Adet kanamaların normal düzeninin dışında olması adet düzensizliği olarak adlandırılır. Adet kanamasının beklenen tarihten daha önce gerçekleşmesi tıbbi literatürde; polimenore olarak adlandırılırken gecikmesi oligomenore olarak adlandırılır. Adet dışında adet arası kanamalar ise metroraji olarak ifade edilir.  Adet kanamasının normal fazla gelmesi hipermenore olarak adlandırılırken, pıhtılı kanamalar da bu grup içinde incelenmektedir. Normalde adet kanamasında pıhtı gelmesi normal değildir. Bunun dışında adet kanamasının 8 günden uzun sürmesi ya da 2 günden az sürmesi bir sorunun varlığına işaret eder ve mutlaka araştırılmalıdır.

Adet kanaması düzensizlikleri ne şekilde olur?

Adet düzensizlikleri iki grupta incelenmektedir. Bu gruplar aşağıda ifade edilmiştir.

Organik kökenli adet düzensizlikleri:

Organik kökenli adet düzensizlikler, rahimdeki ur ya da polip gibi sebeplerle olur. Bunun dışında tümör, yumurtalık kistleri gibi sebeplerle de adet düzensizlikleri meydana gelebilmektedir. Adet düzensizlikleri içerisinde görülme oranı %25 olmaktadır.

Disfonksiyonel uterin kanamalar:

Yapısal herhangi bir problem tespit edilmemektedir. Ancak bu durumda hormonal sorunlar akla gelmektedir. Görülme oranı adet düzensizlikleri içerisinde %75 olarak ifade edilir.

Bu sebeplerin dışında ergenlik döneminden önce ya da menopoz döneminden sonra meydana gelen vajinal kanamalar mutlaka ayrıntılı şekilde incelenmelidir.

Organik kökenli adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Hormonal kaynaklı sebepler dışında adet düzensizlikleri genellikle;

 • Cinsel organ travmaları,
 • Rahim ya da rahim ağzı enfeksiyonları,
 • Miyomlar,
 • Çikolata kisti,
 • Rahim iç zarında iyi huylu tümörler,
 • Kanser çeşitleri olarak sayılabilir.

Düzensiz adet kanamalarında kadının yaşı oldukça önemlidir. 40 yaş öncesi meydana gelen düzensiz kanamalar genellikle hormonal kaynaklıdır. Ancak 40 yaş üstü yaşanan adet düzensizlikleri hormonal sebepler dışında meydana gelir.

Adet düzensizliğine yol açabilen diğer sebepler:

 • Spiral,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Aylık iğneler,
 • 3 aylık iğneler,
 • Düşük,
 • Dış gebelik,
 • Mol gebelik olarak sayılabilir.

Adet düzensizliği jinekolojik olarak nasıl değerlendirilir?

Adet düzensizliği söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden bir jinekoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Muayene yapıldıktan sonra adet düzensizliğine sebep olan faktörler tespit edilmektedir. Vajinanın, rahmin ve yumurtalıkların değerlendirilmesi gerekmektedir.

Şayet kadın 40 yaşının üstündeyse ve bir sebep tespit edilememişse rahim iç zarından biyopsi alınabilir. Alınan doku örneği patolojiye gönderilerek, rahim iç zarının yapısı detaylı şekilde değerlendirilir.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliğine yol açan sebep şayet üreme organları kaynaklı ise, tedavi soruna yönelik olarak yapılmaktadır. Örnek olarak miyom ya da kanserli hücreler mevcut ise cerrahi yöntemlerle tedaviye başlanır. İleri durumlarda rahmin alınması yani histeroskopi yapılması gerekebilir.

Menopoz döneminde meydana gelen kanamalar ise ciddiye alınmalıdır. Vajinal ultrason ve rahim içinde biyopsi alınması gerekebilmektedir.  Şayet yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda adet düzensizliklerine yol açabilecek sorunlar tespit edilememiş ise bu durumda hormonal denge araştırılmalıdır. Adet düzenleyici ilaçların kullanılması gerekebilmektedir.

9 Comments

 1. iyi aksamlar kızım 10 yaşında kahve rengi leke geldi bu gun normal mi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Adet kanamaları 9–16 yaşları arasında başlar. Menarş olarak adlandırılan bu süreçte üreme organlarınız ile hipofiz bezinden salgılanan hormonların uyum içinde çalışması zaman alır. Bu nedenle birkaç yıl adetlerin düzensiz olması normaldir. Ancak muayenesi yapılmadan bahsetmiş olduğunuz bu kahverengi lekenin nereden kaynaklandığı ile ilgili bir yorum yapılması doğru olmaz. Size önerim takip olduğunuz çocuk hastalıkları doktoruna başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba,
  Sürekli olarak rahime baskı yapmak adet düzensizliğine ve hamile kalamamaya neden olur mu ?

 3. Merhaba hocam;
  Ben 21 yaşındayım ilk adetimi 13 yaşımda gördüm ve o günden beri çok düzenli adet gördüm saatine kadar düzenliydi. Ancak 1 yıldır adetlerim düzensizlesti. Sıklıkla 4 5 gün olmak birlikta bazen 10 güne çıkan gecikmeler yaşadım. Doktora gittim ultrasyonda sag yumurtalikta polikistik görünüm var dedi hormanlarimin cok normal ve kan sonucunu da iyi oldugunu söyledi. Hic bir ilac vemedi ve hic bir aciklama yapmadi. Gecikmelerim ara ara hala devam ediyor. Sizce 20 yasindan sonra pko olmus olabilir miyim? Ve bu ilerde bebek sahibi olmami engeller mi ?

 4. sevda oduncu Reply

  Bn adet biara geldi bi ara gelmedi bn mide kanamasi gecirdim haplar kullaniyom onlardan mi acaba goremde cok az

 5. Meraba ben iki aydir adet olmuyorum dontora gitcem ama alttan muayane olur diye korkuyorum.nasil bi muayene sekli oluyo aciklar misiniz lutfen

 6. Meraba ben 19yasindayim ve bekarim . ben iki aydir adet olmuyorum doktora gitcem ama alttan muayane olur diye korkuyorum.nasil bi muayene sekli oluyo aciklar misiniz lutfen

 7. Merhaba ben 1 buçuk aydır adet görmüyorum ama sürekli düzensizlik oluyor daha 17 yaşındayım sizce bu normal mi ve ayrıca erkek arkadaşımla ilişkiye girdik annem beni kadın doğuma götürmeyi düşünüyor. Kadın doğuma gidince erkek arkadaşımla ilişkiye girdigim ortaya çıkar mı

 8. Merhaba 18 yaşındayim yillardir adet duzensizligim var ultrasyonda bsy cikmadi ama durmadan kanamalarm oluyo 2 aydir kanamalarm kesilmiyor kist olabilir mi ilerde cocugumun olmamasindan da cok korkuyom ne yapmaliyım yardım eder misiniz 😣

Write A Comment