Bebeğiniz 6 aylık olduğunda artık geçmiş aylara göre bambaşka bir yerde olduğunu söyleyebiliriz çünkü hem dışarı ile olan etkileşimi hem de kendi zihninde olup bitenler artık çok daha bilinçli bir birey olmaya başladığını gösteriyor. Bu süreçte bebeğinizin hızla dış dünyaya adapte olduğunu görmeye başlayacaksınız ve ondaki değişimlerin bir kısmı sizleri ciddi anlamda şaşırtabilir. 6 aylık bebek gelişimi konusunda farkında olmanız gereken tüm bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

6 Aylık Bebek Gelişimi

6. ayının içerisinde olan veya doldurmuş olan bebeğinizin en dikkat çekici yanlarından bir tanesi, artık kelimeleri tanıması olacaktır. Bu dönemde tabii ki henüz konuşamıyor ancak onun yanında bir şeyler konuştuğunuzda bazı kelimeleri anlar hale gelecektir. Baba, anne, biberon, süt gibi kelimeleri anladığı için, ona bu tip kelimelerle konuştuğunuzda buna verdiği net tepkileri görebilirsiniz. Annesini özlediyse ona anne dediğinizde sevinecektir, biberon denildiğinde beslenme vaktinin geldiğini anlayacaktır.

Bunun yanında artık neyi isteyip istemediğini de net bir şekilde bilmekte, elindeki oyuncak düşerse veya onu fırlatırsa, tekrar vermeniz için isteklerde bulunmaya başlamakta. Ayrıca oyuncaklarının haricinde sizinle oynamayı da sever ve yüzünüzü, saçlarınızı, ellerinizi çekiştirip durabilir. Oyuncağını elinden alırsanız biraz tantana ile karşılaşmaya da hazır olmalısınız.

Onun bu oyuncu yapısına bürünmesi tabii ki bildiği ve tanıdığı insanlarla oyun oynadığında çok sevinmesini sağlayacaktır ancak yabancılara karşı hala tepki gösterebilir. Bu biraz çocuğun karakterine bağlı çünkü bazıları yabancıları o kadar da garipsemezken, bazıları ise kesinlikle yabancılardan hoşlanmazlar.

Artık kaslarını da daha kolay bir şekilde kontrol edebildiği için kafasını farklı yönlere çevirebilmektedir ve bunun yanında yuvarlanarak sırt üstü veya yüzüstü konuma gelebilir. Dolayısıyla ellerini ayaklarını ve diğer kaslarını çok aktif bir şekilde kullanmaya başlaması, evdeki eşyalara dair bazı güvenlik önlemleri de almanızı gerektiriyor. Zira şimdiden kendini bir yerlere vurmaya başlayabilir, koltuklardan düşebilir.

6-aylik-bebek

Henüz konuşamaz dedik ancak çok basit dede, mama, baba gibi tekrarlı kelimeleri kullanmaya başlaması an meselesi. Bunların büyük kısmını da tamamen bilinçli olarak söyleyecektir ve isteklerini ifade etmekte zorlanmayacaktır.

Ellerini daha aktif kullanmaya başladığı için oyuncakları elinden elinde geçirebilir, bir şeyleri uzağa attıktan sonra uzanarak onları alabilir. Fakat bazen ona bu konuda yardımcı olmanız gerektiğini unutmayın.

6 Aylık Bebek Nasıl Desteklenmeli?

Bebeğiniz artık fiziksel ve zihinsel anlamda daha hareketli olduğu için öncelikle onunla sohbete devam etmeniz gerekiyor. Ne konuştuğunuz o kadar da önemli değil ancak onu bilgilendirici bir şeyler konuşursanız çevresindeki dünyayı keşfetmesini kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle uzuvlarınızı tanıtmanız, kişilerin kim olduklarını anlatmanız onun için oldukça faydalı olacaktır.

Fiziksel gelişimini desteklemek için her gün onu tutarak ayaklarını yere bastırır gibi yaparak yürütebilir, ayrıca dik bir şekilde oturması için arkasından destekleyebilirsiniz. Unutmayın ki bu dönemde ne kadar hareket ederse o kadar çok kaslarını kullanmayı öğrenecektir ve kaslarını kullanmayı öğrenmesi onların gelişimine de ciddi bir katkı sağlayacaktır. Hareket ettiğinde ona her zaman çok yardımcı olmayın çünkü çocuğa fazla yardımcı olmak tembelleşmesine sebep olabiliyor.

Hala anne sütü içmesi çok önemli fakat yavaş yavaş ek gıdalara başlanabilir. Muhallebi, havuç, yoğurt, kefir, meyve püreleri, yağsız et gibi besinler ile ona destek olabilir, böylece normal beslenme düzenine geçebilmesi için yemeklere şimdiden alışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak ona yağlı ve ağır besinler vermemeniz gerektiğini, baldan ise kesinlikle uzak tutmanız gerektiğini hatırlatalım. Her şeyin bir sırası var ve yavaş yavaş besin skalası genişlemeye başlayacak.

Write A Comment