9. hafta hamilelik döneminde anne adayında olan değişiklikler nelerdir? 

Anne adayının memelerindeki dolgunluk ve hassasiyet 9. haftada biraz daha fazla hissedilmeye başlar.  Daha önceki haftalardan da bildiğiniz gibi alttan iyi destekleyen bir sütyen kullanmak daha rahat iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Artan hamilelik hormonları sebebiyle mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunlar da bu haftalarda artış gösterebilir. Midenizi aşırı doldurmamaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında mide yanmasına yol açan besinlerden uzak durmaya dikkat etmeniz gerekir. Bu besinler, herkesin bünyesine göre değişiklik gösterir. Şayet şikayetler artış gösterirse ve alınan önlemlerle hafiflemez ise, doktorunuza başvurunuz.

Ultrasonografi ile  hamilelik haftasının saptanması

Hamilelik ilk 13 haftalık sürecinde ultrasonografi ölçümlerinde bebeğin baş-popo mesafesi (CRL=crown-rump length), yani oturma boyu belirlenir ve bu ölçüm ultrasonografi cihazı içindeki yüklü bilgilere göre otomatik şekilde hamilelik haftasına çevrilir. CRL çok hassas bir ölçümdür.  Yapılan bu ölçümünün hata payı sadece +/- 3- 4 gündür. Bu sebeple de uygulanan ölçümde belirlenen hamilelik haftası anne adayının Son Adet Tarihine göre uygulanan hesaplamayla tutmadığında CRL ölçümü gerçek gebelik haftası olarak ele alınır.

Bu iki hesabın birbiriyle tutmamasının sebebi anne adayının Son Adet Tarihini (SAT) anımsayamaması ya da yanlış şekilde hatırlamasından kaynaklanabileceği gibi, gerçekte anne adayının yumurtlaması adet döngüsünün 14. gününden daha farklı bir gününde (daha geç ya da nadir olarak olarak daha erken) olmuş olabilir.

CRL ölçümü bütün ırksal ve kalıtsal özellikleri hesaba katmayan değerlendirmedir. Bebek, anne adayının sandığından daha büyük olduğunda bu bebek, “iri” olacağından daha çok hamilelik haftasının Son Adet Tarihine göre hesaplandığında yanlış olduğunu ortaya koyar.

20. haftaya kadar uygulanan ultrasonografi ölçümlerinde aynı haftalardaki bütün bebekler birbirlerine hemen hemen yakın büyüklükte ve ölçümlere sahip olur ancak 20. haftadan itibaren ırksal, kalıtsal ve anne adayına ait özellikler (sigara tüketimi, doğru olmayan beslenme düzeni, bebeğin kilosunu etkileyebilecek bazı hastalıklar) de kendini göstermeye başlar ve aynı haftada olan bebekler kıyaslandığında kilo ve boy farklılıkları iyice belirgin olmaya başlar. Bu sebeple hamileliğin ikinci yarısında uygulanan ölçümler gerçek gebelik haftasını ortaya koymaktan oldukça uzaklaşır. Ortalama 100 anne adayından 15’inde SAT’a göre belirlenen hamilelik haftasının CRL ölçümüne göre tekrar düzenlenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu düzenleme (“düzeltilmiş gebelik haftası”) ileriki hamilelik haftalarında bebeğin gerçek haftasının bilinmesi için oldukça önem teşkil eder.

9-hafta-nne

9. hafta hamilelik döneminde bebekte olan değişiklikler nelerdir? 

9. haftada bebeğin yüz yapısında artık mühim gelişmeler yaşanmaya başlanmıştır. Dudaklar ve gözler git gide daha da gelişmeye başlamaktadır. Gözler, 9. haftada balık gözü gibidir. Yanlarda yer alır. Ancak bu haftadan itibaren yüzün ortalarına doğru yaklaşıyorlar.

Bağırsaklar daha önceki haftalarda kordon içinde yer alırken, bu haftadan itibaren karın içinde kendileri için oluşturulan boşluğa doğru gitmeye hazırlanmaktadırlar.

9. hafta hamilelik döneminde bebeğimizin boyu ve kilosu ne kadardır? 

9. haftamızda artık bebek; 4 santimetre boyunda iken, ağırlığı ise 4 gramı bulmaktadır.

Hamilelik ve Laboratuvar Değerlendirmeleri

Hamilelik döneminde anne adayında meydana gelen değişiklikler laboratuvar testlerine de kendini göstermektedir. Bu sebeple test neticeleri normal olmayan seviyelerde çıkabilir. Laboratuvar neticelerinin olduğu sayfada bulunan “normal değerler” hamilelik olmayan dönemler için geçerli neticelerdir. Hamilelik mevcut ise,  tetkikler gebelik de göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

9. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

9-haftalik-ultrason-goruntusu

9. haftanız da artık bebek; 4 santimetre boyunda iken, ağırlığı ise 4 gramı bulmaktadır. 9. hafta embriyonik dönemin son haftasıdır. Bundan sonra bebek artık fetus olarak adlandırılır. Bu haftada bebeğin kemik ve kıkırdak dokuları oluşmaya başlar. Gözleri artık gelişir. Ancak göz kapaklı kapalı bir konumdadır. Yirmili haftalara gelene kadar kapalı kalacaktır. Dil  bu hafta iyice oluşmaya başlar. Bebeğin el ve parmakları artık görülebilir, fakat, el ve parmakları henüz çok küçük olduğu için ördek ayağı gibi bitişiktir. İç genital organlar erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık (over) olacaktır. Bu sebeple de bebeğin cinsiyeti henüz belli değildir. Cinsiyet farklılaşması başlamıştır fakat erkek bebeklerin testisleri daha karın içinde oldukları için cinsiyet ayrımı için daha ileri haftalar beklenecektir. 9. haftadan önce ilk oluşum evrelerinde bebeğin göbek kordonu çevresinden dışarı doğru çıkmış olan bağırsaklar artık karın içerisine ilerlemeye başlar.)9. haftada bebek ilk defa içme eyleminde bulunur. Bu ilk içecek, amniyon sıvısıdır. Bu sıvı, bebeğin içinde olduğu sudur. Bu haftalarda bebeğin refleksleri gelişmeye başlar. Bunun dışında bu haftada oluşan diğer gelişmeler: kalp kapakları, retina ve burun ucudur.

9-hafta-hamilelik

Gebelik de ağrıların sebebi nedir? 

9. haftada da anne adayı devamlı idrara çıkmaya devam eder. Kasıklarda ağrılar biraz daha şiddetlenebilir. Rahim büyümesini sürdürdüğü için mesaneye daha çok baskı yapmaya başlar. Ve kapasitesi azalan mesane sebebiyle gebelik bu hafta daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Ancak ağrılar çok şiddetlenirse doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Karnınız ne zaman belli olur?

Bu haftalarda anne adayının en merak ettiği sorulardan biri de anne adayının karnının ne zaman belli olacağıdır. Anne adayının karnı bu dönemde henüz dışarıdan belli olmaz. Ancak anne adayının karnı gibi bebeği de büyür. Anne karnı 12. haftadan itibaren belli olmaya başlar.  Rahim bu haftadan sonra pelvis kemiklerinin üzerine çıkar. Bu sebeple de karnı belli olmaya başlar.

20 Yorum

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Hipertiroidi, gebelikte nadiren görülür. Ancak hipertiroidili kadınların gebelikleri yüksek riskli gebelik grubuna girer. Mutlaka kadın-doğum ve Endokrinoloji uzmanının denetimi altında olmalıdırlar. Annenin tiroid bezinin çalışmasını kontrol altında tutmak adına kullanılan bu ilaçların dozlarının ayarlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde çocuğun zihinsel ve motor gelişimi kötü yönde etkilenir. Öte yandan tedavi edilmeyen hipertiroidili gebelerde düşük, erken doğum, plasentanın erken ayrılması, fetal anomaliler gibi istenmeyen olayların sıklığında artış olmaktadır.
   Tedavide propycil ve thyromazol isimli iki ilaç kullanılmaktadır. Thyromazol’ün bebeğe geçişi daha fazla olduğu için gebelerde sıklıkla propycil kullanılmaktadır. Mümkün olan en düşük doz verilerek tedavi edilmeli, aylık ST4, TSH kontrolu yapılarak ilaç dozları ayarlanmalıdır. Hipertiroidi tedavisinde gebelerde radyoaktif iyod (atom tedavisi olarak bilinen) kesinlikle kullanılmaz. Hipertiroidi tedavisi için operasyona karar verilirse en uygun zaman ikinci trimestir (gebeliğin ikinci üç ayı) dir. Birinci ve üçüncü üç ayda operasyon risklidir.
   Çarpıntı, terleme gibi şikayetleri azaltmak için yardımcı olarak beta bloker türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak, bu ilaçlar gebelerde dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bebeğe geçerek, bebeğin gelişimini yavaşlatabilir, doğum olayının uzamasına, yeni doğan bebekte kalpte ritim problemlerine, yenidoğan sarılığının uzamasına ve kan şekerinin düşmesine neden olabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 1. İyi günler doktor bey benim ablam 9 haftalık hamile ama son adet tarihi 28 temmuz 13 haftalık olması gerekirken öyle çıkıyor neden olabilir sizce doktor bi acıklama yapmadı da

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gebelik kesesinin ya da bebeğin baş popo mesafesinin(CRL) ölçülmesi, gebelik yaşını belirlemede önemlidir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanmaktadır. Bu nedenle son adet tarihinize göre şu anda 13 haftalık bir gebeliğiniz bulunmakla birlikte embriyonun implantasyon zamanına göre aslında daha erken bir gebelik döneminde olabilirsiniz ve buna bağlı olarak da gebeliğiniz 9 haftalık olarak hesaplanmış olabilir. Yine adetleri düzenli olmayan kadınlarda son adet tarihi bazen gebelik haftasıyla uyumlu olmayabilir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanından bebeğinizin ilk ultrasonuna göre hesaplanmış son adet tarihinizi öğrenmeniz ve gebelik takiplerinizde bu tarihi kullanmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. ben 9+3 günlük hamileyim kahverengi akıntı oluyor bazan damla damla oluyor acaba tehlikeli mi?

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Spekulum muayenesi yapılarak kanamaya neden olabilecek vajinal ve servikal faktörlerde incelenmelidir. Yine hemoroid açısından ve idrar yolu patolojileri(hematüri) açısından da hastanın değerlendirilmesinde fayda bulunmaktadır. Ayrıca gebeliğin 8. Haftasında plasentanın corpus luteum işlevlerini üzerine almasına bağlı olarak oluşan kanama da sağlıklı gebeliklerde ender olarak görülen “lekelenmenin” nedeni olabilir.
   Düşük riski ortaya çıktığında kanama azsa, rahim ağzı servikal kanal kapalı ise, gebelik kesesi düzgün ve haftasına göre embriyonun gelişimi normal ise ve kalp atışı izleniyorsa ise bu kanama takip edilmelidir. Progesteron içeren ilaçlar, su tüketiminin arttırılması, yatak istirahati, cinsel birliktelikten kaçınılması tedavide tercih edilen yöntemlerdir. Rh Rh uygunsuzluğu olan vakalarda anti-D Ig uygulanması gerekmektedir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Doktora gidin benimde 9+3 gunluktu kahverengi lekeler geldi sonra gittigimde doktora olmus

 3. Mrb hocam 9 haftalık hamileyim iki gündür dilimin üç tarafında bi uyuşma var. Acaba kullandığım ilaçlardan da olabilir mi clexane progestan ecopirin kullanıyorum ya da bebekle alakalı bir durum mudur?

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Yüz bölgesindeki bazı sinirlerin enfeksiyonu, vitamin veya mineral yetersizlikleri, multipl skleroz yada dil üzerine uzun süreli baskı gibi çeşitli nedenler, uygun olmayan diş protezlerinin kullanılması, serebrovasküler olaylar, diş ve ağız temizliğinin iyi yapılmaması ve ağızdaki bakterilerin kolonize olması, dildeki yanık ve yaralanmalar, alkol, sigara, bazı ilaçlar, yanan ağız sendromu, psikolojik bazı rahatsızlıklar dilde uyuşma şikayetine neden olabilmektedir. Bahsetmiş olduğunuz ilaçların bu tip yan etkisi bulunmamaktadır. Size önerim bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba ben otuzbes yaşında iki çocuk annesiyim. İkisini önce yirmi altı aylık hamileyken hellp sendromu geçirdim bebek yaşamadım üç gün yogunbakimda kaldım .tekrar hamile kaldım altı haftalik aynı sorunu yasarmiyim çok korkuyorum teşekkür ederim

 5. Hocam Merhabalar benim bebeğim 9 haftalik oldu bugünlerde karın ağrısı var bende sizce normalmi

 6. Hocam merhaba 9+2gunluk hamileyim.. trioidim 3.89 cikti bugun ilaca basladim..lakin kendimi hic hamile gibi hissetmiyorum gogus agrim gecti bu normal mi sizce cok ewham yapmaya basladim kalp atisi vs durdu diye..ara ara belirtiler kaybolup tekrar baslayabilir mi.. tesekkurler

 7. Hayırlı akşamlar hocam ben 9 haftalık gebeyim ne yesem cikartiyorum et turu hiçbirşey yiyemiyorum
  doktorum bulantı için ilaç verdi hiçbir şekilde faydası olmadı folic asit ilacimida icemiyorum napabilirim bana akıl verin

  • Merhaba,
   Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 6. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddetli giderek hafifler ve kaybolur. Kanda gebeliğe bağlı olarak yükselen hCG ve östrojen hormonlarının beyindeki bulantı merkezini uyararak bu tabloya neden olduğu düşünülmektedir. Öte yandan psikolojik ve fiziksel stres ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları arttırabilmektedir. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir. Hamile kadınların kokuya olan hassasiyetleri artmaktadır. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve parfüm kokularında daha belirgindir. Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hafif vakalar genellikle evlerine gönderilir, sakin, huzurlu ortamlarda, az ve sık aralıklarda yapılan katı, yağsız gıdalardan oluşmuş beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Ancak şiddetli hiperemezis gravidarum vakalarında hastaneye yatış ve serum tedavisi gerekir. Hastanın yemekler sırasında su ya da başka sıvı almaması, bunları yemeklerden 1 saat sonra alması, öğün sayısını artırması, öğünlerde yediği miktarı azaltması gerekmektedir. Midenin boş kalmasına izin vermemelisiniz. Bulantı hissedildiği anda beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi besin maddelerinden yemek ve uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce kraker ve leblebi gibi kuru birşeyler yiyip bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkmak, yemek aralarında yeterli sıvı almak, gün içinde zaman zaman mola vererek dinlenmek gibi basit önlemlerle bu şikayetiniz ile baş edebilirsiniz. Bilimsel kanıt olmasa da zencefil, nane gibi bazı bitkilerin de yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bu konuda bir diyetisyenden de destek alabilirsiniz. Bulantı şikayetinize yönelik olarak kullanabileceğiniz pek çok ilaç bulunmaktadır. Hekiminizden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. merhaba hocam 9 haftalık hamileyim ilk kontrole gitmedim 12/09/2016 da gitmeyi planlıyorum bir aksilik olmaz ise sizce geç bir tarih mi oldu ilk muayene için ?

  birde ilk muayene de vajınal ultrason mu olur yoksa normal mi ?
  teşekkürler..

 9. Iyi gunler hocam size bir sorum olucak lutfen bana yardim edin gercekten cok zor bi donem geciyorum.
  Suan 9 haftalik hamileyim ve sat 24 eylul.hamile oldugumu ogrendigim gunden beri devamli kahverngi lekelenmeler yasiyorum.Bir ara kananamam baya bi artti fakat sonra yine kahverengiye dondu.3 farkli doktora gititim hicbirisi bebekte ve kesede sorun gormuyorlar
  kalp atislarini aliyioruz saglikli diyorlar ama 2 3 gun arayla devamli lekeleniyorum gunde 3 adet progestan 100ml kullaniyorum.bu lekelenmeler neden oluyor. Ayrica bugunler tam adet gunum ve ayni adet belirtilerimi yasiyorum bel kasik agrisi normalde bu agrilar
  yoktu adet doneminde yine ayni bulgular yasanirmi

  • Jinekoloji.com Yorum yap

   Merhaba,
   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Kanama şikayeti gebelikte her zaman için önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Vajenden bir kanama olmadan da rahim içinde kanama alanları görülebilir. Plasenta arkasındaki bu kanamalara retroplasentral hematom denilmektedir. Bu hematom alanları rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Küçük hematom alanları genel olarak izlemde kaybolmaktadırlar. Bu süreçte istirahat edilmesi, sıvı tedavileri ve rahim kasılmasını azaltan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Ancak yinede bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden doktordan almanız daha doğru olur. Bu süreçte bol su tüketmenizi, kafeinli içeceklerden kaçınmanızı ve yine rahim kasılmalarını tetikleyebilecek bitki çaylarından uzak durmanızı öneririz
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. 9 haftada gece kusmalari normal mi ? Belirli aralıklarla 3 defa oldu en sonucunda limon sarısıydi endiselenmeliyim ve bu arada is halde olmuşum?

 11. Sabiha saglamtas Yorum yap

  Mrb hocam bn 9 haftalik hamileyim iki gün once ateşim oldu ve titreme oldu ateş yüzünden bebeğime ALLAH korusun bişey olur mu.. yani düşük deilde sakatlık gibi ALLAH KORUSUN

 12. Tuğba AKTEKİN Yorum yap

  Merhaba annem 9 haftalık hamileymiş bugün öğrendik ama 9 haftalıkken kalbi durmuş ve ölmüş bu yüzden kürtaj yaptılar doktor anneme hiç hissetmedin mi dediğinde hissetmediğini söyledi sadece kasıklarında şiddetli ağrı vardı 1 hafta sonra çok şiddetli olmaya başladı.Annemde hormon bozukluğu var yani hamile olma ihtimali bile yok ama doktor ona hamile olduğunu söyledi açıkça söylemek gerekirse annem ve ben inanmadık annem doktora hormon bozukluğu hastalığım var dediğinde doktor hemen çevirmeye başladı kan pıhtılaşmasıda olabilir kisde olabilir diye kürtaj yapıldığında çıkan cismi sonuçta onlar görüyorlar çocuk değil mi anlarlar öyle değil mi neden parça alı patoloji testine gönderiyorlar mağdem bebek var o hastaneye güvenmiyorum bahsettiğim hastane Medicine Hospital çünkü aynı hastane aynısını 1,2 ay önce öğretmenimede aynısını yaptı sizce hamilemiydi

Yorum bırak