1 ) Vajen ( Vajina ) kanseri nedir?

Kadın üreme sisteminin sebep olduğu kanserlerin yaklaşık %1’i vajen (vagina) kanseridir. Ortalama olarak 45 ile 65 yaş arası ki kadınlarda daha çok rastlanmaktadır. Tamamına yakını vajina yüzeyini saran, çok katlı epitelinden gelişen “squamoz tip kanser” dir.

Cinsel geçişli hastalıklardan “Human Papilloma Virusu (HPV)” enfeksiyonunun bu kansere sebebiyet verdiği tahmin edilmektedir.


2 ) Vajen kanserlerinde ne tür şikayetler meydana gelir?

Vagina mukozasında meydana gelen kanser, travmaya özel bir şekilde gelişmektedir. Bu özelliği ile daha çok cinsel ilişki esnasında ve sonrasında kanamanın meydana gelmesine sebep olur.

Aynı zamanda idrar torbasına ve kalın bağırsağa yakın olması sebebi ile de, bu organlar ile alakalı yakınmalar olabilir. Şikayet olarak idrar yapma esnasında yanma, kanama ve ağrı ile dışkılama esnasında ağrı ve kanama olabilir.

3 ) Belirtileri nelerdir?

Hastalığın ilk zamanlarında, herhangi bir bulgu vermeyebilir. Ancak kanserin evresi ilerledikçe, aşağıda ki belirtiler görülebilmektedir;

 • Normal olmayan kanama, örneğin ilişki sonrası veya menopoz dönemi sonrası
 • Sulu vaginal akıntı.
 • Vajende şişlik veya kitle
 • Ağrılı işeme
 • Kabızlık
 • Pelvik ağrı

Vajinal kanserin meydana gelme sebepleri, kesin olarak belirlenmiş değildir. Ölümsüzleşen hücreler kontrolsüz bir şekilde üreyerek, kitle oluştururlar. Daha sonra bu kitlelerin sebep olduğu hücreler, vücudun başka bölgelerine giderler. Bu duruma da, metastaz denilir.


4 ) Vajina kanserinin risk faktörleri nelerdir?

 • Yaşın büyük olması
 • Vajinal intraepitelyal neoplazi(VAIN) denilen atipik hücrelerin görülmesi. VAIN HPV enfeksiyonunun sebep olduğu bir lezyondur. Ancak bu lezyon daha çok servikal hücrelerde değişikliğe sebep olurlar.
 • Birden çok cinsel partnerin olması
 • İlk cinsel ilişkinin erken yaşta olması
 • Sigara içmek
 • HIV enfeksiyonu

5 ) Tanı nasıl gerçekleştirilir?

Vajina Kanserlerinde Tanı Jinekolojik muayenenin yapılması esnasında, vagina duvarında kanamalı erozyone veya tümoral bir alan dikkat çeker. Bu bölgeden alınan biyopsinin incelenmesi ile tanı kesinlik kazanır. Aynı zamanda ilk olarak servikal kanser taraması olan smear testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da büyük yarar vardır.


6 ) Patoloji, davranış ve yayılım


Primer vajen kanserlerinde histopatolojik tanı yaklaşık olarak %85 ile %90 arasında skuamöz hücreli karsinomdur. Adenokarsinom, sarkom ve melanoma da görülebilen diğer histopatolojik tiplerdir. Kanser, daha çok komşuluk yolu ve lenfatikler ile beraber yayılır. Çok az da olsa, hematojen yol ile uzak organ metastazları görülebilir.

7 ) Vajina kanserlerinde tedavi nasıl olur?


Vajinal kanserlerin tedavisi için, kanserin vajina içerisinde yerleşmiş olduğu bölgeye ve kanserin büyüklüğüne bağlı olarak planlanır. Kanser, vajinanın tepesinde rahim ağzına yakın bir bölgeye yerleşmiş ise, cerrahi olarak rahim ve vajinanın yaklaşık 1/3’lük üst kısmı çıkartılır. Bu işleme alt karın bölgesi lenf bezlerinin çıkartılması da ile edilir. Cerrahi müdahalenin yapılmasının ardından, radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır. Kanserin, vajinanın orta bölümüne yerleşmesi halinde, cerrahi müdahale uygulanmaz, bir tek radyoterapi uygulanır.

Kanserin, vajinanın giriş bölgesine, yani alt 1/3’lük kısmına yerleşmiş olması halinde de, dış vajina ile beraber, vajinanın yaklaşık alt 1/3’lük kısmı cerrahi müdahaleler sayesinde çıkartılır. Bu tedaviye radyoterapi de ilave edilir.

Vagina kanserinin tedavi edilmesinin ardından meydana çıkan cinsel ilişki sorunları, rekonstrüktif cerrahi metodları ile çözülebilmektedir.

8 ) Vajen kanserinden korunmak için neler yapmak gerekir?

 • Vaginal kanserden korunmanın belirlenmiş net bir yolu, şuan için bulunmamaktadır. Ancak, kanserin meydana gelme riskini en aza indirebilmek amacı ile aşağıda ki tavsiyelere uyabilirsiniz;
 • Düzenli vajinal muayeneye gitmek ve Pap testini yaptırmak
 • HPV olmamak amacı ile aşı yaptırmak
 • Sigaradan uzak durmak

Write A Comment