7. hafta hamilelik dönemi

7. hafta gebelik döneminde  bebeğin elleri ve ayakları artık oluşmaya başlar. İleriki haftalar da ise parmaklarının şekli iyice belirgin olmaya başlayacaktır. Artık bebeğiniz 6. haftadaki halinin 2 katı.

7. haftada  rahim görüntüsünü dikkatli bir şekilde incelediğinizde göz kapaklarının oluştuğunu fark edeceksiniz.  Bebeğin beyninin her iki lobu da 7. haftada hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmektedir.

Bebek hala embriyo şeklinde olsa dahi, bağırsakları bile hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmektedir.

Geçirdiğiniz son beş hafta içerisinde rahminiz artık iki katı büyüdür. Yediğiniz yemeklerde de artış meydana gelmiş olabilir. İdrara daha sık çıkmaya başladınız. Rahim git gide büyüdüğü için tuvalet ihtiyacınız daha da artmaya devam edecektir. Bu haftada ilk muayenenize gidebilirsiniz.

İlk muayenede sorular sorular:

 • Adet döngülerinizin düzeni nedir?
 • Adetleriniz ne kadar sürmektedir?
 • Son adet döneminizin başlangıç tarihi nedir?
 • Yaşadığınız jinekolojik müdahaleler ya da geçirdiğiniz enfeksiyonlar nelerdir?
 • Daha önce gebe kaldınız mı?
 • Kaldıysanız neler yaşadınız?
 • Herhangi bir kronik rahatsızlıklarınız ya da kullandığınız ilaçlar var mı?
 • İlaç alerjileriniz nelerdir?
 • Herhangi bir psikiyatrik sorununuz var mı?
 • Geçirdiğiniz ameliyatlar ve önemli sorunlar nelerdir?
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanıyor musunuz?
 • Ailenizdeki genetik hastalıklar nelerdir?
 • Sizde ya da eşinizde kromozomal hastalıklar ya da genetik problemler var mı?

7-hafta-anne

Doktor kontrolünde sizden istenecek testler:

Doktorunuz bu hafta, sizden çeşitli testler isteyebilir. Bu testler size ya da bebeğinize hiçbir şekilde zarar vermeyecek önemli testlerdir. Yaptırmayı ihmal etmemelisiniz:

 • Pap -smear testi
 • Klamidya ve bel soğukluğu için kültür testi
 • İdrar yolu enfeksiyonları için idrar testi
 • Kan grubunun ve Rh durumunun belirlenmesi
 • Anemi testi
 • Frengi, Hepatit B testi ve rubella ( kızamıkçık) bağışıklık kontrolü

7. hafta hamilelik döneminde anne adaylarında olan değişiklikler nelerdir? 

Gebeliğin 7. haftasında erken gebelik dönemi belirtileri kendini göstermeye devam ederler. Bulantı ve kusma şikayetleri biraz şiddetlenmiş ve kilo kaybı yaşanmış olabilir. Gebeliğin bu erken dönemlerinde kendini gösteren kusma ve bulantı sorunları için alınabilecek tedbirler ise;

 • Sabah yataktan kalkmadan önce kraker ya da bisküvilerden birazcık atıştırmak. Atıştırdıktan sonra yataktan kalkmak.
 • Günlük öğünler 3 öğün şeklinde tüketilmemesi. Bu üç öğüm 6 öğüne bölünmeli.
 • Sıvıları yemeklerle birlikte tüketmeyin. Öğün araları ya da yemek ardından tüketin.
 • Midenizi rahatsız eden besinlerden uzun durun.
 • Alınacak bu tedbirlerle hamileliğin erken dönem belirtileri azalacaktır. Şayet azalmıyorsa ve bu şikayetler şiddetliyse tedavi gerekiyor demektir.

7. hafta hamilelikte bebeğin görüntüsü nasıldır? 

7. hafta hamilelik döneminde bebeğin görüntüsü aşağıdaki gibidir.

7-haftalik-ultrason-goruntusu

7. hafta hamilelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır? 

Süt içindeki laktoz sebebiyle sindirimi zor bir besindir. İnsanların %40’ı laktoza karşı oldukça duyarlıdır. Süt tükettikten sonra mideleri rahatsız olabilir, çünkü laktozu sindiremezler. Doktorunuz ve çevrenizdekiler size ısrarla süt önerebilir. Ancak mideniz çok rahatsız oluyorsa, süt yerine süt ürünleri tüketebilirsiniz. Peynir,dondurma, yoğurt, sütlaç, muhallebi Sütten karşılayacağınız kalsiyumu bunlardan karşılayabilirsiniz.  Günlük olarak kalsiyum ihtiyacı 1200 mg.’dır. Bu da 4-5 bardak süte denk gelir. Şayet mutlaka süt içilmesi gerekiyor ise, laktaz maddeli, laktozu sindirmeyi sağlayan katkı maddeli sütler tercih edilebilir.

Light denilen, yağ oranı az olan sütlerin, toplumdaki yanlış kanının aksine kalsiyumu azaltılmamıştır. Bu sütler de tercih edilebilir. Kalsiyum ihtiyacı özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren artmaya başlar. Bunun sebebi de bebeğinizin kemiklerinin gelişmeye başlamasıdır. Kalsiyum ihtiyacı, emzirme dönemine kadar artarak devam eder.

Gene toplum arasında yanlış bilinen bir bilgi olarak, protein kaynağı besinler kalsiyum açısından da zengin değillerdir. Kalsiyum açısından:

 • kuru bakliyat türleri,
 • brokoli,
 • lahana,
 • ıspanak,
 • somon balığı,
 • nohut, susam,
 • badem,
 • turunçgiller oldukça iyi kaynaklardır.

Doğru ve sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için anahtar etkenlerdir. Sizin vücudunuzun sağlıklı olması demek, bebeğinizin sağlıklı olması ve sağlıklı gelişmesi demektir.  Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek için çok katı kurallar yoktur. Mutlaka uymanız gereken yeme saatleri ya da sizi aç bırakacak diyetlerde. Burada sağlıklı beslenmek; ihtiyacınız olan mineral ve vitaminleri almak ancak size zarar verebilecek besinlerden uzak durmaktır.  Hamilelik döneminde beslenme bebeğiniz için yaptığınız ilk fedakarlıktır. Günlük olarak 5-6 öğün yemek yemeye özen gösterin. Günlük 3 öğünde alacağınız besinleri, 5-6 öğüne bölecek şekilde alın. Bu hem bulantılarınızı azaltacak hem de aniden acıkmalar neticesinde çok yemek yemeyi önleyecektir.  Bol bol su tüketin. Çok kalorili ve yağlı yiyecekler midenizi de rahatsız edeceğinden uzak durmaya çalışın.

7. hamilelik haftasında bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

7. gebelik haftasının sonunda bebeğiniz, 10-12 milimetre boyuna ulaşmıştır. Bunun yanında gelişimine büyük bir hızla devam etmektedir. Göbek kordonu, gözler, göz kapakları, kulaklar, ağız, burun kökü ve burun delikleri, neredeyse gözükmeye başlamıştır. Minik kalbi ise, gelişen organlarına kan pompalamayı sürdürüyor. Bebeğin dudakları 7. hafta sonunda gelişecek. Kolları, bacakları, dizleri, el ve ayak parmakları da gelişmeye başladı.

Gebelik döneminde bebek; gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren amniyos kesesi denilen bir sıvı içinde korunmaktadır. Bu kese, vücut sıcaklığındadır. Görevi ise içindeki sıvılar sayesinde bebeği darbelerden ve ısı değişikliklerinden korumaktadır. Bunun dışında rahim duvarlarına temas etmeden bebeğin gelişmesine olanak sağlar. Bu kese sayesinde, soğukta durmak, çok sıcakta olmak, yanlışlıkla karnınıza hafif darbeler almanız bebeği etkileyemez. Ultrasonografi görüntülerinde hamileliğe ait bu hafta gelişen olayların görünürlüğü ultrasonu uygulayan kişiye, gebeliğin haftasına ve ultrason yöntemine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; vajinal ultrasonografi, karından uygulanan ultrasonografiye nazaran göre yapıların daha erken şekilde görüntülenmesini sağlar.

Gebelik ve Spor

Hamilelik döneminde spor yapmak tam da 7. hafta düşünülmeye başlanmalı. Şayet önceden egzersiz yapmadıysanız, gebelik döneminde kendini çok fazla zorlamamanız gerekir. Ancak yatağa hapsolmak ne size, ne de bebeğe fayda sağlayacaktır. Vücudunuzu dinç tutmak adına günlük olarak hafif tempolu yürüyüşler yapmalısınız. Bunun dışında yüzme ve yoga gibi sporları da yapabilirsiniz. Hamilelik döneminde kendini yoracak ağır sporlardan kaçınıp, aşırı terlemeyeceğiniz, yalnızca sizi hareketlendirecek sporlar yapmanız uygun olacaktır.

13 Comments

 1. Hocam 7 haftalık hamileyim ikinci gebeliğim aşırı derece mıde bulantım kusmam var basım cok ağrıyor beynim zonkluyo resmen birde özel sektörde calısıyorum ışe gidemiyorum bu durumdan dolayı doktor raporda vermıyor yıllık ıznımde bitti sizce nasıl bi yol izlemeliyim cok caresizim oğlum iki yaşında onla dahi ilgilenemıyorum cok huzursuzum yardımcı olursanız

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Yapılan pekçok araştırmada her 100 hamile kadından 50 ile 70′inin az ya da çok bulantı ve kusma sorunu yaşadığı saptanmaktadır. Her 1000 hamile kadından 5-10′unda ise bulantı ve kusmalar hastaneye yatacak ve besin maddelerinin damardan verilmesini gerektirecek kadar şiddetli olmaktadır. Yakınmalar sabahın erken saatlerinde daha şiddetli olmaktadır. Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 6. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddetli giderek hafifler ve kaybolur. Bununla birlikte bazı kadınlarda belirtiler 4. haftada başlayıp tüm hamilelik boyunca da devam edebilir. Gebeliğin erken dönemlerinde bu sorunu yaşayan ve bir miktar kilo da kaybeden anne adayının en büyük endişesi kendisi birşey yiyemediği için bebeğinde sorun çıkma olasılığıdır. Kilo kaybının aşırı olmadığı, anne adayında sıvı elektrolit denge bozukluklarıın görülmediği olgularda bebeğin zarar görme olasılığı son derece düşüktür. Yakınmaların kanda gebeliğe bağlı olarak yükselen hCG, ve östrojen hormonlarının beyindeki bulantı merkezini uyararak tabloya neden olduğu düşünülmektedir. Öte yandan psikolojik ve fiziksel stress ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları arttırabilmektedir. Hamile kadınların kokuya olan hassasiyetleri çok artmaktadır. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve parfüm kokularında daha belirgindir. Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir. Hafif vakalar genellikle evlerine gönderilir, sakin, huzurlu ortamlarda, az ve sık aralıklarda yapılan katı, yağsız gıdalardan oluşmuş beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Ancak şiddetli hiperemezis gravidarum vakalarında hastaneye yatış ve serum tedavisi gerekir. Hastanın yemekler sırasında su ya da başka sıvı almaması, bunları yemeklerden 1 saat sonra alması, öğün sayısını artırması, öğünlerde yediği miktarı azaltması gerekmektedir. Midenin boş kalmasına izin vermemelisiniz. Bulantı hissedildiği anda beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi besin maddelerinden yemek ve uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce kraker ve leblebi gibi kuru birşeyler yiyip bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkmak, yemek aralarında yeterli sıvı almak, gün içinde zaman zaman mola vererek dinlenmek gibi basit önlemlerle bu şikayetiniz ile baş edebilirsiniz. Bilimsel kanıt olmasa da zencefil, nane gibi bazı bitkilerin de yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bu dönemde 3-4 kilo kaybedilmesi çok önemli bir sorun yaratmaz. Kişi canı ne istiyorsa ve ne yiyebiliyorsa onu yemelidir. Bu konuda bir diyetisyenden de destek alabilirsiniz.
   Gebelikte baş ağrısı şikayetinize yönelik olarak parasetamol grubu ağrıkesici ilaçları kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak baş ağrısı yapan nedenlerinde mutlaka araştırılması gerekir. Bu açıdanda bir nöroloji uzmanından danışmanlık alabilirsiniz( migren, sinüzit, hipertansiyon, ruhsal sıkıntılar, stres, beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, metabolik bozukluklar, kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, bazı enfeksiyonlar vb.)
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Hocam 7 haftalık hamileyim ikinci gebeliğim aşırı derece mıde bulantım kusmam var basım cok ağrıyor beynim zonkluyo resmen birde özel sektörde calısıyorum ışe gidemiyorum bu durumdan dolayı doktor raporda vermıyor yıllık ıznımde bitti sizce nasıl bi yol izlemeliyim cok caresizim oğlum iki yaşında onla dahi ilgilenemıyorum cok huzursuzum yardımcı olursanız

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Yapılan pekçok araştırmada her 100 hamile kadından 50 ile 70′inin az ya da çok bulantı ve kusma sorunu yaşadığı saptanmaktadır. Her 1000 hamile kadından 5-10′unda ise bulantı ve kusmalar hastaneye yatacak ve besin maddelerinin damardan verilmesini gerektirecek kadar şiddetli olmaktadır. Yakınmalar sabahın erken saatlerinde daha şiddetli olmaktadır. Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 6. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddetli giderek hafifler ve kaybolur. Bununla birlikte bazı kadınlarda belirtiler 4. haftada başlayıp tüm hamilelik boyunca da devam edebilir. Gebeliğin erken dönemlerinde bu sorunu yaşayan ve bir miktar kilo da kaybeden anne adayının en büyük endişesi kendisi birşey yiyemediği için bebeğinde sorun çıkma olasılığıdır. Kilo kaybının aşırı olmadığı, anne adayında sıvı elektrolit denge bozukluklarıın görülmediği olgularda bebeğin zarar görme olasılığı son derece düşüktür. Yakınmaların kanda gebeliğe bağlı olarak yükselen hCG, ve östrojen hormonlarının beyindeki bulantı merkezini uyararak tabloya neden olduğu düşünülmektedir. Öte yandan psikolojik ve fiziksel stress ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları arttırabilmektedir. Hamile kadınların kokuya olan hassasiyetleri çok artmaktadır. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve parfüm kokularında daha belirgindir. Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir. Hafif vakalar genellikle evlerine gönderilir, sakin, huzurlu ortamlarda, az ve sık aralıklarda yapılan katı, yağsız gıdalardan oluşmuş beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Ancak şiddetli hiperemezis gravidarum vakalarında hastaneye yatış ve serum tedavisi gerekir. Hastanın yemekler sırasında su ya da başka sıvı almaması, bunları yemeklerden 1 saat sonra alması, öğün sayısını artırması, öğünlerde yediği miktarı azaltması gerekmektedir. Midenin boş kalmasına izin vermemelisiniz. Bulantı hissedildiği anda beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi besin maddelerinden yemek ve uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce kraker ve leblebi gibi kuru birşeyler yiyip bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkmak, yemek aralarında yeterli sıvı almak, gün içinde zaman zaman mola vererek dinlenmek gibi basit önlemlerle bu şikayetiniz ile baş edebilirsiniz. Bilimsel kanıt olmasa da zencefil, nane gibi bazı bitkilerin de yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bu dönemde 3-4 kilo kaybedilmesi çok önemli bir sorun yaratmaz. Kişi canı ne istiyorsa ve ne yiyebiliyorsa onu yemelidir. Bu konuda bir diyetisyenden de destek alabilirsiniz.
   Gebelikte baş ağrısı şikayetinize yönelik olarak parasetamol grubu ağrıkesici ilaçları kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak baş ağrısı yapan nedenlerinde mutlaka araştırılması gerekir. Bu açıdanda bir nöroloji uzmanından danışmanlık alabilirsiniz( migren, sinüzit, hipertansiyon, ruhsal sıkıntılar, stres, beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, metabolik bozukluklar, kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, bazı enfeksiyonlar vb.)
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. ne olur cevap verin!!! Çok endişeliyim hocam
  şuanda 7 haftalık hamileyim 1 haftadır kanamam var adet gibi ama az az renk olarak aynı cumartesi dr gittim kesem de yerinde bozulma yok etrafında parçalar var dedi doktor progesteron verdi şuanda kanama devam ediyor ama hiç parça gelmedi cumartesi günü yine gitcem sizce tahmini ne olur bu arada 3.gebeliğim bu zamana kadar hiç sorunum olmadı cevap bekliyorum…

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Sizde vajinal kanamanın olması ve gebelik kesesi arkasında kanama alanlarının olması düşük tehdidinin bir göstergesidir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Düşük tehditinde genel olarak fiziksel aktivite kısıtlaması, cinsel ilişki yasağı ve yatak istirahati önerilmektedir. Düşük tehlikesi durumunda günümüzde en çok uygulanan ilaçla tedavi yöntemi ise progesteron içeren ilaçlardır. Hekiminizin önerdiği zamanda kontrolünüze gitmeyi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. ne olur cevap verin!!! Çok endişeliyim hocam
  şuanda 7 haftalık hamileyim 1 haftadır kanamam var adet gibi ama az az renk olarak aynı cumartesi dr gittim kesem de yerinde bozulma yok etrafında parçalar var dedi doktor progesteron verdi şuanda kanama devam ediyor ama hiç parça gelmedi cumartesi günü yine gitcem sizce tahmini ne olur bu arada 3.gebeliğim bu zamana kadar hiç sorunum olmadı cevap bekliyorum…

 5. Merhabalar. Ben 5 haftalık hamileyim Doktorum kesinlikle ilaç kullanmamami söyledi Ama benim alerjim var sabah kalkar kalkmaz hapsurmaya başlıyorum. Hemen cetryn die alerji hapı var onu içmem gerek yoksa hicbirsey hapsurmami kesmiyor. Ama su An kullanamıyorum bu nedenle de sürekli hapsuruyorum Kasık ağrılarım çok oluyor. Bu konuda bana onerebileceginiz bir yöntem var mı lütfen cvp verin şimdiden teşekkür ederim

 6. Merhabalar. Ben 5 haftalık hamileyim Doktorum kesinlikle ilaç kullanmamami söyledi Ama benim alerjim var sabah kalkar kalkmaz hapsurmaya başlıyorum. Hemen cetryn die alerji hapı var onu içmem gerek yoksa hicbirsey hapsurmami kesmiyor. Ama su An kullanamıyorum bu nedenle de sürekli hapsuruyorum Kasık ağrılarım çok oluyor. Bu konuda bana onerebileceginiz bir yöntem var mı lütfen cvp verin şimdiden teşekkür ederim

 7. Kamuran kanatsızkuş Reply

  Metrhaba hocam öncelikle ben geçen yılın nisan ayından bu yana adet olmuyorum bir çocuğum olsun çok istedim tedavi kısa bir süre devam ettim fakat dr hiç bir açıklama yapmadı eşim emekli ve gittiğim hastane tahlilleri dahi ücretli ve her sorduğumda tedaviye devam fakat olur yada olmaz hiç açıklama yapılmıyor erken yaşta menopoza girdim şuan tek sorun karnımın şiş olması beni rahatsız ediyor sanki 4 aylık hamile gibiyim bulunduğum yerde uzman dr yok şuan doğum dr dahi yok tayin olmuş sol kasığımda bir ay önce sancı oldu bir kaç gün ve geçti şuanda sol kasığımda sürekli bir şeyler atığını hissediyorum tabiki yinede benim evlat arzusu bu hisleri yaşamama sebeb oldunu düşünüyorum şimdiden tşkederim

 8. Kamuran kanatsızkuş Reply

  Metrhaba hocam öncelikle ben geçen yılın nisan ayından bu yana adet olmuyorum bir çocuğum olsun çok istedim tedavi kısa bir süre devam ettim fakat dr hiç bir açıklama yapmadı eşim emekli ve gittiğim hastane tahlilleri dahi ücretli ve her sorduğumda tedaviye devam fakat olur yada olmaz hiç açıklama yapılmıyor erken yaşta menopoza girdim şuan tek sorun karnımın şiş olması beni rahatsız ediyor sanki 4 aylık hamile gibiyim bulunduğum yerde uzman dr yok şuan doğum dr dahi yok tayin olmuş sol kasığımda bir ay önce sancı oldu bir kaç gün ve geçti şuanda sol kasığımda sürekli bir şeyler atığını hissediyorum tabiki yinede benim evlat arzusu bu hisleri yaşamama sebeb oldunu düşünüyorum şimdiden tşkederim

 9. Merhabalar Ben 5 haftalık hamileyim Doktorum kesinlikle ilaç kullanmamami söyledi Ama benim alerjim var sabah kalkar kalkmaz hapsurmaya başlıyorum Hemen cetryn die alerji hapı var onu içmem gerek yoksa hicbirsey hapsurmami kesmiyor Ama su anda ilaç alamıyorum bu yüzden de sürekli hapsuruyorum ve sürekli kasık ağrım oluyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 10. Hocam 7 haftalık hamıleyım ve bugun goguslerımdekı hasssıyet kayboldu kasık agrımda yok normal mı acaba

Write A Comment