Çoğul gebelikler tek gebeliklerden daha riskli midir?

Çoğul gebeliklerin büyük çoğunluğu sağlıklı bebeklerle sonuçlansa da, ikizler veya daha fazla olan gebelikler yüksek riskli kabul edilir. Ve daha fazla bebek taşıyorsanız, komplikasyon riskiniz de o kadar yüksek olur. En büyük risk, bebekleri erken doğuracak olursunuz, bu da sağlık sorunları olasılığını artırır.

 

Erken doğum ihtimali nelerdir?

Son araştırmalara göre, tüm ikizlerin % 60’a yakını ve üçüzlerin % 90’ından fazlası (37 haftadan önce) erken doğmuştur. Ortalama ikiz gebelik 35 hafta sürer. Üçüz gebelikler ortalama 33 hafta ve dört gebelik ortalama 29 hafta sürmektedir.

 

Erken doğum riskleri nelerdir?

Zamanından önce doğan bebekler, dış dünya için tamamen hazır olmayabilir. Akciğerleri, beyni ve diğer organları tam olarak gelişmemiş olabilir, bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı savaşmaya hazır olmayabilir ve meme emmede veya yutmada zorluk yaşayabilir.

 

Bebek yada bebekler ne kadar erken doğarsa riskler de o kadar büyüktür. 34 ila 37 hafta arasında doğan prematüre bebekler genellikle çok iyi durumdadırlar. 28 haftadan önce doğan bebekler hayatta kalabilir, ancak yoğun tıbbi bakım ve biraz şansa ihtiyaç duyarlar.

 

34 haftadan önce doğum başlarsa, sağlık ekibiniz birkaç günlüğüne doğumu geciktirebilir. Kortikosteroidler ile ekstra zaman yaratacak ve bu zamanı bebeklerinizi tedavi etmek için kullanacaklar, bebeğin akciğerlerine ve diğer organların hayatta kalma şansını büyük ölçüde artırmak için daha hızlı gelişmesine yardımcı olan ilaçlar verilecektir. Bebeklere ayrıca, serebral palsi geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olan magnezyum sülfat da verilebilir.

 

Diğer potansiyel komplikasyonlar nelerdir?

Erken doğum eyleminin yanı sıra, birkaç olası sorun daha vardır:

 

  • İkizler ve üçüzler genellikle doğmadan önce sağlıklı bir kiloya ulaşma şansına sahip değildir. Ortalama tek bebek doğumda 3.2 kilo ağırlığındayken, ortalama bir ikiz bebek 2.5 kilo ağırlığındadır. Üçüzlerden her biri 1.8 kilo ağırlığındadır ve dördüzlerden her biri ortalama 1.3 kilo ağırlığındadır. 2.5 kilo altında doğan bebeklerin düşük doğum ağırlığına sahip olduğu düşünülmektedir.

 

  • Düşük doğum kilosu olan bebeklerin, erken doğmamış olsalar bile sağlık problemleri yaşaması muhtemeldir. Düşük doğum ağırlıklı bebekler genellikle kendi başlarına nefes almada zorluk çeker. Enfeksiyonlarla savaşmaya, vücut ısısını kontrol etmeye veya kilo almaya hazır olmayabilirler. Bu nedenlerle, neredeyse tüm düşük doğum ağırlıklı bebeklerin, eve gitmeden önce yeni doğan yoğun bakım ünitesinde zaman geçirmeleri gerekmektedir.

 

  • Preeklampsi, yüksek tansiyon, idrarda protein veya böbrek veya karaciğer anormallikleri ile karakterize ciddi bir durumdur. İkiz taşıyan kadınların yaklaşık % 10 ila % 15’inde bu sorun yaşanmaktadır ki bu, tek bebek taşıyan kadınların oranının iki veya üç katı demektir. Durum daha önce de gelişmeye eğilimlidir. Ve başladığında, çok şiddetli olabilir. Preeklampsi şiddetli olduğunda, organlarınızın çoğunu ve plasentalarınızı etkileyebilir ve ciddi veya hatta yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir.

 

  • Gestasyonel diyabet, birden fazla bebek taşıyan kadınlarda daha sık görülür. Gestasyonel diyabet geliştirirseniz, dokoturnuz sizi yakından izler. Muhtemelen kan şekeri seviyenizi diyet ve egzersizle kontrol altında tutabilirsiniz, ancak bazı kadınlar insülin iğneleri veya hapları da kullanabilir. Kontrol altına alınmayan diyabet, siz ve bebekleriniz için ciddi sonuçlar doğurabilir.

 

  • Plasenta, doğumdan önce uterus duvarından ayrıldığında plasental abrupsiyon sorunu ortaya çıkar ve bu, birden fazla bebek taşıdığınızda daha olasıdır. Hamileliğin ikinci yarısında herhangi bir zamanda olabilir ve büyüme problemlerine, erken doğum veya ölü doğuma yol açabilir. Çoğul gebeliklerde, ilk bebek vajinal yoldan geldikten hemen sonra abrupsiyon oluşabilir. Ayırma gerçekleştiğinde, diğer bebek veya bebeklerin sezaryen ile doğması gerekebilir.

 

  • İkizden ikize transfüzyon sendromu, paylaşılan plasentadaki bir bebekten diğerine kan akışı ile ortaya çıkan nadir fakat ciddi bir komplikasyondur. Araştırmalara göre, tek yumurta ikizlerinin % 10 ila % 15’i bu sendromu geliştirmektedir. Durum, bebeklerin kan damarları arasındaki bağlantıyı kapatmak için lazer ameliyatı kullanılarak tedavi edilebilir.

 

 

Yatak istirahati gerekir mi?

Özellikle erken doğum gibi komplikasyonlar ortaya çıkarırsanız, doktorunuz bunu önerebilir. Yatak istirahatinin aslında birden fazla bebek taşıyan kadınlar için erken doğumu önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur, ancak fiziksel aktivitenizi azaltmanın veya sık sık mola vermenin faydalı olabileceği bazı durumlar vardır. Doktorunuz bunu tavsiye ederse, durumun artılarını ve eksilerini sizinle görüşmesini isteyin.

 

Ayrıca, tam olarak ne yapabileceğinizi, ne yapamayacağınızı ve ne kadar sürebildiğini öğrenin. Yatak istirahati, herhangi bir nedenden dolayı yataktan çıkmamak anlamına gelebilir. Hamileliğiniz sorunsuz ilerlese bile, çoğu doktor üçüncü trimesterde erken doğum riski doğduğunu bilir.

 

 

Bebeklerden birini kaybetme ihtimali nedir?

İkiz gebelik sürerken, bir bebek hamileliğin erken döneminde düşerken diğeri yerinde kalabilir. Bu durum ikiz gebeliklerin yaklaşık yüzde 20’sinde görülür. Üçüz taşıyorsanız, hamileliğin ilk yarısında bir veya daha fazlasının düşük olması ihtimali yüzde 40’tır.

 

Ultrasondan önceki günlerde, bu düşükler büyük ölçüde fark edilmeyecektir. Tek semptom vajinal kanamadır ve kalan bebek veya bebekler genellikle normal gelişir. Ölü doğumlar, çoğul gebeliklerde biraz daha sık görülür, ancak yine de nadirdir.

 

 

Eğer tek yumurta ikizleri taşıyorsanız, 20. haftadan sonra bir ikizin kaybı hayatta kalan bebek için çok tehlikeli olabilir. Eğer bebekleriniz aynı plasentayı paylaşmıyorsa, kalan bebeğinizin normal şekilde gelişmesi gerekir. Eğer sağ kalan bebeğiniz sıkıntı çekmiyorsa, doğumu erken yapmak için genellikle bir sebep yoktur.

 

Sorun ihtimalini azaltmak için ne yapabilirsiniz?

İkiz gebeliklerde görülen birçok komplikasyonun davranışınız veya yaşam tarzınızla pek ilgisi olmasa da, gerçekten çoklu gebelik yaşadığınızın onaylanması, doktorunuza yaşanabilecek komplikasyonları yakalamak ve tedavi etmek için daha çok zaman verecektir.

 

İkiz gebeliklerin en sık karşılaşılan riskleri ve komplikasyonları hakkında kendinizi eğitin, ancak yanlış gidebilecek her şeyi kendinize dert etmeyin. Erken doğum eyleminin uyarı işaretlerini iyi bilin. Sağlıklı beslenin ve yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun. Son olarak, herhangi bir doğum öncesi randevuyu kaçırmayın ve doktorunuzun talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

https://www.babycenter.com/0_pregnant-with-multiples-potential-complications_3584.bc

 

Write A Comment