Kadınların her ay yaşadığı adet sancıları için bitkisel çözümler, en merak edilen konuların başında gelmektedir. Bitkisel çaylar ya da bitki çözümleri adet sancısını tamamen geçirmemektedir. Bu sebeple de bilinçsiz bitki tüketimi kesinlikle önerilmemektedir. Adet ağrısı; rahmin kasılması ve yumurtlama neticesinde meydana gelmektedir.  Bunun dışında adet sancısının şiddetli olmasına sebep olan bir hastalık varsa bunun da araştırılması ve tedavisi gerekir.

 

Adet dönemlerindeki şişkinlik ve kramplara karşı bol bol su tüketilmeli

Adet döneminde meydana gelen şişkinlik, ödem ve kramplara karşı günde en az 3 litre su tüketilmelidir. Özellikle de bu dönemde artan tatlı isteğini frenlemek için bol bol su tüketilmeli ve şeker dengesini sağlamak için de su şişesine bir tarçın çubuk koyulmalıdır.

balik-yemegi

Yağlı balıklar adet sancılarının azalmasına yardımcı olur

Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini açısından zengin olan somon gibi yağlı balıklar adet sancılarının azalmasına destek olmaktadır. Bu besinler; krampların ve sancıların hafiflemesine yardım eder. Ancak bu balıkların kızartma olarak tüketilmesi, ödemin ve şişkinliğin artmasına yol açacaktır. Bu sebeple de ızgara ya da buğulama gibi yöntemlerle balık pişirilmelidir.

Bununla beraber; balığın yanında yapacağınız havuçlu bir salata da yine krampları hafifletmek açısından oldukça önemlidir.

ananas

Ananas adete bağlı ödemin giderilmesinde en etkili besinlerin başında geliyor

Ananas, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ağrıların hafiflemesine ve adet döneminin daha sakin geçmesine yardım ediyor. Sulu ve tatlı tadıyla da adet dönemindeki tatlı krizlerini önlüyor.  Özellikle adet dönemi şişkinliklerinin giderilmesi için her gün ananas tüketimi sayesinde, adet dönemi şikayetlerinin yarı yarıya azaldığını fark edeceksiniz.

cay (2)

Adet ağrılarına karşı bitki çayları

Adet döneminde yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın, portakal ya da nane-limon çayı, adet döneminin daha rahat geçmesini sağlayabilir. Özellikle yeşil çayın ödem azaltıcı etkisi sayesinde metabolizma daha hızlı çalışır. Kırmızı meyve çayları (ahududu, kuşburnu, kızılcık, yaban mersini vb.) ise içeriğindeki antioksidan kapasitesi ile rahatlatıcı etki gösterir ve kramp şikayetlerini hafifletmektedir. Tarçın portakal çayı artan tatlı isteğinizi bastırmada en etkili bitki çaylarının başında gelmektedir.

Nane limon çayı ise şişkinlik, gaz ve bulantı şikayetlerinizin hafiflemesine destek verebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bu bitki çaylarının güvenilir kaynaklardan temin edilmesidir.

bitter-cikolata

Bitter çikolata adet ağrılarının azalmasına yardımcı olur

Tatlı krizlerinde doğru tatlılar tüketmek, hem kalori alımını dengeler hem de ağrıların hafiflemesini sağlar. Kalori değeri yüksek tatlılar yerine yiyeceğiniz 20 gram bitter çikolata tüketmeniz sayesinde; antioksidan etkisi ile kasların gevşemesine, rahatlamaya ve ağrıların azalmasına destek olur.

muz

Muz adet sancı ve kramplarının azalması için en çok tavsiye edilen besinlerin başında gelir

Tıpkı egzersiz yapmadan önce muz tüketilmesinin önerildiği gibi, adet görmeden birkaç gün önce muz tüketimi de önerilmektedir. Sporculara önerilen muz tüketiminin amacı, ağrıların hafiflemesini sağlamaktır. Adet sancılarında da aynı etkinin oluşmasını sağlayan muz, krampların hafiflemesine yardım edecektir.

sut

Sabah içilen tarçınlı süt kramplara karşı etkilidir

Uyandığınızda içeceğiniz tarçınlı, ılık bir süt kalsiyum etkisi sayesinde krampların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tarçın ile tatlandırılan süt sayesinde, tatlı isteği de hafifletilmiş olur. Şayet süt ve süt ürünlerine karşı bir duyarlılık söz konusu ise laktozsuz süt içilmelidir.

2 Comments

  1. Meraba adetlerim çok düzensiz 45 50 günde bir oluyorum. Adetim düzensiz olduğu için hamile kalamıyorum adet düzensizliği için yardımcı olurmsnz..

Write A Comment