Anne adaylarının en sevdikleri şeylerden birisinin bebeğin rahim içerisindeki hareketleri olduğu kesin. Zira karındaki bebeğin dışarıdan gelen uyaranlara verdiği tepkiler anne babaların hoşuna gider ve bebeklerinin sağlıklı olduğunu onlara gösterir. Bebekler anne hareket ettiğinde buna tepki olarak çeşitli hareketlerde bulunabilirler ancak çeşitli seslere de tepkiler verdiklerini hem bireysel gözlemler hem de araştırmalar gösteriyorlar. Dolayısıyla anne karnında bebekler anne sesini fark eder mi sorusuna evet cevabını vermek mümkün. Ancak bu işin biraz daha detaylarının bulunduğunu es geçmemek lazım.

Anne Karnındaki Bebeğin Duydukları

Bebekler anne karnındaki gelişim süreçleri boyunca çeşitli evrelerden geçerler ve hafta hafta çeşitli organları ve uzuvları işlev kazanmaya başlar. Bebeğin işitme duyusu on dördüncü hafta civarlarında gelişmeye başlar ve bu aşamada sadece temel bazı sesleri ayırt edebilmeye başlar.

Lakin yirmi dördüncü hafta civarlarında artık bebeğin duyma yetisinin gelişimi tamamlanır ve bu sayede çevresinde bulunan sesleri kolayca tespit edebilmeye başlar. Bebek her ne kadar doğmadan önce tüm dünyayı algılayabilir bir durumda olmasa da, duyu organları sayesinde en azından dünyaya dair temel bilgileri edinmeye başlar.

Bebeğin duyma duyusunun gelişmesiyle birlikte ilk duyduğu şey anne karnında bulunan gürültüdür. Zira annenin bedeni bebekle birlikte çalışmaya devam eder ve vücudun içerisinde üretilen sindirim sesleri, kan dolaşımı ve kalbin sesi, nefes alma sesleri gibi sesler bebeğin daima çevresindedir. Yani bebek sandığınızın aksine sizi duymadığı anlarda bile devamlı olarak bir şeyler duyma eğilimindedir.

Anne Karnında Bebekler Anne Sesini Fark Eder mi?

Bebeğin çevresinde ortaya çıkan bu iç gürültüsü, bizim dışarıdan duyduğumuz ancak görmezden geldiğimiz gürültü gibidir. Yani bebek bu gürültüye odaklandığında onu rahatlıkla duyar ancak onu görmezden geldiği zaman bu defa dikkatini dışarıdaki sesler çekmeye başlar.

Yapılan araştırmalar bebeklerin hareketli ve sakin müziklere farklı tepkiler verdiklerini, hatta klasik müzik dinleyerek büyüyen bebeklerin daha yüksek doğum ağırlığına sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca dışarıda sinirli ve gürültülü bir ortam varken bebeğin kalp atışları da hızlanıyor, bebek tedirginlik belirtileri gösteriyor. Bunun yanında sakin bir ortamda bebeğin de anne karnında telaş etmeden rahat bir pozisyonda durduğu ve kalp atışlarının ağırlaştığı görülebiliyor.

Annenin sesi ise bebeğe ulaşıyor ancak bunun sebebi seslerin karından geçerek rahme ulaşması değil. İnsan vücudundaki kemikler sesler karşısında titreşim gösterirler ve konuştuğunuzda bile boyun bölgenizdeki bu titreşimleri fark edebilirsiniz. Anne adayı konuştuğu zaman ses tellerinde üretilen titreşimler buradan omurga kemiklerine ve dolayısıyla diğer kemik ve bölgelere yayılırlar. Titreşimlerin rahme ulaşması sayesinde bebek de annesinin konuşmalarını duymuş olur.

Dışarıdan gelen sesler ise yine anne adayının vücudu üzerinde bir titreşim yaratırlar ve bu titreşimler vasıtasıyla bebek dışarı seslerini de duyabilir. Ancak dışarıdan gelen sesler annenin kendi sesinin yanında çok belirsizdir ve bu nedenle bebekler doğduktan sonra annelerinin sesini duymaya devam etmek isterler, lakin babalarının sesine karşı bu kadar hassas ve mutlu değillerdir.

Sesler Bebeği Olumsuz Etkileyebilir

Bebeğinizle pozitif bir şekilde konuşmak, onu dinlendiren müzikler dinlemek ve karmaşadan, gürültülü yerlerden uzak durmak onun gelişimi için çok faydalı. Ancak kötü bir ambiyansa sahip olan gürültülü yerlerde bulunmak da ona bir o kadar zararlı. Bu nedenle anne adaylarının bulundukları ortamlardaki sesleri iyi değerlendirmeleri, tercihen AVM’ler gibi bol gürültülü ve aynı zamanda havasız ortamlardan kaçınmaları gerekli. Bebeğin en büyük ihtiyacı sizin onunla konuşma sesiniz ve bunu duyduğunda ne kadar mutlu olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Comments

    • Sekiz günde belli olmaz hamilelik 3 hafta gibi bir süre geçmesi gerekir en az o zaman kan testi ile belli olur adet gecikmesinden sonra ise idrar testinde belli olur sekiz günde ne kanda ne de idrarda belli olur daha anne rahmine yerleşip bhcg hamilelik hormonu üretmeye başlamamıştır hamilelik bu hormon ile tespit edilir ultrason vesaire gözükmez beş altı haftada ancak gözükür

  1. Gül Yılmaz Reply

    8 derken aseton gecıktıgınden ıtıbaren ise belli olur benım 8 günde ıdrarda belli oldu 9 .günde gıttık dırek ultrasonda göründü 😊

Write A Comment