8. haftada, artık anne adayının memeleri bir beden büyümeye başlar. Bunun sebebi de laktasyona hazırlık aşamasında olduğunuz için artan hormonlarınızdandır. Bu büyümenin yanında; şişkinlik, ağrı, kaşıntı ve hassasiyet de meydana gelebilir. Bu değişimler normaldir ve tüm sorumlu hormonlardır. Memeler, gebeliğin 6. ve 8. haftasında büyümeye başlar. Gebeliğin sonuna dek de bu büyüme devam eder. Çoğunlukla en fazla 2 beden büyüyecektir.

Bunun dışında göğüs ucu çevresindeki halkalar biraz büyüyebilir. Meme uçlarının rengi daha koyu olmaya başlar. Bunun dışında ufak çıkıntılar da gözlemlenebilir. Bütün bu değişiklikler emzirme dönemine yapılan hazırlıklardır. Korkmayınız.

Çoğunlukla gebeliğin 3. ayında memelerde kolostrum denilen bir madde üretilmeye başlar. Bu madde, koyu ve sarımsıdır. Gebeliğin bu aylarında bazen sızıntı yapabilir. Fakat herkeste bu sızıntı olmayabilir.  Bu haftalarda rahat ve sağlıklı olmak adına sütyenlerinizi değiştirmeye başlamanız gerekir. Pamuktan üretilmiş ve büyüyen göğüs bedeninize göre sütyenleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yorgunluğun Çözümü

Progesteron hormonunun yükselmesi nedeniyle anne adayı kendini çok yorgun ve bitkin hissedebilir. Bulantı ve kusma sebebiyle de daha da artan yorgunluk, anne adayının sürekli bitkin hissetmesine yol açabilir. Yorgunluğun en iyi çözümü de düzenli bir uyku düzenidir. Gece uykunuz için, aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya dikkat edin. Vücudunuz dinlenmiş olursa, bebek için gerekli olan vitamin ve mineraller daha iyi şekilde kullanılacaktır.

Artık bu haftada göbeğiniz büyümeye başladı, bel ağrıları çekmeye de başladınız. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız da arttığı için geceleri uykunuz bölünebilir. Bu sorunlar için alınabilecek ufak önlemlerle rahatsızlıkları en aza indirebilirsiniz.

Sık sık tuvalete gitmek

Artık büyümüş olan ve büyüyen rahminiz idrar torbanıza baskı yapar. Bu sebeple de sık sık tuvalet ihtiyacı duyarsınız. Gece uykunuzun bölünmemesi adına uyumadan önce mümkün olduğu kadar az sıvı tüketmeye çalışın ve uyumadan önce mutlaka tuvalete gidin.

Mide bulantısı

Mide bulantısı, aç karnındayken daha da şiddetli hissedilir. Bu sebeple çok açken uyumayın. Sabah uyandığınızda mutlaka baş ucunuzda kraker olsun. Sabah uyanırken ya da akşam yatarken atıştırdığınız krakerler ve hafif besinler mide bulantısını önlemeye ya da daha hafif yaşanmasına yardımcı olacaktır.

Sindirim sorunları ve midede yanma

Günlük olarak alacağınız 3 öğünü, 5-6 öğüne yaymaya çalışın. Uyumadan en az 3 saat önce yemek faslını bitirin. Yemek yedikten sonra hafif yürüyüşler yapmanız sindirimi kolaylaştıracaktır.  Asitli, baharatlı, kızartılmış besinlerden, çok yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Bacak krampları

Özellikle bu haftalarda bacak krampları başlayabilir. Bazı gebe anne adaylarında bu kramplar çok rahatsız edici olabilir. Uykularınızı dahi kaçırabilecek bu kramplar için hareketsiz kalmak çözüm değildir. Bacağınıza hafif masajlar yapın. Basit esneme hareketleri ve sıcak su torbası da krampları hafifletecektir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk çekmeniz bu haftalarda oldukça doğaldır. Bebeğiniz için hissettiğiniz heyecan, sizi geceleri uyumaktan alıkoyabilir. Tüm değişimler ve hamilelik belirtileri sizin için henüz oldukça yenidir. Bu sebeple uykusuzluk normaldir. Uyumadan önce ılık bir duş almak oldukça iyi gelecektir. Gündüz yaptınız hafif egzersizler de uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

8-hafta-anne

8. hafta hamilelikte annede meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

8. hafta artık anne adayının rahmi neredeyse bir portakal büyüklüğünde. Rahmin büyümesi dolayısıyla idrar torbasını sıkıştırıyor. Bu sebeple de sık sık tuvalet ihtiyacı hissediyorsunuz. İlerleyen haftalarda rahim büyümeye devam edecek.

Hamilelik döneminde salgılanan hormonlar sebebiyle 8. haftada çeşitli cilt sorunları ile karşılaşılabilir. Sivilce sorunu oluşabilir. Bunun sebebi de bu dönemde salgılanan hormonlar, yağ salgısını da arttırdığından, cilt sivilce yapabilir.  Korkmaya mahal yoktur. Birinci üç aylar bittikten sonra, yani birinci trimester bittikten sonra sivilce sorunları düzelecektir. Ancak nadir olarak sivilce problemi gebelik boyunca sürebilir.

Nelere dikkat edilmelidir? 

Bebeğin beyin ve omuriliğinin yerleştiği kemik kanal, yani nöral tüp 8. haftada artık gelişimini tamamlamıştır. Plasenta ismi verilen yapı da bu hafta göreve gelecektir. Bebeğin yerleştiği rahim iç tabakasının gelişiminden ve bu gelişimi sürdürmesinden sorumlu olan hormon, bu görevi artık plasentaya vermiştir. Bu görev değişimi sırasında çeşitli anne adaylarında lekelenme tarzında kanamalar görülebilir. Hatta kimi zaman, rahim hamilelik öncesi alışkanlıklarını sürdürebilir.

Normalde adet olacağınız günlerde adet sancıları gibi ağrılar duyabilirsiniz. Çok ender olsa da kanamalar görülebilir.  Rahimin bu “otomatik davranışı” %20’lik bir oranda gebelerde görülebilir. Sancı, kramp ve kanama anne adayını oldukça endişelendirmektedir. Aslında gebelik sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Sadece rahim, adet olacak gibi programlı olduğu için kasılır. Rahmin bu adet olma alışkanlığı ilerleyen haftalarda normale dönecektir. Ancak anne adayının içinin rahat etmesi açısından doktoruyla bunu paylaşmasında yarar vardır.

8. haftada uykuya eğilim özellikle artar. Bunun yanında yorgunluk, memelerde dolgunluk, devamlı idrara çıkma isteği, karnın şişmesi belirtileri de kendini daha çok gösterir. Bazı anne adayları bu belirtilerden şikayet ederken, bazı anne adayları ise bu değişiklikleri hissetmedikleri için endişe duyarlar. Ancak %20’lik bir oranda, anne adaylarının bazılarında bu belirtiler olmaz ve gebelik sağlıklı bir şekilde ilerlemeye devam eder.

8. hafta hamilelik döneminde bebeğim ultrason görüntüsü nasıldır? 

8. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

8-haftalik-ultrason-goruntusu

 8. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir? 

8. haftada bebeğin boyu ortalama olarak 15 mm.ye ulaşmış vaziyette. Vücut hareketleri de 7. haftanın ortalarında başlamıştır. Bu hafta ise bebeğiniz kollarını dirsekten bükebilmektedir. 9. haftada ise diz eklemi, el ve ayaklar hareket etmeye başlayacak. Ancak anne adayları henüz bu hareketleri hissedemez. Bu hareketlerin hissedilmesi ise 16. ve 20. haftalar arasında olmaktadır.

8. haftanın sonunda bebeğin dilinin ve dudaklarının oluşumu artık tamamlanacak. Diş ve damak yapısı da 8. haftanın sonunda oluşmaya başlayacak. Akciğerlerin gelişimi 8. haftanın sonuna doğru hızlanacak. Lens, bağırsak, bronşlar da artık belirgin bir hal almaya başladı. İskelet dokusu, artık kıkırdak şeklinde hazır. İlerleyen haftalarda bu yapı kemikleşecek.

Bebeğin el ve ayak parmakları oluşmuş durumda. Ancak henüz perde perde olduğu için bitişik vaziyetteler. Bebek 8. haftada 7. haftaya göre iki kat büyümüştür. Yaklaşık olarak ağırlığı da 2 gramı bulmaktadır.  Artık bebeğiniz göz kapaklarını kapatabiliyor. Ancak cinsel organı belli olmadığından  henüz cinsiyetini öğrenemiyoruz. Anne adayları bu haftalarda genellikle bir şey hissetmezler ancak karnınızda büyük değişimler oluyor! Bebeğiniz artık fasulye tanesi kadar. Çoğul gebelikler içinde haftalar aynı gelişimi gösterir.

8. hafta gebelikte uygulanan bir ultrasonda bebeğin kalp atışlarını görmek mümkündür. Kalp atışları dışında, kol ve bacak taslakları, gözlerin yeri de ultrasonda görülebilir haldedir. 8. haftada ilk olarak bebeğinizin kol ve bacak hareketlerini de izleme ihtimaliniz var. Doğum öncesi yapılacak birçok test, görüntüleme yöntemi ile uygulanır. Bu testler teşhis koymaz. Yalnızca riskleri ortaya koyar.

19 Comments

 1. Mrb ben bişey sormak istiyordum ben hamileyim 2 aylık yalnız bende tuvalet problemi oluyor çok fazla bunun için ne kullanmam gerek Tşk

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Tuvalet problemi adı altında bir sorununuz olduğunu paylaşmışsınız. Ancak bunun idrar yollarından mı yoksa barsaklarınızdan mı kaynaklandığını ve tam olarak nasıl bir sorun yaşadığınızı paylaşmamışsınız. Bu nedenle sorununuza danışmanlık verememekteyim.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Mrb ben 2 aylık gebeyim surekli yüz üstü yatıyorum bu bebege zarar verirmi yane bebek karnımda ölür mü? 🙁 bu gumde sol tarafimda agri batma hissettim arada birde karnimda komple hissettim bu aciyi batmayi sizce normalmi

  • Merhaba , 8 haftalik hamileyim ve mide bulantisi agrisi kasilmasi cok yasıyorum onzyd adli ilaci aldim mide bulantisi icin. Bunun bebege bir zarari var mi ve mide bulantilari icin ne yapabilirim çünkü yurt dışında yasiyorum ve doktorlar burda agri kesici bile vermiyor gunlerce kussan dahi tuzlu su serumu disinda bir mudahele yok . Lutfen yardimci olur musunuz ?

 2. Meraba hocam 8 haftalık hamileyim karaciğer enzimlerim iki kat yüksek çıkması düşüğe ya da bebekte bi probleme sebep olur mu

  • Merhaba,
   Gebelik döneminde birçok organda fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bazı enzimlerde hamilelik sırasında belli oranlarda değişiklik olması normaldir. Ancak artışlar belli değrlerin üzerinde olduğunda bunun araştırılması gerekmektedir(Safra kesesi taşları, kolestaz, safra kesesi ve safra yollarındaki iltihaplar, hepatit tablosuna neden olan viral enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, bazı besinler, alkol, karaciğer yağlanması, bazı karaciğer enzim eksiklikleri, pankreas hastalıkları, hemolitik anemiler, çölyak hastalığı, chron hastalığı, ülseratif kolit). Size önerim bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızdır. Gebeliğinizin seyri karaciğer enzimlerinizin ne kadar yükseldiği ve buna neden olan etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hipertiroidi tedavisinde propycil ve thyromazol isimli iki ilaç kullanılmaktadır. Thyromazol’ün bebeğe geçişi daha fazla olduğu için gebelerde sıklıkla propycil kullanılmaktadır. Ayrıca Metimazol tedavisi ile gözlenmiş olan doğumsal anomaliler nedeniyle, propiltiourasil ilk trimester sırasında ve hemen öncesinde ilk tercih edilen ilaçtır. Gebelikte hipertiroidi mümkün olan en düşük dozda tedavi edilmelidir. Gebelerde propycil tb 200- 250 mg’ a kadar güvenle kullanılır. Yüksek dozları bebekte hormon azlığına ve guatra neden olabilir ve ilerde bebeğinizin zihinsel ve motor gelişmesini bozabilir. Bu nedenle endokrinoloji uzmanı kontrolünde ilaç dozlarınız ayarlanmalıdır. Tedavi edilmeyen hipertiroidili gebelerde düşük, erken doğum, plasentanın erken ayrılması, fetal anomaliler ve preeklampsi gibi istenmeyen olayların sıklığında artış olmaktadır. Hipertiroidi gebelik sırasında aşırı yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, kalp yetmezliği, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, titreme, aşırı sinirlilik, iştahın iyi olmasına rağmen her ay alınması gereken kilonun alınamaması ve gözlerde büyümeye neden olabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. sevim Yalçın Reply

  Merhaba hocam ben 16 haftalık hamileyim ve ikili tarama yapıldı ve Bi değer yüksek çıktı 535 çıktı ve doktorum bebekte sorun olabilir dedi ve bende 8yıldır bugünü bekliyordum ve bebeğimden hiçbir şekilde vazgeçmem sizce korkmam gerekir mi biraz endişeliyim şimdiden teşekkürler

 4. Aslı demir Reply

  Merhabalar hocam 12 haftalık hamileyim . Ama çok sebze yiyen bi insan değilim genelde bakliyat bu bebeğe çok zarar verir mi ve devamlı su içmeye de dikkat ediyorum folik asit kullaniyorum

 5. merhabalar benim bi sorum olacaktı cok tedirğinin cevaplarsanız cokkk mutlu olarum ilk gebeliğim 8
  hafta+5 günlük hamileyim geçen hafta doktorum bana kesenin alt kısmında kan pıhtısı gördüğünü söyledi ve haftada bir iğne yapıyorum iki tane iğne verdi ve progesteron alıyorum vajinadan düşük riski cokmu ben neler yapmalıyım çalısıyorum bu arada 10 gün dinenebildim
  neler yapmalıyım

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına bağlı oluşur ve kendisi de rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Buna bağlı olarak da düşük oluşabilir. Ayrıca anne karnında gebelik kaybı, aşırı kanama durumunda annede DIC tablosu gelişebilir ve gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Küçük hematom alanları ise genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, cinsel birliktelikten kaçınılması, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların(progesteron) kullanılması önerilmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Mrb Bülent bey çocuk hastanesinde hemşireyim .bu arada 2 aylık da gebeyim. İki gün önce menenjit şüphesiyle bi hasta takip ettim bugün hastanin menenjit olduğu kesinleşti.hasta tedavisini yaparken eldiven kullandım ama maske kullanmadım. Sizce bulasiciligi mümkün müdür. Bunu nasıl anlarım bende yapabileceği sıkıntılar nelerdir.şimdiden teşekkür ederim iyi calismalar

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Menenjit mikrobu yakın temas ve damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Sizde olduğu gibi kesin tanı almış bir birey ile temasınızın olması nedeniyle en kısa zamanda bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmalı ve profilaktik olarak antibiyotik kullanmalısınız. Bu süreçte gebelik öncesi meningokok aşısı olmayan kadınlara bazı durumlarda aşı uygulaması da yapılabilmektedir. Tüm bu alınan önlemlere rağmen klinik olarak kendinizi takip etmeniz gerekmektedir. Yüksek ateş, ense sertliği, baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, uyku hali, ışığa karşı ani gelişen hassasiyet, havale geçirme gibi belirtiler gözlenmesi halinde en kısa zamanda bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 7. Merhaba hocam benim çok acil ve önemli bi sorum var. 8haftalik hamileyim ve bartholinim
  abse yapti hatta birden fazla yerde bir suru iltihapli kist oluştu ağrı ve acidan ayakta duramiyorum. Augementin kullaniyorum o iltihabin yayilmasina neden oldu vajinanin sag tarafı olduğu gibi iltihapli kist doldu. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen
  😞

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Bartolin bezleri vajen girişinin her iki yanında yerleşmiş kese şeklimde 2 adet bezdir. Bu bezler ince bir kanal aracılığı ile kızlık zarının hemen önüne açılırlar. Bu kanallar tıkandığında sıvı boşalamaz ve bartolin bezinin içinde birikmeye devam eder ve bartolin kisti dediğimiz yapıyı oluşturur. Genital bölgeye travma, vulva enfeksiyonları, tahrişler kanalın bezinin tıkanmasına ve kist oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu kist eğer enfekte olur ise kist içeriği enfeksiyona bağlı olarak değişerek bartolin apsesi dediğimiz bir yapıya dönüşür. Sizde olduğu gibi kist boyutu büyümeye başlar ve enfekte olur ise o zaman hastanın yatırılarak damardan antibiyotik tedavisi alması ve cerrahi girişim ile bu apsenin boşaltılması gerekebilir. Gebelik gibi bir durumunuzun da olması nedeniyle size önerim en kısa zamanda takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

 8. Merhabalar 8haftalık hamileyim aşırı mıde bulantılarım be kusmalarım oluyor dogum doktorum zofer ve dramamine adında ıkı hap verdı sabah aksam olacak sekılde bense bebege zarar verr mı acaba dıe sadece bırınden yarım içiyorum oda rahtlatıyor haplar bebeğe zarar verır mı cok kotu durumdayım ıcmesem de yapamıyorum.

 9. Merhaba 8 haftalik hamileyim bebeğin boyu 3.24 cm sizce normal mi yoksa büyük mü?

 10. Ebru yıkılmaz Reply

  Mrb hocam. Bende 8 haftalık hamileyim bugün hareketlerini his ettim. Mümkün olabilir mi acaba?

Write A Comment