1 ) Meme kanseri nedir?

Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan meydana gelmektedir. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, normal dışı bir şekilde büyümesi ve üremesi ile meme kanseri ortaya çıkmaktadır.

2 ) Kimler meme kanseri için riskli grupta yer alır?

  • Yaşı büyük olan kadınlar
  • aile öyküsü,
  • erken yaşta adet görme,
  • geç menopoza girme,
  • yağdan zengin beslenme,
  • menopoz öncesi ve sonrası dönemde hormon tedavisi risk faktörleri arasında sayılabilir.
  • Bu durumun yanı sıra, fazla olan kiloların verilmesi, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, sebze ve meyvenin bol miktarda tüketilmesi, meme kanseri riskini azaltabilir.

3 ) Hangi durumlarda doktora görünmek gerekir?

Hasta doktora, memede ele gelen kitle, ağrı, meme başı akıntısı, ciltte renk değişiklikleri ile başvurabilir.

4 ) Meme kanserinde tanı nasıl yapılır?

Teşhiste mamografi, ultrason ve doktorun ihtiyaç duyması halinde, biyopsi yapılır.

35 yaş ile 40 yaşları arasında olan bütün kadınlara, ilk tarama mamografisinin uygulanması gerekmektedir. 40 yaş ile 50 yaş arasında ise, yılda veya 2 yılda 1 defa 50 yaş ve üzerinde olan kadınlara ise, yıllık mamografi yapılması gerekmektedir.

Kişinin kendi kendini muayene etmesi önemlidir. 20 yaşından büyük olan her kadında ayda 1 defa yapılması ve yıllık doktor muayenesinin yapılması tavsiye edilmektedir.

meme kanseri nedie

5 ) Tedavi nasıl gerçekleşir?

Meme kanserinin tedavisi ameliyat, ışın tedavisi, ilaç tedavisi veya bunların hepsinin beraber yapılması şeklinde gerçekleşmektedir.

Hamile anne adaylarında meme kanseri, hamile olmayan kadınlarda ki gibi ilerler. Hamilelik süreci devam ederken, anne adayından tümörün tamamı çıkarılabilir. Ancak ışın ve ilaç tedavisi doğum tamamladıktan sonra gerçekleştirilir.

6 ) Evrelerine göre tedavi nasıl yapılır?

Evre 1: Tümör 20 mm. ve daha küçüktür. Bu durumda kanser lenf bezlerine henüz sıçramamıştır. Tedavi esnasında, meme koruyucu yöntem ile beraber, lenf bezlerinin alınmasının ardından radyasyon tedavisi uygulanır. Tedaviyi desteklemesi amacı ile kemoterapi ve/veya hormonoterapi tedavileri de eklenir. Bir diğer uygulama da mastektomi yöntemidir. Bu yöntem ile beraber, kanserli olan göğüs alınarak, koltuk altı lenf bezleri çıkarılır.

Evre 2-A: Tümörün 20 mm – 50 mm. arasında olduğu ve lenf bezlerine sıçramamış halidir.

Evre 2-B: Tümörün 2-A evresinde olduğu gibi, bir boyut aralığında olup (50 mm. den büyük olabilir), koltuk altı lenf bezlerine henüz sıçramamış halidir.

Evre 2: Evre 1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanmasının yanı sıra, tümörün normalden çok daha fazla büyümüş veya lenf bezlerine sıçramış olması halinde, kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi tamamlayıcı olarak tavsiye edilmektedir.

Evre 3-A: Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara sıçramış durumdadır. Bu halde mastekomi yöntemi ile tedavinin tamamlanması yolu seçilir. Cerrahi operasyonun ardından, hastaya kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.

Evre 3-B: Bu aşamada tümörün boyutu çok önemsenmez. Tümör göğüs duvarına bağlı bir şekilde durmaktadır ve lenf bezlerine sıçramıştır. “Neoadjuvant” olarak ifade edilen tümörün boyunun küçültülmesi amacı ile kemoterapi uygulanması yapıldıktan sonra, tümörün boyunun küçülmesinin ardından lampektomi veya mastektomi işlemi yapılır.

Evre 4: Bu evrede, kanser göğüs dışında bulunan vücut bölümlerine de sıçramıştır. Bu evre tedavisinde hastanın yaşam süresini artırmak ve yaşam kalitesini yüksek seviyede tutmak amaçlanmaktadır. Kemoterapi ve hormonoterapi tedavileri yapılır. Hastanın mevcut olan şikayetleri ile alakalı olarak mastektomi de uygulanabilir.

Mastektomi uygulamalarının yapılması ile beraber alınan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile tekrar meme rekonstrüksiyonu yapılması (silikon)  ameliyatları söz konusu olabilmektedir.

Write A Comment