Hamileliğin 9 haftasında, bebek embriyonik aşamadan fetal aşamaya geçer. Büyük gelişimsel adımlarla hızlı büyüme devam etmektedir. 9 haftada, bebek yaklaşık bir fıstık büyüklüğündedir. Bebeğin kasları güçlenmeye devam ettiği için, 9. haftada, amniyotik sıvıda uzuvlarının kendiliğinden hareketleri ile çok fazla dalga oluşur.

 

Bu aşamada, bebeğinizin kalp atışını ilk kez bir Doppler ile duymak mümkün olabilir. Ancak, bu her zaman mümkün olmamakta ve bebeğin pozisyonel değişiklikleri kalp atışlarını daha fazla zorlayabilmektedir.

 

Ne bekleyeceksiniz?

9 haftada görünür bir değişiklik olması mümkün değildir, çünkü vücut değişiklikleri henüz çok azdır. Bununla birlikte, bazı fiziksel gebelik semptomları zaten mevcut olabilir veya aşağıdakiler dahil olmak üzere, yakın zamanda başlayabilir:

 

 • Kilo almak
 • Mide ekşimesi
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şişkinlik, gaz, kabızlık
 • Besin isteği
 • Aşırı tükürük
 • Yorgunluk
 • Sık idrara çıkma
 • Meme değişiklikleri ve hassasiyeti

 

Not: Hamilelik, 6-24. Haftalarda idrar yolu enfeksiyonları riskini artırır; eğer bir kişi bir enfeksiyondan şüphelenirse, doktora başvurulmalıdır.

9-hafta-nne

 1. Haftada Hormonlar

Hamilelik sırasında belirli hormonlarda değişim yaşanır, bunlar hamilelik belirtilerinin çoğuna katkıda bulunur. Döllenmiş yumurtanın implantasyonunu takiben, vücut, hamilelik testlerinde de tespit edilen bir hormon olan insan koryonik gonadotropini (HCG) salgılanmaya başlar. HCG, östrojen ve progesteronun düzenlenmesinden sorumludur ve sık idrara çıkmaya katkıda bulunur.

 

Başlangıçta korpus luteum tarafından üretilen progesteron, hamilelik boyunca yükselir ve doğuma kadar yükselmeye devam eder.

 

Erken gebelikte, progesteron, uterusun kan akışını artırmak, plasentayı oluşturmak ve endometriyumun (uterusun astarı) büyümesini ve besin üretimini uyarmaktan sorumludur. Ek olarak, progesteron fetal gelişiminde hayati öneme sahiptir, erken doğum ve emzirmeyi önler, ayrıca vücudu doğuma hazırlamak için pelvik duvar kaslarını güçlendirir.

 

Progesterona ek olarak, plasenta aşağıdaki diğer hormonları da salgılar:

 

İnsan plasental laktojen: Bu hormonun, doğum sonrası emzirme için gerekli olan meme bezi büyümesini teşvik ettiğine inanılmaktadır. Ek olarak, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için hayati olan, kandaki besin düzeylerinin artırılmasında rol oynar.

 

9-haftalik-ultrason-goruntusuKortikotropin salgılatıcı hormon: Bu hormon sadece gebeliğin uzunluğunun belirlenmesinden değil, aynı zamanda bebeğin büyüme ve gelişiminden de sorumludur.

 

Gebelikte diğer bir hayati hormon ise, fetal organ gelişimi, plasental büyüme ve fonksiyon ve meme bezlerinin büyümesinden sorumlu olan östrojendir. Östrojen ayrıca hamilelik sırasında üretilen diğer hormonları düzenlemeye yardımcı olur.

 

Progesteron ve östrojendeki artış, aynı zamanda, hamilelik sırasında ortaya çıkan ruh hali ve sabah bulantısından da sorumludur. Diğer bir hormon relaksin, anne kasları, bağlar ve eklemlerin gevşemesindeki rolü nedeniyle pelvik ağrı ve denge güçlüğü gibi fiziksel semptomlara neden olabilir.

 

 1. Hafta Bebeğin Gelişimi

9 haftalık hamilelikte, devam eden gelişmeler şunlardır:

 

Baş – boyun; kafa daha düz ve yuvarlaktır.

Gözler; gözler kapalı kalırken, tam bir retinal pigmentasyon mevcuttur.

Ağız; dilin yüzeyi artık tat tomurcuklarına sahip olacaktır ve damak kemikleri füzyon sürecini başlatacaktır.

Kulaklar; dış kulakları tamamen geliştiğinde çok daha belirgin görünürler.

Uzuvlar; tüm uzuvlar parmaklar ve ayak parmakları ile belirgin bir görünüme sahiptir; kollar dirsekten bükülmüş durumdadır.

Karın – pelvis; karaciğer, dalak ve safra kesesi formu ve bağırsaklar göbek kordonundan vücuda girmeye devam ederler; dış cinsel organ tanınmıyor.

 

 1. Hafta Yapılacak Şeyler
 2. Hafta, henüz randevu alınmadıysa doğum öncesi ziyareti planlamak için iyi bir zaman olabilir. Ayrıca, genetik testler göz önünde bulundurulduğunda, bu bir doktorla konuşmak için iyi bir zamandır. Test genellikle 9. ve 12. haftalar arasında yapılır.

 

Meme büyüklüğünde artış, belirli bir rahatsızlığa neden olabilir. 9. hafta, annenin sol tarafına yatarak uyumaya çalışması için iyi bir zaman olabilir; bebeğe kan akışı böylece iyileşecektir.

 

9 haftalık hamilelerde yaşam tarzı değişiklikleri

Diğer haftalarda olduğu gibi, hamilelik sırasında yapılması gereken yaşam tarzı değişiklikleri olabilir:

 

Genel Sağlık

Hamilelik sırasında annenin kendisi ve gelişmekte olan bebekle ilgilenmesi önemlidir. Hamilelik sırasında, uyuşturucu gibi diğer tüm zehirli maddelerle birlikte alkol ve sigara içmekten kaçınılmalıdır.

 

Hamileler, hamilelik boyunca kullanmak istedikleri tüm ilaçlar için doktor ile görüşmelidir. Sağlıklı bir diyet yapmak ve iyi bir doğum öncesi vitamin almak da önemlidir. Hamilelik sırasında sağlığın korunmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da, yoga, yürüyüş ya da yüzme gibi günde 30 dakika egzersiz yapmaktır.

9-hafta-hamilelik

Güzellik

Hamileliğin ilk 12 haftasında kalıcı saç boyası kullanılması önerilmez; bunun yerine yarı kalıcı bir boya iyi bir seçenektir. Saç rengindeki kimyasal maddeler 12 haftadan sonra bebek için daha az risk taşır.

 

Gıda

Hamilelik sırasında balık yemek güvenli olmasına rağmen, haftada 200 ile 350 gram balık ve kabuklu deniz hayvanı ile sınırlı olması tavsiye edilir.

 

Hamilelik sırasında tüketilmesi mümkün olan bazı balık örnekleri arasında karides, konserve hafif ton balığı (not: teneke konserve olabilir), yayın balığı, somon, hamsi, ringa balığı, sardalye, alabalık ve morina yer alır. Tüketimi, haftada 100 gramdan daha fazla olmamak kaydıyla, ton balığı kullanılması tavsiye edilir.

 

Hamile iken köpek balığı, kılıçbalığı ve kral uskumrudan kaçınmak en önemlisidir, çünkü bebeğin beynine ve sinir sistemine zarar verebilecek yüksek cıva seviyeleri vardır.

 

Hamileliğinizle ilgili sorularınız varsa, doktorunuza açıkladığınızdan emin olun.

 

Ektopik gebelik, vajinal kanama veya doku geçişi gibi vajinal sıvı sızıntıları, bayılma hissi veya baş dönmesi, düşük tansiyon, rektal basınç, omuz ağrısı ve şiddetli pelvik ağrı veya kramp gibi belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuzu arayın.

Kaynak:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/298626.php

 

 

21 Comments

 1. Bende zehirli guatr var 9 haftalık gebeyim propiycil kullaniyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hipertiroidi, gebelikte nadiren görülür. Ancak hipertiroidili kadınların gebelikleri yüksek riskli gebelik grubuna girer. Mutlaka kadın-doğum ve Endokrinoloji uzmanının denetimi altında olmalıdırlar. Annenin tiroid bezinin çalışmasını kontrol altında tutmak adına kullanılan bu ilaçların dozlarının ayarlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde çocuğun zihinsel ve motor gelişimi kötü yönde etkilenir. Öte yandan tedavi edilmeyen hipertiroidili gebelerde düşük, erken doğum, plasentanın erken ayrılması, fetal anomaliler gibi istenmeyen olayların sıklığında artış olmaktadır.
   Tedavide propycil ve thyromazol isimli iki ilaç kullanılmaktadır. Thyromazol’ün bebeğe geçişi daha fazla olduğu için gebelerde sıklıkla propycil kullanılmaktadır. Mümkün olan en düşük doz verilerek tedavi edilmeli, aylık ST4, TSH kontrolu yapılarak ilaç dozları ayarlanmalıdır. Hipertiroidi tedavisinde gebelerde radyoaktif iyod (atom tedavisi olarak bilinen) kesinlikle kullanılmaz. Hipertiroidi tedavisi için operasyona karar verilirse en uygun zaman ikinci trimestir (gebeliğin ikinci üç ayı) dir. Birinci ve üçüncü üç ayda operasyon risklidir.
   Çarpıntı, terleme gibi şikayetleri azaltmak için yardımcı olarak beta bloker türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak, bu ilaçlar gebelerde dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bebeğe geçerek, bebeğin gelişimini yavaşlatabilir, doğum olayının uzamasına, yeni doğan bebekte kalpte ritim problemlerine, yenidoğan sarılığının uzamasına ve kan şekerinin düşmesine neden olabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. İyi günler doktor bey benim ablam 9 haftalık hamile ama son adet tarihi 28 temmuz 13 haftalık olması gerekirken öyle çıkıyor neden olabilir sizce doktor bi acıklama yapmadı da

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gebelik kesesinin ya da bebeğin baş popo mesafesinin(CRL) ölçülmesi, gebelik yaşını belirlemede önemlidir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanmaktadır. Bu nedenle son adet tarihinize göre şu anda 13 haftalık bir gebeliğiniz bulunmakla birlikte embriyonun implantasyon zamanına göre aslında daha erken bir gebelik döneminde olabilirsiniz ve buna bağlı olarak da gebeliğiniz 9 haftalık olarak hesaplanmış olabilir. Yine adetleri düzenli olmayan kadınlarda son adet tarihi bazen gebelik haftasıyla uyumlu olmayabilir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanından bebeğinizin ilk ultrasonuna göre hesaplanmış son adet tarihinizi öğrenmeniz ve gebelik takiplerinizde bu tarihi kullanmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. ben 9+3 günlük hamileyim kahverengi akıntı oluyor bazan damla damla oluyor acaba tehlikeli mi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Spekulum muayenesi yapılarak kanamaya neden olabilecek vajinal ve servikal faktörlerde incelenmelidir. Yine hemoroid açısından ve idrar yolu patolojileri(hematüri) açısından da hastanın değerlendirilmesinde fayda bulunmaktadır. Ayrıca gebeliğin 8. Haftasında plasentanın corpus luteum işlevlerini üzerine almasına bağlı olarak oluşan kanama da sağlıklı gebeliklerde ender olarak görülen “lekelenmenin” nedeni olabilir.
   Düşük riski ortaya çıktığında kanama azsa, rahim ağzı servikal kanal kapalı ise, gebelik kesesi düzgün ve haftasına göre embriyonun gelişimi normal ise ve kalp atışı izleniyorsa ise bu kanama takip edilmelidir. Progesteron içeren ilaçlar, su tüketiminin arttırılması, yatak istirahati, cinsel birliktelikten kaçınılması tedavide tercih edilen yöntemlerdir. Rh Rh uygunsuzluğu olan vakalarda anti-D Ig uygulanması gerekmektedir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Doktora gidin benimde 9+3 gunluktu kahverengi lekeler geldi sonra gittigimde doktora olmus

 4. Mrb hocam 9 haftalık hamileyim iki gündür dilimin üç tarafında bi uyuşma var. Acaba kullandığım ilaçlardan da olabilir mi clexane progestan ecopirin kullanıyorum ya da bebekle alakalı bir durum mudur?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Yüz bölgesindeki bazı sinirlerin enfeksiyonu, vitamin veya mineral yetersizlikleri, multipl skleroz yada dil üzerine uzun süreli baskı gibi çeşitli nedenler, uygun olmayan diş protezlerinin kullanılması, serebrovasküler olaylar, diş ve ağız temizliğinin iyi yapılmaması ve ağızdaki bakterilerin kolonize olması, dildeki yanık ve yaralanmalar, alkol, sigara, bazı ilaçlar, yanan ağız sendromu, psikolojik bazı rahatsızlıklar dilde uyuşma şikayetine neden olabilmektedir. Bahsetmiş olduğunuz ilaçların bu tip yan etkisi bulunmamaktadır. Size önerim bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Tuğçe koc Reply

  Merhaba ben otuzbes yaşında iki çocuk annesiyim. İkisini önce yirmi altı aylık hamileyken hellp sendromu geçirdim bebek yaşamadım üç gün yogunbakimda kaldım .tekrar hamile kaldım altı haftalik aynı sorunu yasarmiyim çok korkuyorum teşekkür ederim

 6. Bahar kaya Reply

  Hocam Merhabalar benim bebeğim 9 haftalik oldu bugünlerde karın ağrısı var bende sizce normalmi

 7. Hocam merhaba 9+2gunluk hamileyim.. trioidim 3.89 cikti bugun ilaca basladim..lakin kendimi hic hamile gibi hissetmiyorum gogus agrim gecti bu normal mi sizce cok ewham yapmaya basladim kalp atisi vs durdu diye..ara ara belirtiler kaybolup tekrar baslayabilir mi.. tesekkurler

 8. Hayırlı akşamlar hocam ben 9 haftalık gebeyim ne yesem cikartiyorum et turu hiçbirşey yiyemiyorum
  doktorum bulantı için ilaç verdi hiçbir şekilde faydası olmadı folic asit ilacimida icemiyorum napabilirim bana akıl verin

  • Merhaba,
   Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 6. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddetli giderek hafifler ve kaybolur. Kanda gebeliğe bağlı olarak yükselen hCG ve östrojen hormonlarının beyindeki bulantı merkezini uyararak bu tabloya neden olduğu düşünülmektedir. Öte yandan psikolojik ve fiziksel stres ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları arttırabilmektedir. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir. Hamile kadınların kokuya olan hassasiyetleri artmaktadır. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve parfüm kokularında daha belirgindir. Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hafif vakalar genellikle evlerine gönderilir, sakin, huzurlu ortamlarda, az ve sık aralıklarda yapılan katı, yağsız gıdalardan oluşmuş beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Ancak şiddetli hiperemezis gravidarum vakalarında hastaneye yatış ve serum tedavisi gerekir. Hastanın yemekler sırasında su ya da başka sıvı almaması, bunları yemeklerden 1 saat sonra alması, öğün sayısını artırması, öğünlerde yediği miktarı azaltması gerekmektedir. Midenin boş kalmasına izin vermemelisiniz. Bulantı hissedildiği anda beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi besin maddelerinden yemek ve uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce kraker ve leblebi gibi kuru birşeyler yiyip bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkmak, yemek aralarında yeterli sıvı almak, gün içinde zaman zaman mola vererek dinlenmek gibi basit önlemlerle bu şikayetiniz ile baş edebilirsiniz. Bilimsel kanıt olmasa da zencefil, nane gibi bazı bitkilerin de yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bu konuda bir diyetisyenden de destek alabilirsiniz. Bulantı şikayetinize yönelik olarak kullanabileceğiniz pek çok ilaç bulunmaktadır. Hekiminizden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. merhaba hocam 9 haftalık hamileyim ilk kontrole gitmedim 12/09/2016 da gitmeyi planlıyorum bir aksilik olmaz ise sizce geç bir tarih mi oldu ilk muayene için ?

  birde ilk muayene de vajınal ultrason mu olur yoksa normal mi ?
  teşekkürler..

 10. Iyi gunler hocam size bir sorum olucak lutfen bana yardim edin gercekten cok zor bi donem geciyorum.
  Suan 9 haftalik hamileyim ve sat 24 eylul.hamile oldugumu ogrendigim gunden beri devamli kahverngi lekelenmeler yasiyorum.Bir ara kananamam baya bi artti fakat sonra yine kahverengiye dondu.3 farkli doktora gititim hicbirisi bebekte ve kesede sorun gormuyorlar
  kalp atislarini aliyioruz saglikli diyorlar ama 2 3 gun arayla devamli lekeleniyorum gunde 3 adet progestan 100ml kullaniyorum.bu lekelenmeler neden oluyor. Ayrica bugunler tam adet gunum ve ayni adet belirtilerimi yasiyorum bel kasik agrisi normalde bu agrilar
  yoktu adet doneminde yine ayni bulgular yasanirmi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Kanama şikayeti gebelikte her zaman için önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Küçük hematom alanları genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur. Bu süreçte bol su tüketmenizi, kafeinli içeceklerden kaçınmanızı ve yine rahim kasılmalarını tetikleyebilecek bitki çaylarından uzak durmanızı öneririz
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. 9 haftada gece kusmalari normal mi ? Belirli aralıklarla 3 defa oldu en sonucunda limon sarısıydi endiselenmeliyim ve bu arada is halde olmuşum?

 12. Sabiha saglamtas Reply

  Mrb hocam bn 9 haftalik hamileyim iki gün once ateşim oldu ve titreme oldu ateş yüzünden bebeğime ALLAH korusun bişey olur mu.. yani düşük deilde sakatlık gibi ALLAH KORUSUN

 13. Tuğba AKTEKİN Reply

  Merhaba annem 9 haftalık hamileymiş bugün öğrendik ama 9 haftalıkken kalbi durmuş ve ölmüş bu yüzden kürtaj yaptılar doktor anneme hiç hissetmedin mi dediğinde hissetmediğini söyledi sadece kasıklarında şiddetli ağrı vardı 1 hafta sonra çok şiddetli olmaya başladı.Annemde hormon bozukluğu var yani hamile olma ihtimali bile yok ama doktor ona hamile olduğunu söyledi açıkça söylemek gerekirse annem ve ben inanmadık annem doktora hormon bozukluğu hastalığım var dediğinde doktor hemen çevirmeye başladı kan pıhtılaşmasıda olabilir kisde olabilir diye kürtaj yapıldığında çıkan cismi sonuçta onlar görüyorlar çocuk değil mi anlarlar öyle değil mi neden parça alı patoloji testine gönderiyorlar mağdem bebek var o hastaneye güvenmiyorum bahsettiğim hastane Medicine Hospital çünkü aynı hastane aynısını 1,2 ay önce öğretmenimede aynısını yaptı sizce hamilemiydi

 14. Merhaba Doktor Bey Benim adetim 36 Gecikti Aslinda her ay Gecikiyor ne yapmaliyim Acaba Hamile Miyim Ama hic mide bulantisi yok cvplarsaniz Sevinirim Saygilar.. (Gulcan Özsoy)

Write A Comment