1 ) Evde cinsiyet belirleme testi nedir?

Hamilelik dönemi içerisinde, anne rahminde gelişimine devam eden bebeğin cinsiyeti konusunda anne ve baba adayları heyecan yapma konusunda adeta birbirleri ile yarışırlar. Ultrason muayeneleri ile çok kolay bir şekilde belirlenen bebek cinsiyeti, ancak hamileliğin 13 haftaları ile 15 haftaları arasında netlik kazanabilir.Evde, sabah uyandıktan sonra annenin idrarı ile gerçekleştirilen cinsiyet belirleme testi, son yıllarda birçok ülke tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak cinsiyet belirleme testinin, bazı ülkelerde pek çok nedenden dolayı da kullanımı yasaklanmıştır

2 ) Evde cinsiyet belirleme testi, hamileliğin hangi dönemi itibari ile sonuç verir?

Cinsiyet belirleme testleri, hamilelik döneminin 10. Haftası itibari ile güvenle kullanılabilmektedir. Anne ve baba adayları, bu zamanlarda çok fazla sabırsız olup, hamilelik döneminin 4. Veya 5. Ayına kadar bekleyemedikleri için, bir an önce evde cinsiyet belirleme testini kullanarak, doğacak çocuklarının cinsiyetini erkenden öğrenebiliyorlar.

3 ) Evde cinsiyet belirleme testine ne kadar güvenebiliriz?

Hamileliğin erken dönemleri içerisinde uygulanan evde hamilelik testinin güvenilirlik oranı, neredeyse % 80 ile % 85 seviyeleri arasında olduğu uzmanlar tarafından kabul edilmiştir.

4 ) Evde cinsiyet belirleme testinin kullanımı nasıldır? Bebeğin kız veya erkek olduğu nasıl anlaşılır?

Anne adayı, sabah uyandıktan sonra ilk idrarını kutudan çıkan test kabının içerisine koyar. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde de bebeğin cinsiyeti belirlenir. 10 dakika sonunda şişede meydana gelen rengin yeşilimsi olması halinde bebek erkek, turuncu veya kırmızı olması halinde ise, doğacak olan bebeğin kız olduğu anlaşılır.


5 ) Evde cinsiyet belirleme testinin herhangi bir sakıncası var mıdır?

Evde yapılan cinsiyet belirleme testinin, anne veya bebek açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak bazı kültürlerde bebeğin cinsiyetinin erken öğrenilmesinde bir takım sakıncalar doğabilir. Örneğin, birkaç defa kız veya erkek çocuk dünyaya getirmiş olan çift, bu defa da aynı cinsiyette çocuk sahibi olacaklarını öğrendiklerinde çocuğu 10 haftalık olduğu için kürtaj yöntemi ile aldırabilir. Veya bazı kültürlerde erkek çocuğa verilen önem sebebi ile doğacak olan bebeğin kız olduğunu öğrenen aileler, bebeği Türkiye’ de 10. Hamilelik haftasına kadar istemli kürtajın yasal bir şekilde serbest olduğundan dolayı aldırabilir.

Doğal olarak da, bu durum kürtaj oranlarında artışın oluşmasına neden olur. Bu gibi sebeplerden dolayı da, birçok ülkede bu testin yapılması sakıncalı görülmüş ve yasaklanmıştır. Türkiye’de bu test yasaklanmadığı için, eczanelerde bulunabilmektedir.

6 ) Evde cinsiyet belirleme testinin sağlamış olduğu avantajlar nelerdir?

Evde cinsiyet belirleme testinin sağlamış olduğu en büyük avantajlardan bir tanesi, cinsiyet ile alakalı olarak bebeğe geçiş yapan kalıtsal hastalıkların önüne geçilebilmesidir. Bazı çiftlerin sadece kız veya sadece erkek çocuklarında genetik hastalıklar geçiş yapabiliyor. Bu durumlarda, çiftler cinsiyeti erken dönem içerisinde öğrenerek, hamileliği sonlandırmak veya hamileliğe devam etmek isteyebilirler. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, her konuda olduğu gibi cinsiyet konusunda da mükemmel bir “uyum ve denge” vardır ve doğada bulunan hiçbir dengeye dışarıdan müdahale edilmesi doğru değildir, Bu sebepten dolayı da, erken haftalarda cinsiyetin öğrenilmesi ile beraber hamileliğin sonlandırılmasını birçok uzman tarafından tavsiye edilmez. Çünkü bu durum, hem doğanın dengesi açısından hem de etik açıdan tartışmalı bir konudur.

1 Comment

  1. Salam Ben cockmun cinsiyetni öyrenmek isdeyrem son aptetim 22 sentyamrda olmsan burda yoklamişam oglan görsedir 3 qizmdada yokladim soz sezler insallh buses oglan olur

Write A Comment