Bebeğiniz 5 aylık oldu ve onun hangi davranışları sergileyeceğini, hangi yeteneklere sahip olacağını merak mı etmeye başladınız? Elbette bu çok doğal çünkü bebeğinizin çok hızlı bir gelişim süreci içerisinde olduğu bu dönemde, onun yaptığı her şey sizi ciddi anlamda şaşırtacaktır ve bu şaşkınlıkların ardından yeni şaşkınlıkları bekler hale geleceksiniz. 5 aylık bebek gelişimi üzerine oluşması gereken beklentileri biraz değerlendirmeye çalıştık ancak her 5 aylık bebekte tüm özelliklerin aynı anda görülmeyeceğini de unutmamalısınız. Bazı bebeklerde gelişim süreci biraz daha hızlı veya yavaş olabilir ve doktorunuzun özel bir uyarısı olmadıkça bu doğal bir süreçtir. Bazı anne babalar bebeklerinin çok geri kaldığını düşünürler ancak özellikle prematüre bebeklerde gelişim süreci biraz standart dışı olabiliyor.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık olan bebeğinizin duyma duyusu artık hiç olmadığı kadar güçlü. Farklı sesleri ayırt etmeye başlayabilir ve bunun yanında bir taraftan ses gelirse kafasını o yana doğru çevirebilir. Henüz bunu yapmıyorsa onun sesleri ayırt etme kabiliyetini desteklemek için farklı taraflardan bir oyuncak sallayabilir ve bu oyuncağın sesini fark etmesi için bu alıştırmayı günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Annesinin ve babasının sesini zaten uzun süredir ayırt edebiliyor ancak artık yabancı seslerin de yabancı olduklarını anlayabilir. Bu nedenle bazen huzursuzluk yaşadığını görebilirsiniz.

Bebeğinizin görme duyusu da giderek daha keskin hale geliyor. Bir kaç ay önce sadece parlak renkleri ve keskin nesneleri ayırt edebiliyorken, artık neredeyse her rengi ve o renklerin tonlarını fark edebiliyor. Hatta artık gözleri ile nesneleri takip ettiğini ve takip ettiği nesnelere dokunmak istediğini görebilirsiniz. Bunun için büyük nesneleri sağa sola atabilir ve onları takip ettiğini görebilirsiniz. Ayrıca ellerini da daha aktif kullanabildiği için bir şeyleri tutmak için çaba gösterecektir. Bu dönemde artık onun için tehlikeli olabilecek nesneleri ortalıktan kaldırmaya dikkat etmelisiniz.

5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

5-aylik-bebek

Bebeğiniz bu dönemde sizi şaşırtacak çok şey yapabilir ve yapma ihtimali bulunan bu davranışları sizin için küçük bir liste haline getirdik.

 • Elindeki oyuncakları yere atarak çıkan sesten keyiflenebilir
 • Onunla sakin konuşursanız ağlamaya bir son verebilir
 • Elindekini alırsanız ağlayabilir
 • Dikkatinizi çekmek için bir şeyleri sağa sola atabilir
 • Ayaklarına büyük bir ilgi gösterebilir
 • Yabancıları ve sık gördüğü insanları ayırt edebilir
 • Adıyla seslendiğinizde bunu fark edebilir
 • Çıngırağı eliyle tutabilir ve alabilir
 • Seslenirseniz seslendiğiniz tarafa doğru bakabilir
 • Ufak cisimler bile dikkatini çekebilir
 • Yüzüstü yatarken elleriyle kendini kaldırabilir
 • Yuvarlanma hareketleri yapabilir
 • Çok sesli çığlık ve kahkahalar atabilir
 • Ağlaması sadece konuşarak bile durdurulabilir

5 Aylık Bebeğe Nasıl Davranmalı?

Bebeğinizin gelişiminin başarılı olarak sürmesi biraz da ebeveynlerinin ona karşı davranışları ile yakından alakalı. Zira anne babası ilgisiz bebekler ile ilgili bebekler arasında bazen iki aya varabilen gelişim farkları oluşabiliyor. Erken gelişimi desteklemek için siz de bazı davranışları sürdürmelisiniz.

Bu dönemde henüz tüm anlattıklarınızı anlamasa bile ona kitap okumanız, dil gelişimi ve anlayış açısından ona destek olacaktır. Bunun yanında dışarıda gezdiğinizde etraftaki nesneleri, manzarayı ve olan bitenleri sesli olarak anlatırsanız dış dünyayı kavrama konusunda daha iyi olacaktır. Bu zamanlar artık bebeğinizle ciddi ciddi iletişim kurmanız gereken zamanlar.

Ayrıca oyuncaklarını bir elinden bir eline vererek ellerini kullanmayı öğretebilir, kol altlarından tutarak onu ayakta durmaya teşvik edebilirsiniz. Böylece bacak kaslarını daha iyi kullanmasını öğrenecektir. Oyuncaklarını biraz uzağa koyarak onlara uzanmasını sağlamanız da onu hareketlendirecektir.

Write A Comment