Riskli Gebelik Ne Anlama Geliyor?

Riskli gebelik, stabil bir hamilelik geçirmenize ve bebeğiniz sağlıklı olmasına yardımcı olmak için ekstra özen göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Yaşam boyu (kronik) bir sorun için tedavi görüyorsanız, hamile kalmanın ek riskler taşıdığını bilmelisiniz. Ya da ilk kez hamilelik sırasında gelişen bir sorun nedeniyle riskli bir hamileliğiniz olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Her iki durumda da, riskli gebelik olması, sizin veya bebeğinizin hamilelik süresince, doğum veya doğumdan sonra sağlık sorunları yaşayacağı anlamına gelir. Bunlar çok küçük problemler olabilir, ancak bazı durumlarda yüksek riskli bir durum bir kadın veya bebeği için hayatı tehdit edebilir. Bu nedenle riskli gebelikte mutlaka bir doktor tarafından sıklıkla muayene edilmeniz gerekir.

 

Hamileliğinizin riskli olduğunu öğrenmek şok yaratabilir ve muhtemelen karışık duygular hissedersiniz. Hamileliğinizden zevk almakta zorlanabilirsiniz çünkü kendi sağlığınız veya bebeğinizin sağlığı için endişeleniyorsunuzdur.

 

Doktorunuzdan hamileliğiniz ve sorunların nasıl önleneceği veya yönetileceği hakkında bilgi isteyin. Bir destek ağı oluşturmak, eşinizle, ailenizle ve arkadaşlarınızla veya benzer bir durumdaki diğer kadınlarla konuşmak, daha iyi bilgilendirilmenize ve daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

 

Muhtemelen hamileliğinizi etkileyebilecek birçok sorun ve komplikasyon hakkında kitap okuyacaksınız. Fakat yüksek riskli gebelik, sağlıklı bir bebeğinizin olmayacağı anlamına gelmez.

 

Riskli Gebelik Nedir?

Birçok faktör etkili olabilir. Örneğin, önceki bir hamilelikte sorun yaşadıysanız, riskli grupta sayılırsınız. Bu, yine aynı sorunları tekrar yaşayacağınız anlamına gelmez, ancak doktorunuz hamileliğiniz ilerledikçe sizinle daha yakından ilgilenmeye devam edecektir.

 

Bazı sağlık sorunları da hamileliğinizi yüksek riskli hale getirebilir. Kronik bir durumunuz varsa hamile kalmadan önce bir doktora görünün, böylece gebe kalmadan önce olabildiğince sağlıklı olabilirsiniz. Gebeliği etkileyen birçok sağlık durumu vardır:

 

 • Kan hastalıkları: Eğer orak hücreli anemi hastalığı veya talasemi gibi bir kan bozukluğunuz varsa, vücudunuzda ikinci bir kişinin varlığıyla hamileliğinizi durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Bebeğinizin (hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra) durumunuzu miras alması için potansiyel riskler de vardır.
 • Kronik böbrek hastalığı: Bu durum, düşük yapma riskinizi artırır, yüksek tansiyon ve preeklampsi geliştirebilir ve erken doğum yapabilirsiniz. Hamilelik böbreklerde fazladan gerginlik de yaratabilir.
 • Depresyon: Hamilelik ve anne olmak, sizi anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere zihinsel sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız hale getirebilir. Tedavi edilmeyen depresyon ve anksiyete için kullandığınız bazı ilaçlar bebeğinizi riske sokabilir. (Ancak, önce doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızda değişiklik yapmayın. Aniden ilaç bırakmanın da riskleri vardır.)
 • Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyonunuz olsa bile normal bir hamileliğiniz olabilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş yüksek tansiyon bebeğinizin normalden daha yavaş büyümesine veya erken doğmasına neden olabilir. Yüksek kan basıncı ile ilişkili diğer komplikasyonlar arasında preeklampsi ve plasenta abrupsiyonu yer alır; bebek doğmadan önce plasentanın uterustan kısmen veya tamamen ayrıldığı ciddi bir durumdur.
 • HIV veya AIDS: HIV veya AİDS varsa, bebeğiniz doğumdan önce, doğum sırasında veya emzirdiğinizde enfekte olabilir. Neyse ki, ilaç bu riski önemli ölçüde azaltabilir.
 • Lupus: Lupus ve diğer otoimmün hastalıklar erken doğum, preeklampsi ve küçük bir bebeğe sahip olma riskinizi artırabilir. Gebe olmak, hastalığınızın alevlenme olasılığını artırabilir veya kötüleşebilir.
 • Anne yaşı: Yaşınız, yüksek riskli bir hamileliğe sahip olma olasılığınızı etkileyebilir. İlk hamileliğinizde 35 veya daha büyük yaşta olmak sizi bazı komplikasyonlar ve sağlık problemleri konusunda daha fazla riske sokar.
 • Obezite: Hamilelik öncesi 30 ya da daha yüksek bir vücut kitle indeksinizin (VKİ) olması, gebelik sırasında gestasyonel diyabet, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riskini artırır. Doğum söz konusu olduğunda, sezaryen doğum yapma olasılığınız fazladır.
 • Tiroid hastalığı: Hamilelik sırasında hem aşırı inaktif tiroid (hipotiroidizm) hem de aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), durum kontrol edilmezse sizde ve bebeğinizde sorunlarına neden olabilir. Bu problemler arasında düşük yapma, preeklampsi, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum sayılabilir.
 • Tip 1 veya tip 2 diyabet: Diyabetiniz iyi bir şekilde tedavi edilmezse, doğum kusurları, yüksek tansiyon, erken doğum ve iri bebek (makrozomi) gibi komplikasyon riski altında olabilirsiniz. Bebeğinizin solunum, düşük glikoz seviyeleri ve sarılık sorunları olabilir.

 

Sigara, alkol veya uyuşturucuya bağımlılık, hamilelikle ilgili riskleri artıracaktır. Doktorunuza açık ve dürüst olmaya çalışın, böylece ihtiyacınız olan desteğe erişmenize yardımcı olabilir:

 

Alkol: Hamilelik sırasında ağır alkol içilmesi bebeğinizin ölü doğum ve fetal alkol spektrum bozukluğu (FASD) riskini artırır.

Sigara içmek: Hamileyken sigara içiyorsanız, bebeğiniz küçük doğum ve erken doğum gibi birçok komplikasyon riski altındadır.

Madde bağımlılığı: Yasadışı uyuşturucu kullanıyorsanız veya reçeteli ilaçları düzenli olarak kullanmıyorsanız, bebeğiniz doğumdan sonra yoksunluk belirtileri çekebilir. Doğum kusurları olabilir, düşük doğum ağırlığına sahip olabilir veya erken doğabilir.

 

Ayrıca, genellikle sağlıklı ve formda olsanız bile, hamileliğiniz sırasında sağlık sorunları yaşamanız da mümkündür. Bu tür problemler arasında şunlar bulunur:

 

 • Doğum kusurları: 100 bebekten yaklaşık 3’ünde doğum kusuru olacaktır. Bazı doğum kusurları, ultrasonla veya doğumdan önce genetik testle tespit edilebilir. Doğum kusurundan şüphelenilir veya teşhis edilirse, siz ve bebeğiniz hamilelik sırasında daha yakından takip edileceksiniz. Kusurunuza bağlı olarak, bebeğinize hemen bakmak için pediatrik uzmanların bulunduğu bir hastanede de doğum yapmanız gerekebilir.
 • Gestasyonel diyabet: Bu hamilelik sırasında gelişen şeker hastalığıdır. Gestasyonel diyabet, insülin gibi ilaçları içeren bir diyet ve tedavi planını takip ederek kontrol edilebilir. Kontrolsüz gestasyonel diyabet sizi erken doğum, yüksek tansiyon ve preeklampsi riskine sokabilir.
 • Büyüme problemleri: Doktorunuz her ziyaretinizde karnınızı ölçerek bebeğinizin büyümesini takip edecektir. Bazı durumlarda, bir bebek gerektiği kadar büyümez. Bebeğinizin büyümesi çok yavaşsa, fazladan muayeneye ihtiyacınız olabilir ve bebeğinizi erken doğurmanız gerekebilir.
 • Preeklampsi: Bu, idrarınıza yüksek tansiyon ve protein sızıntıları geliştirdiğiniz ciddi bir durumdur. Preeklampsi bebeğinizin büyümesini hızlandırabilir ve sağlığınızı etkileyebilir. Doğum yapmak, preeklampsinin tek çaresidir, bu nedenle bu durumu geliştirirseniz, bebeğinizin erkenden doğması gerekebilir.

 

Riskli Gebelik Doğumu Nasıl Etkiler?

Yapacağınız doğum, tercihinize bağlı olmayacaktır, riskli gebelik ise tam donanımlı bir hastanede doğum yapmalısınız.

 

İkiz taşıyorsanız, erken doğum olasılığınız daha yüksektir. Bebeğin etrafında çok fazla amniyotik sıvı olması veya belirli tıbbi rahatsızlıkları olması gibi başka nedenlerle yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, erken doğum daha olasıdır.

 

Ayrıca, siz ve bebeğiniz açısından sağlık sorunlarının önlenmesi veya azaltılması için doğumun indüklenmesi gerekebilir. Ya da sezaryen doğum için geçerli sebepler ortaya çıkabilir. Doktorunuzla doğum sırasında neler beklediğiniz hakkında konuşun, böylece kendinizi mümkün olan en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.babycenter.com/0_what-is-a-high-risk-pregnancy_10414223.bc

Write A Comment