Ağrılı cinsel ilişki, birleşme aşamasında vajen girişinde ya da kasık gibi daha derinlerde hissedilen ağrı, batma, acı gibi durumları ifade etmektedir. Bu duruma disparoni, denilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki kadınların büyük bir kısmının yaşadığı ancak konuşmadığı bir konusudur. Bazı kadınlar bu durumu normal olarak kabul edip uzun yıllar çekmektedir. Ancak günümüzde cinsel açıdan bilinçlenmenin artması ve sorunların konuşulabilmesi ile ne kadar yaygın bir problem olduğu ortaya çıkmıştır.

Ağrılı Cinsel İlişki İçin Jinekolojik Muayene!

Ağrılı cinsel ilişki için ilk olarak sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla sebep jinekolojik hastalıklardır. Bundan dolayı da jinekolojik muayene yapılması şarttır. Şayet jinekolojik herhangi bir sorun saptanmaz ise psikolojik sebepler araştırılmalıdır.

Disparoni çeşitleri nelerdir?

İlk cinsel ilişkiden itibaren cinsel ağrı yaşayan vakalar bulunmaktadır. Bu duruma Birincil disparoni denilir. Ancak daha önceden böyle bir sorunu olmayan ve daha sonra cinsel ilişkide ağrı yaşayan kadınlar da mevcuttur. Bu duruma da ikincil disparoni denilir.

Ağrıl cinsel ilişki tanısında, ağrının nerede başladığı oldukça önem teşkil eder. İlişki sırasında vajinanın hemen girişinde ya da içinde duyulan ağrılar, yüzeysel disparonidir. Ancak kasıkta hissedilen ağrılar derin disparoni olarak adlandırılır.

Yüzeyel disparoni nedir?

Cinsel ilişki aşamasında kadın ağrıyı vajen girişinde ya da vajen içinde hisseder. Bu sorunun nedenlerinden bazıları ise:

Vulvar vestibulit sendrom

Vajina girişinde ağrı, yanma, batma, acıma duyan kadınlarda vajinismus gibi sorunlar görülebilir. Bu sendromun sebepleri net olarak bilinmemektedir. Cerrahi tedavisi ise cilt bölgesinin basit bir operasyonla alınmasıdır. Bu sendrom tedavi edilmez ise orgazm olamama sorunu ortaya çıkabilir.

Enfeksiyonlar

Vajinitler çoğunlukla vajinal akıntı ve kaşıntı (pruritis) belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonları,  vajinal trikomonas enfeksiyonu ve Gardnerella kaynaklı gelişen bakteriyal vaginosis enfeksiyonları hastalarda cinsel ilişkide ağrı belirtilerine sebep olabilir. Vulvitler ise çoğunlukla dış genitalda yamaya, kaşıntıya ya da döküntülü lezyonlarla kendini gösterir.

 • mantar enfeksiyonu,
 • Kötü iyileşen doğum dikişleri
 • Normal doğum dikişlerinin iyileşememesi gibi faktörler cinsel ilişkide ağrıya yol açmaktadır.

Vajina operasyonları

Vajina daraltma girişimleri, vajinal yolla rahmin alınması operasyonları,başarılı şekilde uygulanmaz ise cinsel birleşmede ağrı sorunu ortaya çıkabilir.

Vajen darlığı

Kadınların bazılarında nadir olarak da görülse vajen girişi doğumsal olarak dar olabilir. Cinsel birleşme ağrılı geçmektedir.

Menopoz

Menopoz kaynaklı olarak vücutta meydana gelen hormonal değişimler ve vajinada kuruluk, kadınların cinsel birleşmede ağrı duymasına yol açabilir.

Kızlık zarı kaynaklı anormallikler

Kızlık zarının olması gerekenden fazla olması sebebiyle cinsel ilişkide ağrı yaşanabilir. Bunun dışında kızlık zarı cinsel birleşmeye engel olabilecek biçimde yüksek kenarlı ve küçük delikli de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda cinsel birleşme ağrılı olabilir.

Vajinal ıslanmanın yetersiz olması

Vajenin kayganlığına yardım eden salgıların az olması sebebiyle yüzeysel ağrı yaşanabilir. Vajinal kuruluk diye de adlandırılan bu durum yetersiz cinsel uyarım sebebiyle yaşanabilir. Kadında süt hormonu fazlalığı sebebiyle östrojen hormonu azalmakta ve vajinada kuruluğa yol açabilmektedir.

Vajinal kuruluk problemi olan hastaların tedavisinde kullanılan çeşitli kayganlaştırıcı krem, jel veya fitiller “vajinal lubrikant” şeklinde ifade edilir.  Menopoz sebepli yaşanan vajinal kuruluk durumlarında lokal etkili hormonal ilaçlar da kullanılabilir.

Derin disparoni nedir?

Penisin vajinaya girmesinden sonra alt kasık bölgesinde ya da karında ağrı ya da acı hisseleri derin disparoni olarak adlandırılır.

Endometriozis

Rahim içindeki dokunun gebelik gerçekleşmediğinde, adet kanaması şeklinde dışarıya atılması söz konusu olur. Bu doku yani endometrium normalde rahim içinde olur. Ancak bu dokunun rahim dışına yerleşmesi halinde, endometriozis hastalığı meydana gelir. Bu rahatsızlık üreme çağında olan kadınlarda görülmektedir. Hastalık yumurtalıklarda, tüplerde, bağırsak yüzeyinde, döl yatağında, karın zarı üzerinde, rahim arkasında olan boşlukta, vajenle bağırsağın son bölümünde görülebilir. Fakat en sık görüldüğü alan yumurtalıklardır. Burada meydana gelen oluşumlara çikolata kisti adı verilir. Bu her 10 kadından ikisini etkileyebilir.

Bu kistlerin içeriği aynı rahim içi dokusu gibi her ay kalınlaşır ve dökülür. Bu zaman içinde kistin içeriğindeki sıvının koyu kahverengi, aynı erimiş çikolatayı andırması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Bu durum zaman içinde çevre dokularda tahrişlere ve yapışıklıklara neden olur. Kadınlarda özellikle adet döneminde şiddetli ağrılar meydana gelmeye başlar. Bununla birlikte hastalarda başka etkilere neden olabilir.

İç genital organlardaki patolojiler

Rahim, yumurtalık, tüpler ya da alt karın alanı ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye yol açabilir. Buna örnek olarak: miyomlar, yumurtalık kistleri verilebilir.

Geçirilmiş batın operasyonları

Apandisit, sezaryen, miyom operasyonları gibi çeşitli batın operasyonlar ardından operasyonları hastada kalıcı olacak kasık ağrısına yol açabilir.

Psikolojik olarak yaşanan vajinismusa bağlı cinsel ilişkide ağrı

Vajinismus  psikolojik olarak yaşanan ağrının en yaygın görülen sebebidir. Cinsel ilikide kasılma, ağrı ve acı ile kendini gösterir.

11 Comments

 1. iyi günler ben 4 ay önce doğum yaptım. Ve dogumdan icimde bi parca kalmış kürtaj oldum. İliskideyken çok kotu bir ağrı oluyor o acıya dayanamıyorum ve bunun icin ilişkiye bile girmek istemiyorum bunun sebebi ne olabilir ? Ve ayrıca esim korunuyor. Teşekkürler kolay gelsin…

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelik esnasında ağrı(disparoni) şikayetine neden olabilen etkenler arasında genitoüriner sistem enfeksiyonları, vajende yapısal darlıklar, vajinal kuruluk, endometriozis, geçirilen batın ameliyatlarına bağlı olarak oluşan karın içi yapışıklıklar yer almaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve ağrı şikayetinizin nedeninin saptanması ve nedene yönelik olarak tedavinizin planlanmasıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Mrb ben 3 aylık evliyim ilişki sırasında kasiklari da batma ağrı oluyor dayanamıyorum bazen kendimi çekmek istiyorum ve çocukla istiyoruz bu ay 15 gün adetim geçikti test yaptım evde pozitif çıktı hastanede kanda çıkmadı adet söktürücü hap verdi ve jinekolojiye gitmemi söyledi 15 gündür kasik ve belinde aşırı ağrı var sebebi ne olabilir Teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde karar verilebilir. Adet gecikmesi sonrasında yapılan kanda gebelik testinizin negatif olarak çıktığını ve size bir ilaç tedavisi verildiğini paylaşmışsnız. Ancak ilaç sonrası adet görüp görmediğinizi yazmamışsınız. Korunmasız cinsel birliktelikte bulunmanız ve kasık ve bel ağrısı şikayetiniz olması nedeniyle genitoüriner sistem enfeksiyonu açısından değerlendirilmeniz gerekebilir. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Tekrar merhaba durumu şöyle özetliym, ilişki sonrası jele benzer sümüksü ve kanlı aktıntım oluyor.
  İlişki esnasında çok şiddetli Ağrı’m oluyor ayda 1 kere ilişki oluyor zaten hastaneye gittim belli tetkikler yapıldı sonuç haftaya çıkıcak 6 aylık evliyim 6 aydır düzeli olarak bu şikayetlerim var sebebi ne olabilir

  • Merhaba,
   Cinsel birliktelik esnasında ağrı(disparoni) şikayetine neden olabilen etkenler arasında genitoüriner sistem enfeksiyonları, vajende yapısal darlıklar, endometriozis, geçirilen batın ameliyatlarına bağlı olarak oluşan karın içi yapışıklıklar yer almaktadır. Vajina normal olarak nemli bir yapıya sahiptir. Vajina duvarlarındaki ve rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği ve ıslaklığı sağlar. Normal sayılan bu tip akıntılar kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamda olan akıntılardır. Bu akıntı, yumurtlama dönemi gibi östrojen yani kadınlık hormonunun yükseldiği dönemlerde artış gösterir. Yani iki adet arasına rastlayan dönemde bu akıntıda bir miktar artış olabilir. Aynı şekilde adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldir. Adet dönemine yaklaştıkça bazen vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir. Eğer kanlı vajinal akıntı şikayetiniz söz konusu ise bu tip akıntılara neden olabilen rahim ve rahim ağzını ilgilendiren pek çok durum vardır. Takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene bulgularınız ve tahlil sonuçlarınız doğrultusunda size danışmanlık verecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Selam merhaba eşim ikinci evliliğini yaptı benimle uzun zaman cinsel ilişkiye girmediğini biliyoruz
  benimle ilk girdiği ilişkide biraz kanama ve ağrısı oldu ikinci gün olmadı bi kanamanı nedeni tekrar kızlık zarının oluşma ihtimali mi aceba yoksa bir doktora gitmeye gerek varmı teşeküler

  • Merhaba,

   Rahim ağzında gelişen bazı enfeksiyonlar, yaralar, polipler, myomlar, cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar, cinsel birlikteliğe bağlı olarak genital bölgede oluşan yaralanmalar da cinsel ilişki sonrası kanama şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim eşinizin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmasıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Iyi günler ben bir aylık evliyim cinsel ilişki sırasında ağrı duyurum ve zevk alamıyorum ne yapmalıyım

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Bir kadının cinsel birliktelikten zevk alamamasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Cinsel istek, sadece psikolojik bir durum gibi görünse de sıklıkla hormonal dengesizlik ya da tedavi gibi fiziksel durumlardan da etkilenebilmektedir. Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır. Cinsel isteksizlik veya orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların %1’inde gerçekten bedensel bir problem saptanırken %99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir. Cinsel istek bozukluklarında tedaviye başlamadan önce bir ürojinekolog tarafından muayene yapılması önemlidir. Cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek durumlar (genitoüriner sistem enfeksiyonları, vajende yapısal darlıklar, vajinal kuruluk, endometriozis, geçirilen batın ameliyatlarına bağlı olarak oluşan karın içi yapışıklıklar, vulvar vestibulit sendrom) değerlendirilmeli ve hastanın varsa kronik rahatsızlıkları, nörolojik problemleri, kullandığı ilaçlar dikkate alınarak etkene yönelik bir tedavi planlanmalıdır. Herhangi bir problem tesbit edilemeyen hastalara ve eşlerine ise bu alanda uzmanlaşmış psikiyatri doktorları tarafından cinsel terapi uygulanır. Cinsel tedavilerde rahatlama ve gevşeme (relaksasyon egzersizleri), masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması son derece önemlidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhaba, 12 yıllık evliydim ve 5sene kadar önce boşandım.Eşimle görücü usulüyle evlendiğim için olsa gerek ilişki esnasında acı dışındaki birşey hissetmiyordum.6 aydın biriyle birlikteyim ve onu çok sevmeme rağmen birliktelikte aynı sağ alt kasık bölgesinde ciddi ağrı yaşıyorum ve son olaraktan ağrıya kanama eşlik etti. 1 hafta önce jinekolojik muayeneden geçtim. Dr herşey normal dedi. Sorum şu aşırı kaşık ağrısında sonra kanama geldi sebebi ve ikincisi sevmeme ve hazırı olmama rağmen orgazm olamamamın nedeni. Yardımcı okursanız sevinirim teşekkürler

Write A Comment