Hamile olma ihtimaliniz birkaç yıl öncesine göre çok daha düşüktür. Uzmanlara göre, 45 yaşından sonra hamile kalmak neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda, 40’lı yaşlarının başında olan kadınlar hamile kalabilmekte fakat bunlardan bazıları da doğurganlık tedavisi görmektedir. Hamilelik her yaşta avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Çocuk Sahibi Olmak İstemenin Artıları

Daha yaşlı olduğunuzda ebeveyn olmak için bazı kesin faydalar vardır ve bunlar aşağıdakilerdir:

  • Daha tecrübelisiniz. Muhtemelen çocuk sahibi olmak için geç yaşlarınızı beklemenin en büyük avantajı, büyümek ve dünyayı görmek için zamanınızın olmasıdır. Muhtemelen finansal olarak daha güvende ve kariyerinizde daha rahat olursunuz. Eşinizle birlikte, çeşitli durumlarda birbirinizi tanıma şansınız olmuştur, bu da bir aile kurmak için sağlam bir temel olabilir.
  • Akıllısınız. Yaşlı annelerin genel olarak genç annelerden daha iyi eğitimli olduklarını ve ebeveynlik kararlarını daha akıllıca aldıklarını gösteren bazı kanıtlar vardır. Aynı zamanda emzirmeye daha yatkındırlar ve Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, çocuklar için örneğin; şeker ya da şekerli içecekler yerine doğal meyveler seçmek gibi, daha sağlıklı beslenme seçimleri yapmak için yeterli donanıma sahipsiniz.
  • Finansal olarak daha güvendesiniz. Çocuk sahibi olmak için beklemek, finansal fayda sağlar. Bir araştırma, bir kadının çocuk yapmadığı her yıl için kazancını % 9 artırdığını buldu. Bu aslında ilerde sahip olacağınız çocuğunuz için daha fazla para kazandığınız anlamına gelir.

30’lu yaşların sonunda anne baba olmak isteyen kişiler, çocuk sahibi olmak için en iyi zamanın 20’li yaşların sonu olduğunu kendine itiraf ediyor, ancak aynı zamanda beklemekte olan çiftler için gelişen artıların da farkındalar. 40’lı yaşlarındaki ebeveynlerin genellikle çocuk sahibi olmadan önce seyahat etmek ve geniş bir deneyime sahip olmak için daha çok zamanları vardı. Daha az finansal baskıya sahipler ve artık maddi düzenleri oturmuştur. Örneğin 41 yaşındayken eskiden olduğundan daha az enerjiye sahip olursunuz, ancak diğer yandan daha akıllı ve daha sabırlı bir ebeveyn olabilirsiniz.

20’li yaşlarınızda ve 30’larınızda, ebeveyn olarak kendinize fazla baskı yapmaya eğilimlisiniz. Eğer işler doğru gitmezse bir felaket olacağını düşünürsünüz. Eğer doğum günü partisinden önce bir hediye satın almak için zamanınız yoksa, bununla ilgili endişeler sizi yiyip bitirir. Daha büyük bir ebeveyni ise aslında fazla rahatsız etmeyecektir.

Pratik düzeyde, 20’li yaşlarınızda bir ebeveyn olduğunuzda ve işinize geç kaldığınızda, bu durum işinize mal olabilir, bu da kiranızı ödeyemeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak 40’lı yaşlarda düzenli iş ve mali güvenceye sahip olursunuz. Bu çok daha rahat olduğunuz anlamına gelir.

40 yaşından sonra hamile kalmaya çalışmanın sakıncaları nelerdir?

  • Hamile kalmakta zorlanabilirsiniz. Hamileliğinizi 40’lı yaşlara kadar ertelemenin en büyük zararı: Hamile kalmak daha zordur. Çünkü yumurtalarınız yaşlandıkça, miktarı da önemli ölçüde azalır ve daha büyük yumurtaların, kromozomal problemlere sahip olma olasılığı daha yüksektir, bu da düşük yapma ve doğum kusurları riskini artırır. 40’lı yaşlardaki doğurganlıkta keskin bir düşüş vardır. 41 yaşında hamile kalma ihtimaliniz, 43 yaşında olduğundan daha yüksektir.

Araştırmacılar, infertilite için tedavi edilen 40 yaşındaki kadınların kendi yumurtalarını kullanarak hamile kalma şansının % 25 olduğunu buldu. Ancak 43 yaşında bu sayı % 10 azaldı ve 44 yaşında hamile kalma ihtimali % 1.6’ya kadar düştü. Gebe kalan kadınlar arasında, düşük oranı 40 yaşındakiler için % 24, 43 yaşındakiler için % 38 ve 44 yaşındakiler için % 54’tür. 46 yaşından sonra hamile kalmak ise, piyango gibidir. Dondurulmuş yumurta kullanmak ise, gebe kalma ihtimalini önemli ölçüde artırır.

  • Zor bir hamilelik geçirme olasılığınız daha yüksektir. Gebelik komplikasyonları başka bir endişe kaynağıdır. 40’lı yaşlarda hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve diyabet gibi problemlerin yanı sıra plasenta problemleri ve doğum komplikasyonları da çok daha fazla görülür.
  • Küçük veya preterm bir bebek doğurma riskiniz daha yüksektir. 40 yaşın üstündeki kadınların düşük doğum ağırlıklı bir bebek doğurma olasılığı daha yüksektir. Ölü doğum oranları da daha yüksektir ve çalışmalar, yaşlı annelerden doğan çocukların tip 1 diyabet ve yüksek tansiyon riskinin arttığını göstermektedir.
  • Eşinizin spermi de yaşlıdır. Partnerinizi unutmayın: Erkekler fiziksel olarak çocuklarını, 60’larında ve hatta 70’lerinde dahi eğitebilmelerine rağmen, sperm kalitesi yaşla birlikte bozulur. Daha yaşlı erkek spermleri, genç erkek spermlerinden daha yüksek oranda genetik sorunlara sahiptir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, babanın yaşı ile Down sendromu, şizofreni ve otizm spektrum bozukluğu gibi genetik durumlar arasında bağlantı bulmuştur.
  • Parasal olarak zorlanabilirsiniz. Akılda tutulması gereken bir şey daha var: Çocuk sahibi olmayı beklemenin maddi avantajları var, ancak yükümlülükler de olabilir. Geç yaşta bebek sahibi olmak, çalışmaya devam etmeniz anlamına gelir.

Arkadaşlarınızın çoğunun emekli olmaya başladığı bir zamanda, sizin mali sorumluluklarınız olacak. Şimdiye kadar emeklilik için para ayırmadıysanız, çocuk sahibi olduktan sonra bunu yapmak daha da zorlaşacaktır. Hayat sigortası ve sağlık hizmeti gibi başka şeyler de daha pahalı hale gelir. Ayrıca doğurganlık tedavilerinin maliyeti gerçekten yüksek olabilir.

40 yaşlarında hamile kalma şansı nedir?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, 40 yaşın üstündeki kadınların neredeyse yarısının doğurganlık sorunları var. Herhangi bir yumurtlama döngüsünde hamile kalma şansı yaklaşık % 5’dir. 40 yaşında, bir yıl içinde gebe kalma şansınız % 75 ila %50 arasında değişir. Ancak 43 yaşında, bir kadının hamilelik şansı % 1 ya da % 2’ye düşer.

Ergenliğe ulaştığınızda, yumurtalarınızın sayısı 300.000 ila 500.000 arasındadır ve bundan sonra yılda yaklaşık 13.000 yumurta kaybedersiniz. Yıllar boyunca, yumurta tedarikindeki bu istikrarlı düşüş, 37 yaşına gelindiğinde yaklaşık 25.000 yumurta bırakılır. Bu aynı zamanda doğurganlıkta bir düşüşü de beraberinde getiriyor. 43 yaşına gelindiğinde ise, yumurta tedarikinizin sonundasınız ve hamilelik şansınız çok zayıflar.

Yüksek tansiyon ve gestasyonel diyabet riski 35 yaşından sonra artar ve 40’larda yükselmeye devam eder. Genetik problem olasılığı da yaşlandıkça artar: 40 yaşında Down sendromlu bir çocuk sahibi olma şansınız 100’dür. 45 yaşında, genetik sorunların yaşla birlikte artması nedeniyle uzmanlar; 40’lı yaşlarındaki kadınların fetal DNA kan testi, ileri ultrason, amniyosentez veya koryon villus örneklemesi gibi ayrıntılı fetal taramalara girmesini tavsiye ediyor.

40 yaşından sonra nasıl hamile kalırsınız?

40’lı yaşların başındaysanız, altı ay kadar korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra (haftada iki veya üç kez) gebe kalmamanız halinde bir doğum uzmanına görünmelisiniz. Uzmanların çoğu, yumurtalıkların işleyiş biçiminde bir sorun olup olmadığını belirlemek için testler yapar. Ardından fallop tüpleriniz veya eşinizin spermleri ile ilgili sorunlar kontrol edilir.

Author

Write A Comment