Bebeğiniz giderek büyüyor ve siz de onun yeni kazandığı yetenekleri merakla takip ediyorsanız yalnız değilsiniz diyebiliriz! Zira anne ve babalar özellikle bebeğin ilk bir kaç yaşı boyunca onun inanılmaz bir gelişimine şahit olacaklar ve bu durum her ay sizi şaşırtmaya devam edecek. Bu dönemde gelişimin çok hızlı olması nedeniyle onun neleri yapıp neleri yapamayacağını da öğrenmeniz, doğru bir şekilde takip için önemli. Dolayısıyla 8 aylık bebek gelişimi sürecine dair bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Ancak unutmayın, bebekler bu dönemde biraz ileride veya biraz geride olabilirler ve her şeyi bizim belirttiğimiz aylarda yapmamaları da mümkün. Bilhassa prematüre bebeklerde bu durum daha yoğun görülür ve bebeğin erken doğum zamanına göre bir iki ay geriden gelmesi mümkündür. Bu yüzden telaş etmeyin ve endişe ettiğiniz bir husus olursa doktorunuza danışmayı da unutmayın.

8 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

Bebeğiniz geçen aylara nazaran artık çok daha bilinçli ve bu nedenle bir yenidoğan gibi hareket etmekten ziyade belli bir amaca yönelik davranışlar gerçekleştirmeye başlayacaktır. Yapabileceklerini kısa bir liste halinde görelim:

 • Elindeki şeyleri isteyerek yere bırakabilir
 • Bir yere yaslanırsa kendisi ayakta durabilir
 • Emekleyerek istediği yere doğru gidebilir
 • Kelime söyleme denemelerinde bulunur ve bu bilinçlidir
 • Sizin dikkatinizi çekmek için sesler çıkartabilir
 • Hoşçakal demek için el sallayabilir
 • Yabancılara karşı ciddi bir korku geliştirebilir
 • Evet yahut hayır dediğiniz zaman bunların anlamını bilir, lakin bilmiyormuş gibi yapabilir
 • Kendi kendine ayağa kalkabilir
 • Elleri ile tuttuğu şeyi sıkıca tutabilir, bırakmayabilir
 • Erişemediği şeylere erişme çabaları gösterebilir
 • Ses duyarsa o yöne doğru dönebilir
 • Oyuncakları arayabilir ve eline alabilir
 • Elindeki şeyi öteki eline geçirebilir
 • Ayakta durmasına yardımcı olursanız ayağına bir miktar ağırlık verebilir

Tabii ki onun tüm bunları kendi kendine yapmasına karşın siz de ona bir miktar destek olabilirsiniz ama onu bıktırmamayı unutmamalısınız. Bu dönemde bebeklerin küçük oyunlardan daha çok hoşlandıkları bir şey yoktur. Dolayısıyla herşeyi küçük oyunlara dönüştürmek onun hevesini kırmamak için önemli.

8 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Bebeğinizle bu dönemde yapabileceğiniz en önemli şey konuşmak. Zira kendisiyle konuşulan bebeklerin hem kelime hazneleri genişleyecektir hem de kelimelerin kullanımlarını gayrı ihtiyarı öğreneceklerdir.

Bu nedenle örneğin ona bir topu yerden yuvarlayabilir, top yuvarlanıyor diyebilir, top zıplarsa da top zıpladı diyebilirsiniz. Onunla oynadığınız her şeyde tanımlamalar yapmanız ve onu sohbete dahil etmeniz, zeka gelişimi açısından da önem taşıyor. İletişim kurulmayan çocukların gelişim basamaklarını daha yavaş tırmandıklarını aklınızdan çıkartmamalısınız. Onunla bebek gibi konuşmaya çalışmak yerine yetişkin tonunda ve dalga geçmeden konuşmalısınız. Pek çok anne baba maalesef bebek dili benzeri bir dil kullanarak bebeklerini seviyor ancak bu yanlış ve çocuğun kelime haznesinin yanlış gelişmesine sebep olacaktır.

Ayrıca fotoğraflara göz atmak ve fotoğraflardaki kişilerin kim olduklarını tanımlamak da yüz hafızası edinmesi için ona destek olacaktır. Tüm akrabalarınızı ve tanıdığı yüzleri fotoğraflardan göstererek o kişilerin kim olduklarından bahsedin.

Oyuncaklarını yakın bir yerlere saklayabilir, sonra o oyuncağın adını söyleyerek nerede olduğunu bulmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca oyuncakları toplama sırasında tüm oyuncakları siz toplamayın ve bir miktarını onun toplamasına izin verin. Bu uygulama fiziksel gelişimini de ciddi anlamda destekleyecektir.

Üstünü giyip çıkarırken organlarını ve uzuvlarını sesli olarak adlandırabilir, kendini tanımasına da yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kıyafetleri giydirirken de “şimdi tişörtünü giyiyorsun” gibi tanımlamalarda da bulunabilirsiniz.

Write A Comment