6. hafta hamilelikte annede meydana gelen değişimler nelerdir? 

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının salgısında değişimler meydana gelir. Hormonların günlük salgılanma miktarları ve hatta gün içindeki salgılanma hızı dahi değişkenlik gösterebilir. Bu hormonların salgılarında yaşanan değişikliğin sebebi, anne adayını ruhen ve fiziksel olarak doğuma hazırlamaktır. Duygusal değişkenliklerin de sebebi işte bu hormonlardır.

Hamilelik döneminde salgılanan bu hormonların seviyesi git gide arttıkça, özellikle sabahları olmak üzere gün boyu süren bulantı şikayetleriniz daha da artabilir. 5. haftada olduğu gibi anne adayları bazı gıdaları gördüğünde, hatta aklına getirdiğinde dahi bulantı hissedebilir. Bazı anne adayları ise parfüm kokularına, yemek kokularına hatta eşinin kokusuna dahi tahammülsüz olabilir. Bu durum geçicidir ve normaldir. Moral bozmaya ya da korkmaya gerek yoktur.

Bulantıların özellikle sabah yaşanmasının bir avantajı vardır: Sabah yaşanan bulantılarla hamile olduğunuzu bir kez daha hatırlarsınız ve ona göre davranmak için kendini teşvik edersiniz. Bulantılar, hamilelik için salgılanan hormonların işlevlerini yerini getirdiğini ve hamileliğin normal bir şekilde devam ettiğini gösterir. Ancak bulantı yaşayamayan anne adayları da vardır. Bu da korkulacak bir durum değildir. Her anne adayının bünyesi ve gebelik süreci farklıdır.

6-hafta-fetus

Gebeliğin 6. haftasında bulantı haricinde:

 • sık idrara çıkma,
 • yorgunluk,
 • uykulu olma,
 • baş dönmesi,
 • baş ağrıları gibi belirtiler de kendini gösterebilir.

Yorgunluk ve uykulu olma, vücudunuzun hamilelik öncesi yaşadığı yorgunlukları gidermek amaçlı ortaya çıkar. Fırsat buldukça uyursanız, bu belirtiler azalacaktır.

Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren salgılanmaya başlayan hormonlar sebebiyle meme uçları koyulaşabilir. Memelerde dolgunluk, büyüme ve bunların akabinde ağrı oluşabilir. Süt bezleri, hamilelik için gerekli sinyalleri aldığı için hazırlık aşamasına başlamışlardır. Bu değişikliklerin sebebi budur. Memelerde meydana gelen bu dolgunluk anne adayına rahatsızlık veriyor ise, bu döneme uygun sütyenler kullanmak rahatlatıcı olabilir. Sütyen kullanmama ise bu rahatsızlıkların daha da artmasına yol açabilir.

Devamlı ve kısa süreli aralarla acıkma, hormonların etkisi ile meydana gelen bir diğer etkidir.

Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı da rahimdeki büyümeden ve bunun idrar torbasına baskı yapmaya başlamasından kaynaklanır. Bu sebeple 6. haftadan itibaren sık sık tuvalet ihtiyacı duyulabilir.

6. haftada doktorunuz sizden bir pap-smear testi isteyebilir. Bu test, jinekolojik muayene sırasında rahimağzından sıvı örneği alınmasıdır. İşlem tamamiyle ağrısızdır. Alınan bu örnek Patoloji Uzmanı tarafından mikroskop altında değerlendirilir. Bu inceleme ile bu alanda ileride kansere yol açabilecek lezyonların görülmesi amaçlanır. Rahim ağzı enfeksiyonu için de gene pap smear testi ile tanı konulabilir. Bu testi gebe olan, olmayan tüm kadınların senede bir kere yaptırması gerekir. Doktorunuz sizden bu testi ister ise korkmayınız ve kabul ediniz.

Farklı sebeplerden ötürü 6. haftada doktorunuz size vajinal ultrasonografi uygulamak isteyebilir. Jinekolojik muayene, Pap-smear testi ve vajinal ultrasonografi gebeliğinize ya da size herhangi bir şekilde zarar vermez.

Özel bir durumunuz mevcut değilse ve doktorun izni ile cinsel ilişkide bulunmamanız için herhangi bir sebep yoktur. Gebeliğin son dönemine kadar cinsel ilişki serbesttir. Ancak riskli bir gebeliğiniz varsa doktorunuz buna karar verecektir.

Birinci trimesterda bebeğin organ gelişimi devam eder. Bu sebeple doktor kontrolü dışında ya da doktor önerisi haricinde herhangi bir ilaç kullanmanız sakıncalı olabilir. Kimyasal olan saç boylarından da kaçınmanızda fayda vardır. Hatta mümkünse manikür gibi kişisel bakımlarınızı da erteleyiniz. Bu işlem esnasında enfeksiyon kapma riski, bebek için göze alınamayacak bir risktir. Alkol, uyuşturucu, sigara gibi hem bebeğe hem de anne adayına zarar veren alışkanlıklar için ise gebelik dönemi boyunca uzak durmalısınız.

Sigara içmek, düşük riskini arttırır. Bundan da öte sigara alışkanlığı erken doğuma yol açabilir ve bebeğin kilosunun oldukça düşük olmasına sebebiyet verebilir. Ancak kadınların geneli gebelik döneminde salgılanan hormonlar sebebiyle sigara kokusu sebebiyle bulantı hissedebilirler. Şayet sigaradan soğuma gerçekleşmemişse bile bilinçli olarak sigaradan uzak durmanız gerekir.

gebelik haftasından itibaren düşük belirtileri için uyanık olmak gerekir. Düşüğün en önemli belirtileri ise: kanama ve ağrıdır. Yaşanan her kanama ve duyulan her ağrı düşük manasına gelmez. Ancak kanama, lekenlenme tarzında dahi olsa doktorunuzla bunu paylaşmalısınız. Yapılan çalışmalar, sağlıklı bir bebek dünyaya getiren annelerin %40’ında kanama sorunu yaşandığını ortaya koymuştur.

6. haftanın başında plasenta artık işlev göstermeye başladı. Plasenta, anne adayından bebeğe oksijen ve besin maddelerini götüren, bebekten aldığı karbondioksit ve artık maddelerini anne adayına geri getirecek dolaşım sistemidir. Trofoblast adı verilen bebeğin beslenmesi ile yükümlü hücreler ise , rahim içine yerleşme aşamasında rahim duvarının derinliklerine iner. Burada villus adı verilen çıkıntıları yaparlar. Bu çıkıntıların içerisinde bebeğe ait kan dolaşımı, villuslar arasındaki alanda ise anne adayına ait dolaşım sistemi mevcuttur. Bu iki dolaşım sistemi birbiri ile temas halinde değildir. Bu iki hücrenin temas etmemesi, kendilerine yalnızca yarı yarıya benzeyen bebek hücrelerin yabancı olarak algılanıp tahrip edilmesini engellemektedir.

Organ nakillerinin yüzde yüz başarı sağlayamamasının da sebebi tam olarak budur. Organı alan beden, bunun yabancı olduğunu anlar ve reddeder. Ancak anne adayının içinde yabancı bir dokunun gelişmesi tamamiyle istisnaidir. Mucize olarak adlandırılmasının sebebi de budur.

haftada bebeğinizin kalbi, damarlara kanı pompalar ve dokuların kan ihtiyacını sağlamayı sürdürür.

6-hafta-anne
Anne adaylarına öneriler

Özellikle bu haftada ortaya çıkan ve belirginleşen hormonal değişimler, anne adayında duygusal değişimlere ve dalgalanmalara yol açabilir. Çoğunlukla 6-10. haftalar arasında meydana gelen bu durum genellikle olumlu şekilde dalgalanmalar olsa da, kimi zaman olumsuz duygu durumlarının yaşanmasına da yol açabilir. Bu sebeple bu dönemde yaşanan, baba adayına karşı düşünülen olumsuzluklar, kendinizde olan değişimlere adapte olma süreci gibi duygularınızı etkileyen düşüncelerin normal olduğunu unutmayınız. Bu duygu değişimlerinin ve sizi olumsuz etkileyen düşüncelerin sebebi yaşanacak olan büyük değişimdir. Anne olacağınız gerçeği, bebeğin sağlığı hakkında duyulan endişe, onun geleceği, eşinizin bu konuya hazırlığı, maddi durumlar gibi sorular anne adayının kafasını sürekli kurcalar. Bu sorular duygulara da yansır ve sinirlilik, mutsuzluk görülebilir. Ancak bu sorular bebeğinizi kucağınıza alır almaz mutluluğa dönüşür. Aileniz yanınızda ise, bebeğiniz kucağınızda sağlıklı bir şekilde duruyorsa çözülemeyecek hiçbir problem yoktur.

Anne adayının kafasını kurcalayan sorular aslında çifti çözüme ulaştıracak sorulardır da. Nasıl bir anne olacağını merak eden gebe, ”nasıl daha iyi bir anne olabilirim, neler yapabilirim?” şeklinde düşünerek bu endişesini avantaja çevirebilir.

Gene aynı şekilde, ”bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için çiftin yapabileceği şeyler, alabileceği önemler nelerdir? Bebek sahibi olacağımız için maddi durumumuzu nasıl ayarlamalıyız?” gibi sorularla endişeler, çözüme dönüşebilmektedir. Bu süreç içinde anne adayı ve baba adayı sürkeli bir iletişim halinde olamalıdır. Anne adayı kendini güzel ya da çekici hissetmeyebilir. Bunu eşiyle konuşmalıdır. Bu gibi kaygılar kesinlikle küçük görülecek kaygılar değildir, iletişim kurularak halledilebilecek durumlardır.

Ancak bu olumsuz duygu durumları baş edilemeyecek kalibrede ise, psikolojik yardım almak oldukça faydalıdır. Çünkü bu dönemde anne adayının kendini iyi hissetmesi, bebeğinin sağlıklı olması için önemlidir. Mutlu bir anne, mutlu bir bebek demektir. Bu sebeple profosyenel yardım almaktan çekinmemelisiniz.

İlk haftalarda hamilelikler düşükle sonuçlanabilir. Bu elbette ki anne ve baba adayları için oldukça üzücü ve yıkıcıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, bunun bir amacı vardır. O da sağlıklı nesillerin devamıdır.

Bu dönemde yaşanan düşükler sebebiyle aile genellikle kendini suçlar. O rafa uzanmayacaktı, eşiyle birlikte olmayacaktı, uzun süre ayakta kalmıştı, bu sebeple bebek düştü, gibi düşüncelerle kendini suçlar. Ancak bu sebepler dolayısıyla bebeklerin düşme riski hiçbir tıp kitabında yer almaz. Riskli gebelikler haricinde, bu gibi basit sebepler bebeğin düşmesine neden olmaz.

Doğa, anne ve baba adayından gelen kromozomların yeni canlıda hatalı olduğunu tespit eder ise o gebelik iptal edilir. Bu sayede çifte sağlıklı bir gebelik için de yol açılmış olur. Oldukça üzücü bir durum olsa da olaya bir de bu açıdan bakılmalı ve aile kurma planları için hayal kırıklığı yaşanmamalıdır.

6. hafta hamilelikte bebekte meydana gelen değişimler nelerdir? 

 • Kollar ve bacaklar gelişimini sürdürür: Bu eklemler uzar. Beyin gelişmeye başlar: İleriki aylarda bebeğin beynindeki nöronlar 100 milyon olacaktır. Bunun başlangıcı da 6. haftada başlar.
 • Gözlerin retinası gelişir: Retina, gözdeki görme merkezidir. Ve ilk defa 6. haftada belirginleşir.
 • Burun delikleri şekillenir: Burnu asıl yerine oturur ve burundan beyne giden sinirler belirir.
 • Pankreas: Bebeğin vücut işlevleri ve büyümesi için gerekli olan insülin, üretmeye başlanır.
 • Kalp atışı artık duyulabilir: 6. haftada doktorun tekniği ve yöntemi doğru ise vajinal ultrason ile bebeğin kalp atışları duyulabilir.
6. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

6. hafta gebelikte bebek 4 ya da 6 mm civarındadır. Kilosu ise henüz 3 gramdır. 6. haftalık hamilelikte gebenin bilmesi gereken ilk üç ayın bebeğin gelişimi için oldukça önemli olduğudur. Bu sebeple ilk 3 ay bu durumu bozabilecek her şeyden kaçınmak gerekir.

44 Comments

 1. merhaba doktor bey ben bir buçuk aylık hamileyim göğüslerim. çok ağrıyor ne yapmalıyım tesekkurler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının gebelikte artan salınımı ile birlikte göğüsleriniz büyümeye başlar ve bu da memelerde değişikliğe ve ağrıya neden olabilir. Bu etki özellikle hamileliğinizin 4. haftası ve 7. Haftasında belirginleşir.
   Göğüslerinizi iyi destekleyen bir sütyen göğüs ağrılarını azaltabilir. Ayrıca geceleri göğüslerinizdeki ağrı için uyurken de sütyen takabilirsiniz. Bunun dışında parasetamol içeren ağrı kesici ilaçları kullanmanızda da bir sakınca bulunmamaktadır. Yine bu konuda bir genel cerrahi uzmanından da danışmanlık alabilirsiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Doktor bey size bir sorum daha olacak ben bir bucuk aylık hamileyim demiştim son iki gun oldu kalbim agrıyor iğne gibi batmaya başladı.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hamilelikte kalp ve göğüs ağrısı yaşanmasının pek çok nedeni vardır(koroner kalp hastalığı, ritim bozuklukları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, perikardit, myokardit, solunum yolları enfeksiyonları, astım-bonşit, gastrit, reflü). Daha öncesinde bilinen kalp hastalığı olmayan kadınların yaklaşık yüzde 4′ ünde gebelik esnasında kalp hastalığı ile karşılaşılabilmektedir. Bununla birlikte hamilelik döneminiz boyunca kalp ağrılarına benzer ağrılar hissetmeniz normal bir gebelik sürecinin bir parçasıdır. Size önerim bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız ve ekg ve ekokardiyografi gibi tetkiklerle bu hastalıklar açısından değerlendirilmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. İsmimin yayınlanmasını kesinlikle istemiyorum bir buçuk aylık hamileyim ve ince ince sızı hissediyorum sürekli sanki adet olacakmisim gibi normal mi bu durum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Geçirilmiş karın ameliyatları, myomlar, genitoüriner sistem enfeksiyonları, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişiklikler, bel ve kasık fıtıkları, düşük tehdi ve gebelikte rahmin büyümesine bağlı gelişen rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi gebelikte kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. merhaba ben bir buçuk aydır hamileyim.3 cugebeligim.ama çok suçluluk duygusu yaşıyorum.sanki iki evladıma haksızlık yapmış gibiyim.sankibu bebek dogdugunda onlara yeterince ilgi gosteremicegim gibi surekli kendimi suçluyorum

 5. merhaba ben bir buçuk aydır hamileyim.3 cugebeligim.ama çok suçluluk duygusu yaşıyorum.sanki iki evladıma haksızlık yapmış gibiyim.sankibu bebek dogdugunda onlara yeterince ilgi gosteremicegim gibi surekli kendimi suçluyorum

 6. fatma demir Reply

  Hocam ben 8 haftalık hamileyim midemin ağrısına dayanamıyorum. Dr sadece gaviscon verdi hiçbir şekilde ağrısı geçmiyor. Midemde gastrit var önceden de ağrı oluyordu ama bu kadar değil. Ne yapabilirim?

 7. fatma demir Reply

  Hocam ben 8 haftalık hamileyim midemin ağrısına dayanamıyorum. Dr sadece gaviscon verdi hiçbir şekilde ağrısı geçmiyor. Midemde gastrit var önceden de ağrı oluyordu ama bu kadar değil. Ne yapabilirim?

 8. Aslıhan gülay Reply

  Merhaba hocam bir aydır hamileyim ama karin ağrım çook oluyor ishal oluyorum bu düşük olmasina sebepmi daha öncede düşük yaptım ıkinci hamileligimde dusuk le mi sonuçlanır

 9. Hocam iyi akşamlar. 6+2 haftalik hamileyim. Dün ilk kontrolüme gittim. Kontrole biraz acil gitmek durumunda kaldım çünkü hafif bir kanamam oldu. Bebegimin kalp atışını dinledi doktor ama biraz yavaş atıyor dedi. Size sormak istedigim bu dönemde yavaş kalp atışı normal mi yoksa anormal bi durum olduğu için mi böyledir? Biliyorum muayene gerektiren bi durum tabi ama en azından bu durumun daha sonra duzelebilicek bişey olmasını bile duymam benim için yeter. 7 martta tekrar kontrolümüz olacak ama o zmna kadar bu konuyu çok merak ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim size

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin erken döneminde fetal kalp atımları bu şekilde görülebilmekle birlikte tek başına gebeliğinizin durumu hakkında bir bilgi vermez. 7 martta yapılacak olan kontrolünüz bu konuda önem taşımaktadır. Bu süreçte size önerim istirahat etmeniz, cinsel birliktelikten kaçınmanız ve hekiminiz tarafından size verilen ilaçları kullanmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Hocam iyi akşamlar. 6+2 haftalik hamileyim. Dün ilk kontrolüme gittim. Kontrole biraz acil gitmek durumunda kaldım çünkü hafif bir kanamam oldu. Bebegimin kalp atışını dinledi doktor ama biraz yavaş atıyor dedi. Size sormak istedigim bu dönemde yavaş kalp atışı normal mi yoksa anormal bi durum olduğu için mi böyledir? Biliyorum muayene gerektiren bi durum tabi ama en azından bu durumun daha sonra duzelebilicek bişey olmasını bile duymam benim için yeter. 7 martta tekrar kontrolümüz olacak ama o zmna kadar bu konuyu çok merak ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim size

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin erken döneminde fetal kalp atımları bu şekilde görülebilmekle birlikte tek başına gebeliğinizin durumu hakkında bir bilgi vermez. 7 martta yapılacak olan kontrolünüz bu konuda önem taşımaktadır. Bu süreçte size önerim istirahat etmeniz, cinsel birliktelikten kaçınmanız ve hekiminiz tarafından size verilen ilaçları kullanmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. İyi günler dr bey benim bundan daha önce iki düsügüm bebeklerin kalplerinin durması sebebiyle oldu su anki hamileligimde gunde 3defa progestan kullanıyorum ama yan etkileri çok kötü bayılacakmisim gibi oluyorum elim ayağım tutmuyor uzun süre kendime gelemiyorum bu normal mi bebeğini tekrar kaybetmeyi çok korkuyorum Altı haftalık hamileyim kalp atışlarını daha duymadık

 12. İyi günler dr bey benim bundan daha önce iki düsügüm bebeklerin kalplerinin durması sebebiyle oldu su anki hamileligimde gunde 3defa progestan kullanıyorum ama yan etkileri çok kötü bayılacakmisim gibi oluyorum elim ayağım tutmuyor uzun süre kendime gelemiyorum bu normal mi bebeğini tekrar kaybetmeyi çok korkuyorum Altı haftalık hamileyim kalp atışlarını daha duymadık

 13. Merhaba doktor bey ben 5 haftalik hamileyim doktorum rahim yamuklugu var dedi ama 3 aydan sonra duzelirmis sizce bir dorun olurmu bebek gelisimi ve dogum icin cok korkuyorum cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkurler

 14. Merhaba doktor bey 5haftalik hamileyim doktor rahim yamuklugun var dedi ama 3 ay sonra duzelir bebek gelisiminde bir sorun olurmu cok korkuyorum cevap yazarsaniz sevinirim tesekkurlr

 15. Merhaba doktor bey 5haftalik hamileyim doktor rahim yamuklugun var dedi ama 3 ay sonra duzelir bebek gelisiminde bir sorun olurmu cok korkuyorum cevap yazarsaniz sevinirim tesekkurlr

 16. Anne adayi Reply

  Bulent bey merhaba,
  6+3 gunluk hamileyim bebeğimin kalp atışlarını hala alamadık. Doktorumuz artık atmaz atış alınmıyor dedi.
  Sizce bu süre henüz erken değilmi? İlerleyen haftalarda atar mi? Çok üzgünüz lütfen bizi bilgilendirir misiniz çok zor durumdayiz

 17. Anne adayi Reply

  Bulent bey merhaba,
  6+3 gunluk hamileyim bebeğimin kalp atışlarını hala alamadık. Doktorumuz artık atmaz atış alınmıyor dedi.
  Sizce bu süre henüz erken değilmi? İlerleyen haftalarda atar mi? Çok üzgünüz lütfen bizi bilgilendirir misiniz çok zor durumdayiz

 18. Anne adayi Reply

  Bulent bey merhaba
  6 hafta 3 gunluk hamileyim. Doktorumuz bebegimizi kalp atışlarını henüz alamadı. Artık atış olmaz bebeği almamız gerek dedi. Sizce bu süre az değilmi ve ilerleyen haftalarda kalbi atmaz mi? Çok endişeli ve üzgünüz . Teşekkür ederiz.

 19. Merhaba
  Eşim 6 haftalik hamile. Ancak yapılan kan tahlili Cmv igm 1.27 pozitif çıktı. Ne anlama geliyor sakıncası varmı ayrıca hangi tetkikleri önerilir. Saygilar.

  • Merhaba,
   CMV virusu her insanda enfeksiyona neden olabilmekle birlikte hamilelikte karşılaşıldığında anne rahminde büyümekte olan fetüse zarar verebilmektedir. CMV enfeksiyonu genellikle herhangi bir belirti vermeden geçirilir. Bazı hastalarda ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, lenf bezlerinde şişme olabilir. CMV enfeksiyonu idrar, tükrük, gözyaşı, semen, süt gibi vücut sıvılarından ve kan nakli ile bulaşabilir. Daha önce CMV enfeksiyonu geçirmemiş bir kadının gebelikte bu enfeksiyonu geçirme riski %1-4 arasında değişmektedir ve bu kadınların %20-40 kadarında enfeksiyon bebeğe de geçebilmektedri. Anne karnında bu enfeksiyona maruz kalan bebeklerin ise %5-10 oranındea etkilendiği bilinmektedir. Mikrosefali, beyinde kalsifikasyonlar, hepatosplenomegali, görme ve işitme problemleri, zeka geriliği, gelişme geriliği, sarılık, peteşi ve ölüm görülebilir.

   CMV enfeksiyonu ilk kez geçirildiğinde buna primer enfeksiyon adı verilir. İlk enfeksiyonun ardından virüs vücutta sessiz bir halde kalır. Eğer daha sonra hastalık tekrarlarsa buna rekürren enfeksiyon adı verilir. Rekürren CMV enfeksiyonun hamilelik esnasında bebeğe geçme olasılığı % 1-2 arasında değişmektedir. Daha önceden CMV enfeksiyonu geçirmiş olan bir kadın hamilelikte yeniden bu enfeksiyonu geçirir ise bebek bu enfeksiyondan daha az etkilenmektedir. Ancak enfeksiyonun hamileliğin erken dönemde geçirilmesi, bebeğin hastalıktan etkilenme riskini arttırmaktadır. Bu nedenle gebeliğin özellikle ilk 3-4 ayı çok daha önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında primer CMV enfeksiyonu geçiren kadınların %15’inde spontan abortus görülür, bu kadınlarda fetusta değil plasentada enfeksiyon gelişmektedir. Hem primer hem rekürren enfeksiyonda bebek başlangıçta etkilenmemiş görünse de %5-10 oranında uzun dönemde etkiler ortaya çıkabilir(zeka geriliği, işitme problemleri).

   Tanı amacıyla ELİSA yöntemi ile CMV IgM ve IgG bakılmaktadır. CMV IgG antikorunun pozitif çıkması ise enfeksiyonun daha önceden geçirildiğini gösterir, korkulacak birşey değildir ve gebeliğinizi olumsuz olarak etkilememektedir. CMV IgM testinin pozitif olması ise hastalığa yakalanıldığını ve aktif olarak geçirildiğini göstermektedir. CMV IgM antikoru primer enfeksiyonların %75’inde pozitiftir, rekürren enfeksiyonların %10’unda pozitiftir. CMV IgM, serumda enfeksiyonun başlamasından itibaren 1-3 ay yüksek-orta düzeyde saptanabilir (akut veya erken faz) daha sonrasında azalmaya başlar. Bu nedenle IgG titresindeki 4 katlık artış yeni geçirilen enfeksiyon tanısını koymakta daha kullanışlıdır. Gebelikte bebekte enfeksiyonun tanısı ise fetus kanından, amnion sıvısından, koryon villusundan virüs kültürü ya da PCR ile DNA izolasyonu ile yapılarak konulmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bebekte enfeksiyonun gösterilmesi hastalığın şiddeti hakkında bir bilgi vermemektedir. Eğer henüz CMV IgG negatif iken bir CMV IgM pozitifliği yakalanırsa buna primer enfeksiyon denilmektedir. Bunun yanı sıra farklı test teknikleri ya da farklı firmaların kitleri ile de farklı CMV IgM sonuçları alınabilmektedir. Bu nedenle gebelikte CMV enfeksiyonu tanısı koymak için CMV IgM birden çok yöntemle çalışılmalıdır. CMV IgG’nin pozitif olduğu durumlarda ise primer/rekürren/geçirilmiş enfeksiyon ayırıcı tanısı için CMV IgG avidite testi, CMV PCR veya nötralizan antikor gibi farklı testlere bakılması uygun olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 20. Merhaba hocam,ben 6 haftalik gebeym kan testim 4382 çıktı fakat doktor ultrason dan keseye bakınca
  bi görünüyor bide kayboluyr bunun için haftada bir kontrol e gidiyrdm fakat bu hafta gittgmde de kese etrafında kanama var dedi, progesteron kullaniyrm sizce bu durum neyin habercisi bilgilendirirseniz çok sevinirm çok fazla korkuyorum😯

  • Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gün aşırı gebelik testi değerinde yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Vajinal ultrasonda gebeliğin 4.haftasından itibaren gebelik kesesi izlenmeye başlanırken gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları ise 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanacaktır. Ultrasonda gebelik kesesinin bir görünüp bir kaybolması gibi bir durumda düşük olmadığı sürece söz konusu değildir. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Düşük tehdidi varlığında istirahat edilmesi, cinsel birliktelikten kaçınılması, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların(progesteron) kullanılması gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. iyi aksamnar Hocam bir sorum olucakti size ben 6 haftalik hamileim dun doktora gitik bebei gormek icin kalp atisini malesef duyamadik doktor dediki ilaclari devam etmeliyim 15 gun daha beklememi dedi kimi bebek ler daha gec kalp atislari olusurmus sizce Hocam bu mumkunmu acaba umutlene bilirmiyim bir mujize ola bilirmi hocam

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Vajinal ultrasonda gebeliğin 4.haftasından itibaren gebelik kesesi izlenmeye başlanırken gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları ise 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanacaktır. Doktorunuzun önerisine uyarak çağrıldığınız zamanda kontrolünüze gitmenizi öneririm.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 22. Hocam sizi cok seviyorum ve saygıyla selamlıyorum sizden ricam kese 6 haftalik hemotom oluşmuş bir deyerlendirsen mehmet sönmez muş saygilarimla doktorumuz pirogestan iğne vermiş hocam bunun başka bir tedavisi
  yokmu saygilar selamlar elerinden operim

  Cumartesi günü kalp atışı dinledik çok şükür ama hemotom duruyor

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına bağlı oluşur ve kendisi de rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Buna bağlı olarak da düşük oluşabilir. Ayrıca anne karnında gebelik kaybı, aşırı kanama durumunda annede DIC tablosu gelişebilir ve gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Küçük hematom alanları ise genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, cinsel birliktelikten kaçınılması, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların(progesteron) kullanılması önerilmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 23. Merhaba ben ilk gebeliğimde bebeğim 9 haftalıkken karnımda kalbi durdu… şimdi tekrar altı haftalık hamileyim ve bu kaç gündür göğüsümde şişlik ağrı YÖK kasıklarımda ağrı YÖK sizce tekrar aynı şey olabilir mi doktorum bu Perşembe’ye gel tahlil yapacaz kalp atımını dinleyecez dedi ama ben bilemiyorum

 24. bir konuda danışmak istiyorum size kardeşim 7 haftalık düşük yapmıştı her hangi bir sağlık problemi
  görülmemişti bebekte ve kendisinde şu an 6+2 haftalık gebe ve daha önce düşük yaptığı için doktor coraspin vermiş bildiğimiz kadarıyla kan sulandırıcı test yapılmadan verilmiş hafif kahverengi leke gelmiş arada da geliyormuş açık kahve leke. ilacı kullanıp
  kullanmamakta endişeli, bizi nasıl yönlendirir siniz acaba ? Teşekkürler şimdide, iyi akşamlar

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da düşük, erken doğum eylemi oluşabilir. Küçük hematom alanları ise genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Gebelikte kanama pıhtılaşma testleri yanlış sonuç verebileceği için daha önceden gebelik kaybı olan hastalara bahsetmiş olduğunuz ilaç gebeliğe destek olmak amacıyla verilebilmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. Merhabalar,
  6 hafta 5 günlük hamileyim. 3 gün önce çok yoğun kırmızı renkte kanamam oldu yaklaşık 1 saat sürdü. İlk yarım saat içinde müdahele yapılarak progestan iğne ve immunorho adında uyuşmazlık iğnesi yapıldı. Kanamam durdu progestan hap günde 2 defayla devam ediyorum.Şuan için hafif kasık ağrılarım mevcut bunun dışında herhangi bir sorun yaşamıyorum. Şunu merak ediyorum, eşimle kan uyuşmazlığımız olduğunu biliyorduk fakat ilk hamilelikte bu iğneyi vurulmak ne ifade ediyor ve sakıncası var mıdır?
  Sevgiler.

 26. 5+1 haftalık hamileyim şekerim yüksek çıkıyor İnsülin kullanacak dedi Dr. İnsülin zararı varmı tesekkurler

 27. Aylin Yerlikaya Reply

  Merhaba Hocam

  Son adet tarihime göre 6 ama ultrason kontrolüne göre 5 haftalık hamileyim. pH değerim 5-7.5 olması gerekir iken 8.0 çıkmış.Sorun mudur ?

 28. Asmin sima Reply

  Meraba doktor bey 6 haftalık gebeyim ama ne bulantı ne baska biişey hissetmiyorum sizcr normalmidir birkeere kürtaj geçirdim bebek gelişmedigi için bundada öle olur diye endişelerim var

 29. medine barlas Reply

  6 haftalık hamileyim ve 6 gündür devam eden bir kanamam var pogestan 200 ml kullanmaya başladım 2 gün oldu düşük olacak diye çok korkuyorum ne yapmalıyım ve çalışıyorum aynı zamanda yeri geliyor 3 saat ayakta kalabiliyorum 🙁

 30. Nagihan Eldemir Reply

  Hocam ben 6haftalık hamileyim şiddetli kasık ve bel ağrısı yaşıyorum ve çok özür dileyerek söylüyorum WC de zorlanıyorum.WCde ıkınmak zorlanmaktadır sakıncalımıdır

 31. gamze Yıldırım Reply

  Ben 5 .3 günlük ham8leyim ama goguslerumde hic bir degidiklik yok yani agrimiyor normal mi korkuyorum

 32. Merhabalar hocam benim bi sorum olacaktı.Ben 6 aylık evliyim ve 6 haftalik gebeyim kendi doktorum eşinle beraber olma dedi bu normal mi ?

Write A Comment