1 ) Hamilelikte denize ve havuza girmek zararlı mıdır ?

Normal bir şekilde devam eden bir hamilelikte, yüzmek zararlı değil bilinenin aksine yararlıdır. Hamilelikte yüzüldüğü zaman, bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk evrelerinde meydana gelen bulantı şikayetlerini dahi azaltabilmektedir.


2 ) Hamilelik döneminde yüzerken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Hamilelik dönemi içerisinde yüzerken anne adayları kendilerini zorlamamalı, kendini yorulmayacak kadar yüzmelidir. Haftada üç gün 30 dakika civarında yüzmek yeterli olacaktır.
Bununla beraber su kayağı, jakuzi ve sauna gibi yerlerden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Hamilelik dönemi içerisinde kramp tehlikesi daha çok olduğu için, anne adayları denizde yüzerken kıyıyı tercih etmeli, çok fazla açılmamaya dikkat edilmelidir.
Anne adayının kanama geçirmesi halinde, su gelmesi ve düşük tehlikesi de bulunuyorsa, yüzme sakıncalı olabilir.

Diğer yapılan bütün sporlar gibi, yüzmeye başlamadan önce vücut hafif hareketler ile ısıtılmalı, yüzme esnasında çok fazla hareket ederek vücut sıcaklığının artırması önlenmelidir. Yüzmek için muhakkak deniz tercih edilmeli, havuzdan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Eğer havuzda yüzülecek ise, havuzun temiz olmasına ve temizlik için kullanılan kimyasal maddenin aşırıya kaçılmamasına dikkat etmeli. Havuz ve kaplıca suyunun çok sıcak olmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. 

3 ) Cilt sağlığına özen gösterilmeli

Cilt sağlığı ile baş etmenin yolu, öğle saatlerinde mümkün oldukça dışarı çıkmamak, güneşte uzun süre kalmamak ve ihtiyaç duyulan yeterli miktarda ki sıvıyı almak gerekmektedir.
Anne adaylarının, hamilelik dönemi içerisinde cilt sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde değişen hormon seviyeleri, ciltte de bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde en fazla karşılaşılan cilt sorunlarından biri, ciltte görülen renk değişiklikleridir.

Alın, burun, yanaklar ve çenede görülen lekeler, doğumdan sonra ortadan kaybolur. Güneş ışınları ve hamilelikte salgılanan hormonlar sebebi ile meydana gelen lekelerden korunabilmek için, yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalı, güneşin yoğun ve ışınlarının dik olduğu saatlerde açık havada durmamalı, gölge alanlarda durulmalı, bol kıyafetler giyilmeli, şapka ve gözlük kullanılmalıdır. 

4 ) Sabahın erken saatlerinde denize girin

Anne adayları, denize girerken günün sıcak olmayan saatlerini tercih etmelidir. Sabahın erken saatleri denize girmek ve yürüyüş yapmak için uygun olabilir. Denizden çıkıldığı zaman, ıslak vücut ile gezmemeli, hemen kurulanıp kıyafetleri değiştirmeli ve en kısa sürede ılık su ile duş almak gerekmektedir.

Anne adayları bronzlaşmak için güneşin altında kalmamalıdır. Uzun müddet aşırı sıcaklarda durulduğu zaman, düşük riski ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda güneşin ışınları ve kumsallardan yansıyan sıcaklıklar, sıcak çarpmasına sebebiyet verebilir. Günün sıcak saatlerinde anne adayları, bol sıvı tüketmeli ve dinlenmek için öğlen saatlerinde uyumalıdırlar.

5 ) Enfeksiyonlara karşı önlem alınmalı

Hamilelik döneminde vajinal enfeksiyonları çok fazla karşılaşılmaktadır. Bu durum yaz aylarında daha çok meydana gelir. Düzenli bir şekilde yapılan uyku, sağlıklı beslenme ve güçlü bir bağışıklık sistemi, her çeşit enfeksiyon ile mücadele etmede önemli etkenlerdir. Hamilelik dönemi içerisinde genital bölgenin kuruluğuna da dikkat edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen göstermeli, aynı zamanda günlük ped kullanılmamalıdır. Sıkı, dar ve hava aldırmayan kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Denizden ve havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayo ile kalmamaya özen gösterilmesi halinde, vajinal enfeksiyon sıklığı minimum seviyeye iner. Hamilelik döneminde güneşlenme hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

6 ) Düşük tehdidi yoksa havuza ve denize girilebilir.

Anne adayının düşük veya erken doğum riski bulunmuyor ise, hamilelik döneminde deniz ve havuzdan faydalanılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Ancak, hamilelik dönemi dışında da havuzdan kaynaklanan enfeksiyon hastalıkları ile daha fazla karşı karşıya kalındığı da akıllardan çıkarılmamalıdır. Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temiz olduğuna inanıldığı yerlerde denize girmeye dikkat edilmelidir. Denize girerken, güneş yanıkları ve lekeleri, böcek ısırmaları ve düşmelere karşı da dikkat edilmelidir.

Write A Comment