1 ) Adet kaç gün sürer?

Adet kanamalarının 2 ile 7 gün arasında düzenli bir şekilde gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının sadece 1 gün sürmesi, az olarak nitelendirilir ve neden 1 gün sürdüğünün muhakkak detaylı bir şekilde araştırılması gerekir.

Adet miktarının ne kadar olduğu ise, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ve bunun tespit edilmesi de elbette ki zordur. Adet günleri içerisinde 5’den fazla ped kullanılması fazla olarak kabul edilir. Gün içinde 1 veya 2 pedin kullanımı yeterli ise, bu durumda aynı şekilde normal kabul edilen bir durumdur. Bu konuda asıl önemli olan ayrıntı, adet kanamasının kaç gün devam ettiğidir.

Adet kanamasının 21 veya 35 gün arasında gerçekleşmelidir. Her kadın mutlaka 28 ile 30 gün arasında adet görecek diye bir kaide de yoktur. Bu sebepten dolayı, 21 ile 35 gün arasında adet görme durumu da normal olarak sayılır.

2 ) Normalde adet miktarı ne kadar olmalı?

Miktarına gelince, bunun ölçümü ve normal olup olmadığı değerlendirme altına almak, biraz daha zordur çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı değişiktir. Kimi kadınlar ped deki kandan rahatsız olduğu için, kanama az da olsa sıklıkla ped değiştirirken, kimileri idareli olmak amacı ile kanama çokta olsa ped değiştirme sıklığını az gerçekleştirir. Ancak genel olarak gün içerisinde 3 veya 5 ped den fazlası, çok olarak kabul edilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, hasta 1-2 damla kanama olduğu zamanda dahi ped değiştiriyor ise ve bu şekilde günde 4-5 ped değiştirdiğini belirtiyor ise, bu fazla değildir normaldir.  Gün içerisinde yalnızca bir ped yeterli oluyor ise, bu da normal kabul edilebilir önemli olan adetin en az 2 gün sürmesidir.

3 ) Adetin sıklığı ne kadar olmalıdır? Kaç günde bir adet olmalıdır?


Adetlerin başladığı tarihler arasında minimum 21 gün, en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesine gerek yoktur. 21 veya 35 gün arasındaki süreler, normal olarak kabul edilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, bu sürenin hesaplanması sırasında bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen sürenin hesaplanmasıdır. Adetler arasında temiz kalınan günlerin sayılması doğru sayılmaz.

adet

4 ) Ergenlik Döneminde Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Adet döneminin ilk başladığı dönemler içerisinde adet düzensizlikleri yaşamak, tamamen normal sayılır. İlk adet kanamasının ardından, 2 yıl ile 3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü adet kanamaları kendi kendine düzen içerisine girer. Bu sebepten dolayı, ilk adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliğinin sebebi ile panik yapmaya gerek yoktur. Ancak yoğun kanamanın gerçekleşmesi halinde, kanamanın niye şiddetli gerçekleştiği, detaylı bir şekilde araştırılarak, sebebe yönelik tedaviye başlanması gerekir. Kanamanın 7 günden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması sebebi ile kansızlık gelişmesi halinde, bu durumda adet kanamasının fazla olduğu kabul edilir.

3 Comments

  1. Ceren topal Reply

    Ben ilk adetimi görüyorum bu 5. Gün dün çok az kanamam oldu biter diye düşündüm ama bugün kanamam sık devam ediyor bu normalmi yoksa değişik bi durummu

  2. Boşver DOSTUM Reply

    şey selam arkadaşlar yaşım 13 yaklaşık 4 haftadır adet olmuyorum adet olmam yazın başladı ortalarında önce 1 haftada bir oluyodum çok az bi süre aralığıyla annemde normal olduğunu söyledi sonra 2 haftada bir olamaya başladım ve birazda olsa düzeliyo dedim herkes yani adeti bilen 1 ayda 1 olur diyolardı bi dahaki adet olma sürem 3 veya 4 hafta idi ilk gene korktum ama kan gelince rahatladım bu daha tam olarak 1. yılım deil zten hamile olmamın imkanı yok ama hala adet olmadım sizce napmalıyım bi yol önerin bana

  3. Asdasfgvgb Reply

    Çarşamba oldum bugün cuma hala devam ediyo daha 1. Yılım değil hep değişiyor 3gun 7gun şimdi ne zaman biter çok sıkıldım bu durumdan keşke hiç adet olmasam bile diyorum bazen offfff

Write A Comment