1 ) Hamilelik dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girilmez, düşüncesi doğru mu?

Cinsel ilişkide asıl olan, bebeğe baskı uygulamayacak pozisyonların tercih edilmesidir.
Bazı eşler ve inanışlar, hamilelik dönemi içerisinde hiçbir şekilde ilişkiye girilmemesini vurgular. Bu durum, aslında bebek bakımından çok daha fazla zararlıdır. Çünkü ilişki esnasında anne tarafından salgılanan seratonin hormonu, bebeğin direk olarak gelişmesine destek verir. Bu hormon, eşler arasındaki sevgiyi de arttırdığından dolayı, bebeğin ruhen daha sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamında doğmasına zemin hazırlamaktadır.

2 ) Baba adaylarının dikkat etmesi gereken husular

Baba adaylarının bu dönem boyunca dikkat etmesi gereken noktalar, aşağıda ki gibidir;

 • İlişki süresi boyunca, kadına hassas davranılmalıdır
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır
 • Bebeğe baskı yapacak durum ve hareketlerden uzak durulmalıdır

3 ) Hamilelik döneminde, kaçıncı aya kadar cinsel ilişki yaşanabilir?

Çok fazla kadın, hamilelik döneminin ilk günleri içerisinde, henüz hamile olduğunu öğrenmeden cinsel hayatına zaten devam etmektedir. Bu yüzden de, hamilelik döneminin en başında dahi, cinsel ilişki içerisinde bulunmanın, düşüğe sebep olduğunu ifade etmek saçma olur.

Ancak yine de doktorlar, daha önce düşük yaşayan, çeşitli tedavi yöntemleri ile hamile kalmış, hamileliğinin ilk zamanlarında kanaması ve düşük tehdidi teşhisi konmuş, daha önce servikal yetmezlik teşhisi almış, genital enfeksiyonu mevcut anne adaylarının, doktorun izin verdiği ikinci bir süreye kadar, cinsel ilişkide bulunmalarını tavsiye etmemektedir.

Cinselliğin hangi aya kadar yaşanabileceği sorusuna gelince, hamilelik süresince tıbbi bir engel görülmediği sürece ve belirli bir takım pozisyonlarda hamileliğin 9. ayına dek, cinsel ilişki yaşanabilir. Hamileliğin son 4 haftasında, spermin içerisinde mevcut olan prostaglandin hormonunun, rahim ağzında açılmaya ve meme başı tahriği, aynı zamanda orgazmın sebep olduğu oksitosin salınımının da, aynı şekilde rahimde kasılmalara sebep olacağını öngörerek, cinsel ilişkide bulunulmaması teorik olarak önerilmektedir.

Ancak gene de, bu konu ile ilgili net bir bulguya sahip değiliz. Yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda, cinselliğin hamilelikte de normal hayatta ki kadar yoğun ve serbest yaşanabileceğini ifade etmektedir. Anne adaylarının bu konuda doktorunun önerisini dinlemesinde yarar vardır.

4 ) Cinsel ilişkiden uzak durulması gereken durumlar

Cinsel ilişki sırasında meydana gelen kanama ve ağrı, vajinal enfeksiyonlar, doktor tarafından teşhisi konmuş plasenta previa (bebeğin eşinin rahim ağzında yerleşmesi), bebeğin sularının gelmesi, servikal yetmezlik.

Netice olarak, tıbbi herhangi bir engel bulunmadığı sürece, hamileliğin 9. ayına dek, cinsellik hamile bir anne adayının en doğal ihtiyacıdır.

5 ) Hamilelik döneminde cinsel ilişki sayısında bir sınırlama yok

Yapılan araştırmalarda ki verilere göre, 100 hamilelikten 3’ünde ilişki olmamasını gerektiren durum mevcuttur. Hamilelik döneminde ilişki sayısında, herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Aynı zamanda, ilk aylarda ya da son ayda ilişki olmaması gerektiği şeklindeki bilgiler de asılsızdır. İlişki arzusu bulunuyorsa ve aşağıdaki engel durumlar, anne adayında söz konusu değil ise, ilişki için zaman ve sayı sınırlaması bulunmaz.

6 ) Hamilelikte ne zaman cinsel ilişki olmamalı?

 • Kanama; kendiliğinden ya da ilişki sırasında olması
 • Ağrı; ilişki öncesi kasık ve bel ağrılarının olması
 • Su gelmesi
 • Kaşıntı ya da kokulu akıntı olması

7 ) Hamilelikte cinsel ilişkinin yasaklı olduğu durumlar

 • DÜŞÜK TEHDİDİ
 • Nedeni belli olmayan vaginal kanama
 • Hamilelik kesesinin beklenenden erken açılması ve suyun gelmesi durumda,
 • Plesenta plevra ( bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi )
 • Erken doğum riski
 • Eşinin cinsel yol ile bulaşan bir hastalık taşıması
 • Anne adayının HPV taşıyıcı olması durumunda
 • Tekil gebelikte son1 ay, çoğul gebelikte son 3 aylık dönem içerisinde

8 ) DİKKAT!!!!!!!!!!!

 • Yasak olduğun dönemler içerisinde cinsel ilişki olmamalıdır.
 • Cinsel ilişki olduğunda kanama olması halinde muhakkak doktorunuza bildirin.
 • Kimyasal kayganlaştırıcı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Esanslı prezervatifler kullanmaktan kaçınılmalıdır. İçerisinde bulunan kimyasallardan dolayı önerilmemektedir.
 • Spermin içinde mevcut olan prostaglandinden dolayı, ya prezervatif ya da geri çekme yöntemi kullanılmalıdır. Prostaglandinin içeriği rahim ağzını uyaracak bu da rahim kasılmalarına sebebiyet verecektir.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği pozisyonlarda cinsel ilişki olmalıdır.

9 ) CİNSEL İLİŞKİ, ERKEN DOĞUMA SEBEP OLMAZ

Hamilelik döneminin son evrelerinde, anne adaylarını en fazla yoran şey, karın bölgesinde git gide büyüyen bir ağırlığın taşınması, bununla beraber ödemlerin oluşturduğu yıpratıcı etkenlerdir. Bu dönem içerisinde ve en çok ta doğuma yakın zamanlarda, anne adayları kendilerini daha hareketsiz kılar ve kötü hissetmeye başlarlar. Birçok defa, hamile anne adaylarının aklına cinsellik gelmemektedir.

Birde bunun yanı sıra, bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmenin, erken doğuma sebep olabileceği de çok fazla karşılaşılan bir düşüncedir.

Ancak bu düşünülenlerin tam aksine, cinsel ilişki olması ya da sayısının erken doğum ile hiç bir ilişkisi bulunmamıştır. Hamileliğin, doğuma yakın dönemlerinde de, bir sorun olmadığı sürece cinsel ilişkiye girilebilir.

Burada ilk olarak yaşanan problemlerden biri, bebeğin varlığından kaynaklanan cinsel birleşmede teknik yetersizlik söz olabilir.  Bu problemi, cinsel birleşme pozisyonunda değişiklik yaparak üstesinden gelmek mümkündür. Bu durumun bebeğe herhangi bir zarar verme ihtimali de bulunmamaktadır.

4 Comments

 1. Merhaba bn 2 .5 aylık hamileym fakat doktor korkum var bna gremiyorm doktora lütfen yardımcı olur
  musunuz bde 2.5 aylık hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Hamilelikte cinsel birliktelikte bulunup orgazm olmanız bebeğinize zarar vermez. Orgazm esnasında salgılanan oksitosin hormonu erken doğum eylemine neden olmaz. Erkek cinsel organı haznede kaldığı için bebeğe değmez ve bebekte herhangi bir sakatlığa neden olmaz. Erken doğum eylemi riski, vajinal kanama, plasenta previa, su gelmesi, genital bölgede enfeksiyon varlığında cinsel birliktelikten kaçınılması gerekmektedir. Cinsel birliktelik sonrasında kanama ve kasık ağrısı olması halinde takip olduğunuz doktorunuza başvurmanlısınız. Cinsel birliktelik esnasında oksitosin hormonu salgısını arttırmamak için meme başı uyarısından kaçınılması önerilmektedir. Ayrıca semen içindeki prostaglandinler rahim kasılmasına neden olabilmektedir bu nedenle cinsel birliktelik esnasında kondom kullanılabilir. Hamilelikte tercih etmeniz gereken cinsel birliktelik pozisyonları ve cinsel ilişki yasağı olup olmadığı hakkındaki danışmanlığı ise bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene bulgularınız neticesinde hekiminizden almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba doktor, ben 1aylik hamileyim ama yaklaşik 1haftadir bende kanama var, ilk gunler kahveyi oldu, şimdi kirmizi kan geliyor. Neden ola bilur lutfen cevaplandiriniz

 3. Merhaba ben 7 aylık evliyim 25 nisanda adet oldum şuan adetim 9 gün gecikti ilk yaptığım gebelik testi pozitif çıktı sonra cinsel ilişkide eşim vajinama parmağıyla girdi sonraki testimde negatif cikti ayrıca kandada negatif çıktı ilişkin kaynaklanıyor sanırım ama hala adet olmadım hiç bir kanamadan olmadı bebek varmidir hala zararı dokunurmu bana

 4. Merhabalar hocam benim sorum 15 haftalik hamileyim eşimle ilişki sonrası avuç içi kadar su geldi bu durum tehlike arz ediyormu neden şu geldi benden çok korkuyorum bi sorunmu olacak

 5. ben 5.5 aylık hamileyim ve ilişkiye girmedim korkuyorum bebeğime bişey olur diye ve ilk gebeligim bu yüzden dolayı kaçıyorum herseyden ve rahim ağzımda acı var kasık ağrısı çekiyorum 3 haftadır doktora gittim tahlil verdim bişey çıkmadı

Write A Comment