5. hafta gebelikte artık ultrasonda görülebilir, kalp atışları duyulabilir; bebeğin beyin, kalp, damar ve sinir sistemleri ve diğer organları gelişmeye başlar. Bebeğin boyu 1-3 mm dolaylarındadır. Henüz bir kilodan bahsedilemez. 5. haftada artık anne adayının adeti gecikti. Bu gecikmenin ciddi anlamda gebeliğe işaret ettiği düşünceleriniz başladı. Gebelik testi yaptırmak için karar verdiniz. Gebelik testleri hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler vardır.

Gebelik testi nedir? 

Eczaneden satın alarak evinizde yapabileceğiniz idrarda gebelik testinin sonucu negatif çıkar ise, her zaman için yanılma payı olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bu testlerin pozitif sonuç vermesi için kandan idrara geçen beta HCG hormonunun belli bir seviyeye ulaşması gerekir. Ancak idrar testiniz pozitif çıkmış ise, bunun hatalı olma olasılığı oldukça düşüktür.

Evde yaptığınız test negatif ise ancak siz gebe olduğunuzdan şüpheliyseniz bir sağlık ocağına ya da kliniğe başvurup test yaptırabilirsiniz. Doktor muayenesi olmadan gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kliniklerde uygulanan test kitleri çok daha hassastır. Bu sebeple yanlış sonuç verme ihtimalleri oldukça düşüktür. Kanda beta HCG testleri daha erken dönemde daha güvenilir sonuçlar verirler. Ancak bu testler maliyet olarak biraz pahalıdır. Anne adayından kan alınmasını gerektirir. Doktorunuz bu testi önerirse yaptırınız.

Ve işte sizi havalara uçuracak olan o sonuç:

“PLANOTEST: (+) MÜSPET”

5. hafta hamilelik döneminde annede meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Bebeğiniz 4. haftanın sonunda rahim iç tabakasına yerleşti. Anne adayının vücuduna Beta HCG ismi verilen hormonlar salgılandı ve sinyaller gönderilmeye başlandı. Beta HCG hormonu, kanda normal koşullarda sadece gebelik mevcudiyetinde olan ve idrarda da tespit edilebilen bir maddedir. hafta da adet görürseniz telaşa mahal vermeyin. Korunmadan ve düzenli ilişki ile, bir siklusta bir kadının hamile kalabilme oranı sadece %25’tir. İlk birkaç deneme ardından kadınlar oldukça endişelenirler ve hemen doktora giderler.

Her insanın bünyesi farklıdır. Buna göre de hamile kalma oranı da farklıdır. Kimi 2. ayda hamile kalabilirken, kimi 12. ayda hamile kalmaktadır. Bu sebeple genellikle 12 ay boyunca düzenli ve korunmasın cinsel ilişkide bulunulması önerilir. Şayet hala gebelik sağlanamıyor ise, o zaman doktora başvurmakta yarar var. Yaşı ilerlemiş anne adayları için bu bekleme süresi 6 aydır.

Burada önemli olan sabretmektir.

Hamile değilsem adetim neden gecikti?

Bazen, adet kanamalarının gecikmiş olmasına karşın gebelik tesi menfi sonuç verebilir. Bu durumun en yaygın sebebi testin erken dönemde yapılmış olabilmesidir. Bunun dışında, adet kanaması gebelik harici bir sebepten ötürü gecikmiş olabilir. Stres, adet düzenini etkileyen bir faktördür.

Yumurtlama, beyinde bulunan hipotalamus tarafından kontrol edilir. Hipotalamus, beyin korteksi denilen, duygu ve düşüncelerin oluştuğu bir merkez tarafından kontrol edilir. İşbu duygular ve düşüncelerle: gebelikle ilgili korkular, yaşanan stres gibi faktörler, hipotalamusa adet gecikmesi emrinin gitmesine yol açar.

Gebe kalma ile ilgili merak edilenler nelerdir? 

5. hafta gebelik döneminde  çoğunlukla anne adayları hamile olduklarını artık öğrenirler. Gebe olunduğu öğrenildiği ilk an akla gelen düşünceler; içilen ilaçlar, belki alkol- sigara, röntgen filmi gibi gebelik için olumsuz etki yaratabilecek durumlardır. Bunlar genellikle anne adayının vicdanının sızlamasına yol açar. Ancak korkmayınız, gebe olduğunuzu öğrenmeden önce olaya müdahale etme şansınız maalesef yok. Ancak artık gebe kaldığınızı öğrendiğiniz için hayatınıza dikkat etmeniz sizin en büyük sorumluluğunuz.

Adet gecikmesi yaşanmadan önce, bebek daha birkaç sayıda hücreden oluştuğu için bebeğe herhangi bir zararı olabilecek faktör tek bir hücreyi dahi etkilese hamilelik ilerlemez. Gebelik gelişimini sürdürüyorsa, gebeliğe hiç zarar gelmemiştir. İçiniz rahat olsun. Bu bir kuraldır. Ancak istisnalar elbette ki olabilir, bunun için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Doğum Tarihi ve Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik tarihi, son adet tarihinin ilk gününden itibaren yaklaşık olarak 40 hafta ya da 280 gündür. Gebelik haftasını ve olası doğum tarihini hesaplamak için elinize bir takvim almanız yeterlidir.

5. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

5. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

5-hafta-hamilelik-utrason

Son adet tarihinizin ilk gününü işaretleyiniz

Bu tarihten sayarak 40 hafta ileri gidin. Bu tarih, muhtemelen doğum tarihinizdir. Herhangi bir zamanda ise hamileliğinizin kaçında haftada olduğunu hesaplamak için aynı takvimde bulunduğunuz tarihte kaç tam hafta ve bu tam haftanın üzerinden kaç gün geçtiğini sayarak hesaplamanız mümkündür.

5. hafta gebelikte şayet ultrason uygulanırsa görüntü elde edilebilir. Bu görüntüde, birkaç milimetrelik bir gebelik kesesi halindeki bebeğiniz görünür.

Bebeğiniz 5. hafta net bir şekilde görüntülenecek kadar büyümemiştir. Ultrasondan elde ettiğimiz görüntü, vajinal yoldan yapılmış bir ultrasonografiye ait görüntüdür. 5. haftada karından yapılan ultrasonografide gebeliğe ait yapılar görüntülenemeyecek kadar küçüktür.

5. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişikler nelerdir? 

Bebek, beşinci haftada 0.2 – 0.4 milimetre uzunluğunda oval bir disk şeklindedir. Yavaş yavaş organları oluşmaya başlamaktadır.

Ektoderm: beyin-omurilik, duyu organları ve sinir sisteminin bütün parçalarını, cilt, saç, tırnak, dişler, dış dünyaya açık tüm boşluklar (ağız içi, sinüsler, gözün kornea tabakası gibi) ve ter, meme ve gözyaşı salgı bezleri gibi dış dünyaya salgı yapan salgı bezlerini bu hafta oluşturmaktadır.

Endoderm: Sindirim sistemi ve karaciğer, pankreas, safra kesesi, solunum sistemi, idrar torbası ve tiroid bezini, bu hafta oluşturmaktadır.

Mezoderm: kaslar, kemikler, lenf sistemi, dalak , kalp ve dolaşım sistemi, böbrekler ve üreme organlarını oluşturacaktır.

Büyümeye ve gelişmeye hızla devam eden bebek, beşinci haftanın sonunda 1.5-2 mm olacaktır.

Kalp embriyoda ilk gelişen organdır. Beşinci haftanın ortasında kalbi atmaya başlayacaktır. Embriyoya oldukça sıkı bir şekilde bağlı olan yolk kesesi, beşinci hafta bebeğe ait kan hücresi üretimi ile yükümlüdür ve diğer görevleri için beklemededir.

Beşinci haftanın başından beri, bebeğin beyin ve omurilik dokusu nöral oluk boyunca gelişmeye bu gelişimi sürdürmeye başlamıştır.

5. hafta hamilelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır? 

Birinci trimester denilen ilk üç aylık süreçte anne adaylarının büyük bir kısmı; bulantı, tiksinme, çeşitli kokulara aşırı duyarlılık, iştahsızlık gibi sorunlardan mustarip olabilir. Bu sebeple bebeklerinin de yeteri kadar beslenemediğini düşünürler. İlk trimester döneminde kendinizi çok fazla yemek için zorlamayın. Kendinizi gözlemleyin. Bazı gıdalar size oldukça güzel gelecektir. Bunları keşfedin. Beslenme bozukluğunuz yoksa bebeğinize aşırı zararlar vermeniz mümkün değildir. İlk trimesterde yaşanan bu “sorunların” aslında bir amacı vardır. Bu amaçta, aslında anne adayını toksik maddelerden korumaktır. Gebe bir kadın sigara tiryakisi olsa da bu dönemde sigaradan nefret ettiğini görebilir. Beslenme bozukluğu aşırı boyutlarda ulaşır ise, doktorunuza mutlaka başvurun.

Beslenme hususu bu hafta için ön plana çıkan bir konu değildir. Gelecek haftalarda beslenmenin önemi daha da ortaya çıkacaktır. Ancak gene de bilinmesi gereken: günlük öğün sayısı dört, hatta altıya çıkarmak oldukça faydalıdır. Bu tedbir ile midenin rahatsızlık hissetmesinin önüne geçilecek, diğer yandan kan şekeri düşmesi neticesi meydana gelen çokca yeme dürtüsü bastırılacaktır.

Sebze ve meyveler, protein, kalsiyum ve sıvı alımına özellikle özen göstermelisiniz. Aşırı yağlı ve aşırı karbonhidratlı besinlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Gebeliğin bu ilk dönemlerinde şarküteri ürünlerinden ve çiğ etlerden uzak durunuz. Yiyeceklerinizi güzelce yıkayınız. Buna ayrı bir önem gösteriniz. Çünkü yiyeceklerde bulunma riski olan toksoplazma mikrobu, bebeğe zarar verebilir. Toksoplazma, kedilerden de bulaşabilen bir mikroptur. Bu sebeple sokak kedilerden uzak durmalısınız. Kedi besliyorsanız, bakımını eşinize yaptırınız.

Maden suyu, soda gibi sıvıları tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak çay, kahve, kola gibi asitli ve kafeinli içecekleri tüketmekten olabildiğince kaçınmalısınız. Kahveyi tamamen bırakmanız, bırakamıyorsanız günde en fazla bir bardak içmeniz, çayı da olabildiğince açık tüketmeniz gerekir.

Alkol tüketiminde gebelik süresince uzak durmalısınız. Bunun sebebi ise alkol, bebeğin beyin hücrelerini öldürme özelliğine sahiptir. Bu sebeple gebe olan kadınlara yasaktır.

Cinsel hayatınızı ise doktorunuzun da önerileri ile devam ettirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Şayet gebeliğiniz riskli değilse, kanama, ağrı, düşük riski, erken doğum riski, enfeksiyon riski gibi sorunlar mevcut değilse, cinsel hayatınızı sekteye uğratmanıza gerek yoktur. Bu risklerin mevcudiyetinde ise doktorunuz buna karar verecektir.

31 Comments

 1. Mrb hocam bugün doktora gittim 5 hafta 3 günlük gebeyim hem normal ultrasondan hemde vajinal ultrasondan baktı kalp atışı yok yok salk oluşmuş ama kalp yoktu. Gelişmemiş dedi erken gebelik olabilir dedi hocam alınmaz mi bu saatten sonra kalk atışı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Eğer gebelik kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmiş ise kalp atışları için beklenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasında görülebilmektedir. Ancak doğru bir teşhis koymak için aceleci davranmamak daha doğru olur. Çünkü anne adayının yumurtlama dönemi daha geç olabilir. Genellikle adet döngüsü düzensiz olan, yumurtlama düzeni değişik olan ya da son adet tarihini doğru olarak hatırlamayan kadınlarda bebeğin izlenememesi veya kalp atışlarının duyulmasında gecikmeler olması söz konusu olabilir. Bu nedenle kontrol ultrasonografi yapılarak gebelik süreci takip edilmelidir. Size önerim hekiminizin çağırdığı zamanda kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • merve saygı Reply

    Iyi geceler ben adetim gecikmeden 3 tane gebelik testi yaptım pozitif çıktı hepsini de ayrı eczanelerden aldım ama kendimi adet göreceksin gibi hissediyorum kasık ve bel ağrım var 3 gebelik testinde de yanılma olabilirmi ikinci çizgi 5 dk da çıktı bu ikinci çocuğum olacak

   • Merhaba hocam. Ben 23 Ekim 2017,beta hcg yaptım değerim 160 çıktı. Son adet tarihimi bilmiyorum ilk üç aylık ultrason unda 29 Aralık. Ta yaptığım ultrasonda bebek 9w+3 günlük oluyor doktora gittim bebeğin haftasını daha düşük söylediler bebeğin şimdi35+3 günlük olduğunu söylediler burda bir yanlışlık yok mu acep

 2. Hocam meraba beş haftalık gebeyim burun tıkanıklığım vardı wiks kullandım. Bebeğe bi zararı olur mu?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Bahsetmiş olduğunuz ilacın gebeliğinizde kullanılmasında bir sakınca olmamakla birlikte size önerim bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızdır. Bu şikayetinizin nedeni saptanarak ona uygun bir tedavinin verilmesi daha doğru olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Bn 5 buçuk haftalik hamileyim canım hiç bir şey istemiyor aç karnına bile kusuyorum zorla yemek yiyorum yediğim an kusuyorum ne yapacağımı bilmiyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Her 100 hamile kadından 50 ile 70′inin az ya da çok bulantı ve kusma sorunu yaşadığı bilinmektedir. Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 6. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddetli giderek hafifler ve kaybolur. Gebeliğin erken dönemlerinde bu sorunu yaşayan ve bir miktar kilo da kaybeden anne adayının en büyük endişesi kendisi birşey yiyemediği için bebeğinde sorun çıkma olasılığıdır. Kilo kaybının aşırı olmadığı, anne adayında sıvı elektrolit denge bozukluklarıın görülmediği olgularda bebeğin zarar görme olasılığı son derece düşüktür. Kanda gebeliğe bağlı olarak yükselen hCG, ve östrojen hormonlarının beyindeki bulantı merkezini uyararak bu tabloya neden olduğu düşünülmektedir. Öte yandan psikolojik ve fiziksel stress ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları arttırabilmektedir. Hamile kadınların kokuya olan hassasiyetleri artmaktadır. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve parfüm kokularında daha belirgindir.
   Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir. Hafif vakalar genellikle evlerine gönderilir, sakin, huzurlu ortamlarda, az ve sık aralıklarda yapılan katı, yağsız gıdalardan oluşmuş beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Ancak şiddetli hiperemezis gravidarum vakalarında hastaneye yatış ve serum tedavisi gerekir. Hastanın yemekler sırasında su ya da başka sıvı almaması, bunları yemeklerden 1 saat sonra alması, öğün sayısını artırması, öğünlerde yediği miktarı azaltması gerekmektedir. Midenin boş kalmasına izin vermemelisiniz. Bulantı hissedildiği anda beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi besin maddelerinden yemek ve uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce kraker ve leblebi gibi kuru birşeyler yiyip bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkmak, yemek aralarında yeterli sıvı almak, gün içinde zaman zaman mola vererek dinlenmek gibi basit önlemlerle bu şikayetiniz ile baş edebilirsiniz. Bilimsel kanıt olmasa da zencefil, nane gibi bazı bitkilerin de yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bu dönemde 3-4 kilo kaybedilmesi çok önemli bir sorun yaratmaz. Kişi canı ne istiyorsa ve ne yiyebiliyorsa onu yemelidir. Bu konuda bir diyetisyenden de destek alabilirsiniz. Bulantı şikayetinize yönelik olarak kullanabileceğiniz pek çok ilaç bulunmaktadır. Hekiminizden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Tüm bunlara rağmen şikayetlerinizde hafifleme olmaz ise hekiminiz tarafından yatırılarak hastanede bazı sıvı tedavileri ve bulantı ilaçlarının damardan verilmesi planlanabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhabalar
    Son Adetim 12.12.2016 – syklusum 26 gün -yumurtlamam 25 ve 26 araliktaydi – 08.ocak 2017de. Bugün 23.ocak dr terminim vardi bebek hesaplamaya göre 6 haftalik ama ultrason 5 haftalik gösterdi kücük bir kese görüldü sadece baskap bisey yoktu. Gelismemis yane bir hafta geride ultrasona göre Kan talihimi aldi iki sonra arayacaklar beni cok merak ediyorum hamileligim saglikli midir. Bu arada 2 sene icerisinde 3 bebek 6 ile 8 haftalik karnimda kalbi durdu bir tanesi bis keseydi toolam 4 kere düsük yane buda 5 olur.
    Tesekkürler saygilar…

 4. 2 ay önce boş gebelikten kürtaj oldum şimdi 5 haftalık hamileyim gebelik kesesi oluşmuş 8mm korkuyorum tekrar boş hebelik olurmu diye

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. Bazı gebeliklerde hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak adlandırılan bu tip gebeliklerde boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Gebe kadına böyle bir tanı konulursa, gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 1-2 ay içinde yeniden gebe kalmayı düşünebilir. Boş gebeliğin temel sebebi kromozomal problemlerdir fakat bu durumun kromozomal olması genetik olduğu anlamına gelmez. Yalnızca o gebeliğin oluşumunda etkili olan yumurta ve spermin yapısında anormallik olması ya da kalitsinin düşük olması, progesteron hormonunun düşük olması anlamına gelir. Boş gebelikte tekrarlama gibi bir sorunla genel olarak karşılaşılmaz. Anne ve babada herhangi bir genetik bozukluk olmadığı takdirde kalıtsal sonuçlar da meydana getirmemektedir. Gebeliğinizi takip eden doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Gamze bayram Reply

  Iyi akşamlar hocam ben iki kere düşük yaptım şimdi hamileyim 5 haftalik hcg 259 bu normalmi acaba bide folik asit vitamini kullanayimmi

 6. Gamze bayram Reply

  Hocam son adet tarihim 26 aralık 2015 acaba diyorum yumutlamami geç oldu

 7. Ruşen Doğan Reply

  Merhaba hocam ben polikistik over hastasiyim 3 yillik evliyim 1.5 yillikken hamile kaldim suan 1 yasinda oğlum var ama çocuğum doğduktan sonra hiç adet olmadim zaten 5 ayda oluyodum ne yapmam gerekirl

 8. Lütfiye kel Reply

  Merhabalar. Ben 5 haftalık hamileyim. Doktorum kesinlikle ilaç kullanmamami söyledi. Ama benim alerjim var sabah kalkar kalkmaz hapsurmaya başlıyorum. Hemen cetryn die alerji hapı var onu içmem gerek yoksa hicbirsey hapsurmami kesmiyor. Ama su An kullanamıyorum. Ve 1 haftadır sürekli hapsuruyorum. Kasık ağrılarım çok oluyor bu yüzden de. Bana onerebileceginiz bi ilaç ya da yöntem var mı

 9. Hocam son adet tarihim 30 12 2015 gebelik icin kan tahlili yaptirdim sonuc 307 cikti kac haftalik hamileyim doktor keseyi goremedigini soyledi

 10. Hocam 30 12 2015 en son adet oldum gebelik testi yaptim 307 sonuc cikti doktora gittim gebe oldugumu ama kesenin gorunmedigini ayrica dıs gebelik olabileceginide soyledi ne yapmam lazim lutfen beni aydinlatirmisiniz kafam karisti

 11. Ceyda çelik Reply

  Merhaba hocam 2 gün önce adet günümde önce evde idrar testi yaptım pozitif çıktı emin olabilmek için kan testi yaaptırdım sonuç 56.87 çıktı sizce degerim düşükmü ? Yoksa henüz bi adet gecikmem olmadıgı içinmi böyle degerim doktor henüz daha çok yeni olduğunu söyledi sizlerde birşey söyleyebilir misiniz merak ediyorum gerçekten ??

 12. 5 hafta 3 günlük hamileyim ara ara Kanamam oluyor ağrım çok kadın bell gece özellikle neden olur çok telaşlıyım doktor kesemi gördüğünü söyledi cvp verirseniz sevinirim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Yapılan muayenenizde gebelik kesesi gözlenmiş ancak embriyo ekosu, yolk sac ve fetal kalp atımlarının gözlenip gözlenmediğini paylaşmamışsınız. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir.

   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Bununla birlikte geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, düşük tehdidine bağlı olarak da gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir.
   Kasık ağrısı ve kanama şikayetinizde artış olması halinde size önerim size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden kontrole gitmenizdir. Düşük tehditinde genel olarak fiziksel aktivite kısıtlaması ve yatak istirahati önerilmektedir. Düşük tehlikesi durumunda günümüzde en çok uygulanan ilaçla tedavi yöntemi ise progesteron içeren ilaçlardır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. Mrb 5 hftalk hamileyim ama ara ara damla damla kahverengi lekeler geliyor sebebi nedr acaba iyi günler

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Yapılan muayenenizde gebelik kesesi gözlenmiş ancak embriyo ekosu, yolk sac ve fetal kalp atımlarının gözlenip gözlenmediğini paylaşmamışsınız. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları, sağlıklı devam etmeyen gebeliklerde bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. Hocam iyi günler kusura bakmayınız bir sorum olucak size Son adet tarihimin ilk günü 1ekim Kasımın
  1inde adet görmedim. 4kasimda aile hekimime gittim kan testi yaptırdım pozitif çıktı. 5haftalık hamileyim Beta HCG 36 çıktı 5haftaya göre normal mi?

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gün aşırı gebelik testi değerinde yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili bir yorum yapılması da doğru bir yaklaşım değildir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Vajinal ultrasonda gebeliğin 4.haftasından itibaren gebelik kesesi izlenmeye başlanırken gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları ise 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. M rb iyi günler ben bişey sormak istiyordum benim son adetim 15 kasim di adete gore
  alti utrasona göre 5 haftalık gozukmustu hersey normaldi iyi gebelik gözüküyordu ama gecen hafta birden kanamam oldu 200mg lik protestan vermişti doktor ama kanamadan bir gün sonra dusuk yaptım hemen vede çarşamba günü düşük yaptım halen kanamam var sulu kırmızı
  şekilde bu normal mı sizce ilk gebeligimdi düşük nedenimde yok

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Genel olarak tanı almış gebeliklerin %15’i spontan olarak düşük ile sonuçlanırken, %60 kadarı beklenen adet tarihi civarında kaybedilmektedir. Kalp atışı görülen gebeliklerde ise bu oran %5 civarındadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. İlk 3 aylık süreçteki gebelik kayıplarının yaklaşık olarak %50’ sinde neden fetüsteki kromozomal bozukluklardır. Bunun dışında anatomik faktörler(uterus septum, unicornuate uterus, uterine didelphys, bicornuate uterus ya da sonradan kazanılmış anomaliler (miyom, rahim içi yapışıklıklar), bağışıklık sistemi ile ilgili faktörler (sistemik lupus eritemozis, antifosfolipid sendromu), pıhtılaşma bozuklukları, plasenta patolojileri, enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar gebelik kayıplarına neden olabilmektedir. Düşük sonrası oluşan kanama daha uzun sürmekle birlikte gebeliğe ait herhangi bir parçanın rahim içinde kalıp kalmadığının ultrason ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Tekrar gebe kalmadan önce düşüğe neden olabilecek faktörler açısından değerlendirilmeniz uygun bir yaklaşım olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 16. En son adet 8 ocak oldum adetim gecikti evde test etim çıkmadı ama sık sık idrara çıkıyorum memelerimde ağrı var belim çok ağrıyor adet oluyormuş um gibi ağrım oluyo r acaba ne dir

 17. Hocam size bir seyler danisacagim lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim oncelikle ben 22 12 2016 da bos gebelikten kurtaj oldum biraysonra 22 01 2017 de adet oldum daha sonrasinda da 13 02 2017 de adet oldum ama adetim cok hafif kahverengi ve camurumsu geldi iki uc gun surdu ve bitti bunula beraber kasiklarim beni cok rahatsiz eden sancilarim var .hocam 27 02 2017 de idrar testi yaptim cikmadi ne yapmaliyim yardimci olun lutfen.SAYGILAR

 18. Merhaba ben 5 hafta 5 günlük gebeyim. Gebelik kesesı 20 mm çıktı sizce normal mi. Beta hgc 10 000 progesteron 22 değerinde.

 19. Spiral ile korunurken hamile kaldım gebelik kesesi göründü ve 5 mm spiral kaymış ve spiralimi aldı doktor spiralin bebeğin gelişimine zararı nedir ve alınmasında bir sakınca varmıydı birde dağınık gebelik kesen dedi doktor herhangi bir problem olurmu?

 20. 16 aralik da dusuk yaptim bebegim karnimada olmus hic gelismemis dusukten sonra ilk adetim 29 ocakda oldu sonra duzensiz olmakla beraber subat 18 de kanama oldu daha sonraki adetim 17 martta oldu suan hamile olabilir miyim 20 nisandayiz adet henuz olmadim

 21. Onur kahya Reply

  İyi günler bende beş haftalık hamileyim kese oluşmuş beta HCBG DÜZENLİ artış gösteriyor ama doktorumuz progesteron hormonu 11.1 değer düşük dedi sizce normal mi yada kaç olması lazım.

Write A Comment