1 ) Adet nasıl gerçekleşir ve nereden gelir?

Adet diğer bir ismi ile regl kanı, endometrium olarak ifade edilen rahmin iç tabakasının, her adet döngüsü bitiminde dökülmesi neticesinde meydana gelmektedir. Rahmin iç tabakası adet döngüsünün ilk başladığı zamanlarda, östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşmaktadır. Bu duruma proliferasyon fazı şeklinde ifade edilir. Adet döneminin ortasında, Ovulasyon olarak bilinen yumurtlama meydana gelir.

Adetin ikinci evresine geçildiği zaman, progesteron hormonunun etkisi ile sekretuar faz izlenir. Daha sonra progesteron hormonunun azalması ile beraber, rahim iç tabakası dökülür ve kanama gerçekleşir. Bir başka ifade ile adet kanaması rahmin iç tabakasına ait parçalar ve bir miktar da kandan meydana gelmektedir. Gelmekte olan kan da, sadece rahmin içerisinden gelir. Yumurtalıklardan veya karnın içerisinde gelmesi kesinlikle söz konusu değildir. Bir müddet sonra rahmin iç tabakası yeniden kalınlaşmaya başlar ve kanama işlemi tamamlanır. Bu döngü her ay aynı sıra ile tekrar oluşur.

2 ) Adet kanaması nelerden oluşur?

  Adet kanaması, rahim iç tabakasında meydana gelen döküntülerden ve bir miktarda kandan oluşur. Daha sonra rahim duvarı kalınlaşır bununla ilgili olarak dökülme ve kanama yavaş yavaş azalır. Netice itibari ile de, adet dönemi tamamlanmış olur. Mütemadiyen her kadının adet döngüsü bu şekilde gerçekleşir. Ara sıra az da olsa adet düzensizliği görülebilmektedir. Adet kanının geldiği yer ise, az önce de belirttiğimiz gibi rahim içerisidir.

3 ) Adet kanı kirli midir?

 Adet kanının kirli olarak bilinmesi, tamamı ile hurafedir. Adet kanının akması ile rahim içinin temizlenmesi sağlanır. Ancak toplum içerisinde, adet kanının kirli bir kan olduğu söylenmekte ve buna da inanılmaktadır. Halbuki adet kanı, rahimden gelen parçaların az miktarda kanla birleşmesi ile oluşmaktadır. Rahim içerisinin tamamı, oldukça steril bir ortamdır. Adet dönemi bittiği zaman, bebek gelme ihtimali de artar. 

adet

4 ) Rahim steril bir ortamdır

Her ay, normal koşullar içerisinde bütün kadınların yaşadığı adet döngüsünde gelen kan, rahimden gelmektedir. Vücudun dışarısına atılan, ve parçalanarak imha edilen endometrium tabakası ve içinde yer alan bir miktar kandır. Söz konusu olan şey, kadın genital bölgesi ve kan olduğu zaman, toplum içerisinde adet kanının pis olduğu tarzında yanlış bir düşünce hatta toplum içerisinde kadınların adet dönemleri için kirlenmek diye bir de yanlış ifade bulunmaktadır. Ama bu düşünce ve ifadenin hiçbir doğruluk payı yoktur. Çünkü rahim içi, içinde bir bebeği oluşturup, büyüteceği kadar steril bir ortamdır. Çünkü rahimden her ay adet döngüsü tarafından atılan endometrium, bu adet kanamasının yaşanmadığı ve ovülasyon dönemi içerisinde yumurta hücresinin erkek spermi tarafından döllenmesi esnasında, ceninin yani bebeğin yaşayacağı ortamı meydana getirecektir. Bu nedenden dolayı, rahim aracılığı ile gelen adet kanamasının pis olma olasılığı da söz konusu bile değildir.

6 Comments

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometrial hiperplazi rahim duvarının (endometrium) normalden fazla kalınlaşmasıdır. Menopoz öncesi adet düzensizliği olan dönemlerde, düzensiz adet gören bayanlarda(polikistik over sendromu), obezite, diabet, progesteron ile karşılanmamış östrojen içeren ilaçların kullanılması durumunda rahim duvarında kalınlık artışı olabilmektedir. bu durumu yaşayan hastaları doktora getiren en sık şikayet anormal vajinal kanamadır. Endometrial hiperplazi tanısında ultrasonografi kullanılmaktadır. Kalınlık artışı saptanan vakalarda kesin tanı koymak amacıyla endometrial örnekleme işlemi yapılmaktadır. Bazı hiperplazilerde hücreler anormal yapı gösterebilir, bu duruma atipik endometrial hiperplazi denir ve rahim kanserine neden olabilir.
   Endometrial hiperplaziler genel olarak ilaçla tedavi(progesteron) edilebilmektedirler. İlaç tedavisinin süresi hastaya ve patoloji sonucuna göre değişmekle birlikte doktorunuz size uygun tedavi planını sunacaktır. Tedavi sonunda tekrar endometrial biyopsi gerekebilir, eğer problem devam ediyorsa veya biyopsi sonucu atipik hiperplazi olarak gelmiş ise rahim alınması ameliyatı yapılması gerekebilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 1. Bülent Tıraş Reply

  Merhaba,
  Adet kanı rahim iç tabakasının(endometriumun) her adet döngüsü sonunda dökülmesi sonucu rahim iç tabakasının parçalarından ve bir miktar da kandan oluşur. Bu kan rahim ağzından geçerek vajene ve oradan da vücut dışına atılır.
  Saygılarımla,
  Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. aysun gulsen Reply

  49 yaşındayım adtim cokoluyo 3 senedir doktora gitmedim korkuyorum çünkü rahim kalınlaşması vardı şimdi adetlirim çok oluyo

 3. Asuman celebi Reply

  Merhaba senelerdir suren adet sancilarim var ve bir normal dogum yaptim 2008 de hala agrilarim devam ediyor 6 yildir cocuk sahibi olamiyorum cikolata kistim var yumurtaligimin biri alindi bu yuzden bu konuda beni aydinlatabilirmisiniz lutfen cok rica ediyorum

 4. Merhaba, adet süresi 4gün fakat ilk 2gün normal kanama kalan 2gün ise çok az kanama yaşıyorum. Bu bir sorun teşkil edermi? Teşekkürler.

Write A Comment