değildir. adet gecikmesine neden olabilen pek çok durumda bu tip şikayetler olabilmektedir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Kanda gebelik testinizin negatif olarak gelmesi nedeniyle öncelikle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekteyim. Ancak hormon tahlilleriniz incelenerek muayeneniz yapılmadan bu düzensizliğe neyin neden olduğu hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Kan tahlili sonuçlarınız ile birlikte takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • fatma gül Reply

   Merhaba marttın kaçın da adet oldum bilmiyorum ama mayın 27 sinden beri nisanda olmadim ve suan mayın 5 i hamile olabilirmiyim bilmiyorum normalde de düzensiz sizce normal mi nolur hamile degilsin diyin normal gecikmesi diyin bana doktora gitmeyi korkuyorum

 5. merhaba ben bir ayda 2 defa Ella kullandım normalde 3 gün olan adet kanamam hem çok erken oldu hemde bugun 6. Günüm ve bitecek gibi durmuyor gebelik dış gebelik bir şey olabilir mi veya nedeni ne olabilir

 6. hoca erkek arkadasımla kapalı sekilde ilişkiye girdik elbiselerimiz vardı tam bi yakınlaşma olmadı iliskiye girdikden sonra adet oldum ama simdi adtim gecikti bi kac gun acaba hamile oabilirmiyim esogmanıma bulasmasından bişey olur mu

 7. Merhaba.ben 8 aylık evliyim su ana kadar adetimde hiç gecikme olmadı.yanlız geçen ayın 15 de adet gördüm adetimden 14 gün sonra eşimle bi ilişkim oldu yaklaşık 4 gün boyunca oldu. Fakat iceriye boşalma olmadı bundan eminiz. Simdi ise adet olmam gerekirdi 3 gün gecikti hemen bi bebegimizin olmasını istemiyoruz açıkçası test yapmadım bi hamilelik durumu söz konusumudur

 8. Hiç bi hamilelik yada adet belirtim yok hamile değilim ama adette olmuyorum yanlız bu süre içinde 24 saatlik bi yolculuk yaptım bunun etkisi olmuş olabilir mi ne yapmalıyım

 9. Benim adetimden iki gün geçmişti doktora gittim ultrasonla muayene ettiginde adetin yakın demişti fakat yedi gün oldu hala bisey yok sizce neden olabilir???

 10. Meryem uzun Reply

  Ben 23yaşında bekar bi kızım 10 ocakta adetim bitti 11ocakta erkek arkadaşım üzerime boşaldı ben hala adet olamadım 3tane test denedim negatif çıktı sebebi ne olabilir

 11. Gecen ay 18 adet oldum simdi olmadim 3 kez test yaptim negatif cikti benim 1.5 yasindakizim var emziriyorum adet gecikmesi yaparmi

 12. Merhabalar 2 aylık evliyim eşimle ilişkiye girdik fakat içe boşalma olmadı dışarı boşaldıktan sonra tekrar ilişkiye girdik ve ilişkiden 1 hafta sonra regli oldum buna rağmen gebelik testi yaptım sonuç negatif çıktı gebelik ihtimali varmıdır ? Ve henüz adet olmadım

 13. BeniM 1 yaşında kızım war yaklaşık 4 veya 5 ay oldu adet olmuyorm ve 4 defa ge gebelik testi yaptım ngatif çıktı ne yapmalıyım

 14. 16 yaşındayım 2 aydır adet olmuyorum korkuyorum yumurtalıktalarımda kist olabilme imkanı kaçtır doktora gitmelimiyim cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler

 15. Gülcan sancar Reply

  Ben 14 gün gecikti adetim idrar testi yapıyorum negatif çıkıyo kan testi yaptırmayı düşünüyorum idar testleri kaçda kaç doğrudur acaba

 16. Hocam.meraba iyi aksamlar size bi sorum olcakti adetim 3 4 gun gecikti ve esimle.iliskiye girdik esim yanlislikla bosldi ve suan halen adet gormedim 10 gun oldu bunun tutma olasiligi varmidir? Cevap verirseniz
  cok memnun olacagim simdiden tesekkurler…

  • Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız, muayene olmanız ve adet düzensizliğinize yönelik olarak bazı tahliller yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • İyi geceler. Ayşe ben 3 yillik evliyim doktorlar bize tüp bebek dedi. Fakat yeni evli olduğum icin hemen yaptirmak istemedim. Bitkisel ilk önce denemek istedik 2 aydir eşim doğal bir karişim(macun) kullaniyor. Eşimin spermi 5 milyon doktorlar az olduğunu söyledi. Fakat eşim macunu kullandiğindan beri benim adetimde gecikme oluştu ve ben 24 günde adet gören bir bayanDim. Doktora da gittim hic birşey gözükmedi bana %5 ihtimal verdi hamile kalabilirsin diye. Test yaptim hep negatif cikiyor. Kan testi yaptim negatif. Kasiklarim ağriyor, belim ağriyor. Kendimi iyi hissetmiyorum. 7gün gecikti adetim sizce bekliyeyim mi hamile söz konusu Olurmu yoksa adet söktürücü mü kullanayım? Bana lütfen yardimci olurmusunuz

  • Benımde 3 gun olmadım regl evlıyım halsızlik var normalde gec kalkardım bugunde erken kalmaya basladımm hamilemiyimfır acaba

 17. Meraba bi aylık evliyim dogudan batıya gelin geldim bi ay boyunca sürekli dzensiz kanamalarm oldu normal adrt günüm 4 gündür geçiyo sadece üç gece dogum kontrol hapı kullandm hamile olabilirmiyim

 18. 4 aylık evliyim adetim düzenliydi ama son iki aydır adet olmuyorum başım çatlıyor

 19. merhaba bn dogum yapalı 11ay oldu ama adet gormedım neden bıde bu sekilde spreal taktıra bılırmiyim

  • Merhaba,

   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Spiral rahmin içine yerleştirilen küçük, plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır. Spiral takılması zor bir işlem değildir. Jinekolojik muayene yapılırken kullanılan ve vajene yerleştirilen spekulum ile rahim ağzı görülerek histerometre denilen bir alet ile ya da ultrasonografi kullanılarak rahimin boyu ölçülür ve uygun boyut ayarlanarak spiral uygulanır. Spiralin koruyuculuk oranı oldukça yüksektir(%98). Bakırlı olanlar 10 yıl korur. Hormonlu spirallerin ise beş yıl sonunda çıkarılması gerekmektedir. Gebelik testiniz negatif ise ve muayene bulgularınızda bir sorun yok ise adet görmeseniz bile spiral işlemi size uygulanabilir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Büşra egg Reply

   Henüz 7. Ayına yeni girmiş bir kızım var. Yüzme sporu ile ilgileniyorum, yalnız ara verdim. Regl günüm tam olarak 7 gün geçti, eşim ile özellikle görüştüm kendisi korunuyor acaba delik olma (prezervatifin) ihtimali varmı diye tekrar tekrar sordum. O kendisinden emin yani gebelik olduğunu düşünmüyorum ama bu gecikme sporu bıraktığım için olabilir mi? Olacak gibi oluyorum ağrınsızı hissediyorum herşeyi lakin hiç birşey yok gerçekten yıprandım 🙁

 20. Mrb Dr bey bir sorum olucak doğum kontrol hapı yasmin kullaniyordum geçen ay adet bitiminden sonra
  devam etmedim adetim 4 gün geçti henüz adet olmadım normal midir düzensizlik olur mu ?

  • Merhaba,
   Günümüzde çok çeşitli doğum kontrol hapları vardır. Bazı ilaçlarda kutu bitince bir hafta ara verilirken bazı ilaçlarda iki kuru arasında ara verilmeden yeni kutuya başlanır. Haplar düzenli alındığında, unutulmadığında ve yeni kutuya vaktinde başlandığında gebelikten koruma başarı oranı yüzde 99’u bulur. İlacı düzenli bir şekilde kullanmadığınız takdirde adet düzensizliği yaşayabilirsiniz ancak doğru kullansanız bile özellikle hap kullanımının ilk aylarında lekelenme tarzında ara kanama beklenebilir. Endometrium yani rahim iç zarı bu yeni hormonal düzene uyum sağlarken ilk aylarda zaman zaman dökülmeler olabilir bu da ara kanama ve lekelenmelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları kullanıldıkları sürece adet kanamasının miktarını ve süresini azaltacaktır. Bunun dışında doğum kontrol hapları uzun süreli kullanıldığında adet yokluğu ile karşılaşılabilir. Bu duruma hap sonrası amenoresi adı verilmektedir. Bunun nedeni vücudunuzun yeniden yumurtlama ve adet görme ile ilgili hormonlarını normal şekilde oluşturulmasının zaman almasıdır. Bu süreç ortalama 3 ay sürmektedir. Adet gecikmeniz 10 günü bulur ise size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. ayşe demir Reply

  Merhaba evliyim ve adetim on gün gecikti bu ay. iki gün arayla iki test yaptm ve sonuç negatif çıktı ve hala adet olmadım aynı zamanda özellikle sağ kasık bölgemde iğne batması gibi ağrılar yaşıyorum bu ağrı bir oturup kalkarken yada belli pozisyonlarda uyurken ağrı cekiyorum aynı zamanda pantolon gibi hafif üzerime dar bir kıyafet giydigim zaman baskıdan ötürü karnimda ve kasıklarimda o batmalari yaşıyorum neden olabilir acil cevap verebilirmisiniz?

 22. Merhaba benim adetim hep kahverengi şeklinde geliyo 3 gun suruyo ve genelde 1 ay dolmadan 15 ila 20 gun arasinda oluyorum ama tam olmak denmez gelmiyor adetim cok az belli oluyor doktora gittim kac defa kilodan dediler ama zayıflamama rağmen gelmedi ve simdiye kadar pek duzenli gelmedi adetim 19 yasindayim bundan sonra duzenli gelse gebe kalabilirmiyim döngüm tam tamamlanmadığından korkuyorum ve soğan suyu kullancağım faydası olur mu?adet gelmesi icin bide bitki çayları yazarsanız sevinirim

 23. adminnyagmaci Reply

  Merhaba ben daha kizim adetim 12 gun gecikdi mabturbasyonla hamile kala bilme ihtimalim varmi?

 24. aysenurdagdelen Reply

  Adetimm gecikdii goguslerimm sisti karnim alt kismii agriyoo agri giriyo bacaklarim agriyo 11 gun gecdi agdetim mabdurbasyon ile hamile kalirmiyim acil cevap verin nolur?

  • Siz bu soruda ciddimisiniz? Kendi kendinizden hamile kalamazsınız merak etmeyin.

 25. 63 gün sezaryenle dogum yaptim adet olmadim arada kahverengi akinti oluyo normalmidir

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Doğum sonrası kontrole gitmediyseniz size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Ocak’ın 27 sinde adet oldum Hocam 6 gün surdu Şubat’ın 10’da eşimle beraber olduk .Mart’ın 15’i olmasına rağmen adet olmadım evde gebelik testi ve kan testi sonucu negatif çıktı ( Yaşım 41 )ilk defa gecikme yasadım.kan testinde yanlış çıkma olasılığı var mı biranda kesilmesi menopoz belirtisimi HOCAM
  SAYGILAR…..

 27. Merhaba hocam ben adet dönemim ayın 2 sinde oluyordu ama henüz olmadım 5 gün gecti ve bundan bir hafta önce bir birliktelik yaşamıştım. Acayip derecede beYaz akinti var iltihap sanırım o ertelemiş olabilir mi ama adetin her agrusunu yaşıyorum ama olamıyorum

 28. Iyi aksamlar hocam. Evli bir bayanım 4 yıllık evliyim ve 28 günde 1 regli görüyorum geçen eylül ayında ilk gebeliğim düsükle sonuclandı ve üzerinden 7 ay geçti . Doğal yolla korunuyoruz ve reglimde ilk defa 10 günlük bir gecikme yaşadım dün akşam kan testi yaptırdım sonuç negatif çıktı acaba hamilelik gibi bir durum söz konusu ise kan testinde hemen çıkmamış olup daha sonradan çıkabilir mi ?

 29. Merhaba, bayan arkadasımla gecen mart ayında üzerimizde birşey yokken sürtünme ile ilşki yaşadık aradan bir hafta sonra adetini oldu, bu ay tekrar adetine bir hafta varken ilişki yaşadık bu sefer korunduk iki kere ikiside dısarda sperm bosalması oldu korundumuz halde fakat sevgilim dün kahverengi lekenme yaşadı kısa süreli ve bugun adet olması gerekli fakat henüz olmadı yardım edermısınız ve sevgilimle kahverengi akıntıdan bir gün önce vajinasını parmak yoluyla elime bişi bulasmadan biraz tahrip etme olasılıgım oldu.

 30. Emine Çakır Reply

  Merhaba ,

  Benim bir sorum olacak ti ben adetlerimi çok düzensiz yasiyorum ya gec olurum ya da erken ve suanda 4 gün gecikme yapti esim’de icime kesinlikle bosalma falan olmadi korundu bir hastalim var benim doktor dilin de epilepsi türk halkin da da sara hastalim var ilac kullandim acaba diyom o yüzden mi gecikme yapti veya gec yumurtlama mi oldu rica ediyorum bana bilgi verirmisiniz

 31. Mrb bnm daha adet olmadim 40 oldu.neyapmam laxim sizce normalmi acaba 16 yasindayim bn..

 32. Selamualeyküm hocam . Ben bir ay icinde 3 kez adet gordm . Bunun nedenini ogrene bilirmiyim . Saygilar hocam

 33. Merhaba benim adetim 49 gün gecikti kandan ve idrardan test yaptırdım negatif çıktı sebebi ne olabilir lütfen yardımcı olun

 34. Ceren kapalı Reply

  Ben en son 6 ağustosta 2017 oldum.karnim ağrıyor ama olmuyor um

 35. Ii gunler ben 4 aylik evliyim ve adetim 2 gun gecikti. Ustelik iki haftadir karin agrim var ilk kasiklarim agriyordu sonra biraz daha ust kisimlar agrimaya basladi. Ve simdide arada arada hafif sekilde agrilarim oluyor acaba hamilelik varmidir. Adetimin geciktigi ilk gun test yaptım tek cizgi cikti ikinci cizgi biraz silik cikti acaba hamilelik olabilir mi acil cevabinizi bekliyorum

 36. Merhabalar ben 26 yasindayim bekarim daha önce hic iliski yasamadim son dönemlerde adetim düzensiz olmaya basladi hatta kanamam azaldi bu ay 6 7 gün gecikti erken menopoz olabilir mi ? Lutfen yardimci olurmusunuz cok canım sıkıldı ☹

  • Merhaba acaba adet olabildiğiniz mi bende aynı şekilde 24 yaşındayım 3 gün gecikti ve bekarım erken menapozdan çok korkuyorum cevap verirseniz çok sevinirim

 37. Slm ben on gün önce ilişkiye girdim ve adetim 6 gündür gecikmiş dün kantesti yaptım negatif çıktı ama yinede korkuyorum acil cvp ltfn

Write A Comment