Plasenta hamilelik sırasında çok önemli bir rol oynar. Plasentanın ne yaptığını, neyin plasentayı nasıl etkileyeceğini ve plasentanın nasıl çalıştığı öğrenmek için okumaya devam edin. Hamileyseniz, plasentanın ne yaptığını ve hangi faktörlerin plasentayı etkileyebileceğini merak edebilirsiniz. Bu önemli fetal organ hakkındaki gerçeklere beraber bakalım.

 

 1. Plasenta ne yapar?

Plasenta hamilelik sırasında uterusunuzda gelişen bir organdır. Bu yapı, büyüyen bebeğinize oksijen ve besin sağlar ve atık ürünleri bebeğinizin kanından temizler. Plasenta rahiminizin duvarına yapışır ve bebeğinizin göbek bağı plasentadan ortaya çıkar. Çoğu hamilelikte, plasenta uterusun üst veya yan tarafına bağlanır.

 

 1. Plasental sağlığı ne etkiler?

Çeşitli faktörler hamilelik sırasında plasenta sağlığını etkileyebilir ve bazıları durumunu değiştirilebilir. Örneğin:

 

Anne yaşı: Bazı plasental problemler, özellikle 40 yaşından sonra yaşlı kadınlarda daha yaygındır.

Erken membran yırtılması: Hamilelik sırasında bebeğiniz amniyotik kese denilen sıvı dolu bir zar ile çevrelenir ve korunur. Eğer doğum başlamadan önce bu zar yırtılırsa, belirli plasenta problemleri riski artar.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon plasentayı etkileyebilir.

İkiz veya diğer çoğul gebelikler: Birden fazla bebeğe hamile iseniz, belirli plasenta problemleri için risk altında olabilirsiniz.

Kan pıhtılaşma bozuklukları: Kanınızın pıhtılaşma olasılığını ya da pıhtılaşmasını engelleyen herhangi bir durum, belirli plasenta problemleri riskini artırır.

Önceki rahim ameliyatı: Eğer uterusunuzda, sezaryen veya miyom ameliyatı gibi bir ameliyat yarası varsa, belirli plasenta problemleri yaşama olasılığı artar.

Önceki plasental problemler: Daha önceki bir hamilelikte plasental bir probleminiz varsa, bunu tekrar yaşama riskiniz vardır.

Madde bağımlılığı: Hamilelik sırasında sigara kullanan veya kokain kullanan kadınlarda bazı plasenta problemleri daha yaygındır.

Karın travması: Karnınızdaki travma, örneğin bir düşme ya da başka bir tür darbe, bazı plasenta problemleri riskini artırır.

 

 1. En yaygın plasenta problemleri nelerdir?

Hamilelik sırasında en sık görülen plasental problemler arasında plasental abrupsiyon, plasenta previa ve plasenta akreata yer alır. Bu koşullar potansiyel olarak ağır vajinal kanamaya neden olabilir. Doğumdan sonra, plasenta tutulması da bazen bir endişe kaynağıdır.

 

 • Plasental abrupsiyon (Plasenta ayrılması): Plasenta, doğumdan önce uterusun iç duvarından (kısmen veya tamamen) ayrılırsa bu durum, plasental abrupsiyon olarak bilinir. Plasental abrupsiyon, değişen yoğunlukta vajinal kanamaya ve ağrı veya kramplara neden olabilir. Ayrıca bebeği oksijen ve besinlerden mahrum edebilir. Bazı durumlarda erken doğum gereklidir.

 

 • Plasenta previa (Plasentanın rahim ağzını kapatması): Bu durum plasenta, rahim ağzını kısmen veya tamamen kapladığı zaman ortaya çıkar. Plasenta previa hamileliğin erken dönemlerinde daha sık görülür ve uterus büyüdükçe düzelebilir. Plasenta previa, doğum öncesi veya doğum sırasında ciddi vajinal kanamaya neden olabilir. Plasenta previa, doğum sırasında halen mevcutsa, genellikle sezaryen doğum gerekir.

 

 • Plasenta akreata: Bu durum, plasentanın kan damarları uterus duvarına çok fazla yerleştiğinde ortaya çıkar. Plasenta akreata, gebeliğin üçüncü trimesterinde vajinal kanamaya ve doğum sonrası ciddi kan kaybına neden olabilir. Tedavi, uterusun cerrahi olarak alınması (abdominal histerektomi) ve ardından bir sezaryen doğum gerektirebilir. Bu problemin daha agresif formları, plasenta uterusun kaslarını (plasental inkreata) işgal ederse veya plasenta uterus duvarına (plasental perkreta) tamamen nüfuz ederse ortaya çıkabilir.

 

 • Tutulan plasenta: Plasenta doğumdan sonra 30 ila 60 dakika içinde alınmazsa, tutulan plasenta olarak bilinir. Plasenta, kısmen kapalı bir serviksin arkasında tutunduğu veya plasenta hala uterus duvarına bağlı olduğu için oluşabilir. Tedavi edilmeden içerde bırakılmış bir plasenta, annede ciddi enfeksiyona veya yaşamı tehdit eden kan kaybına neden olabilir.

 

 1. Plasenta sorunlarının belirtileri nelerdir?

Hamilelik sırasında aşağıdaki sorunlar söz konusu olduğunda doktorunuza danışın:

 

 • Vajinal kanama
 • Karın ağrısı
 • Şiddetli sırt ağrısı
 • Hızlı uterus kasılmaları
 • Karnınıza darbe, trafik kazası veya başka bir travma

 

 1. Plasenta problemleri riskini azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Çoğu plasental problem doğrudan engellenemez. Bununla birlikte, sağlıklı bir hamileliği teşvik etmek için adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

 

 • Hamileliğiniz boyunca düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin
 • Yüksek tansiyon gibi sağlık durumlarını yönetmek için doktorunuzla çalışın
 • Sigara içmeyin veya yasadışı uyuşturucu kullanmayın
 • Sezaryen doğum yapmaya karar vermeden önce doktorunuzla konuşun

 

Daha önceki bir hamilelikte plasental bir probleminiz varsa ve başka bir hamilelik planlıyorsanız, sağlık sorununuzu tekrar yaşama riskini azaltmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Geçmişte rahmin üzerinde bir ameliyat yapıldıysa doktorunuza söyleyin. Hamilelik boyunca durumunuzu dikkatli bir şekilde izlemek için düzenli muayene önerilir.

 

 1. Plasenta nasıl çıkar?

Bebeğinizi vajinal yoldan doğurursanız, plasenta doğumun üçüncü aşaması olarak bilinen zamanda vajinal olarak çıkar. Doğum yaptıktan sonra, hafif kasılmalar olmaya devam eder. Doktorunuz rahminizi kontrakte etmek ve plasentayı dışarı çıkmaya teşvik etmek için alt karın bölgesine masaj yapabilir. Genellikle küçük bir kan fışkırması ile ortaya çıkan plasentayı almak için bir kez daha zorlanmanız istenebilir. Plasenta tipik olarak yaklaşık beş dakika içerisinde çıkar. Bazı durumlarda, 30 dakika kadar sürebilir. Sezaryen doğum yaptıysanız, sağlık uzmanınız işlem sırasında plasentayı uterusunuzdan kendisi çıkarır.

 

Doktorunuz, sağlam olduğundan emin olmak için plasentayı inceleyecektir. Kalan kısımlar kanamayı ve enfeksiyonu önlemek için uterustan çıkarılmalıdır. İlgilenirseniz, plasentayı görmek isteyebilirsiniz. Bazı kültürlerde, aileler plasentayı ve göbek bağını özel bir yere gömüyorlar.

 

Hamilelik sırasında plasenta veya plasenta sorunları hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla görüşün. Plasentanın rolünü daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/placenta/art-20044425

2 Comments

 1. Merhaba plesantanin eşinde kan pihtisi olması ne demek acaba

  • Merhaba,

   Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da düşük, erken doğum eylemi oluşabilir. Ayrıca anne karnında gebelik kaybı, aşırı kanama durumunda annede DIC tablosu gelişebilir ve gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Küçük hematom alanları ise genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment