1 ) Sık adet görme nedir?

Normal kadınlarda adet görme süreleri kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Ama genel olarak 21 ile 35 gün arasında görülen adetler, normal adet düzeni olarak kabul görmektedir.

Adet kanamalarının görülmesi gereken zamandan önce gelmesi ve 21 günden daha az sürede adet kanamalarının tekrar etmesi, sık adet görülmesi olarak ifade edilir. Bu şekilde adet gören kadınlar ayda 2 kez adet gördüklerini düşünürler. Çünkü temiz kalınacak gün sayısı çok azalmış ve dengesizlik söz konusudur.

2 ) Sık adet görmenin nedenleri nelerdir?

Kadınlarda sık adet görme problemi, belirli hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu hastalıklar; polip ve miyom gibi hastalıklardır. Aynı zamanda hormonal dengesizlikte adetin sık bir şekilde görülmesine neden olabilmektedir. Kadınların biyolojik yapısını ruhsal durumları da etkileyebilmektedir. Stres ve yaşamsal bir takım problemler, adetin daha önce gerçekleşmesine sebep olur. Kadınlar da çok karşılaşılan bir başka hastalıkta guatrdır. Guatr hastalığı da hormonsal bakımdan kadını etkilediğinden dolayı, adet düzeninde değişikliklere sebebiyet verir.

İlk kez adet olan genç kızlar için, adet sıklığı tam kestirilemeyebilir. Çünkü daha yumurtalıklar tam anlamı ile düzenli bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu dönemde de sık adet görülme ihtimali bulunmaktadır.

3 ) Teşhis ve tedavinin sık adet görme de önemi nedir?

Çok sık zaman dilimleri içerisinde adet olan kadınların, bu bakımdan incelenmeleri gerekmektedir. Nedeninin bulunabilmesi amacı ile kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır. Kadın doğum uzmanı sık adet gören kadının ilk olarak geçmişini dinler ve daha sonra hormonsal bakımdan da kadını inceleyip, ultrason ile kan tahlillerinin sonuçları neticesinde sebebe yönelik tedavi planına karar verir. Sık adet olmanın nedeni stres ise, psikolojik bakımdan hasta yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Hormonal dengenin mevsim geçişleri gibi bazı dönemler içerisinde değişiklik göstermesi de, doktorun düşüneceği bir durumdur. Ancak bu durumun nedeni, kronikleşmiş bir hastalık ise, kadın doğum uzmanı ona göre program meydana getirecektir.

Yumurtalıklarda kist, miyom gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmış ise, kadının doğurganlığı bakımından önemlidir. Bu hastalıklar ultrason ile saptanarak, uygun tedavinin ardından sık adet görme durumu tamamı ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Sık adet gören kişiye doktor; adet düzenleyici ilaçların yardımı ile de, bir tedavi programı uygulayabilir.

4 ) Sık adet görmenin herhangi bir zararı var mı?

Sık adet görmek muhakkak değerlendirilmesi ve nedeninin incelenmesi gereken bir durumdur. Bu duruma sebep olan nedene göre tedavi planı hazırlanır. Bu durumun nedeni miyom, polip gibi iyi oluşumlar ise, sık adet görme ve bunun sonucunda daha fazla kan kaybetme ve netice itibari ile kansızlık (anemi) gelişmesine neden olur. Sebebiyet verebilmektedir. Hormonal çeşitli bozukluklar neticesinde bu durum gerçekleşiyor ise, bunların tedavisi gerekir. Bazen adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi tamamlanabilirken, bazen bu duruma sebep olan miyom, polip gibi oluşumlar için ameliyat tedavisi dahi gerekebilmektedir.

adet üzensizliği

 

5 ) Sık adet görme sonrası neler yaşanır?

Sık adet görme durumu, kadının psikolojisini bozan bir durumdur. Hasta sık adet olma sebebinden dolayı, durmadan kan kaybetmektedir. Bu durumda halsiz ve bitkin kalır. Aynı zamanda beklenmeyen günlerde kanamanın  gerçekleşmesi, kadını zor durumlara da düşüren bir problemdir. Sık adet görme problemlerinde en belirgin yan etki; hiç şüphesiz kan kayıpları neticesinde hemoglobin değerlerinin fazlası ile azalmasıdır. Azalan hemoglobin değeri, kadının hayati fonksiyonlarını etkileyebilecek seviyede olabilir.

Genellikle menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda görülen; adet kanamaları olarak tahmin edilen ve çok sık görülen kanamalar, kadının ilerleyen yaşı bakımından da fazlası ile risk oluşturmaktadır. Kadınlarda hemoglobin seviyesi erkeklere göre nispeten daha düşük orandadır. Adet kanamalarının fazlalaşması, kadının dengesini bozan bir sorundur. Menopoz döneminin ardından karşılaşılan kanamalar; rahim kanserinin belirtisi olabileceği için, zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 

2 Comments

  1. mrb bn 6 aylık ewlıyım bu ay 5 gun adet gordum aradan 8 gun gectı yıne adet gordum ve 8 gundur dewam edıo acaba bunun nedenı ne olablr nırmalmıdr bulundugum yerde dogum doktoru yok endıselıyım brseymı war dye

  2. Mrb ben 14 yaşındayım. 2 Şubat 2016 dan beri adet görüyorum. 15 gün önce adet gördüm ve şu an tekrar adet görüyorum. Nasıl düzeltilir? Normal midir? Lütfen cevaplayın hocam

Write A Comment